Bank Nowy BFG to instytucja pomostowa, do której zostały przeniesione produkty finansowe klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Instytucja ta na początku 2020 roku została poddana przymusowej restrukturyzacji. W połowie 2022 roku (już po przejęciu przez NeoBank) BFG zaoferował klientom lokaty oprocentowane na 6,5%, co nie umknęło uwadze konkurencji. Co dzisiaj wiemy o działaniu Banku Nowego BFG?
- Bank Nowy BFG – co to za bank?
- Bank Nowy BFG to były Podkarpacki Bank Spółdzielczy
- Pomoc Bankowego Funduszu Gwarancji – czym jest instytucja pomostowa?
- NeoBank nowym właścicielem Banku Nowego BFG
- Bank Nowy – przegląd oferty
- Czy ten bank jest bezpieczny?
- Czy Bank Nowy jest w stanie nawiązać równorzędną walkę z dynamiczną konkurencją?
- Bank Nowy opinie klientów
- Wady i zalety
- Kontakt i dane firmy
Historia Banku Nowego BFG nie jest długa i sięga jedynie ostatnich dwóch lat. Instytucja z kapitałem sięgającym 100 mln złotych stała się jedyną alternatywą dla Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, który ze względu na złą sytuację finansową, był zagrożony upadłością. Powstanie Banku Nowego BFG, czyli banku pomostowego pozwoliło dotychczasowym klientom PBS prowadzić rachunki na niezmienionych warunkach.
Bank Nowy BFG – co to za bank?
Bank Nowy BFG to instytucja pomostowa, w pełni kontrolowana przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja została stworzona do przejmowania biznesu banków, które zostały poddane przymusowej restrukturyzacji. W związku z tym, że powołanie banku pomostowego jest zazwyczaj rozwiązaniem tymczasowym, w październiku 2021 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał umowę sprzedaży 100% akcji Banku Nowego BFG. Pakiet większościowy objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, znany jako NeoBank, a pozostałe akcje nabyły inne podmioty.
Wielkopolski Bank Spółdzielczy, który stał się nowym właścicielem Banku Nowego BFG S.A. zmienił jego nazwę na Bank Nowy S.A. W związku ze sprzedażą Banku Nowego BFG został również zakończony proces restrukturyzacji PBS. Zgromadzone depozyty nadal chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a klienci związani do tej pory z Bankiem Nowym BFG, nie muszą podejmować żadnych działań związanych z odbytą transakcją.
Bank Nowy BFG to były Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Zła sytuacja kapitałowa Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z oddziałem w Sanoku sprawiła, że instytucji groziła upadłość, co wiązało się z dużymi problemami zwłaszcza dla klientów banku. W związku z tym, że istniały trzy przesłanki, które zobowiązują Bankowy Fundusz Gospodarczy to działania, podjęto decyzję o przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok.
O jakich warunkach mowa?
- Podkarpacki Bank Spółdzielczy był zagrożony upadłością,
- nie istniały przesłanki wskazujące, że możliwe działania nadzorcze pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie,
- istniał interes publiczny.
Przymusowa restrukturyzacja odbyła się z użyciem wspomnianego już banku pomostowego, czyli Banku Nowego BFG. Przeniesiono do niego wydzieloną część Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, w której znajdowały się wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP. Do czasu sprzedaży, Bank Nowy BFG prowadził rachunki dotychczasowych klientów PBS, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny chronił zgromadzone środki na niezmienionych zasadach.
Pomoc Bankowego Funduszu Gwarancji – czym jest instytucja pomostowa?
Instytucja pomostowa jest instrumentem tymczasowym, który tworzony jest w celu przeniesienia na niego praw majątkowych lub zobowiązań podmiotu, który pozostaje w restrukturyzacji. Twórcą instytucji pomostowej jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który chroni depozyty banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. BFG prowadzi też działalność pomocową w stosunku do banków zagrożonych upadłością.
Jak wyglądał proces przymusowej restrukturyzacji PBS z udziałem BFG? Po tym, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił rozpoczęcie restrukturyzacji, placówka PBS została zamknięta na kilka dni. W tym czasie nie działały również serwisy, karty i bankomaty. Następnie większość majątku została przeniesiona do struktury pomostowej, a w dotychczasowym banku pozostały jedynie środki potrzebne na spłatę wierzycieli. Po ustabilizowaniu sytuacji Fundusz zaczął dążyć do zbycia akcji instytucji.
Dla klientów restrukturyzacja to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż bankructwo. Dlaczego? W razie tzw. plajty, klienci banku mogliby odzyskać jedynie środki do wysokości gwarancji państwowej, czyli równowartość 100 tys. euro. Przy przymusowej restrukturyzacji, środki zgromadzone w depozytach klientów są chronione w całości, niezależnie od ich wielkości.
NeoBank nowym właścicielem Banku Nowego BFG
W październiku 2021 roku, Bank Nowy BFG został sprzedany, a większość udziałów objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Poznaniu. Od tego czasu bank pomostowy, przestał pełnić swoją funkcję i zaczął działać pod nową nazwą Bank Nowy S.A. W ofercie produktowej NeoBanku można znaleźć nie tylko produkty depozytowe, ale również kredytowe. Placówki banku obecne są przede wszystkim w Poznaniu, ale też w innych dużych miastach, w tym: w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Gdyni czy Wrocławiu.
Bank Nowy – przegląd oferty
Bank Nowy przygotował ofertę dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Chociaż propozycje na pierwszy rzut oka nie wydają się tak rozbudowane, jak w innych komercyjnych bankach, to jednak warto przyjrzeć im się uważniej. Na szczególną uwagę zasługują atrakcyjnie oprocentowane lokaty.
Konta osobiste
Osoby fizyczne mogą założyć w Banku Nowym tradycyjny rachunek osobisty, którego prowadzenie jest w pełni darmowe. Dodatkowo instytucja nie pobiera opłat za dostęp do bankowości elektronicznej oraz wypłatę gotówki w placówkach banku. Użytkownik musi jednak ponieść koszt przy okazji zlecenia przelewu krajowego (0,50 zł) oraz szybkiego przelewu (1,00 zł).
Osoby, które nie posiadają rachunku płatniczego w walucie polskiej w żadnym banku, mogą założyć w Banku Nowym Podstawowy Rachunek Płatniczy. W przypadku tego rachunku nie ma możliwości skorzystania z opcji debetu czy limitu odnawialnego.
Oszczędności i inwestycje
W Banku Nowym klienci mogą zdeponować swoje pieniądze, korzystając z lokat. W ofercie banku można znaleźć m.in. lokatę z depozytem 3,6 lub 12-miesięcznym z gwarantowanym oprocentowaniem stałym od 6,9 do 7% w skali roku. Najniżej oprocentowana lokata to Lokata Lilia ze stałym oprocentowaniem 3% w skali roku. Okres trwania umowy to 3 miesiące, a minimalna kwota wpłaty wynosi 1000 zł.
Obsługa walutowa
Bank Nowy S.A. oferuje swoim klientom pełną obsługę walutową w tym przekaz w obrocie dewizowym czy rozliczenia zagraniczne. Bank prowadzi również skup i sprzedaż walut obcych do rozliczeń gotówkowych i bezgotówkowych. W ofercie Banku Nowego na próżno jednak szukać propozycji prowadzenia kont walutowych, które np. ułatwiłyby spłatę kredytu w obcej walucie.
Klienci biznesowi – rachunki, kredyty i inne
Przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące działalność rolniczą również mogą korzystać z oferty Banku Nowego. W ofercie znalazł się tradycyjny rachunek firmowy tzw. Konto Biznes, które kosztuje 10 zł miesięcznie. Klienci firmowi mogą również złożyć wniosek o finansowanie. Bank udziela kredytów:
- deweloperskich,
- operacyjnych,
- inwestycyjnych,
- odnawialnych w rachunku rozliczeniowym.
Klienci firmowi mogą też liczyć na pożyczkę hipoteczną, udzielaną pod zastaw nieruchomości.
Czy ten bank jest bezpieczny?
Modyfikacje związane ze sprzedażą instytucji czy zmianą nazwy handlowej mogą wzbudzać wiele wątpliwości. Wielu klientów zastanawia się, czy korzystanie z usług tej instytucji w ogóle jest bezpieczne. Czy słusznie?
Bank Nowy jest bankiem, który działa zgodnie z prawem bankowym. Zgromadzone depozyty zostały zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro lub jej równowartości w innej walucie. Ochroną zostały objęte imienne depozyty złotowe i walutowe, a to sprawia, w razie upadłości nie musisz obawiać się utraty wpłaconych środków.
Czy Bank Nowy jest w stanie nawiązać równorzędną walkę z dynamiczną konkurencją?
Bank Nowy to instytucja, w której możesz założyć rachunek osobisty czy skorzystać z rozbudowanej oferty oszczędnościowej. Niestety brak produktów kredytowych skierowanych do klientów indywidualnych sprawia, że marka nie cieszy się tak dużą popularnością, jak jej konkurencja. Do skorzystania z usług z pewnością nie zachęca również wygląd strony internetowej banku, który wielu klientom kojarzy się z latami 90. Brak obecności instytucji w kanałach social media również nie wzbudza zaufania.
Nie warto jednak zbyt pochopnie odrzucać oferty banku. Na specjalną uwagę zasługuje wysokie oprocentowanie lokat. Rozbudowana propozycja oszczędnościowa sprawia, że dosłownie każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Zanim złożysz wniosek o otwarcie lokaty, sprawdź oferty w innych bankach. Pomoże Ci w tym aktualny ranking lokat, w którym znajdziesz m.in. informacje związane z czasem trwania umowy, minimalną kwotą, która może zostać zdeponowana oraz wysokością oprocentowania.
Bank Nowy opinie klientów
Niestety w związku z tym, że Bank Nowy nie jest obecny w social mediach, gdzie każdy klient mógłby swobodnie ocenić pracę konkretnej placówki, trudno znaleźć jakiekolwiek opinie tych, którzy skorzystali z oferty banku. Na forach można jednak dostrzec oceny dotyczące działania instytucji pomostowej, czyli Banku Nowego BFG, który istniał jeszcze przed sprzedażą. Jak nietrudno się jednak domyślić, w sieci dominują raczej niepochlebne opinie, pisane przez klientów, którzy w związku z restrukturyzacją banku poczuli się oszukani.
Wady i zalety
Czy warto skorzystać z oferty Banku Nowego? Nie ma co ukrywać, że na rynku dostępne są znacznie korzystniejsze propozycje. Konkurencja proponuje swoim klientom dopasowane rachunki osobiste bez opłat za przelewy, wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe czy karty kredytowe z dużym limitem. Poniżej umieściliśmy wszystkie najważniejsze wady i zalety, które wyróżniają propozycję Banku Nowego.
Zalety:
- szeroka oferta lokat z atrakcyjnym oprocentowaniem,
- możliwość prowadzenia darmowego rachunku osobistego,
- możliwość skorzystania z niektórych bankomatów sieci PKO oraz Planet Cash bez opłat.
Wady:
- mało czytelna i niezachęcająca strona internetowa,
- krótki czas pracy infolinii banku,
- brak oferty kredytowej,
- opłaty pobierane za zwykły przelew krajowy,
- mała liczba placówek stacjonarnych.
Kontakt i dane firmy
Klienci banku mogą skontaktować się z instytucją, dzwoniąc na infolinię pod numer 801-372-772. Pracownicy pozostają do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Istnieje też możliwość przesłania wiadomości elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej.
Bank Nowy S.A.
ul. Małe Garbary 8
61-756 Poznań
tel.: 61 851 25 12
sekretariat@banknowy.pl
Barbara
12.02.2023, 23:59
Prosze pnownie o odpowiedz ,kiedy bedzie zalatwiona moja skandaliczna sprawa o nieudostepnienie mi swojego konta,ktory zostal przeniesieny z PBS JASLO – do KROSNA BP.,po ktorym wymagano nowego Pelnomocnictwa a kiedy go sporzadzilam zgodnie z zaleceniami wraz z potwierdzeniem i autoryzacja tut.w USA notariusza (NOTARY PUBLIC) – ktory zostal dostarczony w PAZDZIENIKU 2022r. – Jednak do stycznia 2023r. nie zostal uznany – jak stwierdzono,gdyz ’ MUSI POTWIERDZIC TO JESZCZE TZW.’BANKOWY PRAWNIK” Co jak sie okazuje dotad nie potwierdzil,bo ???? No wlasnie ! To jest wyrazne lekcewazenie klienta i skandal ! A moj pelnomocnik jest bezsilny aby nawet dowiedziec sie coz wiecej czy to od dyrektor tej placowki,czy to od samego odpowiedzialnego za tak bulwersujace podejscie prawnika ..Czy wiec moze wreszcie od WAS tj.CENTRALI do ktorej wyslalam E-MAILEM zazalenie – dowiem sie w koncu,jakim prawem blokuje sie moje konto pomimo prawidlowego PELNOMOCNICTWA?? ps.Wszystkie swoje dane lacznie z Nr.konta podalam Emailem w listach do online@bank-nowy. pl a tez ;kancelaria@bfg – dnia 3.01.2023r. Najwyzszy czas aby odpowiedziec..
vanga
07.06.2023, 10:08
Jakaś ściema do wyciągania danych osobowych. Wnioski o otwarcie rachunku depozytowego są odrzucane bez podania jakiejkolwiek przyczyny – tak mój, jak i dwojga moich znajomych.
andrzej
02.04.2023, 10:07
skończyła mi się lokata chciałem zrobić przelew okazało się że mogę zrobić tylko część na 36000 ,dlaczego oszukujecie klientów to są moje pieniądze i mogę nimi dysponować kiedy chce ,dodatkowo nie można już złożyć dyspozycji na następny dzień ,czy my żyjemy na Białorusi czy w unii nie polecam omijajcie z daleka .
Tomasz P.
22.06.2023, 11:57
Czy ktoś wytoczył sprawę sądową Velobankowi? Potrzebowałbym namiar do kancelarii, która sprawą by się zajęła. Bank przez złe zarządzanie, decyzyjność a może złą wole kosztował mnie 80-300 tyś. Do ustalenia zasadności z kancelarią.