Kredyt na zakup ziemi — najlepsze oferty dla rolników

Pochodzę z mazurskiej wsi. Znam dobrze specyfikę prowadzenia działalności rolniczej. I wiem, że zakup ziemi rolnej na kredyt wcale nie jest taką prostą sprawą. Gdzie szukać najlepszej oferty i od czego zacząć?

kredyt na zakup ziemi - najlepsze oferty

Kiedyś wystarczyło mieć 5 krów, konia i kilka hektarów, by utrzymać siebie i rodzinę na całkiem dobrym poziomie. Bez kredytów! Do tej pory zastanawia mnie, jakim cudem całe pokolenie w wieku moich dziadków kilkadziesiąt lat temu potrafiło postawić dom, budynki gospodarcze i kupić sporo ziemi za dochód z malutkiego (jak na obecne czasy) gospodarstwa.

Teraz raczej już tak się nie da, szczególnie odkąd weszliśmy do UE. Obecnie rolnik, aby kupić trochę ziemi, potrzebuje najczęściej kredytu. I to niemałego. A bez ziemi rolnik zginie, zostanie wchłonięty przez konkurencję. Straci źródło utrzymania, bo mała działalność jest nieopłacalna. Trzeba albo robić wszystko na skalę wręcz przemysłową, albo sobie odpuścić. Taka jest rzeczywistość polskiej wsi, nawet jeśli politycy w tv twierdzą inaczej i plotą „o tym, jak to wspieramy małe rodzinne gospodarstwa rolne”.

Dobrze, przejdźmy do rzeczy, czyli gdzie uzyskać kredyt dla rolników na zakup ziemi rolnej? I czy jest jakikolwiek kredyt dla młodego rolnika na ten cel?

Jaki kredyt na zakup ziemi rolnej?

Rolnik szukający kredytu na powiększenie lub utworzenie gospodarstwa rolnego powinien rozpocząć swoje poszukiwania od sprawdzenia ofert, przygotowanych specjalnie na ten cel. Czyli dedykowanych typowo dla rolników. Są one dostępne tylko w niektórych bankach.

kredyt na zakup ziemi - co to?

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie dla rolników? Polecamy: Kredyt dla rolników – jakie warunki mogą uzyskać?

Jakie są rodzaje kredytów dla rolnika?

Wprowadźmy trochę porządku w ten dość skomplikowany temat. Z jakich źródeł finansowania może skorzystać rolnik?

1. Preferencyjny kredyt

Kredyt preferencyjny, czyli taki, który ma dopłaty do oprocentowania lub częściową spłatę kapitału np. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu jest bardzo atrakcyjny cenowo. Może być przeznaczony na powiększenie lub budowę gospodarstwa rolnego, ale nie tylko. Obecnie ARiMR prowadzi dofinansowania kredytów na różne cele jak, chociażby przetwórstwo produktów rolnych.

2. Kredyty inwestycyjne

Czyli kredyty komercyjne na długi okres. Charakteryzują się tym, że z ich pomocą można uzyskać dużą kwotę kapitału. Najczęściej jest to finansowanie zabezpieczone hipotecznie, z przeznaczeniem na konkretny cel, np. zakup ziemi, budowę lub modernizację budynków.

3. Kredyty obrotowe i w rachunku bieżącym

Popularnie mówi się na nie debet, czyli możesz wejść na minus na koncie. Przeznaczone raczej na utrzymanie bieżącej płynności finansowej, nie na duże zakupy inwestycyjne. Aczkolwiek niektórzy rolnicy korzystają z tego rozwiązania np. do zakupu urządzeń czy maszyn. Najczęściej jest to finansowanie na krótki okres, 12-36 miesięcy.

Nie spłacasz comiesięcznych rat, płacisz tylko odsetki, a na sam koniec zwracasz cały pożyczony kapitał.

W pewnych sytuacjach może to być dobre rozwiązanie na zakup niedużego kawałka ziemi rolnej.

Przykład
Sąsiad sprzedaje hektar gruntów, który rozdziela dwie działki pana Jana. Pan Jan myśli sobie, że byłoby dobrze go od niego odkupić i mieć ziemię w jednym dużym kawałku. Sąsiadowi zależy na czasie. Dlatego pan Jan idzie do banku i szybko otwiera sobie kredyt w rachunku na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kupuje ziemię od sąsiada, a za kilka miesięcy, gdy otrzyma dopłaty bezpośrednie, spłaci cały limit i zamknie debet.

Kredyty gotówkowe dla rolników

Na bieżące lub dowolne cele, np. zakup maszyn czy urządzeń. Płacisz comiesięczną, stałą ratę, jak w zwykłym kredycie gotówkowym. Najczęściej nie wymagają zabezpieczenia hipotecznego. Jeśli planujesz zakup ziemi rolnej na dużą kwotę, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt preferencyjny lub inwestycyjny, ze względu na niższe koszty.

Leasingi dla rolników

Najczęściej znajdziesz oferty na zakup maszyn i urządzeń.

A co z innymi rodzajami kredytów? Do wyboru masz jeszcze kredyty konsolidacyjne, finansowanie na konkretne cele typu nawadnianie, kredyty klęskowe czy pomostowe itp.

Jak dostać kredyt na zakup ziemi?

Cała procedura rozpoczyna się oczywiście od wizyty w banku. Jak przy wszystkich rodzajach kredytów, również przy finansowaniu na zakup ziemi rolnej, musisz wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Bank sprawdzi także, czy jesteś klientem solidnym: zweryfikuje to w różnych bazach, np. BIK.

1. Sprawdzasz dostępne oferty finansowania. Wybierasz interesujący Cię bank.

2. Doradca w oddziale poinformuje Cię, jaki komplet dokumentów jest wymagany, aby otrzymać wybrany przez Ciebie kredyt.

3. Składasz wniosek z dokumentami, czekasz na rozpatrzenie.

4. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, środki zostaną wypłacone. Może to nastąpić jednorazowo lub w transzach.

5. Przy niektórych kredytach (po jego otrzymaniu), będziesz musiał dokonać jego rozliczenia (np. przedstawić faktury, umowę kupna-sprzedaży itp.).

Jakie dokumenty mogą być wymagane przy kredycie na zakup ziemi?

I znów: to zależy, o jakie finansowanie się starasz. Zupełnie inne dokumenty będą potrzebne do niewielkiego kredytu obrotowego, a kompletnie inne do kredytu hipotecznego czy preferencyjnego.

Najczęściej bank będzie prosić o:

  1. Dokumenty potwierdzające: tytuł prawny do posiadanego gospodarstwa rolnego, powierzchnię gospodarstwa.
  2. Oświadczenie o niezaleganiu ze zobowiązaniami, np. ze składkami do KRUS.
  3. Dokumenty finansowe: np. decyzja ARiMR o przyznaniu dopłat bezpośrednich, rachunki, faktury za sprzedaż plonów, zwierząt, mleka itp.
  4. Dokumenty dotyczące nieruchomości, na której ma być ustanowione zabezpieczenie hipoteczne (np. księga wieczysta, wycena nieruchomości).
  5. Biznesplan lub plan inwestycji z oszacowaniem planowanych dochodów (wymagany np. przy kredycie z dopłatami dla młodych rolników).

ARiMR a kredyt na zakup ziemi

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest bankiem. Bezpośrednio nie udziela kredytów. Jest to państwowe przedsiębiorstwo, które ma na celu wspierać rozwój wsi i gospodarstw. ARiMR to miejsce, w którym rolnik składa na przykład wnioski o wypłatę dopłat bezpośrednich. Oprócz tego Agencja ma za zadanie rozdysponowywać inne formy pomocy dla gospodarstw rolnych, w tym dopłaty do kredytów preferencyjnych.

Kredyt preferencyjny z dopłatą z ARiMR jest z całą pewnością tańszy niż standardowo oferowane przez banki kredyty komercyjne. Dzięki temu, że Agencja dopłaca do oprocentowania lub też pokrywa częściową spłatę kapitału, rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest niższa.

Ale żeby nie było tak różowo: biorąc kredyt na preferencyjnych warunkach, trzeba uzbroić się w cierpliwość. To oznacza, że:

  • musisz przygotować dużo więcej dokumentów, np. biznesplan;
  • Twój wniosek będzie rozpatrywany długo (zwykły kredyt otrzymasz zazwyczaj w ciągu maksymalnie kilku tygodni, a tutaj może potrwać to nawet kilka miesięcy);
  • musisz być przygotowany na kontrole;
  • kredyt z dopłatami musisz rozliczyć i udokumentować, na co został przeznaczony. Nie możesz wziąć kredytu preferencyjnego na zakup ziemi i kupić za niego nowego samochodu, ponieważ nastąpi konieczność zwrotu dotacji.

Preferencyjne kredyty na zakup ziemi rolnej z dopłatami od ARiMR

Na chwilę obecną, rolnik planujący zakup gruntów rolnych z dopłatami ARiMR, może skorzystać z jednej z dwóch ofert.

Kredyt preferencyjny „Linia Z” z dopłatami do oprocentowania z ARiMR

  • kredyt inwestycyjny na zakup użytków rolnych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa;
  • kwota do 5 mln zł;
  • dopłaty do oprocentowania w formie pomocy de minimis;
  • maksymalny okres 15 lat;
  • 2 lata karencji w spłacie;
  • oprocentowanie zmienne, oparte na WIBOR 3M i marży banku;
  • odsetki są spłacane w następujących proporcjach: kredytobiorca w wysokości 0,67 oprocentowania, nie mniej niż 3%, a w przypadku gdy oprocentowane wynosi poniżej 3% – w wysokości tego oprocentowania; ARiMR – w pozostałej części.

Kredyt preferencyjny „linia mrcsk” z dopłatami do spłaty kapitału z ARIMR

  • kredyt inwestycyjny tylko na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego przez młodych rolników;
  • kwota do 5 mln zł;
  • maksymalny okres spłaty 15 lat;
  • spłata części kapitału ze środków ARiMR.

W jakich bankach są kredyty preferencyjne z dopłatami ARiMR?

Kredyty z dopłatami udzielane są przez następujące banki: bank BNP Paribas, Santander Bank Polska, bank BPS oraz banki spółdzielcze z grupy BPS, bank SGB oraz banki spółdzielcze z grupy SGB, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika — gdzie szukać?

Powiem wprost: nie wszystkie banki w Polsce mają oferty dla rolników. Wręcz przeciwnie. Niektóre unikają tematów rolnictwa jak ognia, nie udzielając nawet zwykłych kredytów gotówkowych na dochód z działalności rolniczej.

Poszukiwania najlepszej oferty kredytu dla rolnika najlepiej zacząć w bankach, które współpracują z ARiMR. Są one najbardziej nastawione na obsługę klienta-rolnika i mają przygotowane dedykowane oferty. Niektóre banki, np. PKO BP, również udzielą kredytu na działalność rolniczą, traktując ją po prostu jako rodzaj działalności gospodarczej. Dlatego warto zebrać jak najwięcej ofert i porównać je między sobą.

Kredyt na zakup ziemi rolnej w banku spółdzielczym

Banków spółdzielczych, zrzeszonych w grupie BPS jest ponad 300 w całej Polsce, natomiast w grupie SGB ponad 170. Każdy z nich może mieć nieco inną ofertę produktową. Na dodatek strony internetowe tych banków są często traktowane po macoszemu. Co w sumie nie dziwi, ponieważ taki mały, lokalny bank spółdzielczy zatrudnia zazwyczaj kilka osób.

Niemniej, w ofercie banków spółdzielczych znajdziesz zazwyczaj wszystkie kredyty preferencyjne z dopłatami ARiMR oraz indywidualne propozycje danego oddziału. Na przykład kredyty inwestycyjne na zakup ziemi.

Po szczegóły najlepiej udaj się do konkretnej placówki.

Kredyt na zakup ziemi w Santander

Santander Bank Polska nie kojarzy się z bankiem dla rolnika. Ale (przyznam, ku mojemu zdziwieniu) posiada dla tej branży ofertę dedykowaną. W tym kredyt na powiększenie gospodarstwa rolnego oraz omówiony wcześniej kredyt z dopłatą ARiMR.

Oferta kredyt Agro Grunt

  • kredyt inwestycyjny zabezpieczony hipotecznie na zakup użytków rolnych oraz gospodarstw rolnych wraz z zabudowaniami;
  • wymagany wkład własny już od 10%;
  • do 20 lat;
  • możliwość karencji w spłacie kapitału.

BNP Paribas i kredyt na zakup ziemi

W banku BNP Paribas znajdziesz kilkanaście różnorodnych ofert kredytów dla rolnika. Wśród nich takie, które są przeznaczone specjalnie na zakup użytków rolnych.

Kredyt Agro Lider

  • kredyt na dowolny cel, którego nie musisz rozliczać;
  • do 1 mln zł;
  • spłacasz kapitał w comiesięcznych ratach;
  • do 15 lat;
  • zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości;
  • bez przedstawiania prognoz finansowych.

Kredyt inwestycyjny Agro Progres

  • do 30 lat;
  • na cele inwestycyjne, np. zakup ziemi, maszyn, urządzeń, budowę lub modernizację budynków;
  • możliwość dostosowania spłaty kapitału do sezonowości przychodów.

Kredyty na zakup ziemi rolnej — podsumowanie

Zakup działki rolnej przez rolnika nie jest sprawą prostą. I na pewno nietanią: kwota kredytu na kupno kilku ha liczona jest w setkach tysięcy złotych. Długi okres kredytowania zwiększa koszt kredytu. Dlatego nie należy działać pochopnie, a wybrać taki kredyt rolniczy, który jest najkorzystniejszy. Na przykład taki, w którym oprocentowanie kredytu jest najniższe lub ewentualnie preferencyjny kredyt z częściową spłatą kapitału ze środków krajowych.

FAQ

Czy istnieje kredyt dla młodego rolnika na zakup ziemi?

Jak najbardziej. Młody rolnik może starać się, chociażby o kredyt preferencyjny linii MRcsk z dopłatami ARiMR.

Czy jest możliwy zakup użytków rolnych, nie będąc rolnikiem?

Nieruchomość rolną o powierzchni do 0,3 ha może nabyć każdy. Nieco większa działka rolna, poniżej 1 ha, to już więcej wymagań: nadal nie musisz być rolnikiem, by ją kupić, ale prawo pierwokupu ma KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) lub dzierżawca. Na dodatek taki zakup pod pewnymi warunkami może skutkować zakazem zbycia nieruchomości przez min. 5 lat oraz koniecznością prowadzenia działalności rolniczej.

Nieruchomości rolne o powierzchni powyżej 1ha mogą nabyć tylko rolnicy indywidualni.

Jak nie kredyt na zakup ziemi, to co?

Jeśli nie potrzebujesz dużej kwoty i zależy Ci na czasie, alternatywą dla kredytu typowo inwestycyjnego czy preferencyjnego, może być kredyt gotówkowy lub limit w koncie.

O limicie w koncie pisałam już wcześniej. Natomiast kredyt gotówkowy na dowolny cel otrzymasz stosunkowo szybko w większości banków (jeśli masz tam stałe konto, to możliwe, że pieniądze będą nawet tego samego dnia).

Czy młody rolnik może odkupić ziemię rolną od rodziców?

Jest to możliwe. Jednak warunki zależą od źródła finansowania zakupu. Np. niektóre kredyty czy dotacje celowe mogą mieć zapisy, że nie można ich przeznaczyć na zakup ziemi od osób spokrewnionych.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie