Jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem?

Małżeńskie spory o pieniądze to codzienność wielu polskich par. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem i co zrobić, by uniknąć na tym tle nieporozumień

Ile kosztuje rozwód?

Sam rozwód do najtańszych nie należy. Koszty sądowe w zależności od stopnia skomplikowania sprawy wyniosą nas od 2000 do 4000 złotych. Będą one wyższe, jeśli zgromadzony w trakcie małżeństwa majątek zechcemy przed sądem podzielić.

Wspólnota majątkowa a rozwód

Z chwilą, gdy małżonkowie stają na ślubnym kobiercu powstaje między nimi wspólność majątkowa. W skład majątku wspólnego wchodzą przedmioty i pieniądze nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Dotyczy to zarówno tych rzeczy, które stały się własnością jednego z małżonków, jak i tego majątku, którego para dorobiła się razem. Do majątku wspólnego zalicza się mieszkanie i znajdujące się w nim przedmioty, samochód oraz inne ruchomości i nieruchomości. Jeśli małżonkowie nabyli je już będąc w związku, stanowią ich wspólną własność. Co ważne, do majątku wspólnego należą również pieniądze np. gromadzone w czasie trwania małżeństwa oszczędności czy wynagrodzenie za pracę. Wspólność majątkowa o ile małżonkowie nie ustanowią intercyzy obowiązuje aż momentu zawarcia związku aż do rozwodu. Jeśli małżonkowie są w separacji lub zamierzają się rozwieść, muszą złożyć wniosek o podział majątku. Teoretycznie to, czego wspólnie się dorobili dzielone jest po równo, jednak na wniosek stron, sąd może dokonać innego podziału.

A co z pieniędzmi?

Wspomnianemu podziałowi podlegają także pieniądze. Mowa tu o środkach zgromadzonych na lokatach, rachunkach oszczędnościowych i na zwykłym koncie osobistym. Jeśli zarobiliśmy je będąc w związku małżeńskim, będziemy musieli się nimi „podzielić”. Zakładając, że nie podpisaliśmy intercyzy do majątku wspólnego zaliczają się także papiery wartościowe i jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych. Podziału takich środków dokonujemy na dwa oddzielne rachunki, które musimy spieniężyć i wypłacić gotówkę. Dzielić nie musimy się jedynie tymi papierami wartościowymi, które otrzymaliśmy w formie darowizny.

Kiedy nie obowiązuje wspólność majątkowa?

Wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami nie powstaje wówczas, gdy ci przed zawarciem związku podpiszą intercyzę. Jest to jeden ze sposobów na to jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem. W wyniku intercyzy małżonkowie gromadzą majątek oddzielnie i nie muszą obawiać się jego podziału. Umowa intercyzy musi mieć formę aktu notarialnego. Co istotne, intercyza może zostać ustanowiona zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w jego trakcie. Jeśli małżonkowie zdecydują się podpisać intercyzę powinni między sobą ustalić to, co zrobią z tym majątkiem, który już zgromadzili. Jego podziału można dokonać np. podpisując odpowiednią umowę o podziale majątku wspólnego. Jeśli w jego skład wchodzi jakaś nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to wówczas zawierana umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem? Podpisz intercyzę!

Wielu osobom intercyza kojarzy się bardzo negatywnie. Tymczasem to właśnie ona jest najlepszym sposobem na to jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem. Intercyza to niezwykle przydatne rozwiązanie. Chroni nas przed długami małżonka i sprawia, że żadna zawarta przez drugą stronę umowa nie będzie nas dotyczyć. Stanowi zabezpieczenie naszych interesów i znosi wspólność majątkową pomiędzy małżonkami. Intercyza sprawdzi się także wtedy, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas współmałżonek nie musi obawiać się tego, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za związane z firmą długi i straty.

Czy wspólność majątkową da się przywrócić?

Niewiele osób wie, że zniesioną na mocy intercyzy wspólność majątkową można przywrócić. Niezależnie od tego czy intercyzę ustanowiono jeszcze przed zawarciem małżeństwa czy już w jego trakcie, podpisaną umowę można rozwiązać. Pamiętajmy jednak, że przywrócona wspólność majątkowa obowiązuje dopiero od momentu jej ustanowienia. Tym samym nie działa ona wstecz i nie obejmuje tych dobór, które małżonkowie zgromadzili w trakcie trwania rozdzielności. Jednak i temu można zaradzić. Małżonkowie wspólność majątkową mogą bowiem rozszerzyć na te przedmioty, których ona nie obejmuje. Mogą to być pieniądze i dobra materialne zgromadzone jeszcze przed zawarciem związku lub te w których posiadanie weszliśmy w trakcie obowiązywania rozdzielności majątkowej. Możliwość rozszerzenia wspólnoty majątkowej dotyczy także posiadanych przez nas nieruchomości.

Czy z kredytem można się rozwieść?

Obecnie większość mieszkań kupowana jest na kredyt. Jeśli małżonkowie wspólnie wzięli kredyt hipoteczny, to nawet po rozwodzie mają obowiązek go spłacać. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem solidarnym, a bank może żądać zaspokojenia roszczenia od każdego z kredytobiorców. Co zrobić z kredytem po rozwodzie? Najszybszym rozwiązaniem jest sprzedaż obciążonej kredytem nieruchomości i spłata przez byłych już małżonków nadal ciążącego na nich zobowiązania. Jeśli jeden z małżonków nie zgadza się na sprzedaż i chce zostać w mieszkaniu, to wówczas konieczne będzie podpisanie nowej mowy z bankiem. Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną osobę jest możliwe wtedy i tylko wtedy, gdy wyrazi ona to zgodę. Co oczywiste, konieczna jest także zgoda banku. Wylicza on na nowo zdolność kredytową tej osoby, która będzie odpowiedzialna za spłatę kredytu. Jeśli bank uzna, że podpisanie umowy tylko z jednym kredytobiorcą jest zbyt ryzykowne, to wówczas byli już partnerzy nadal będą musieli wspólnie spłacać kredyt.

Jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem? Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy najlepszym sposobem na to, jak zabezpieczyć pieniądze przed rozwodem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jeśli obawiamy się podpisania intercyzy miejmy na uwadze fakt, że w każdej chwili możemy ją odwołać. Gdy już wiemy, że dojdzie do rozwodu postarajmy się…”dogadać”. Rozstanie się w zgodzie po prostu się opłaca. Jeśli pozwolimy, by to sąd podzielił zgromadzony majątek może się okazać, że nie tylko słono zapłacimy za rozwód, lecz również dostaniemy mniej niż zakładaliśmy.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (9 votes)
Komentarze (5)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • S
  S

  Szymon

  16.01.2021, 07:55

  Wyróżniający się komentarz

  Dzien dobry mam takie pytanko do panstwa. Przed slubem mialem pieniadze na swoim koncie ktore oszczedzalem. Po zawarciu zwiazku malzenskiego te pieniadze szly na budowe domu. Teraz sie rozwiodlem i chcialem zapytac czy mozna je jakos odzyskac?

 • P
  P

  Piotr

  06.01.2021, 22:32

  Wyróżniający się komentarz

  Co się dzieje z pieniędzmi które mam na koncie bankowym i które sam zgromadziłem przed zawarciem małżeństwa a nie ustanowiłem intercyzy?

 • Ł
  Ł

  Łukasz

  09.03.2021, 09:03

  Wyróżniający się komentarz

  Wniosek jest tylko jeden – żadnych ślubów!

 • D
  D

  Dorota

  23.10.2020, 10:36

  Wyróżniający się komentarz

  mąż jest alkoholikiem , zarabia i przepija. mamy wspólne konto co zrobić jeżeli mam oszczędności z pracy . pracuje 35 lat

  • P
   P

   Paulina Krupa

   23.10.2020, 13:26

   Wyróżniający się komentarz

   Proszę założyć oddzielne konto, którego właścicielem będzie tylko Pani i następnie u pracodawcy zmienić numer docelowego rachunku na nowy, na który będzie wpływać Pani wynagrodzenie. Mąż nie będzie miał wówczas dostępu do zarobionych przez Panią pieniędzy.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie