Visa czy MasterCard? Która karta kredytowa jest lepsza?

Visa czy Mastercard

Rynek kart płatniczych ma się dobrze. Polacy chętnie dokonują płatności bezgotówkowych, które pozwalają płacić za usługi szybciej i wygodniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Sam rynek kart płatniczych jest jednak niezwykle zróżnicowany, zarówno pod względem rodzaju kart, jak i tego, kto je sygnuje swoim logiem. Która karta kredytowa lepsza? Visa czy MasterCard?

Tradycyjna gotówka w ostatnich latach musi zmierzyć się z coraz groźniejszą konkurencją ze strony płatności bezgotówkowych. Karty płatnicze bowiem nie tylko cieszą się dużą popularnością, ale i działają na coraz wygodniejszych zasadach zachęcających konsumentów do przejścia na ten sposób płatności.

Mowa tutaj nie tylko o dokonywaniu płatności zbliżeniowych, które uczyniły płacenie za zakupy błyskawicznym, ale i np. rozwój płatności mobilnych (Apple Pay, Google Pay). Dokonywanie szybkich płatności za pomocą przyłożenia telefonu komórkowego do terminala to udogodnienie cieszące się lawinowym wzrostem popularności (2,5-krotny wzrost ilości odnotowanych transakcji w 2018 roku1).

Nic dziwnego zatem, że na fali popularności płatności bezgotówkowych coraz łatwiej natknąć można się na oferty, dzięki którym można pozyskać różnego rodzaju karty płatnicze. Mowa tutaj zarówno o kartach kredytowych, jak i kartach typu prepaid (karty podarunkowe, karty Revolut) i wreszcie kartach debetowych. Te ostatnie to najpopularniejsza odmiana kart płatniczych. To właśnie ten rodzaj karty jest potrzebny, aby za pomocą kawałka plastiku podczas zakupów uzyskać dostęp do konta bankowego i ze znajdujących się na nim środków dokonać płatności.

Karta debetowa – najważniejsze informacje

Każda karta debetowa, choćby przyozdobiona różnorodnymi wzorami i kolorami, zawsze zawiera szereg niezbędnych i zunifikowanych informacji. Zacznijmy od awersu. Każda z nich musi zawierać np. numer karty. Ponadto, datę ważności, imię i nazwisko właściciela, nazwę banku, informację o możliwości dokonywania zbliżeniowych płatności i czip.

Na odwrocie, czyli rewersie, nie może z kolei zabraknąć paska magnetycznego, hologramu, danych banku (wydającego kartę), numeru CVV i miejsca na podpis właściciela. Czy to wszystko? W żadnym wypadku. W przypadku kart debetowych, nie można zapominać też o jeszcze jednym istotnym elemencie zawartym na pierwszej stronie karty. Jest to logo organizacji płatniczej.

Czym jest organizacja płatnicza?

Organizacja płatnicza to instytucja, która zrzesza wydawców płatniczych (np. banki) z całego świata w ramach własnego systemu płatniczego. Udostępnia ona im swój system płatniczy, a także znak towarowy, który znajduje się zawsze na awersie karty płatniczej. W przypadku polskiego rynku finansowego, działają na nim obecnie dwie organizacje płatnicze sygnujące swoim logiem bankowe karty debetowe.

 • Visa.
 • MasterCard.

Obie firmy powszechnie nie tylko pojawiają się poprzez swoje loga na używanych przez Polaków kartach płatniczych, ale i zaznaczają swoją obecność w przestrzeni reklamowej. Spoty promocyjne zarówno Visy, jak i MasterCard sugerują, że to firmy konkurencyjne. To fakt. Czy zatem istnieją jakieś przesłanki mogące pomóc określić, która z wymienionych firm oferuje lepsze karty płatnicze? Sprawdźmy.

Która karta kredytowa lepsza? MasterCard kontra Visa – różnice mniejsze, ale nadal istotne

Różnica między tymi kartami w ostatnich latach zmniejszyły się. Obecnie trudno znaleźć już punkty usługowe, które obsługują tylko karty MasterCard lub tylko karty Visa. Główne różnice pozostały już tylko na polu transakcji zagranicznych, choć i tutaj sprawa jest już mniej skomplikowana niż przed laty.

Niegdyś bowiem MasterCard, jako firma skoncentrowana bardziej na rynku europejskim, transakcje zagraniczne rozliczało w euro. Visa z kolei stosowała jedynie amerykańskiego dolara. W zależności od bieżącego kursu danej waluty, transakcje zagraniczne zawsze różniły się na wzajemną korzyść lub niekorzyść konkretnej firmy.

Co wyróżnia MasterCard?

Obecnie, różnice między MasterCard a Visą polegają na sposobie rozliczenia zagranicznych transakcji od nieco innej strony.

 • W przypadku transakcji dokonywanej w kraju strefy euro, dany bank, w którym mamy konto, dokonuje przeliczenia według własnego kursu na złotówki. Przeliczona suma, z ustandaryzowana dla państw strefy euro prowizją dla MasterCard, jest pobierana z konta konsumenta w złotówkach.
 • Jeżeli jednak transakcja dokonywana jest w kraju spoza strefy euro, np. w Norwegii, to kwestia przewalutowania jest bardziej skomplikowana. Najpierw bowiem korona norweska zostaje przeliczona według kursu organizacji płatniczej na euro. Następnie suma ta jest już według kursu banku przeliczana na złotówki. Koszty takiej transakcji, czyli suma, jaka łącznie zostanie pobrana z konta konsumenta może być zatem wysoka.

Co wyróżnia Visa?

Organizacja płatnicza Visa obecnie wyróżnia się z kolei następującymi cechami.

 • Podczas transakcji zagranicznych, Visa również posługuje się własną tabelą kursów walut. Jednakże, zawsze są one przeliczane na złotówki, niezależnie od tego, czy waluta obca to euro, czy też co innego. Przewalutowanie w przypadku kart Visa w dodatku zawsze zachodzi po stronie operatora karty, czyli banku. To bank decyduje też, czy pobierze z konta dodatkowe opłaty. Dopiero z uwzględnieniem tego będzie wiadomo, jaka suma ostatecznie jest pobierana z konta.

Czy dokonywanie płatności zagranicznych kartą Visa jest zatem tańsze? To zależy. W tym przypadku dokładniej trzeba patrzeć nie na przelicznik walut organizacji płatniczej, jak u MasterCard, lecz tabelę opłat i prowizji. Może się bowiem okazać, że bank pobiera dużą prowizję za transakcję zagraniczną kartą Visa.

Która karta kredytowa lepsza? Visa czy MasterCard

Różnice między kartami MasterCard i Visa dotyczą zatem sfery zakupów poza granicami Polski. Która z nich jest w tym aspekcie lepsza? Wszystko zależy od państwa i waluty, w jakiej dokonujemy zakupów. Może się bowiem okazać, że np. niekorzystny kurs zagranicznej waluty uczyni zakupy kartą MasterCard niebywale kosztownymi. Z drugiej strony, dany bank może doliczyć horrendalne opłaty za transakcję kartą Visa. Dla bezpieczeństwa – warto porównać koszty przewalutowania w MasterCard dla konkretnej waluty oraz tabelę prowizji naszego banku, który obsługuje karty Visa.

Warto też pamiętać, że w niektórych państwach nadal nie jest powszechnie spotykane obsługiwanie kart obu tych organizacji jednocześnie, jak ma to miejsce np. w Polsce. Z tego względu, dla bezpieczeństwa, lepiej zasięgnąć informacji na temat popularności danych organizacji w konkretnym państwie. Alternatywą pozostaje zwyczajne zaopatrzenie się w dwie karty – jedną MasterCard i jedną Visa.

Źródła:

 1. https://superbiz.se.pl/technologie/1-5-mln-polakow-korzysta-z-platnosci-mobilnych-polska-liderem-technologii-zblizeniowej-aa-K28d-Nwrs-ndAd.html

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • B
  Barbara
  16.09.2020, 16:37

  Serio? Uważacie, że ten artykuł pomoże komuś w wyborze karty? Chyba macie za małą wiedzę, żeby o nich pisać, bo NIC konkretnego nie dowiedziałam się.

  7
 • W
  Waldemar
  09.09.2020, 10:59

  Brzmi jak typowy artykuł do pozycjonowania strony. Tak zwany „precel” średniej jakości. Zgłupiałem czytając te wypociny. Zero informacji o programach lojalnościowych typu Priceless Specials czy Visa Oferty.

  6
Podobne artykuły