Euronet Bankomat – prowizja i opłaty

Bankomaty sieci Euronet można spotkać niemal na każdym kroku. Na ulicach, w galeriach handlowych czy w marketach. Szeroka dostępność urządzeń, nie zawsze jednak idzie w parze z ich popularnością. Wiele osób powstrzymuje się przed korzystaniem z bankomatów Euronet w obawie przed wysoką prowizją czy brakiem informacji dotyczącej limitu wypłat.

Bankomaty to samoobsługowe urządzenia, dzięki którym możesz wypłacić gotówkę z własnego konta. Do ich obsługi najczęściej potrzebna jest karta wydawana do rachunku. Niektóre urządzenia, umożliwiają przeprowadzanie transakcji również za pomocą BLIK-a czy zbliżeniowo. Dzięki temu cały proces jest znacznie szybszy. Pierwszy bankomat został zaprojektowany w 1939 roku i zbudowany w 1960 roku dla City Bank of New York (obecnie Citibank). Aktualnie urządzenia te można znaleźć na całym świecie.

Euronet Worldwide – co to za przedsiębiorstwo?

Euronet Worldwide to międzynarodowe przedsiębiorstwo, które posiada największą sieć bankomatów w Europie. Dodatkowo zajmuje się obsługą elektronicznych transakcji pieniężnych dla banków, instytucji handlowych czy operatorów telefonii komórkowej. Firma powstała w 1994 roku w Budapeszcie jako Bank Access 24, jednak od 2000 roku działa pod obecną nazwą, a swoją siedzibę ma w Leawood w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce przedsiębiorstwo to działa od 1995 roku, z ramienia spółki – Euronet Polska Sp. z o.o., która jest częścią Euronet Worldwide. Przez ten czas firma podjęła współpracę z najpopularniejszymi bankami oraz operatorami telefonii komórkowej. Ścisła kooperacja z placówkami handlowymi czy sieciami stacji benzynowych sprawiła, że aktualnie urządzenia sieci Euronet są dostępne w tak wielu miejscach. Co ciekawe, Euronet jest właścicielem nie tylko bankomatów. Sieć urządzeń została powiększona również o wpłatomaty, za pomocą których można szybko i bezpiecznie wpłacić gotówkę na konto w każdym banku.

Bankomaty i wpłatomaty Euronet w Polsce

Mówi się, że firma Euronet jest właścicielem największej, niezależnej sieci bankomatów w Polsce. Czy faktycznie tak jest? Przyjrzyjmy się statystykom. Według danych zebranych przez Cashless.pl, na koniec II kwartału 2022 roku na polskim rynku funkcjonowało aż 20888 bankomatów. Z czego najwięcej, bo aż 7225 należało właśnie do Euronetu. 1 Wszystkie niebiesko-żółte urządzenia ze słynnym logotypem umożliwiają klientom największych, komercyjnych banków wypłatę gotówki zgromadzonej na własnych rachunkach.

O popularności bankomatów sieci Euronet świadczą kolejne dane. W Polsce pojawiło się aż 235 nowych bankomatów Euronet, w porównaniu do I kwartału 2022 roku. Przeglądając statystyki innych operatorów, w tym banków sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Dla przykładu Santander zmniejszył liczbę urządzeń o 20, a Pekao – aż o 28.

Sposób, w jaki działają bankomaty Euronetu, niczym nie różni się od tego, który znasz z urządzeń w swoim banku. Co ciekawe, potrzebną gotówkę wyciągniesz we wszystkich bankomatach Euronetu, nie tylko za pomocą karty, ale również BLIK-iem czy zbliżeniowo, wykorzystując do tego celu telefon komórkowy. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja karta na pewno zostanie zaakceptowana przez urządzenie, możesz sprawdzić oznaczenia umieszczone na bankomacie. Euronet przyjmuje karty: Visa, Visa Electron, Plus, MasterCard, JCB, Cirrus, Maestro, Diners Club, American Express, PolCard, V PAY oraz China Union Pay.


Sprawdź: Visa czy MasterCard? Która karta kredytowa jest lepsza?


ile jest w polsce bankomatów

Bankomat Euronet – prowizje od wypłat

Wysoki koszt wypłaty środków nierzadko sprawia, że korzystanie z bankomatów, które nie należą do banku, w którym posiadasz rachunek, może stać się nieopłacalne. Niestety prowizje bankowe pobierane za wykonanie określonych transakcji, potrafią być naprawdę odczuwalne. Co ciekawe, cena, jaką zapłacisz za pobranie środków z bankomatu Euronet ustala bank, w którym założyłeś rachunek, a nie sama sieć. Dla przykładu Pekao SA nalicza opłatę w wysokości 2,3% (nie mniej niż 5 złotych), a Millennium równe 5 zł. Niektóre banki jednak odstąpiły od naliczania jakichkolwiek opłat. Do takich instytucji należą: Santander, mBank (przy wypłacie wyższej niż 100 zł), czy ING (w przypadku pierwszej wypłaty).

Nazwa bankuWysokość prowizji
Santander Bank Polska0 zł
mBank0 zł – przy wypłacie powyżej 100 złotych, przy wypłacie poniżej 100 złotych – 2,5 zł
PKO BP10 zł
ING Bank Śląski0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, 5 zł za każdą kolejną
Pekao SA2,3%, minimalnie 5 zł
Millennium Bank5 zł
Credit Agricole6 zł
BNP Paribas5 zł
Alior Bank2,5 zł

Jaki jest limit wypłat?

Od 2022 roku obowiązują nowe limity wypłat w bankomatach Euronet. Aktualnie jednorazowa wypłata nie może przekroczyć 800 zł, a jeszcze do niedawna obowiązywała wyższa granica – 1000 zł. Co ciekawe, obostrzenie to nie dotyczy klientów wszystkich banków. Osoby, które mają założone rachunki w BNP Paribas, mBanku czy ING Banku Śląskim, nie muszą przejmować się żadnymi ograniczeniami.

Wprowadzone zmiany nie powinny być uciążliwe z punktu widzenia większości klientów. Jeśli potrzebujesz większej kwoty, możesz po prostu wypłacić ją w dwóch czy trzech transakcjach, jedna po drugiej. Większy problem mogą mieć za to właściciele rachunków prowadzonych w Toyota Banku czy Citibanku. Te instytucje nakładają limit darmowych wypłat z bankomatów. Kilkukrotne wypłacanie środków nie będzie też dobrym pomysłem, gdy nasz bank pobiera prowizję za wypłaty z maszyn Euronetu.

Wpłatomat Eurocent – opłaty i prowizje

Wpłatomaty sieci Euronet umożliwiają szybką i bezpieczną wpłatę gotówki na konto, niezależnie od banku, w którym zostało założone. W Polsce, znajduje się ponad 3000 wpłatomatów należących do Euronet, jednak spółka przyznaje, że liczba urządzeń będzie stale rosnąć.

Użytkownicy wpłatomatów mogą dokonywać wpłat w polskiej walucie. Aby jednak skorzystać z urządzenia, należy zarejestrować się w Euronet Online System. Konieczne będzie podanie podstawowych danych oraz określenie rodzaju użytkownika (czy jest nią osoba fizyczna, firma czy też osoba fizyczna, prowadząca działalność za granicą). Jako użytkownik po zalogowaniu zyskasz możliwość zdefiniowania wpłat aż do 7 kont, dla których możesz wprowadzić swoje nazwy. Dodatkowo otrzymasz dostęp on-line do historii transakcji oraz możliwość wpłaty na zdefiniowane rachunki przez wskazane osoby.

Niestety korzystanie z wpłatomatu nie jest darmowe. Wysokość opłaty zależy jednak od trybu transakcji. Przy opcji standardowej, zapłacisz 0,4% wartości transakcji, jednak środki zostaną wpłacone na konto dopiero następnego dnia. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać wpłatę ekspresową, która gwarantuje zasilenie konta w ciągu 30 minut, jednak do standardowej opłaty musisz doliczyć 5 zł.

Chociaż wpłatomaty są bezpieczne i cieszą się dużą popularnością ze względu na wygodę korzystania, to niestety ogromnym minusem jest wysokość pobieranych opłat. Tym bardziej że korzystając z wpłatomatu zlokalizowanym w placówce swojego banku, możesz za darmo wpłacić gotówkę.

Wypłaty z bankomatów Euronet za granicą

Wypłata środków z bankomatów za granicą prawie zawsze wiąże się z dodatkowymi opłatami. Właśnie dlatego, wyjeżdżając na wakacje, warto zabrać gotówkę ze sobą lub zaopatrzyć się w kartę wielowalutową. Korzystając z bankomatów Euronet, możesz wyciągnąć środki w euro. Usługa ta jest dostępna przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, w wybranych bankomatach w całej Polsce.

Jeśli jednak nie zdążysz wypłacić gotówki w naszym kraju, możesz skorzystać z bankomatów należących do sieci Euronet, znajdujących się za granicą. Warto jednak pamiętać o tym, że opłaty za transakcje są bardzo wysokie, zwłaszcza poza strefą euro. Do podstawowych kosztów doliczane są prowizje za przewalutowanie, które mogą wynosić nawet 13% wysokości transakcji. Jest to więc kompletnie nieopłacalne rozwiązanie.


Sprawdź: Płatność kartą za granicą – ile kosztuje i od czego zależy?


Bankomaty Euronet – dodatkowe funkcjonalności

Korzystając z bankomatów sieci Euronet, możesz wypłacić gotówkę zarówno w polskiej walucie, jak i w euro. Dodatkowo dostępne są również inne usługi, w tym możliwość:

 • doładowania telefonu na kartę działającą w sieci: Orange, T-Mobile, Plus, Play i Heyah, 
 • zakupu vouchera paysafecard,
 • wpłaty darowizny na rzecz wybranej organizacji:
  • Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
  • Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • Polskiej Akcji Humanitarnej,
  • Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”,
  • Fundacji Polki Mogą Wszystko,
  • Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva,
  • WWF Polska.
 • wykonania przekazów krajowych i zagranicznych.

Jakie są tańsze alternatywy dla bankomatów Euronet?

Jeśli zależy Ci na tym, aby nie płacić nic za wypłatę środków z bankomatów, możesz korzystać z własnych urządzeń banku, w którym posiadasz konto. Niektóre instytucje finansowe oferują darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów, jedynie wtedy gdy zostaną spełnione określone warunki. Przykładem jest BOŚ Bank czy mBank, gdzie wypłata kwoty nie mniejszej niż 100 zł jest darmowa. Właśnie dlatego przez założeniem konta, porównaj warunki, jakie proponują najpopularniejsze banki. Korzystając z porównywarki lub aktualnego rankingu, zaoszczędzisz mnóstwo czasu, które straciłbyś na samodzielne poszukiwania.

Czy warto korzystać z usług Euronet?

Bankomaty Euronet cieszyły się swego czasu złą sławą, gdy przestępcy wykorzystujący, wtedy jeszcze nową usługę, przekazu bankowego, znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy. Potrzebny był do tego jedynie telefon komórkowy właściciela rachunku. Od tego czasu, wiele osób zastanawia się, czy urządzenia są w pełni bezpieczne oraz, czy warto z nich korzystać.

Z całą pewnością największą zaletą bankomatów należących do niezależnej sieci jest ich dostępność. Euronet Polska zadbała o to, aby urządzenia znajdowały się w każdym większym obiekcie czy placówce handlowej. Przyciągać może również ilość usług, które dzięki urządzeniu możesz zrealizować. Zanim jednak skorzystasz z bankomatu, sprawdź na stronie swojego banku, czy jest to dla Ciebie darmowa opcja. Jeśli nie, to pamiętaj, że możesz skorzystać też z bankomatów konkurencji np. Planet Cash.

Źródła:

1. https://www.cashless.pl/12221-liczba-bankomatow-2-kw-2022-r

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (3 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • P
  P

  Piotr

  03.10.2022, 13:15

  Wyróżniający się komentarz

  Czy w EU lub tylko w polsce nie obowiązuje podanie info o opłatach na ekranie bankomatu? Nawet w przypadku w przypadku gdy prowizję bierze bank.
  NIE BYŁO TEŻ INFO w BLIKu że będzie prowizja?!

  Czy to jest prowizja do zwrotu?

  „Co ciekawe, cena, jaką zapłacisz za pobranie środków z bankomatu Euronet ustala bank, w którym założyłeś rachunek, a nie sama sieć. Dla przykładu Pekao SA nalicza opłatę w wysokości 2,3% (nie mniej niż 5 złotych),”

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie