Co to jest CVV/CVC – gdzie go znaleźć?

Karty płatnicze to popularny sposób na dokonywanie różnego rodzaju transakcji. Przy pomocy niewielkiego kawałka plastiku możemy zapłacić za zakupy w sklepie, bilety w tramwaju czy kawę w restauracji. Jednak płacąc kartą w internecie, jesteśmy proszeni o podanie kodu CVV/CVC, jako dodatkowej formy zabezpieczenia. Sprawdźmy więc, czym jest kod CVV/CVC i gdzie go można znaleźć.

Wraz z rosnącą popularnością elektronicznego pieniądza i transakcji bezgotówkowych, rośnie znaczenie kart płatniczych. Dobrze dopasowują się one do potrzeb osób, którym zależy na szybkich i wygodnych transakcjach. Patrząc na statystyki Narodowego Banku Polskiego, dobrze widać, jak szybko rośnie ten trend wśród polskiego społeczeństwa. Posiadanie karty jest dziś prawie tak powszechne, jak noszenie portfela w kieszeni.

W drugim kwartale 2022 roku w Polsce zarejestrowano 43,9 miliona kart płatniczych 1 . Dla porównania w pierwszym kwartale było ich 43,6 mln 2. Gdy zerkniemy na dane historyczne i sięgniemy np. do 2018 roku, zauważymy, że na koniec czwartego kwartału na polskim rynku znajdowało się 41,2 mln kart płatniczych. To z kolei o 817 tys. kart więcej niż we wrześniu 2018 3Rosnąca popularność kart płatniczych jest zatem doskonale widoczna. Sprzyjają temu nowoczesne technologie, które czynią płatności kartą jeszcze szybszymi, bezpieczniejszymi i wygodniejszymi.

Co znajduje się na odwrocie karty płatniczej?

Oto jakie oznaczenia znajdziemy na karcie płatniczej:

  • Pasek magnetyczny – umieszczony jest na górze karty i zawiera zakodowane dane na temat jego posiadacza (jego imię i nazwisko oraz kraj, z którego pochodzi).
  • Hologram – jest to jednorazowo nałożone oznaczenie o metalicznym kolorze, które ma za zadanie utrudnić fałszowanie karty. Hologram symbolizuje zarazem daną organizację płatniczą, dlatego jego wygląd różni się w zależności od tego, czy jest to VISA, czy MasterCard.
  • Dane banku – na dolnej części karty znajdują się najważniejsze informacje na temat banku, który wydał plastik. Najczęściej są to dane adresowe, a także numer kontaktowy, z którego można skorzystać w razie np. problemów technicznych związanych z użytkowaniem karty.
  • Miejsce na podpis – na tym silikonowym pasku właściciel karty powinien wprowadzić swój czytelny podpis. Najlepiej, aby dokonał tego niezmazywalnym długopisem lub cienkopisem. Dzięki temu, osoba próbująca zdrapać podpis właściciela jednocześnie uszkodzi całą powierzchnię, pod którą pojawi się napis „karta nieważna”. Jest to więc istotne zabezpieczenie.
  • Kod CVV/CVC. Ostatnim, ważnym oznaczeniem na odwrocie karty jest kod CVV/CVC. Obszernie opiszemy go w pozostałej części tego artykułu.

Karty płatnicze mogą się od siebie mocno różnić, chociażby wizualnie. Niektóre z nich są gładkie i jednokolorowe, a inne – mają określone wzory graficzne. Banki, które wydają karty, opatrują je swoim logo, a dodatkowo sam plastik firmują różne organizacje płatnicze np. VISA lub MasterCard. Co więcej, karty płatnicze mogą mieć różne przeznaczenie, o czym zresztą mówi ich nazwa. Poza najpopularniejszymi kartami debetowymi wyróżniamy też karty kredytowe oraz karty przedpłacone (zwane też prepaid).

Co to jest kod CVV/CVC?

Kod CVV/CVC, czyli Card Security Code to dodatkowa funkcja zabezpieczająca transakcję kartą przy płatnościach zdalnych. Mowa o płatnościach wykonywanych np. w sklepie internetowym czy mobilnej aplikacji. Podając kod przy transakcji, właściciel sklepu może zidentyfikować nas z kartą i posiadanymi środkami. 

Kod CVV/CVC powinien być ściśle chroniony przez właściciela karty (nigdy nie podawaj go osobom trzecim!). Gdyby ktoś wszedł w jego posiadanie, mógłby popełnić oszustwo finansowe. 

Co kryje się w takim razie pod tym magicznym kodem? Jest to wartość weryfikacji karty oraz kod weryfikacji karty. W zależności od weryfikacji płatniczej, mamy do czynienia z zastosowaniem jednego z dwóch podanych sposobów na zapis kodu.

  • CVV lub CVV2 karty płatnicze VISA,
  • CVC lub CVC2 karty płatnicze MasterCard,
  • CID dla kart American Express. 

Karty Maestro nie mają własnego oznaczenia. 

CVV/CVC – jakie rodzaje wyróżniamy?

Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom kodów CVV/CVC, jakie mogą znaleźć się na karcie.

  • CVV1/CVC1 – jeżeli na karcie widnieje taki rodzaj kodów, to oznacza to, że nie może ona być używana do płatności w internecie. Służy tylko do płacenia bezpośrednio kartą, przez właściciela.
  • CVV2/CVC2 – kartą z takim oznaczeniem można płacić zdalnie za zakupy internetowe.
  • CVV– jest to oznaczenie dotyczące tylko wybranych kart, które mają wbudowanego specjalnego chipa.

Co to jest CVV2/CVC2?

Kod CVV2/CVC2 umieszczony na odwrocie karty kredytowej lub debetowej pozwala właścicielowi na dokonywanie płatności nie tylko fizycznie w sklepach czy restauracjach, ale i w wirtualnie – w internecie. Kod ten stosowany jest w celu weryfikacji tożsamości właściciela plastiku. Ma za zadanie zabezpieczyć go przed potencjalnymi nadużyciami, dlatego jak już zostało wspomniane – jest poufny i nie powinien być ujawniany osobom trzecim. W zależności od organizacji płatniczej, można wyróżnić różne sposoby zapisu kodu CVV2/CVC2:

  • VISA – CVV2.
  • MasterCard – CVC2.
  • American Express – CID.
  • Maestro – brak własnego oznaczenia.

Kod CVV lub CVC a bezpieczeństwo

Przede wszystkim warto pamiętać o jednej, podstawowej kwestii – kod CVV/CVC należy bezwzględnie chronić przed osobami trzecimi. Właśnie dlatego, płacąc za zakupy czy usługi za pomocą karty płatniczej, zwróćmy uwagę nie tylko na to, czy nikt nie zerka na wpisywany przez nas kod PIN (przy zakupach stacjonarnych), ale również na kod CVV/CVC, który podajemy podczas transakcji w sieci. Wadą kodu CVV/CVC jest fakt, że jest krótki i może być bez problemu zapamiętany przez osobę trzecią. Zwróćmy również uwagę na to, czy połączenie internetowe podczas transakcji jest szyfrowane. To stanowi dodatkową ochronę dla naszych danych i zgromadzonych pieniędzy. 

Zalety, jakie płyną z dodania do danej karty płatniczej kodu CVV/CVC są ogromne. Przede wszystkim, tworzy to kolejną barierę zwiększającą bezpieczeństwo karty i utrudnia działania oszustom, którzy uzyskują kolejne unikalne oznaczenie niwelujące szanse na przejęcie jej do swoich celów. Wystarczy brak trzycyfrowego kodu, aby płatność mobilna nie została zrealizowana. W ten sposób, kod CVV/CVC nie tylko zapewnia duże bezpieczeństwo dla właściciela karty, ale i jest czynnikiem, od którego w ogóle zależy, czy płatność w internecie zostanie dokonana.

Jakie inne dane znajdziemy na karcie płatniczej?

Poza wspomnianym rewersem, czyli odwrotną stroną karty, na której znajduje się omawiany w tekście kod CVV/CVC, warto jeszcze dla pełnego obrazu omówić drugą część karty płatniczej. Jej pierwsza strona jest w końcu najczęściej widoczna na fotografiach i to z tej perspektywy najczęściej przyglądamy się temu przedmiotowi w celu znalezienia stosownych informacji. Na awersie karty płatniczej jest ich sporo. 

  • Nazwa banku – w przypadku m.in. kart debetowych i kredytowych, ich wydaniem zawsze zajmuje się jakaś instytucja finansowa. Z tego względu, zawsze w górnej części wyraźnie wyeksponowane jest logo lub nazwa, z którym wiąże się zazwyczaj także wzór graficzny karty. W zależności od banku, tło karty może być wykonane z losowego układu wzorów, kształtów geometrycznych, a nawet wybranych przez klienta określonych fotografii lub grafik. Usługi personalizacji mają zachęcić konsumentów do wyrobienia karty akurat w danym banku.
  • Chip – umieszczony po lewej stronie, ma kształt złotego prostokąta i jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń karty płatniczej. Należy chronić go przed otarciami i innymi uszkodzeniami, choć całkowite zniszczenie chipu nie jest możliwe.
  • Numer karty. Najważniejszy element świadczący o unikalności karty. Składa się on z niepowtarzalnego ciągu 16 cyfr, który można podzielić na 4 segmenty. Pierwsza, pojedyncza cyfra to identyfikator branżowy. Kolejne pięć to numer identyfikacyjny wystawcy karty. Następne dziewięć – numer identyfikacyjny właściciela karty. Ostatnia, pojedyncza oznacza z kolei cyfrę kontrolną. Numer karty jest szczególnie poufny.
  • Data ważności karty. Każda karta wydawana jest na określony czas, który upływa po wyznaczonym roku i miesiącu podanym na karcie. 
  • Imię i nazwisko właściciela. Karta płatnicza wydawana jest imiennie, na wskazane we wniosku imię i nazwisko właściciela. Konsument może zastrzec sobie nieuwzględnienie tej informacji jako opcja.
  • Logo organizacji płatniczej. W polskich warunkach jest to VISA lub MasterCard. Organizacje płatnicze mają zasięg międzynarodowy i zrzeszają różnych wydawców kart.

Co warto robić, aby chronić swoją kartę płatniczą?

Jak wspomnieliśmy wyżej, już sam krótki kod CVV/CVC jest daną, wobec której niezbędna jest poufność. Ta zasada tym bardziej tyczy się zatem ogółu informacji umieszczonych na karcie, a także jej funkcji. Powodują one, że użytkownik karty nigdy nie powinien popadać w rutynę i zawsze winien dochowywać podstawowych środków bezpieczeństwa. Poznajmy na koniec najważniejsze wskazówki, które warto stosować każdego dnia. 

  • Nie wystawiaj karty na publiczny widok. Chroń ją przed spojrzeniami osób trzecich, a tym bardziej nigdy nie pozostawiaj jej na wierzchu np. na półkach w urzędach, na ladzie w sklepie itd. Oszuści mają bardzo wprawne oko i często polują na sytuacje, w których właściciel karty jest zabiegany itd.
  • Uważaj, z kim dzielisz się danymi karty. Nigdy nie podawaj ich szczególnie w sytuacji, gdy dokonujesz zakupów w internecie z budząca podejrzenia drugą stroną transakcji. Jeżeli to możliwe, zrezygnuj z tego.
  • Jeżeli utracisz kartę lub podejrzewasz, że jej dane wpadły w niepożądane ręce, jak najszybciej ją zablokuj. Dzisiejsze usługi bankowe umożliwiają dokonanie tego szybkim połączeniem telefonicznym lub wiadomością SMS. W ten sposób, po blokadzie karta stanie się bezużyteczna i bezpieczna od nadużyć.
  • Ustaw na karcie niskie limity płatności. Dzięki temu, nawet w razie zgubienia karty – złodziej nie wyciągnie z Twojego konta dużej ilości środków. 
  • Korzystając ze sklepów internetowych, zwróć uwagę czy połączenie internetowe jest szyfrowane. 

Źródła:

1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2018.pdf

2. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2017.pdf

3. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2015.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie