Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpieczeństwa

Polacy wyjątkowo upodobali sobie płatności bezgotówkowe, wykorzystując do tego serwisy płatnicze typu BLIK, Przelewy24, Zobaczmy, jak bezpiecznie płacić przez internet.

Kupujemy bezgotówkowo, to już potwierdza praktycznie każde badanie. Najnowszy raport NBP dotyczący kart płatniczych za I kw. 2021 roku pokazuje, że dokonaliśmy ponad 40,3 mln transakcji za pomocą kart w internecie. Ich łączna wartość opiewała na kwotę 5,6 mld zł1.

Prawdziwe szaleństwo panuje też wśród miłośników BLIKa. Według obliczeń Polskiego Standardu Płatności, jego udział we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku wynosi przeszło 60 proc. W samym 2020 roku odnotowano 424 mln takich transakcji (dwa razy więcej niż w 2019 roku).

Płatności kartą w internecie. Co mamy do wyboru?

W sklepach internetowych jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywana była karta kredytowa. Jednak tego typu transakcje możemy wykonywać również za pomocą karty debetowej.

Porównując ze sobą obie karty, różnica leży w sposobie rozliczania i finansowania płatności. Podczas transakcji realizowanych debetówką, nasze konto jest natychmiast obciążane. Z kolei przy płatnościach kredytówką, korzystamy z limitu kredytowego przyznanego nam przez bank. W tej sytuacji musimy też pamiętać o terminowej spłacie zadłużenia (tzw. okresie bezodsetkowym), bo inaczej instytucja naliczy spore odsetki.

Oto cztery rodzaje kart płatniczych, które możesz wykorzystać do płatności online:

  • karta debetowa,
  • karta kredytowa,
  • przedpłacona (tzw. prepaid) oraz
  • karta wirtualna.

Płatności kartą przedpłaconą

Wygodną alternatywą na płatności przez internet są karty przedpłacone. Na tego typu karty płatnicze przelewamy określoną kwotę, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad swoimi wydatkami oraz ograniczamy ryzyko straty wszystkich środków, przy ewentualnym włamaniu się nam na konto.

Niestety ich oferta została mocno ograniczona ze względu na zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. W opinii KNF prepaid miały sprzyjać praniu brudnych pieniędzy, jak i transferom gotówki poza granice kraju. Obecnie karty przedpłacone stanowią jedynie 5 proc. wszystkich używanych kart w Polsce (2,2 mln sztuk na 36,2 mln sztuk kart debetowych i 5,4 mln kart kredytowych).

Karty przedpłacone na rynku

Nazwa bankuKarta
MillenniumMillennium Mastercard Prepaid
(dostępna od 13. roku życia)
ING Bank ŚląskiKarta przedpłacona Mastercard
(dostępna bez konta osobistego)
Bank BPSKarta przedpłacona Mastercard
SGBPrepaid Mastercard
mBankVisa Business Prepaid
Visa Profit Prepaid
(przeznaczone dla sektora publicznego i firm)
Dane nt. kart prepaid, pochodzą na dzień 3 września 2021 roku

Z kart prepiad możemy także skorzystać w firmach pozabankowych. Twisto czy Revolut to jedne z najpopularniejszych ofert wybieranych przez polskich klientów.

Płatności kartą wirtualną

Karty wirtualne to narzędzia, które służą wyłącznie do płatności w sieci. Nie zapłacimy nimi ani w terminalu, ani nie użyjemy ich w bankomacie. Nie mają również swojego fizycznego odpowiednika, bo taka karta zazwyczaj istnieje tylko w systemie komputerowym instytucji.

Z tego względu wyróżniają się dużym bezpieczeństwem. Aby móc płacić za zakupy taką kartą, podobnie jak w przypadku kart przedpłaconych, musimy na jej rachunek przelać odpowiednie środki.

Zalety i wady kart wirtualnych

ZaletyWady
dostępna od razu po złożeniu wniosku (w porównaniu do kart debetowych, które otrzymujemy w ciągu kilku dni)niewielka dostępność. Tylko niektóre banki posiadają karty wirtualne w ofercie, np. mBank, ING, Millennium
duże bezpieczeństwo. Brak obawy, m.in. o skimming (oszustwo polegające na nielegalnym kopiowaniu pasków magnetycznych kart płatniczych i przejmowaniu numerów PIN)różne opłaty w zależności od wyboru instytucji
chronione są za pomocą kodów CVV2 lub CVC2, a transmisja danych zabezpieczona jest szyfrowanym protokołem SSLśrodki gromadzone na takiej karcie nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
samodzielne ustalanie limitów na karcie

Portfele elektroniczne

Możemy także, jako „pośrednika” w płatności użyć portfela elektronicznego.

Do takiego e-portfela możemy podpiąć kilka kart, nawet różnych usługodawców, mając do nich bezpieczny dostęp online. Unikamy także każdorazowego uzupełniania danych.

Jak sprawdzić, czy mogę płacić kartą przez internet?

Zanim wykonasz płatność kartą w internecie, sprawdź, czy posiadany przez Ciebie plastik udostępnia taką możliwość. Zdecydowana większość starszych kart nie nadaje się do realizacji transakcji online. Choć tyczy się to również nowszych kart, gdzie opcja ta może zostać zablokowana, np. przez bank.

W pierwszym przypadku dokonaj po prostu wymiany karty na nowszą wersję. Natomiast w drugiej sytuacji skontaktuj się z bankiem i poproś konsultanta o wyłączenie tej usługi. Część banków pozwala swoim klientom na wyłączenie tej opcji samodzielnie z poziomu bankowości elektronicznej.

Kupując na zagranicznych serwisach, warto sprawdzić, w jakiej walucie obciążony zostanie nasz rachunek. Jeżeli nie posiadamy konta walutowego, może się to wiązać z dodatkowymi kosztami przewalutowania.

Dodatkowe korzyści za zakupy kartą

Również miłym akcentem jest dostępna dla kart Visa i Mastercard usługa chargeback. Polega ona przede wszystkim na zwrocie środków z konta sprzedawcy, jeśli zakupiony przez nas towar/usługa nie spełnia oczekiwań. Np. jest on wadliwy, znacząco się różni od tego, który oferował sprzedawca albo w ogóle go nie otrzymaliśmy.

Jeśli polubowne rozwiązanie sprawy z drugą stroną nie powiedzie się, możemy też zwrócić się o pomoc do naszego banku, który jest wystawcą karty. Procedura chargeback dostępna jest zarówno dla wszystkich płatności dokonywanych przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych, przy zamówieniach telefonicznych, a nawet podczas wypłaty gotówki w bankomatach lub oddziale.

Płatności w zagranicznych sklepach

Płacenie kartą dostępne jest także w większości sklepów zagranicznych, gdzie akceptowane są transakcje kartą Visa, Mastercard, Discover czy American Express. W przypadku transakcji wirtualnych musisz podać swoje dane osobowe, jak i wystawcy karty (kod CVV lub CVC). Następnie postępuj wg instrukcji wyświetlanych na stronie sprzedawcy.

Pamiętaj tylko, że kupując na zagranicznych serwisach, warto sprawdzić, czy będziesz płacić w złotówkach, czy może w walucie danego sklepu. Jest to o tyle istotne, że w tej pierwszej sytuacji zapłacisz dodatkową prowizję za przewalutowanie.

Zasady bezpieczeństwa dla płatności kartą w internecie

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze systemy weryfikacyjne zdadzą się na nic, gdy my-klienci, nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich prezentujemy w poniższych podpunktach.

1. Nie powierzaj swojej karty nikomu, zwłaszcza osobom postronnym. Widoczne na niej dane łatwo sfotografować bądź spisać.

2. Płacąc w internecie, zawsze sprawdzaj, czy połączenie jest szyfrowane (https:// i symbol kłódki).

3. Nie podawaj swojego numeru PIN do karty, gdy realizujesz transakcje w sieci. Numer PIN służy tylko do płatności w terminalach płatniczych oraz w bankomatach.

4. Sprawdzaj za każdym razem, czy strona sprzedawcy jest odpowiednio zabezpieczona (początek adresu https:// i symbol kłódki).

5. Regularnie uaktualniaj oprogramowanie antywirusowe i system operacyjny.

6. Unikaj płacenia za towary kartą płatniczą bezpośrednio na stronie sklepu (takie informacje podajesz jedynie na stronie agenta rozliczeniowego, np. PayU, DotPay).

7. Jednocześnie uważaj na fałszywe strony podszywające się pod agentów rozliczeniowych (cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod popularne strony, które różnią się choćby jednym znakiem, np. zdublowaniem jakiejś litery czy rozszerzenia).

8. Sprawdzaj komentarze innych klientów nt. danego sprzedawcy internetowego.

Płatność kartą zasady bezpieczeństwa

Używaj limitów na karcie

Jednym ze skuteczniejszych sposobów nie tylko przed kradzieżą, ale i utratą pieniędzy, jest ustalenie limitu kwotowego dla transakcji realizowanych w internecie.

Banki umożliwiają różne opcje:

  • limit czasowy – określa maksymalną kwotę, jaką możemy rozdysponować na płatności internetowe, np. w ciągu jednego dnia lub miesiąca,
  • limit pojedynczej transakcji – określa maksymalną kwotę, jaką możemy wydać za pomocą pojedynczej płatności.

Taki limit mamy możliwość samodzielnie ustalić w naszej bankowości internetowej. Dzięki temu mamy pewność, że nasze konto nie zostanie wyczyszczone do zera. Co najwyżej stracimy kwotę, którą sami wybraliśmy na podstawie limitu. Takie limity dostępne są nie tylko dla transakcji internetowych, ale też dla płatności bezgotówkowych kartą czy wypłat z bankomatów.

Źródło:

1. Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2021 rok, Czerwiec 2021, NBP

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie