Oświadczenie o dochodach — jak napisać? [Wzór]

Czym jest oświadczenie o dochodach i w jaki sposób je napisać? Tego typu deklaracja może okazać się potrzebna w bardzo różnych sytuacjach. Najczęściej informacja o wysokości naszych zarobków przydaje się podczas ubiegania się o pożyczki i rozmaite świadczenia.

Oświadczenie o dochodach jest dokumentem, w którym przekazujemy informacje dotyczące naszych zarobków. Najczęściej wymaga się je w przypadku ubiegania się o pożyczki pozabankowe czy rozmaite świadczenia socjalne. Nie jest ono bardzo skomplikowane, a może znacząco wpłynąć na naszą sytuację. Wypełniamy je sami i nie potrzebujemy do tego kontaktu z pracodawcą. Nie oznacza to jednak, że możemy w nim podać zmyślone informacje.

Czym jest oświadczenie o dochodach?

Na początku warto określić różnicę między oświadczeniem i zaświadczeniem o dochodach. Choć brzmią podobnie, to dwa różne dokumenty:

 • oświadczenie o dochodach — samodzielnie tworzony dokument, w którym deklarujemy, ile zarabiamy. Zwykle należy w nim podać źródło otrzymywanych pieniędzy. Jeśli nie jest to wymagane, nie musi być tworzone w porozumieniu z pracodawcą czy instytucją finansową;
 • zaświadczenie o dochodach — nazywane zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach. To oficjalny dokument, który wystawia pracodawca. Potwierdza w nim, że jesteśmy jego pracownikami i co miesiąc wypłaca nam pensję o określonej wysokości.

Oświadczenie o dochodach najczęściej wykorzystywane jest w przypadku tzw. kredytów i pożyczek na oświadczenie. Nie musi mieć formy pisemnej, bo bywa przekazywane pracownikowi firmy ustnie. Nie ma też konieczności, by było potwierdzone przez instytucję państwową czy finansową.

I nieprawdą jest, że tworzenie takiego dokumentu pozbawione jest sensu. W gruncie rzeczy nie możemy w nim zamieścić każdej informacji, jaka tylko przyjdzie nam do głowy.


Oświadczenie o dochodach zawsze może zostać sprawdzone przez instytucję finansową. Jeśli okaże się, że zawarliśmy w nim nieprawdę, zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. Konsekwencje takich działań uwzględnia podpisywana przez nas umowa.


Jak napisać oświadczenie o dochodach?

Jeśli chcemy przygotować oświadczenie o dochodach samodzielnie, to nie powinno nam to sprawić większego problemu. Zwykle takie pisma są stosunkowo krótkie i nie zawierają wielu skomplikowanych formuł. Wystarczy tylko, że znajdą się w nim takie informacje, jak:

 • dane z naszego dowodu osobistego,
 • dane kontaktowe,
 • miejsce zamieszkania,
 • dane dotyczące naszego zatrudnienia,
 • wysokość otrzymywanych dochodów,
 • forma zatrudnienia,
 • ewentualne dodatkowe źródła dochodu.

Pobierz wzór oświadczenia o dochodach:


Warto też sprawdzić, czy dana instytucja, do której zamierzamy wysłać wniosek, ma jakieś szczególne wymagania dotyczące oświadczenia. Niektóre firmy proszą potencjalnych klientów o wpisanie konkretnych informacji, które są dla nich istotne. Jeśli nie znajdziemy takiej informacji na stronie lub nie powie o niej konsultant, wszystko powinno pójść zgodnie z planem. W rogu umieszczamy datę i miasto, na dole podpis i gotowe!

Oświadczenia o dochodach mogą mieć różne terminy ważności. Wszystko zależy od polityki wewnętrznej instytucji, w której składasz dokument oraz rodzaju świadczenia. Może być wymagane wysyłanie go co miesiąc, kwartał lub co pół roku. Warto więc już na początku upewnić się, jak w przyszłości będzie wyglądał proces ewentualnego „odświeżenia” dokumentu.

Oświadczenie o dochodach — wzór

Oświadczenie o dochodach to dość popularne rozwiązanie, które większość firm udostępnia swoim klientom za darmo. Musimy jedynie wypełnić je odpowiednimi danymi. Często formularze można pobrać ze stron głównych instytucji lub odebrać je z punktów stacjonarnych w formie papierowej.

Jakich informacji dodatkowych mogą domagać się firmy? Oprócz danych wymienianych powyżej często spotykane są m.in. prośby o wymienienie:

 • liczby osób pozostających na naszym utrzymaniu,
 • liczby osób osiągających dochód w gospodarstwie domowym,
 • wysokości dochodu w przeliczeniu na członka rodziny.

Szczegóły dotyczące składania oświadczeń przedstawiane są na stronach konkretnych instytucji. Może odbywać się to za pośrednictwem:

 • strony internetowej (poprzez wgranie dokumentu przez formularz),
 • poczty internetowej (przez wysłanie dokumentu e-mailem na wskazany adres),
 • poczty tradycyjnej (poprzez np. list polecony z potwierdzeniem nadania),
 • osobiście (w punkcie stacjonarnym).

Jak obliczyć dochód do oświadczenia?

Oświadczenie o dochodach najczęściej dotyczy wysokości średniego miesięcznego dochodu netto na osobę. Musimy natomiast wiedzieć, za jaki okres powinniśmy wykonać wyliczenia. Zależnie od instytucji, może to być ostatni miesiąc, kwartał, pół roku czy nawet rok. Gdy to ustalimy, to wystarczy jedynie, że określimy:

 • dochód główny netto (pensja „na rękę” z danego okresu),
 • dochody dodatkowe (wszelkie dodatkowe zyski w danym okresie),
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Następnie sumę dochodu głównego i dochodów dodatkowych z danego okresu dzielimy przez liczbę osób w gospodarstwie domowym, a potem przez określoną liczbę miesięcy. W ten sposób wyliczamy średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny. Często do naszego dochodu doliczyć musimy również zarobki naszego partnera lub partnerki, a całość dzielimy przez wszystkie osoby w domu.


Rozmaite urzędy określają wysokość dochodu na osobę w rodzinie, do której przyznawane jest określone świadczenie. Przekroczenie tej wytycznej może sprawić, że będziemy musieli pogodzić się z odrzuceniem naszego wniosku. Mimo to niezwykle istotne jest, aby przy obliczaniu dochodu uwzględnić wszystko, co otrzymujemy na ich poczet. Jeśli tego nie zrobimy, to w momencie kontroli, może spotkać nas wiele nieprzyjemności.


Przykładowy dochód do oświadczenia

Załóżmy, że firma chce znać średni dochód na osobę z ostatnich 6 miesięcy. Wyliczmy go dla zmyślonej, 4-osobowej rodziny, w której tato zarabia 5000 zł, a mama 4500 zł na rękę i nie mają żadnych dochodów dodatkowych. W takiej sytuacji:

 • półroczny dochód główny netto taty: 30000 zł,
 • dochód główny netto mamy: 27000 zł,
 • dochody dodatkowe: 0 zł
 • liczba osób w gospodarstwie domowym: 4.

W sumie dochód rodziców z ostatniego pół roku wynosi 57000 zł. Po podzieleniu tego na liczbę domowników oraz analizowanych 6 miesięcy daje to 2375 zł netto miesięcznie na osobę. Jeśli suma ta mieści się w wytycznych do otrzymania świadczenia, wniosek ma szansę na pozytywną opinię.

W przypadku ubiegania się o kredyt czy pożyczkę wymagania wyglądają jednak dokładnie odwrotnie. Instytucje pozabankowe chcą mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Aby więc otrzymać pieniądze, nasz dochód powinien być jak najwyższy, a zobowiązania jak najniższe.

Kiedy potrzebne jest oświadczenie o dochodach?

Oświadczenie o dochodach przydaje się w rozmaitych sytuacjach. To rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu instytucjach socjalnych i urzędach. Na podstawie takich deklaracji przyznawane mogą być darmowe obiady w przedszkolach czy paczki żywnościowe. Czasem też jest to kwestia formalności, np. w przypadku osób pobierających renty czy świadczenia zdrowotne.

Niezwykle często oświadczenie o przychodach stosuje się w sektorze prywatnym. Korzystają z niego rozmaite instytucje pozabankowe, udzielające pożyczek oraz kredytów w formie chwilówek. Często reklamowane są jako produkty „na oświadczenie”. Nie wymagają przedstawiania dokumentów dotyczących zatrudnienia czy zarobków, wystawianych przez pracodawców. Zapełniają tę lukę, opisywanym przez nas dokumentem. To rozwiązanie wygodne dla obu stron. Pożyczkodawca zyskuje pewność, że jej potencjalny klient jest wypłacalny. My natomiast możemy otrzymać pieniądze na konto praktycznie od ręki, w ciągu zaledwie kilku godzin.

Oczywiście warto pamiętać, że brak potwierdzenia naszej deklaracji przez pracodawcę nie może być pretekstem do nadużyć. Zawsze należy w oświadczeniu przedstawiać informacje zgodne z prawdą. Jeśli kontrola wykaże, że tego nie zrobiliśmy, będziemy mieć kłopoty. Nawet jeśli nie dojdzie do tak skrajnej sytuacji, nadal możemy znaleźć się w niekomfortowym położeniu. Przyznawane na fundamencie fałszywych danych pożyczki mogą mieć wysokie koszty. Przez to możemy mieć problemy z ich spłatą. To z kolei łatwo droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.


Polecamy: Jak wyjść z długów? Poradnik

Co, gdy niskie dochody nie pozwalają na kredyt?

Poprawne wypełnienie oświadczenia o dochodach nie jest gwarancją otrzymania kredytu. Nawet po wysłaniu kompletu dokumentów możemy otrzymać od instytucji finansowej odmowę. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji są zbyt niskie dochody, które zadeklarowaliśmy. Bank uznać może, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania przy zarobkach na obecnym poziomie.

Są dwie najlepsze metody pozwalające na poprawienie swoich szans na kredyt.

Poszukaj produktów finansowych bez zaświadczeń

Przy tego typu produktach wystarczy jedynie, że podamy swoje dane osobowe oraz podpiszemy odpowiednie dokumenty. To zdecydowanie łatwiejsza droga od ubiegania się, chociażby o kredyt gotówkowy, a nawet szybsza od kredytów na oświadczenie.

Wiele firm nie sprawdza wysokości naszych zarobków, sytuacji rodzinnej, zdrowotnej ani życiowej. Nie jest ważne, ile osób mamy na utrzymaniu i na jakim typie umowy jesteśmy zatrudnieni. Wszystko w dodatku zazwyczaj możemy załatwić bez wychodzenia z domu i to już w kilka minut.

To rozwiązanie ma pewne wady. Przede wszystkim brak oświadczenia czy zaświadczenia o zarobkach to większe ryzyko dla instytucji finansowej. Przekłada się to na wyższe oprocentowanie. Często też tego typu finansowanie dotyczy względnie niewielkich kwot.

Zwiększ swoje dochody

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest znalezienie lepiej płatnej pracy, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jakie są zamiast tego alternatywy? Zawsze możemy spróbować zorganizować sobie dodatkowe źródła dochodu, np. wziąć nadgodziny czy znaleźć dodatkową pracę na część etatu albo w weekendy.

Wiele instytucji finansowych umożliwia także zwiększenie dochodu na podstawie dodatkowego zabezpieczenia pożyczki. Możemy wykorzystać do tego np. weksle czy poręczenie osoby trzeciej.

W niektórych przypadkach zwiększymy swoją zdolność kredytową za sprawą wpłaty własnej. Warto ponadto sprawdzić różne warianty spłat zaciąganego zobowiązania. Instytucje pozabankowe, dostępne na polskim rynku, mają bardzo zróżnicowane oferty. Wiele z nich oferuje np. promocje specjalne dla nowych lub stałych klientów. Nie brak też alternatywnych rozwiązań, np. w postaci manewrowania długością kredytowania i wysokością rat.


Polecamy: Jak zwiększyć zdolność kredytową? 9 Porad

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie