Kredyt dla nauczycieli – co warto wiedzieć?

Nauczyciele, którzy dbają o edukację młodego pokolenia, nie mają łatwo. Chociaż mogą korzystać z wielu przywilejów, które daje im np. Karta Nauczyciela, to wciąż dużym problemem pozostają niskie zarobki. Sposobem na poratowanie domowego budżetu mogą okazać się udzielane korepetycje lub kredyt nauczycielski przyznawany na specjalnych warunkach. Czym jest kredyt dla nauczycieli i co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok szkolny 2021/2022 wynika, że w polskich placówkach oświatowych pracuje ponad 515 tys. nauczycieli i ponad połowa z nich (55,9%) została zatrudniona na stanowisku nauczyciela dyplomowanego, czyli tego z najwyższą przewidzianą pensją 1. Zarobki nauczycieli są bowiem uzależnione od stopnia awansu zawodowego. Młody pedagog, który dopiero rozpoczyna pracę w zawodzie, otrzymuje 3690 zł brutto, nauczyciel mianowany – 3890 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany – 4550 zł brutto. Wartości te mają jednak szansę niedługo się zmienić. 9 marca 2023 roku trafił do Sejmu projekt Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zakłada wzrost wynagrodzenia nauczycieli aż o 20%. 


Z tego artykułu dowiesz się, że:

  • Żaden bank nie ma w swojej ofercie kredytów dla nauczycieli. Wykonywany zawód, a raczej stabilność zatrudnienia, mogą jednak sprawić, że kredytodawca, rozpatrując wniosek kredytowy pedagoga, spojrzy na niego przychylnym okiem i zrezygnuje z naliczania dodatkowych opłat.
  • Jedyną szansą na otrzymanie bezzwrotnej pożyczki dla nauczyciela jest skorzystanie ze środków zgromadzonych w ramach funduszu socjalnego. Chociaż każda szkoła musi stworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to jednak w zależności od ustalonego regulaminu, środki na nim zgromadzone mogą zostać wykorzystane na różne cele.
  • O kredyt gotówkowy dla nauczycieli mogą wnioskować wszyscy dydaktycy, niezależnie od tego, czy pracują w przedszkolach, szkołach podstawowych czy na uczelniach wyższych.

Czym jest kredyt dla nauczycieli?

Warto na wstępie zaznaczyć, że w ofertach banków nie znajdziemy produktu finansowego, który nazywa się „kredyt dla nauczycieli”. To jednak wcale nie oznacza, że naukowi pracownicy oświaty, nie mogą liczyć na lepsze warunki kredytowania. Powszechnie wiadomo, że nauczyciel to osoba wykształcona, która ma stabilne zatrudnienie i regularne dochody. W związku z tym uważana jest za godnego zaufania kredytobiorcę, który spłaci swoje zobowiązanie o czasie. Banki udzielając kredytu takim osobom, są w stanie nieco obniżyć np. swoją marżę, co z kolei wpływa na niższe oprocentowanie kredytu. 

Którzy nauczyciele mogą ubiegać się o kredyt lub pożyczkę?

O kredyt dla nauczycieli może starać się każdy pedagog, niezależnie od tego, czy pracuje: 

  • w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, 
  • w szkole podstawowej czy ponadpodstawowej, 
  • na uczelniach państwowych czy prywatnych. 

Warto jednak pamiętać, że wnioskujący nauczyciel musi przejść taką samą procedurę kredytową, jak pozostali klienci banku. To oznacza, że kredytodawca sprawdzi również jego historią kredytową w bazach rejestrów dłużniczych. W przypadku niskiego scoringu instytucja finansowa może wydać negatywną decyzję. W takiej sytuacji pozostają jedynie dwa rozwiązania: praca nad poprawą zdolności kredytowej lub skorzystanie z oferty pożyczkowej firm pozabankowych. 

Jak wziąć kredyt gotówkowy dla nauczycieli?

Jak już wspomniałam, w ofertach banków nie znajdziemy takiego produktu jak: kredyt nauczycielski. To oznacza, że dla wszystkich pracowników oświaty, została przygotowana taka sama propozycja, jak dla pozostałych klientów. Aby wybrać najlepsze finansowanie, warto samodzielnie porównać oferty banków, albo zrobić to za pomocą rankingu kredytu gotówkowego. Ten zawiera kilka najważniejszych parametrów ofert, w tym wysokość RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), która informuje o koszcie zobowiązania. Następnie należy złożyć wniosek online lub osobiście w wybranej placówce banku i czekać na decyzję kredytową. 

Kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli

Niestety nauczycielom nie przysługuje specjalny kredyt hipoteczny, udzielany na innych, korzystniejszych warunkach. Banki, analizując wniosek kredytowy, mogą jednak nieco bardziej przychylnym okiem spojrzeć na okres zatrudnienia pracowników oświatowych. W przypadku „standardowych” wniosków, kredytodawcy wymagają od swoich klientów, aby ci byli w stanie udowodnić stabilność zatrudnienia. To oznacza, że o kredyt mieszkaniowy nie mogą starać się osoby, które dopiero rozpoczęły pracę u nowego pracodawcy (powinny przepracować minimum 3 miesiące). W przypadku nauczycieli, ten warunek najczęściej nie obowiązuje. Kredyt na zakup mieszkania może zostać udzielony nawet po miesiącu pracy w nowej szkole, pod warunkiem, że została zachowana ciągłość zatrudnienia przez co najmniej rok. 


Sprawdź, też:

Jakie należy spełnić warunki, aby otrzymać kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli?

Każda osoba, która wnioskuje o kredyt hipoteczny, musi spełnić szereg warunków, w tym: mieć zdolność kredytową oraz dobrą historię w rejestrach dłużniczych. Dodatkowo musi przedstawić szereg dokumentów, nie tylko tych potwierdzających wysokość otrzymywanych dochodów, ale również związanych z nabywaną nieruchomością. Nie można przy tym zapominać o wkładzie własnym. Zgodnie z Rekomendacją S, wkład własny powinien wynosić minimum 20% wartości nieruchomości.

W niektórych przypadkach banki udzielają kredytów mieszkaniowych osobom, które zgromadziły jedynie 10% wkładu własnego. Ta grupa klientów jest jednak zobowiązana do tego, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które przez pewien czas, podnosi wysokość spłacanych rat. 

Kredyt bezprocentowy dla nauczycieli – czy jest możliwy?

W tej kwestii również nie mam dobrych informacji dla nauczycieli. Kredyt bezprocentowy niestety nie istnieje, chociaż w internecie często można spotkać się z tego typu sformułowaniem. Każda instytucja udzielająca finansowań, niezależnie od tego czy jest to bank, czy firma pożyczkowa, dolicza oprocentowanie. Wyjątek mogą stanowić tzw. pierwsze darmowe chwilówki, które w wielu przypadkach faktycznie udzielane są całkowicie za darmo. 

Zakładowy Fundusz Świadczeń socjalnych – kredyt na cele mieszkaniowe?

Każda szkoła zobowiązana jest do stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚŚ). Środki zebrane w ramach funduszu mogą zostać spożytkowane na różne cele działalności socjalnej, w zależności od polityki danej placówki. Najczęściej mają one za zadanie pokryć w całości lub w części koszt:

  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych czy przedszkolach, 
  • zakupu paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin, 
  • wypoczynku dla pracowników i ich rodzin, 
  • działalności kulturalno-oświatowej. 

Coraz częściej można jednak spotkać się z tym, że pieniądze zebranych w ramach funduszu przeznaczane są na zwrotną lub bezzwrotną pożyczkę na cele mieszkaniowe (na zakup mieszkania czy remont). 

O czym warto pamiętać, decydując się na kredyt dla nauczycieli?

Niestety, mimo że nauczyciel to zawód zaufania publicznego, nie może on liczyć na specjalne traktowanie w kwestii pozyskania finansowania. Banki nie tworzą wyjątkowych ofert dla nauczycieli, podobnie jak dla innych pracowników oświaty. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że pedagodzy mogą pochwalić się stabilną pracą i regularnymi zarobkami – kredytodawcy patrzą na nich zdecydowanie przychylniejszym okiem, dzięki czemu mogą zdecydować się na obniżenie pewnych opłat. 

Banki nie oferują również takich produktów, jak bezzwrotna pożyczka. Taką można jedynie otrzymać w szkole, ze środków zebranych w ramach funduszu socjalnego. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy regulamin ZFŚS przewiduje w ogóle taki sposób wykorzystania funduszy. 

FAQ – Najczęściej pojawiające się pytania

Ile może maksymalnie wynosić kredyt dla nauczycieli?

Wysokość finansowania zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Bank przed wydaniem decyzji bierze pod uwagę nie tylko dochody, ale również regularne koszty, które ponosi kredytobiorca. Duże znaczenie ma również fakt, czy wnioskujący jest singlem, czy żyje w związku małżeńskim oraz, czy ma na utrzymaniu dzieci.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Wysokość wynagrodzenia zależy od stopnia awansu zawodowego. Stażysta zarabia najmniej – 3690 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany najwięcej – 4550 zł brutto. Taka sama pensja wypłacana jest również w czasie świąt, wakacji oraz ferii zimowych.

Jak otrzymać pożyczkę z funduszu socjalnego?

Każda szkoła ma swój wzór wniosków zgodnych z ustalonym regulaminem. Najczęściej, aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić prosty formularz, wpisując: swoje dane, cel pożyczki, termin spłaty oraz kwotę. W niektórych przypadkach należy podać również dane poręczyciela.


Źródła:

1 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/edukacja/edukacja/oswiata-i-wychowanie-w-roku-szkolnym-20212022,1,17.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie