Raiffeisen Polbank – opinie i recenzja

Nasza ocena

4.0/5

Ocena klientów

4.5/5

Siedziba firmy

Raiffeisen Bank International AG
Plac Konesera 8
03-736 Warszawa

Raiffeisen Polbank działał jako jeden z największych banków komercyjnych w Polsce od stycznia 2013 r. do października 2018 r. Należał on do austriackiej grupy kapitałowej Raiffeisen Bank International AG. W październiku 2018 r. na drodze fuzji wszedł on w posiadanie BNP Paribas.

Raiffeisen Polbank opinie i recenzja

Kluczowe informacje:

  • Raiffeisen Polbank to były bank komercyjny, który należał do austriackiej Grupy Raiffeisen, oferującej swoje usługi na rynku Europy Środkowej i Wschodniej;
  • Działał on w latach 2013-2018, po czym wszedł w posiadanie Banku BNP Paribas;
  • Raiffeisen Polbank posiadał kilkaset placówek stacjonarnych i obsługiwał przeszło 900 tys. klientów;
  • W swojej ofercie posiadał produkty dedykowane klientom indywidualnym, również z sektora private banking, małym i średnim przedsiębiorcom, a także dużym korporacjom;
  • Wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich, do dziś toczy batalie sądowe z Grupą Raiffeisen, będącej spadkobiercą portfeli kredytów frankowych. Zawierały one niedozwolone postanowienia związane z niestabilnością kursu waluty i nieuczciwymi praktykami banku.

Krótka historia Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank powstał z połączenia Raiffeisen Bank Polska oraz Polbanku EFG. Należał on do austriackiej grupy Raiffeisen, jednej z największych grup bankowych, działającej na rynek Europy Środkowej i Wschodniej. Pod swoją marką funkcjonował od stycznia 2013 r. do października 2018 r.

  • W październiku 2018 r. doszło do fuzji, w wyniku której Raiffeisen Polbank w swojej podstawowej działalności, wszedł w posiadanie BNP Paribas (czyli, m.in. bankowość prywatna i korporacyjna, w tym obsługa małych i średnich przedsiębiorstw). Pozostałe jego aktywa, m.in. kredyty hipoteczne pozostały w rękach Raiffeisen Bank Polska;
  • Z kolei w listopadzie 2019 r. doszło do kolejnej fuzji, tym razem BNP Paribas z wydzieloną częścią Raiffeisen Bank Polska;
  • Wykreślenie Raiffeisen BP z KRS odbyło się w lutym 2019 r.

W 2021 r. grupa Raiffeisen ponownie wkroczyła na rynek Polski, ale jako bank cyfrowy pod marką Raiffeisen Digital Bank.

Model biznesowy Raiffeisen Polbank opierał się na budowaniu silnych relacji z klientami i oferowaniu im wysokiej jakości produktów i usług odpowiadających na ich potrzeby. Z jego usług korzystało ponad 900 tys. klientów za pośrednictwem kilkuset placówek, systemów bankowości elektronicznej oraz nowoczesnego centrum obsługi telefonicznej.

Co się stało z Raiffeisen Polbank?

W 2018 r. Raiffeisen Bank Polska został nabyty przez BNP Paribas. Był to kluczowy moment w ewolucji Raiffeisen Polbank, bo po tym przejęciu marka Raiffeisen oficjalnie zniknęła z polskiego rynku, a jej dawni klienci stali się klientami BNP Paribas.

Frankowicze przeciwko Raiffeisen Polbank

Był to jeden z banków, oferujących kredyty w CHF, które w praktyce naruszały zbiorowe interesy konsumentów. Zaczęło się w 2016 r. od zmiany regulaminu kredytu frankowego. Na jego mocy Raiffeisen posiadał prawo do swobodnego kształtowania kursu tej waluty, bez konieczności uwzględniania rzeczywistych warunków rynkowych.

W efekcie czego, klienci podpisujący umowę kredytową do samego końca nie wiedzieli, jaką rzeczywistą kwotę kredytu uda im się otrzymać. Odpowiedzią na takie niedozwolone działania były skargi kredytobiorców, którzy po dziś dzień toczą batalie sądowe z bankiem. Większość z nich kończy się wygraną z Raiffeisen Bank International, który odziedziczył po Raiffeisen Bank Polska i Raiffeisen Polbank umowy kredytowe z niedozwolonymi klauzulami.

Oferta Raiffeisen Polbank

Bank skupiał się głównie na ofercie dedykowanej małym i średnim korporacjom oraz klientom indywidualnym o średnich dochodach. Posiadał również produkty i usługi skierowane do dużych przedsiębiorstw i klientów z segmentu private banking.

Co dokładnie mogliśmy odnaleźć w ofercie Raiffeisen Polbank?

  • Rachunki bankowe: różne rodzaje kont osobistych i firmowych, które oferowały podstawowe i dodatkowe usługi bankowe;
  • Kredyty: m.in. kredyty gotówkowe i hipoteczne;
  • Lokaty: lokaty terminowe oraz produkty oszczędnościowe, które umożliwiały klientom gromadzenie oszczędności z całkiem przyzwoitym oprocentowaniem;
  • Karty płatnicze: karty debetowe i kredytowe z różnymi programami lojalnościowymi oraz promocjami;
  • Ubezpieczenia: różne produkty ubezpieczeniowe, które zapewniały ochronę finansową w nieprzewidzianych sytuacjach.
  • Innowacje i technologia: bank dodatkowo inwestował w rozwój technologii, oferując nowoczesne rozwiązania w zakresie bankowości internetowej i mobilnej.

Przedsiębiorcy mogli również korzystać z usług faktoringu, przeprowadzać transakcje walutowe, zabezpieczać kursy walutowe, a także wnioskować o karty kredytowe dla biznesu.

Opinie klientów o Raiffeisen Polbank

Pozytywne komentarze o banku przeplatały się z tymi mniej przychylnymi. Był on często chwalony za przyjazną obsługę oraz dostępność różnych produktów. Jednak pojawiały się także krytyczne głosy dotyczące wysokości opłat oraz problemów z obsługą klienta, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych spraw.

Zalety i wady Raiffeisen Polbank

Zalety:

  • zróżnicowana oferta produktów finansowych, w tym kredytowych i oszczędnościowych;
  • nowoczesne rozwiązania w zakresie bankowości internetowej i mobilnej;
  • dobra obsługa klienta;
  • różne programy lojalnościowe i okresowe promocje ofert.

Wady:

  • mieszane opinie klientów dotyczące jakości obsługi;
  • ograniczona sieć placówek i bankomatów w przeciwieństwie do większych konkurentów.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (2 votes)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie