Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Ranking 2023

Kredyt hipoteczny, samochodowy, a może gotówkowy? Bez względu na to, jakiego rodzaju finansowania potrzebujemy, warto zastanowić się, gdzie najłatwiej dostać kredyt w 2023 roku.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Polityka kredytowa zmienia się dość często, w wyniku czego banki w ostatnim czasie zacieśniają warunki otrzymania kredytu. Wynika to m.in. z zaostrzonej polityki monetarnej Narodowego Banku Polskiego, co powoduje, że oprocentowanie nominalne kredytów stale rośnie.

Dlatego w wyborze odpowiedniego i co ważne taniego kredytu, pomocny może być kalkulator kredytowy. Podpowie nam, gdzie znajdziemy tani kredyt gotówkowy, którego łączna kwota do spłaty nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest też zajrzenie do rankingu kredytów gotówkowych.


Polecane kredyty gotówkowe

1.
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
1.
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
Okres spłaty
12 - 60 miesięcy
Oprocentowanie
17,49 %
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
28,98 %
SPRAWDŹ
2.
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
2.
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
11,99 %
? zmienne
Kwota
5 000 - 300 000 zł
RRSO
18,24 %
SPRAWDŹ
3.
Kredyt Gotówkowy VeloBank
3.
Kredyt Gotówkowy VeloBank
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
12,49 %
? zmienne
Kwota
2 000 - 200 000 zł
RRSO
13,20 %
?
SPRAWDŹ

Gdzie najłatwiej dostać kredyt lub pożyczkę?

Ranking kredytów gotówkowych to dobry kierunek, gdy chcemy przejrzeć oferty banków. Choć odpowiednim rozwiązaniem będzie także przygotowany przez zespół doświadczonych ekspertów kalkulator kredytu gotówkowego.

Dzięki porównaniu wielu ofert uda nam się wybrać najlepszą z nich i sprawdzić, jak kształtuje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oraz całkowity koszt, do którego zwykle doliczyć trzeba koszty ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Niezwykle istotne jest też to, że od razu zobaczymy, ile wyniesie pełna kwota do spłaty.

Co decyduje o tym, jak łatwo dostać kredyt?

Wpływ na udzielenie kredytu gotówkowego ma całkiem sporo czynników. Zaliczyć do nich można przede wszystkim:

 • wysokość udokumentowanych i stałych dochodów – pamiętajmy jednak, że banki akceptują różne ich rodzaje;
 • forma zatrudnienia i rodzaj umowy, na podstawie, której wykonujemy pracę;
 • ilość osób w gospodarstwie domowym (zwykle tych, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie);
 • punktacja BIK, czyli ocena historii kredytowej raportowana przez Biuro Informacji Kredytowej;
 • koszty życia;
 • raty innych kredytów i pożyczek (także pozabankowych);
 • wysokość miesięcznych stałych zobowiązań (płatne subskrypcje, abonamenty, etc.);
 • wiek, a nawet wykształcenie osoby składającej wniosek o kredyt.

O pozytywnej decyzji kredytowej decyduje dodatkowo oprocentowanie nominalne kredytu oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznej raty, a tym samym na naszą zdolność kredytową.

Jak widać, zdolność kredytową, czy to przy kredycie gotówkowym, czy też kredycie hipotecznym uzależniona jest od wielu czynników. Często na wybór oferty wpływ mają właśnie narzucone przez instytucje wymogi. Im łatwiej otrzymać kredyt gotówkowy, tym większa ilość składanych wniosków, ale co za tym idzie, znaczne ułatwienia przygotowane przez banki.

Rodzaj kredytu ma znaczenie

Składając wniosek o kredyt konsumencki czy pożyczkę gotówkową, pamiętajmy, że warunki ich udzielenia są nieco inne – zwykle mniejsze – niż w przypadku kredytów hipotecznych. Banki nie wymagają zwykle żadnych zabezpieczeń. To powoduje, że kredyt gotówkowy możemy otrzymać znacznie szybciej i łatwiej, niż kredyt na mieszkanie czy dom. Wiele instytucji oferuje np. kredyt gotówkowy online, co powoduje, że pieniądze możemy pożyczyć nawet bez wychodzenia z domu.

W przypadku kredytów hipotecznych wnioskowanie online jest mocno ograniczone. Wniosek kredytowy musi zostać bowiem uzupełniony o dodatkowe, wymagane przez banki dokumenty – głównie związane z nieruchomością, którą jesteśmy zainteresowani.

Zmiana kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych
Wykres prezentuje kryteria decydujące o zaostrzeniu polityki kredytowej części banków oraz jej złagodzeniu przez pozostałą część instytucji

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie odnaleźć najtańszy kredyt gotówkowy, pamiętaj, że przyda Ci się przed tym dokładna analiza. Pomocny w przejrzeniu ofert będzie najnowszy ranking kredytów gotówkowych, czyli obiektywnie przygotowane zestawienie najlepszych ofert bankowych. Bezpłatna porównywarka pozwoli sprawdzić, jakie jest faktyczne RRSO w danym banku, czy jest wymagane ubezpieczenie kredytu gotówkowego, a także jakie warunki trzeba spełnić, aby w ogóle otrzymać finansowanie.

Pamiętajmy, że najlepszą ofertę kredytu gotówkowego determinuje oprocentowanie, co powoduje, że jego rata nie obciąży tak bardzo domowego budżetu. Co więcej, tego typu kredyty udzielane są na dowolnie obrany przez nas cel. Oznacza to, że takie pieniądze możemy przeznaczyć, na co tylko chcemy. Nie jest też konieczne przedkładanie stosownych oświadczeń. To zdecydowanie największy plus kredytów gotówkowych, po które sięgają już miliony Polaków.

Kredyt gotówkowy online, to szybka decyzja kredytowa

Instytucje oferujące kredyt gotówkowy online czy też pożyczki gotówkowe, do oceny naszej zdolności kredytowej wykorzystują zwykle specjalnie przygotowane algorytmy. Pozwalają one na oszacowanie możliwości finansowych swoich klientów i realne szanse terminowej spłaty kredytu.

O pozytywnej decyzji kredytowej dowiadujemy się często już nawet w kilka minut od złożenia wniosku. Pieniądze na naszym koncie mogą pojawić się zaś już nawet w kilka godzin. Nie oznacza to jednak, że wniosek o kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową należy składać w pierwszym z brzegu banku.

Ważne jest uprzednie porównanie ofert, ponieważ oprocentowanie kredytów gotówkowych różni się w zależności od polityki danego banku. A na nią wpływ ma np. kwota kredytu. Im wyższa, tym niższe jest zwykle oprocentowanie, ale także większe kryteria, które należy spełnić. Wiele banków oferuje jednak kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, co jeszcze bardziej ułatwia pozyskanie finansowania.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego 2023

W 2023 roku maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie może wynosić więcej niż 255 550 złotych, co jest wymogiem narzuconym na banki przez ustawę o kredycie konsumenckim 1. Tak wysoka pożyczka gotówkowa, to również wysoka kwota do spłaty, dlatego niezwykle ważne jest niskie oprocentowanie kredytu gotówkowego, a konkretniej rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Na RRSO składa się:

 • oprocentowanie,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • marża banku,
 • koszty dodatkowe.

Porównywarka kredytów gotówkowych pozwoli na sprawdzenie kosztów kredytu, z uwzględnieniem wybranej kwoty i terminu spłaty kredytu (okresu kredytowania).

Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?

Na otrzymanie kredytu hipotecznego wpływ mają podobne czynniki, co w przypadku kredytu gotówkowego, a więc przede wszystkim zdolność kredytowa, kwota finansowania oraz okres spłaty. Wybór oferty powinien zostać jednak poparty odpowiednią analizą kilku, istotnych z punktu widzenia kredytobiorców, czynników.

Będą to m.in.:

 • całkowity koszt kredytu hipotecznego,
 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
 • pełna kwota do spłaty, termin spłaty zadłużenia (okres kredytowania),
 • koszty poboczne, jak ubezpieczenie kredytu, konieczność założenia rachunku (konto osobiste w danym banku), itp.

Szczegółowa analiza zdolności kredytowej

Jeśli składamy w banku wniosek o kredyt hipoteczny, a więc taki, który ma pomóc sfinansować nam zakup mieszkania lub domu, nasza zdolność kredytowa jest skrupulatnie analizowana przez pracownika banku. Instytucja musi mieć pewność, że jego spłata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Kredyty hipoteczne udzielane są bowiem na znacznie większe kwoty niż pożyczki konsumpcyjne. Wydłużony jest także okres kredytowania, sięgający nawet 30 lat.

Jakie czynniki mają wpływ na udzielenie kredytu hipotecznego?

 • rodzaj umowy, na podstawie której otrzymujemy wynagrodzenie,
 • staż pracy, czyli to jak długo wykonujemy daną pracę,
 • zdolność finansowa, która ma pozwolić na bezproblemową spłatę zadłużenia, sięgającego nierzadko nawet miliona złotych.

Kredyt hipoteczny zabezpieczony jest jednak finansowaną nieruchomością, co powoduje, że jego oprocentowanie jest znacznie korzystniejsze, niż w przypadku pożyczek gotówkowych. Nie oznacza to jednak, że kredyt uzyska każda osoba, która tylko złoży wniosek w banku. Aby go otrzymać, musimy wykazać się zarówno stałymi dochodami, ale i przyzwoitą historią kredytową, którą bank sprawdzi w Biurze Informacji Kredytowej.

Czy można uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Będzie to skomplikowane. W przypadku kredytów gotówkowych warunki są nieco mniej rygorystyczne, niż w przypadku kredytów hipotecznych, przy czym minimalna zdolność jest niezbędna, aby bank zdecydował się na udzielenie kredytu. Oznacza to, że osoba ze słabszą zdolnością kredytową, może zaciągnąć kredyt gotówkowy – ale musi się liczyć z ograniczeniami (np. maksymalnej kwoty lub podwyższoną marża za ryzyko). W przypadku kredytów hipotecznych, analitycy bankowi wymagają wysokiej zdolności kredytowej. Do jej oceny niezbędne będzie przedłożenie dokumentów i zaświadczeń.

Najbardziej swobodne podejście do oceny zdolności kredytowej klienta mają firmy pozabankowe. Dzięki temu wiele osób może uzyskać potrzebne środki, pomimo odmowy ze strony banków. W ofercie instytucji pożyczkowych znajdziemy chwilówki krótkoterminowe oraz pożyczki na raty z długim okresem spłaty.

Banki vs firmy pożyczkowe

Poszukując kredytu gotówkowego, wiele osób rozważa pożyczki gotówkowe online oferowane przez wyspecjalizowane w tym firmy. Składają się na to zwykle mniejsze kryteria dotyczące zdolności kredytowej. Pozabankowa pożyczka online wiąże się jednak z nieco większymi kosztami, na co trzeba zwrócić uwagę jeszcze na etapie poszukiwania finansowania.

Rozważając zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, musimy sprawdzić m.in. jej termin spłaty (okres kredytowania), maksymalne oprocentowanie oraz całkowity koszt, na który wpływ ma wiele czynników. Pamiętajmy, że ważna jest także miesięczna rata, która ma zapewnić bezproblemową spłatę zadłużenia oraz realna roczna stopa oprocentowania, która jest znacznie wyższa, niż w przypadku kredytu gotówkowego zaciąganego w banku.

Kredyty vs pożyczki gotówkowe

Pożyczki gotówkowe zaciągane w firmach pożyczkowych są nieco innym sposobem finansowania naszych potrzeb i celów życiowych. Musimy pamiętać, że kredyty oferowane przez banki, podlegają odpowiednim regulacjom narzuconym na sektor bankowy zarówno przez KNF, jak i samo prawo bankowe. Obowiązuje je m.in. maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego. Poza tym, aby dostać takie zobowiązanie, musimy spełnić narzucone odgórnie przez ustawodawców warunki, jednak wiele zależy od samej kwoty kredytu. Do pewnej wysokości kredyt gotówkowy bez zaświadczeń jest bowiem możliwy.

Firmy pożyczkowe mogą oferować pożyczki z rzeczywistą roczną stopę oprocentowania znacznie wyższą, niż tą, którą otrzymamy w banku komercyjnym. Mają też mniejsze wymagania, a co za tym idzie – klienci nie muszą wykazywać wysokiej zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy udzielany jest przez banki, a pożyczka gotówkowa online, to domena firm niepodlegających pod prawo bankowe. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania, warto sprawdzić, ile dokładnie wyniesie kwota do spłaty i czy nie korzystniej wypadnie kredyt gotówkowy, w którego znalezieniu pomoże ranking kredytów gotówkowych dostępny na tej stronie.

Kredyty konsolidacyjne dla osób z długami

Zaciągając kredyt gotówkowy, zwykle nie bierzemy pod uwagę faktu, że za jakiś czas będziemy potrzebowali dodatkowych środków, co może powodować, że decyzję kredytową podejmujemy zbyt pochopnie i tym samym zmniejszamy swoją zdolność kredytową. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Pozwala on na połączenie wielu zobowiązań, wydłużenie okresu spłaty kredytu, a także spłatę wyłącznie jednej miesięcznej raty.

Wybierając najtańszy kredyt konsolidacyjny, możemy wyeliminować koszty narzucone nam przez inne banki, jak np. niepotrzebne konto osobiste, które nierzadko jest „doklejone” do kredytu gotówkowego. Tego typu finansowanie oferowane jest przez większość banków w Polsce, przy czym warto pamiętać, aby – podobnie, jak w przypadku innych zobowiązań – sprawdzić całkowity koszt kredytu, oprocentowanie nominalne, dopuszczalny przez bank okres kredytowania, który będzie miał wpływ na wysokość miesięcznej raty.

Największe zalety konsolidacji kredytów:

 • pozbycie się kilku miesięcznych rat i zastąpienie ich jedną;
 • zmniejszenie zadłużenia, dzięki wyborowi lepszej oferty w konkurencyjnym banku;
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty (prolongata);
 • zwiększenie zdolności kredytowej.

Trudniej o dobrą zdolność kredytową – co robić?

W ostatnim czasie, a zwłaszcza po tym, jak Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, zdolność finansowa większości z nas stopniała nawet o połowę. W przypadku pożyczek gotówkowych spadek zdolności nie jest może jeszcze tak mocno odczuwalny, jednak średnia wartość udzielanego finansowania widocznie spadła.

Dlatego, by nasza zdolność kredytowa wzrosła, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Są to m.in:

 • Rezygnacja z kart kredytowych, kredytów odnawialnych, dostępnych limitów,
 • Eliminacja niepotrzebnych kosztów, jak płatne subskrypcje czy inne zbędne wydatki
 • Wcześniejsza spłata pożyczek
 • Konsolidacja zobowiązań finansowych
 • Prolongata kredytu, a więc wydłużenie okresu spłaty
 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie zobowiązania do banku oferującego lepsze warunki
 • Wyższa wpłata własna (przy kredycie hipotecznym)
 • Zwiększenie obrotów na rachunku osobistym
 • Wybór najtańszej oferty kredytowej
 • Wnioskowanie z małżonkiem

Dla banków ważna jest również historia kredytowa, którą raportuje Biuro Informacji Kredytowej. I to ona w dużej mierze ma wpływ na ostateczną decyzję kredytową.

-> Więcej przykładów: Jak zwiększyć zdolność kredytową.

Gdzie dostanę kredyt bez problemu? Podsumowanie

Otrzymanie kredytu gotówkowego uzależnione jest od wielu czynników. Wpływ na decyzję banku ma bowiem zarówno nasza historia kredytowa, jak i możliwości finansowe. Równie ważne jest oprocentowanie nominalne i całkowity koszt kredytu oraz łączna kwota do spłaty i okres na, jaki zawierana jest umowa kredytowa. Jednak wybór oferty nie powinien być przypadkowy. Chcąc wybrać najtańszą opcję, sprawdźmy aktualny ranking kredytów gotówkowych i skierujmy się ku tej ofercie, która nie będzie wiązała się wysokimi kosztami.

Gdy celem finansowania ma być z kolei zakup nieruchomości, to również skorzystanie z porównywarki powinno być naszym priorytetem. Dzięki niej uda się znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, którego spłata nie będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Znajdziemy w niej również całkowity koszt kredytu mieszkaniowego oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, które determinują ostateczną wysokość finansowania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim – art. 3

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (10 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie