Czek BLIK: jak wypłacić pieniądze? Czy jest bezpieczny?

Czym jest czek BLIK? Jak go używać? W jakich bankach jest czek BLIK i czy jest bezpieczny? Na te i inne pytania odpowiadam w dzisiejszym artykule.

czek Blik - jak wypłacić pieniądze?

Kluczowe informacje

  • Czek Blik to innowacyjna usługa od Blika, która pozwala, m.in. na płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych lub wypłaty z bankomatów;
  • Jednak nie każdy bank udostępnia czeki Blik. Jak na razie obsługiwane są przez 4 instytucje;
  • Maksymalna ważność czeku Blik wynosi 72 godziny;
  • Czek Blik jest szczególnie bezpieczną formą przekazywania pieniędzy dla osób, które nie mają swojego konta osobistego.

Z czekiem BLIK po raz pierwszy miałam do czynienia w momencie, gdy otrzymałam w ten sposób nagrodę z corocznej loterii Blikomania. Wcześniej oczywiście wiedziałam, że jest taka funkcja, ale nie zawracałam sobie nią głowy. Jak się okazuje, moje myślenie było błędne. Naprawdę czek BLIK potrafi ułatwić życie!

Szybka pożyczka na BLIK: gdzie jest dostępna? Zobacz

Czek BLIK — co to jest?

Czek BLIK to jedna z funkcji BLIKa, nadal mało popularna. Pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu lub płatność w sklepach za zakupy do określonej z góry kwoty.

Czek BLIK to 9-cyfrowy kod, który możesz wygenerować w aplikacji mobilnej banku. Osoba tworząca czek BLIK ustala do niego dodatkowe hasło, umożliwiające skorzystanie z niego.

Nowicjuszom polecamy krótki poradnik:

Jak wypłacić pieniądze BLIK-iem? Zobacz

Jak działa czek BLIK?

Najlepiej wytłumaczę to na przykładzie.

Pan Jan ma małoletniego syna Antka, który jedzie na wycieczkę szkolną. Niestety pan Jan nie pomyślał wcześniej o tym, żeby założyć konto dla dziecka, więc syn otrzymał gotówkę. Jednak w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Antek zgubił pieniądze na wycieczce i został bez żadnych środków. Pan Jan postanowił wysłać mu czek BLIK. Wygenerował czek na 300 zł w aplikacji swojego banku, ustalił do niego hasło i wysłał to dla syna, SMS-em. Antek poszedł do bankomatu i wypłacił środki.

Jak utworzyć czek BLIK?

Żeby utworzyć nowy numer czeku BLIK, musisz zalogować się do bankowości mobilnej swojego banku, który obsługuje tę funkcjonalność. Przed wygenerowaniem pierwszego czeku będziesz poproszony o ustalenie hasła, które przyjmuje postać 4 cyfr — taki PIN do czeków.

Moja sugestia: nie ustawiaj hasła do czeków, które jest zarazem Twoim PIN-em do aplikacji lub karty płatniczej. Wymyśl coś zupełnie nowego.

Ważność czeku BLIK

Generując czek, ustalasz, jak długo ma być ważny. Możesz wybrać z kilku dostępnych opcji, czyli: 15 minut, 2 godziny, 12 H, 24 H lub maksymalnie 72 godziny.

Po tym czasie niewykorzystany czek wygasa, a środki wracają na Twoje konto.

Jak zrealizować czek BLIK?

Numer czeku BLIK pozwoli Ci na wypłaty gotówki z bankomatów lub na dokonanie płatności BLIK w sklepach stacjonarnych, lub internetowych.

Jak wypłacić czek BLIK z bankomatu?

Wypłata gotówki czekiem nie różni się zbytnio od wypłaty tradycyjnym kodem BLIK.

  • Na bankomacie, obsługującym wypłaty BLIK, wybierz opcję: Wypłata BLIK/wypłata bez karty.
  • Wybierz kwotę transakcji. Pamiętaj, że musisz wypłacić całą kwotę w jednej operacji.
  • Wpisz 9-cyfrowy kod BLIK i zatwierdź.
  • Następnie potwierdź transakcję PINem i pobierz pieniądze z bankomatu.

Które banki obsługują czeki BLIK?

Na chwilę obecną czeki obsługiwane są przez 4 banki w Polsce: PKO BP, VeloBank, bank Millennium i Santander Bank Polska.

Jak wygenerować czek BLIK w PKO BP

Na początku sprawdź, czy masz ustawione hasło do czeków BLIK. Zaloguj się do bankowości internetowej iPKO, wejdź w Ustawienia-Aplikacja IKO-Ustaw hasło.

W PKO BP możesz mieć dwa czeki aktywne w jednym czasie. Jeden czek można użyć tylko jeden raz. Jeśli stworzyłeś czek na 100 zł i płacisz nim za zakupy o wartości 55 zł, to 45 zł wróci na Twoje konto.

1. Zaloguj się do aplikacji IKO.

2. Wejdź w zakładkę Płatności – Czek BLIK – Utwórz czek.

3. Ustal wartość czeku, termin ważności i nazwij go.

Czek BLIK w VeloBanku (dawny Getin Bank)

1. Zaloguj się do aplikacji VeloBanku.

2. Kliknij zakładkę BLIK-Więcej-Czeki BLIK-Utwórz czek BLIK.

3. Ustaw parametry czeku, czyli: czy ma służyć do płatności w sklepie, czy do wypłaty w bankomacie, tytuł, termin ważności, kwotę i hasło (4 cyfry).

Bank Millennium a czek BLIK

1. W aplikacji Millennium wybierz zakładkę BLIK-Czeki BLIK-Utwórz nowy czek.

2. Wybierz rachunek powiązany z czekiem, ustal kwotę (maksymalnie 4000 zł), ważność czeku, czterocyfrowe hasło i opis.

Czek BLIK w Santander Bank Polska

1. W aplikacji mobilnej wybierz Czeki BLIK.

2. Przy tworzeniu pierwszego czeku ustaw hasło.

3. Wprowadź kwotę, nazwę i datę ważności.

Jak odebrać czek BLIK?

Nie musisz mieć do tego żadnej aplikacji banku. Osoba, która wysyła do Ciebie czek, może zrobić to, chociażby sms-em, przez wiadomość na FB czy Whatsapp, mailowo, podyktować przez telefon, zapisać na kartce. Możliwości są niemal nieograniczone.

Pamiętaj: musisz otrzymać zarówno 9-cyfrowy kod BLIK, jak i 4-cyfrowe hasło do niego.

Czy czek BLIK jest anonimowy?

Dla odbiorcy — tak. Jeśli czek zostałby przechwycony, to po samym kodzie BLIK i haśle nikt nie dojdzie, od kogo on pochodzi (chyba że miałyby to być służby bezpieczeństwa, które mogą uzyskać dostęp do informacji z systemów bankowych czy wysokiej klasy haker, który potrafi włamać się do systemu banku).

Dla banku — nie, czek nie jest anonimowy.

Czy czeki BLIK są bezpieczne?

Moim zdaniem przekazywanie pieniędzy dla drugiej osoby za pomocą czeku BLIK to świetne rozwiązanie. Ile się teraz słyszy o oszustwach na BLIK? Wezmę pierwszy z brzegu przykład.

Pisze do Ciebie Twój znajomy z prośbą o pilną pomoc pieniężną. Ty w dobrej wierze podajesz mu kod BLIK i zatwierdzasz transakcję w aplikacji, a tymczasem złodziej czyści Ci konto.

Jeśli użyjesz czeku BLIK, oszustwo stanie się dużo trudniejsze do zrealizowania. Ustalasz konkretną kwotę transakcji, np. 100 zł. I wiesz, że tylko tyle może zostać pobrane z Twojego konta.

Żeby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo czeku BLIK, warto przesyłać kod i hasło innymi metodami (np. kod w sms-ie, a hasło na FB).

Oszustwo na Vinted: jak odzyskać pieniądze? Poradnik Zobacz

Czeki BLIK a BLIK zbliżeniowy — co lepsze?

To zależy. Zarówno czekiem BLIK, jak i BLIKiem zbliżeniowym możesz płacić bez dostępu do internetu. Czek BLIK możesz zapisać na kartce i użyć go nawet wtedy, gdy nie masz telefonu. Z drugiej strony, BLIKiem zbliżeniowym zapłacisz wszędzie, nawet za granicą, a kodem nie.

Obie funkcjonalności są stworzone do nieco innych celów i wzajemnie się uzupełniają.

Czy warto korzystać z czeków BLIK?

Jak dla mnie czek BLIK jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przekazywanie pieniędzy innym osobom, na przykład takim, które nie mają konta bankowego (jak, chociażby syn pana Jana z mojego przykładu). W ten sposób zabezpieczasz się przed możliwością potencjalnego oszustwa na BLIKa.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy BLIK czek dostępny jest za granicą?

Niestety nie. Za granicą możesz zapłacić BLIKiem zbliżeniowym, ale terminale nie obsługują kodów BLIK, w tym czeków.

Jak wystawić czek BLIK?

Zrobisz to w aplikacji mobilnej swojego banku (sprawdź, czy Twój bank udostępnia możliwość wygenerowania czeku BLIK).

Do jakiej kwoty możesz korzystać z czeku BLIK?

Zależy to od banku. Na przykład bank Millennium umożliwia wygenerowanie czeku na maksymalnie 4000 zł.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie