Klikając "Akceptuję pliki cookies", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie zgodnie z
polityką prywatności
na swoim urządzeniu.
Dzięki temu poprawimy nawigację strony, analizę jej wykorzystania i wspomożemy nasze działania marketingowe.
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. łączy funkcję banku komercyjnego oraz zrzeszającego. Bank tworzy Grupę BPS zrzeszającą 306 banków;
Oferta BPS może być atrakcyjna dla ma małych i średnich przedsiębiorców, rolników czy klientów korporacyjnych. Oprócz standardowych produktów uczestniczy w różnych programach unijnych, dopłatach zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych;
Wypłaty z bankomatów ze wszystkich banków zrzeszonych w Grupie BPS są darmowe;
Sporym minusem instytucji jest niewielka liczba placówek w Polsce (* zaledwie 13) oraz konieczność wnioskowania o większość produktów stacjonarnie, a nie online.
Bank BPS a Grupa BPS
Na wstępie wyjaśnię różnicę pomiędzy Bankiem Polskiej Spółdzielczości (BPS) a Grupą BPS, ponieważ wiele osób jej nie rozumie.
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie to zwykły bank komercyjny, działający na takich samych zasadach, jak chociażby PKO BP. Ma swoje oddziały, pracowników, produkty.
Różnica polega na tym, że Bank BPS dodatkowo pełni funkcję banku zrzeszającego. Oznacza to, że inne, małe banki spółdzielcze mogą dołączyć do grupy BPS, a bank BPS im przewodzi. Takie zrzeszenie banków spółdzielczych powstaje, najogólniej mówiąc w myśl zasady: „w kupie siła”. Bank zrzeszający ma za zadanie m.in. reprezentować małe banki spółdzielcze, prowadzić dla nich rachunki, naliczać obowiązkowe rezerwy, składać w ich imieniu raporty do NBP i BFG. Również klienci mają z tego wymierne korzyści, np. mogą wypłacać gotówkę z bankomatów nie tylko swojego lokalnego banku spółdzielczego, ale także z dowolnego zrzeszonego w Grupie BPS.
Grupa BPS to największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce: dołączyło do niej 306 banków spółdzielczych. Jeśli Twój lokalny bank ma przy nazwie poniższe logo, oznacza to, że należy do tej grupy.
Nasza opinia o Banku BPS
Przyjrzałam się ofercie Banku Polskiej Spółdzielczości i oto moje wnioski:
Oferta konta osobistego nie odbiega cenowo od innych komercyjnych banków.
Produkty kredytowe nie są ani najtańsze, ani najdroższe. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz lepsze warunki kredytowe na rynku, ale w mojej ocenie jest to oferta godna rozważenia.
Bank BPS bardzo często przystępuje do rządowych programów, np. Bezpieczny Kredyt 2%. Warto o tym pamiętać i przy kolejnych programach sprawdzać warunki: może okazać się taniej niż w tradycyjnych bankach komercyjnych.
BPS ma całkiem ciekawą ofertę dla przedsiębiorców. Oprócz standardowych produktów umożliwia, np. skorzystanie z zabezpieczenia dla eksporterów, jakim jest akredytywa dokumentowa czy kredyt rewolwingowy.
Jeszcze lepszą informacją dla firm jest to, że bank BPS korzysta z różnych programów unijnych dopłat, zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych. Oznacza to, że w tym banku możesz zaciągnąć kredyt z dofinansowaniem unijnym oraz skorzystać z regionalnych, lub krajowych programów wsparcia.
Bank BPS ma sporo propozycji także dla rolników. Znajdziesz tam wszelkiego rodzaju kredyty dla rolników, również z dopłatami (np. kredyt dla młodego rolnika MRcsk), gwarancje BFG, leasing.
Opinia naszego eksperta o BPS
To, co niestety może zniechęcić, to fakt, że Bank BPS ma jedynie 13 oddziałów w Polsce. Musisz pamiętać o tym, że jego oferta oraz zrzeszonych banków spółdzielczych to nie to samo. Nawet jeśli masz bank spółdzielczy z grupy BPS tuż obok, nie oznacza to, że możesz w nim otworzyć produkt oferowany przez Bank Polskiej Spółdzielczości. Oczywiście część z nich można założyć przez internet, ale dotyczy to tylko tych podstawowych, jak konto czy kredyt gotówkowy. I to nie wszystkich. Zweryfikowałam, że przez internet można założyć tylko jeden rodzaj konta, iKonto.
Ponadto zwróciłam uwagę na to, że przy kredytach dla osób indywidualnych branych przez internet po pierwsze, są dostępne niższe kwoty, po drugie, jest drożej niż w oddziale.
Jeśli nie potrzebujesz wyszukanych produktów, a zastanawiasz się jedynie nad kontem, to wiedz, że możesz za darmo korzystać z bankomatów nie tylko banku BPS, ale także wszystkich zrzeszonych banków spółdzielczych. Daje Ci to dostęp do ponad 2,2 tys. urządzeń w Polsce. Dla porównania największy polski bank PKO BP oferuje ponad 3 tys. własnych bankomatów.
Uważam, że oferta BPS jest szczególnie interesująca dla małych i średnich przedsiębiorstw, rolników czy klientów korporacyjnych, jak wspólnoty mieszkaniowe. Z doświadczenia wiem, że niewielki, lokalny bank podchodzi bardziej elastycznie do potrzeb swoich klientów niż duży bank komercyjny. Można na przykład wynegocjować udzielenie kredytu na lepszych warunkach. Potencjalny klient powinien nastawić się raczej na obsługę w oddziałach, ponieważ przez internet wielu rzeczy nie załatwi.
Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki
Oferta Grupy BPS
Podkreślę to jeszcze raz: oferta banku BPS a Grupy BPS to nie to samo. Bank BPS ma swoje własne produkty, a każdy bank spółdzielczy swoje. Część propozycji, np. kredyty z dopłatami z budżetu państwa mogą być oferowane w całej grupie, ale nie jest to regułą.
Produkty Banku BPS dla klientów indywidualnych
Rachunki osobiste w złotówkach oraz walutowe w EUR, USD, CHF.
Kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, odnawialne.
Kredyty hipoteczne, w tym z dopłatami z budżetu państwa (np. Grupa BPS brała udział w udzielaniu Bezpiecznego Kredytu 2%).
Kredyt studencki.
Lokaty i konta oszczędnościowe.
Ubezpieczenia: na życie, majątkowe, komunikacyjne.
Produkty firmowe
Rachunki firmowe bieżące i lokacyjne.
Rachunki powiernicze dla deweloperów i zwykłych firm.
Lokaty dla firm, w tym lokata overnight w PLN, EUR, USD.
Konto maklerskie.
Platforma wymiany walut DealingBPS (nieco mnie rozczarowała, dostępne są tylko 4 pary walutowe, EUR, USD, GBP z PLN oraz EURUSD).
Kredyty i leasing.
Kredyty z dofinansowaniem unijnym oraz z regionalnych i krajowych programów operacyjnych.
Zazwyczaj nietrudno jest znaleźć opinie o jakimś banku. Jednak w przypadku Banku Polskiej Spółdzielczości nie było to takie proste. Niemniej coś mi się udało wyszperać.
*Pisownia komentarzy oryginalna:
Trudno jest się z nim skontaktować na infolinii. Mailowo także, przez ponad tydzień nie otrzymałam żadnej odpowiedzi na zadane pytania.
System bankowości internetowej nie należy do najnowocześniejszych i czasami stwarza problemy.
Znalazła się nawet opinia o rozbudowanych procedurach, których nie ma w innych instytucjach. Cóż, potwierdzam z doświadczenia, że rozdmuchane procedury to chyba specjalność polskich banków, ponieważ w zagranicznych bywa ich zdecydowanie mniej. Pozostali klienci są zadowoleni z fachowej obsługi, dobrych produktów oraz nowoczesnych oddziałów w dogodnych lokalizacjach.
Bank BPS: zalety i wady
Zalety Banku BPS:
Szeroka oferta wyspecjalizowanych produktów dla przedsiębiorców i rolników.
Kredyty z dopłatami państwa i UE oraz gwarancje BGK.
Wypłaty gotówki za darmo w bankomatach całej Grupy BPS.
Wady Banku BPS:
Tylko 13 placówek w całej Polsce.
Zrzeszone Banki Spółdzielcze mają inną ofertę niż Bank BPS.
Wielu produktów nie da się założyć przez internet, niezbędna jest osobista wizyta w placówce.
Pytania czytelników
Czy Bank BPS to bank spółdzielczy?
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. jest bankiem komercyjnym, który pełni funkcje banku zrzeszającego dla ponad 300 banków spółdzielczych.
Kto jest właścicielem Banku BPS?
Właścicielem Banku BPS są przede wszystkim zrzeszone w Grupie banki spółdzielcze, które posiadają największą liczbę jego akcji.
Czym różni się bank spółdzielczy od zwykłego?
Podstawową różnicą pomiędzy bankiem spółdzielczym a komercyjnym jest zasięg ich działania. Banki komercyjne najczęściej posiadają oddziały w całym kraju i obsługują klientów ze wszystkich lokalizacji. Natomiast banki spółdzielcze działają lokalnie, zazwyczaj w obrębie tylko jednego miasta czy miejscowości. Drugą różnicą są właściciele: banki komercyjne to często podmioty zagraniczne, natomiast banki spółdzielcze są zakładane przez lokalnych spółdzielców.
Ile banków zrzesza BPS?
Do grupy BPS należy bank BPS oraz 306 zrzeszonych z nim banków spółdzielczych.
Czy w BPS jest BLIK?
Klienci banku BPS mogą korzystać z płatności i wypłat gotówki kodem BLIK, a także wykonywać przelewy BLIK na telefon.
Ile idzie przelew z BPS?
BPS ma wykupione 3 sesje wychodzące przelewów Elixir: do godziny 12:00, 16:00 oraz 18:00. Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy powinien znaleźć się przelew w innym banku, skorzystaj z kalkulatora czasu przelewu. W banku BPS są dostępne także natychmiastowe przelewy Express Elixir, które są wykonywane przez niemal całą dobę oprócz przerwy w godzinach: 21:00-00:00.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Magda Kopiczko
Siedzi w finansach od zawsze. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i była pracownica banków. Pewnego dnia powiedziała: "A co mi tam szkodzi", rzuciła etat i została copywriterem. Pochłania książki w niezdrowych ilościach, a jej marzeniem jest tydzień diety opartej tylko na sushi.
marcin
15.04.2022, 17:09
gdyby nie system bankowosci e25 to bylby zdeycdowanie najlepszy bank. Natomiast e25 to porazka…. co miesia walcze zeby udalo sie zrobic przelewy.