Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpieczeństwa

Z ostatniego raportu Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że już 87% z nas kupuje przez internet. To o 15% więcej niż przed pandemią 1. Na pewno wygoda i oszczędność czasu to niepodważalne argumenty, które sprawiły, że polubiliśmy się z zakupami bez wychodzenia z domu. Zobacz, jak bezpiecznie z nich korzystać.

jak płacić kartą przez internet

Kluczowe informacje

 • W internecie możemy dokonywać płatności na różne sposoby: najczęściej za pomocą przelewu, BLIK-a oraz karty płatniczej. Jednakże to właśnie te ostatnie są najbardziej uniwersalnym środkiem płatniczym — również w formie online;
 • Za ich pomocą możemy, m.in. opłacić rachunki i subskrypcje, zapłacić za dokonane zakupy czy dokonać rezerwacji noclegu itp.;
 • Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo w sieci, upewnij się, że strona, z której korzystasz, używa bezpiecznego połączenia. Jej adres URL powinien zaczynać się od „https://” a nie „http://”;
 • Przed dokonaniem płatności sprawdź również, czy witryna jest wiarygodna i znana. Zweryfikuj opinie o sklepie, jego politykę prywatności oraz warunki zwrotów i reklamacji;
 • Pamiętaj dodatkowo, by nie udostępniać numeru swojej karty, daty jej ważności ani kodu CVV osobom trzecim i nie zapisywać tych danych na stronach internetowych;
 • Używaj silnych, unikalnych haseł dla każdej strony, na której dokonujesz zakupów, oraz regularnie monitoruj transakcje na swoim koncie bankowym, aby szybko zauważyć ewentualne nieautoryzowane operacje.

Badanie konsumenckie „Zwyczaje Płatnicze Polaków” wskazuje na jedną ważną kwestię. Nasze upodobanie, co do płatności bezgotówkowych z roku na rok rośnie. W 2022 r. wykorzystanie gotówki spadło po raz pierwszy poniżej 40% wszystkich transakcji płatniczych w fizycznych punktach sprzedaży. Łączny udział różnych typów płatności bezgotówkowych osiągnął aż 62% całkowitej liczby transakcji. Oznacza to spadek udziału gotówki o 5% w stosunku do 2021 roku i aż o 19% w relacji do 2018 roku.1

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności kartą online?

Czy mogę płacić kartą w internecie i nie bać się o swoje bezpieczeństwo? Oczywiście, ale pod pewnymi warunkami. Z badań zleconych przez Krajową Izbę Rozliczeniową, wynika, że tylko 7% z nas zwraca uwagę na to, czy sklep internetowy ma certyfikat bezpieczeństwa. Natomiast 22% użytkowników sprawdza, na czyje konto trafią pieniądze z transferu 2.

Poznaj najważniejsze kroki, które pozwolą Ci na spokojne płatności online.

Płacisz kartą przez internet i nie tylko? Sposoby, jak uchronić się przed utratą pieniędzy

Nie daj się nabrać na podejrzane wiadomości

Tak, jak w przypadku fizycznej płatności kartą w stacjonarnych sklepach uważamy na złodziei, tak też przy płatności kartą w sklepie internetowym, musimy zachować pewne zasady dotyczące bezpieczeństwa.

Przede wszystkim zawsze upewnij się, czy aby na pewno witryna internetowa, na której się znajdujesz, jest wiarygodna. Nie klikaj w żadne podejrzane linki, które oszuści często wysyłają na skrzynkę mailową, czy poprzez wiadomość SMS.

płatności kartą oszustwo - przykłady
Tak wygląda przykładowa, sfałszowana wiadomość e-mail, która może przyjść na Twoją skrzynkę. W tym przypadku samo kliknięcie w link nie stanowi jeszcze żadnego zagrożenia. Dopiero podanie danych na fałszywej stronie, udającej Allegro pozwoli przestępcom na pozyskanie Twoich danych bankowych.

Nawet jeśli wiadomość jest wysłana rzekomo z banku, czy innej instytucji zaufania publicznego, zawsze weryfikuj takie komunikaty u źródła. Zadzwoń na ogólnodostępny numer infolinii placówki i poinformuj ją o otrzymanej notce. Nie bądź łatwowierny, oszuści chcą, żebyś im zaufał.

Dokonuj płatności tylko na bezpiecznych stronach internetowych

Podstawą przy każdej transakcji dokonywanej w internecie jest weryfikacja, czy strona, na której się znajdujesz, posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę na to, czy ma zabezpieczenie certyfikatem SSL. Możesz rozpoznać to po ikonce przedstawiającej kłódkę. Znajduje się ona po lewej lub prawej stronie (* w zależności od przeglądarki) adresu strony.

platnosc kartą online
Szybko możesz sprawdzić, czy strona, z której korzystasz posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, jak np. wyżej Vinted. Inną kwestią jest natomiast to, że wśród użytkowników tej platformy często możemy napotkać oszustów.

Jeśli surfujesz na stronie, która nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL, zastanów się trzy razy, czy na pewno chcesz dokonywać na niej płatności.

Strzeż kodu CVV/CVC jak oka w głowie

Kolejnym ważnym punktem jest kod bezpieczeństwa CVV/CVC. Jest to ciąg cyfr znajdujący się na rewersie karty płatniczej. Jego funkcję można porównać do kodu dostępu, który otwiera Twój portfel (*w tym wypadku odbezpiecza Twoje środki przypisane do karty).

Najskuteczniejszym sposobem na ustrzeżenie się od utraty pieniędzy z karty, jest przepisanie w bezpieczne miejsce kodu CVV/ CVC, a następnie wymazanie go z powierzchni karty.

Takie postępowanie sprawi, że, nawet jeśli dojdzie do fizycznej kradzieży plastiku, to złodziej nie będzie mógł dokonać żadnych płatności w internecie, ze względu na brak znajomości wymaganego kodu zabezpieczającego.

Zabezpiecz kartę systemem 3D-Secure

Zabezpieczenie 3D-Secure to opcja dostępna w każdym banku. Aktywujesz ją w systemie bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Dzięki niej za każdym razem, gdy rozpoczniesz płatność kartą, system poprosi Cię o wpisanie specjalnego kodu, który przesyłany jest każdorazowo na numer telefonu.

Dzięki uruchomieniu systemu 3D-secure masz pewność, że nikt niepowołany nie dokona płatności internetowej. Co więcej, dowiesz się o każdej nieudanej próbie polecenia zapłaty z Twojego konta.

Nie wrzucaj zdjęć karty do internetu!

Niestety, ta absurdalnie bezmyślna praktyka jest dość częsta wśród internautów. Na forach, czy portalach społecznościowych można natrafić na zdjęcia opublikowanych kart płatniczych.

Użytkownicy chwalą się ciekawym designem plastiku, albo też robią jego zdjęcie na tle sprzedawanego przedmiotu, aby zobrazować wielkość produktu. Niestety zapominają tym samym, że dając dostęp do danych widocznych na karcie, umożliwiają osobom niepowołanym dostęp do swoich pieniędzy.

jak bezpiecznie płacić kartą - zasady

Jaką kartą można płacić w internecie?

Karty debetowe i karty kredytowe

Oczywiście bezkonkurencyjne w naszym kraju są karty debetowe, które dołączane są do konta osobistego lub firmowego. Pozwalają one, np. na płatności bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty z bankomatów.

Poznaj oferty kont osobistych (* zestawienie na bieżąco aktualiizowane):

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

330 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową

667 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

573 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

579 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Dalej w kolejności znajdują się karty kredytowe, które w ramach udostępnianego na rachunku technicznym limitu kredytowego dają dostęp do dodatkowych środków. Więcej o tego typu kartach i nie tylko, dowiesz się z poniższego artykułu.

Karty przedpłacone i karty obciążeniowe

Do dyspozycji mamy również karty przedpłacone (prepaid) oraz karty obciążeniowe.

Za pomocą prepaid dokonasz płatności z wykorzystaniem środków, które dostępne są na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Jednak przed użyciem takiej karty przypisany do niej rachunek, musisz zasilić środkami pieniężnymi.

Nazwa bankuKarta
MillenniumMillennium Mastercard Prepaid
(dostępna od 13. roku życia)
ING Bank ŚląskiKarta przedpłacona Mastercard
(dostępna bez konta osobistego)
Bank BPSKarta przedpłacona Mastercard
SGBPrepaid Mastercard
mBankVisa Business Prepaid
Visa Profit Prepaid
(przeznaczone dla sektora publicznego i firm)
Dane nt. kart prepaid w ofercie polskich banków

Z kart prepiad możesz skorzystać także w firmach pozabankowych. Twisto czy Revolut to jedne z najpopularniejszych ofert wybieranych przez polskich klientów.

Na totalnym marginesie kart płatniczych są karty obciążeniowe (zwane także charge). Środek płatniczy tego typu pozwala na korzystanie z miesięcznego limitu kredytowego.

Ich zasada działania jest podobna do kredytówek. Fundamentalna różnica tkwi w tym, że przy wykorzystaniu pieniędzy z limitu karty charge, jesteś zobligowany do spłaty całości kwoty w jednej transzy. Często też tego typu produkty wykorzystywane są przez pracodawców, którzy wydają je pracownikom na pokrywanie służbowych wydatków.

Karty wirtualne

To z kolei narzędzia, które służą wyłącznie do płatności w sieci. Nie zapłacimy nimi ani w terminalu, ani nie użyjemy ich w bankomacie. Nie mają również swojego fizycznego odpowiednika, bo taka karta zazwyczaj istnieje tylko w systemie komputerowym instytucji.

Z tego względu wyróżniają się dużym bezpieczeństwem. Aby móc płacić za zakupy taką kartą, podobnie jak w przypadku prepaid, trzeba na jej rachunek przelać odpowiednie środki. Do takich wirtualnych odpowiedników należy, chociażby wspomniany wyżej Revolut czy ZEN.

Karty wirtualne są jednorazowe. CO oznacza, że po dokonaniu płatności tracą one swoją ważność. W praktyce złodziej, któremu uda się przechwycić dane takiej karty i tak nic z nimi nie zrobi, bo będą już nieaktualne.

Jak płacić kartą przez internet? Prosta instrukcja

Płatność kartą w internecie może przebiegać w różnych wariantach.

Pierwsza, taka podstawowa i zarazem najprostsza forma płatności kartą online polega na uzupełnieniu danych karty oraz własnych (tj. imię nazwisko).

 1. Aby dokonać płatności kartą, w pierwszej kolejności wybierz opcję: Płatność kartą.
 2. Wprowadź swoje dane, jako posiadacza karty: imię, nazwisko oraz dane karty: numer karty, datę ważności karty i numer CVV/CVC.
 3. Upewnij się, że wszystkie dane się zgadzają i zatwierdź transakcję.
 4. Jeśli korzystasz z systemu zabezpieczającego 3D-Secure (a już wiesz, że powinieneś), wpisz kod otrzymany w wiadomości SMS.

Mimo, że powyższy proces jest bardzo prosty i nie powinien sprawić żadnych problemów, to przy dokonywaniu częstych płatności online może być uciążliwy i czasochłonny. Wszystko przez konieczność każdorazowego wpisywania swoich danych.

Dlatego naprzeciw oczekiwaniom użytkowników przychodzi wariant numer 2, czyli płatność za pomocą elektronicznego portfela (e-wallet). E-wallet to taki wirtualny portfel, który przechowuje wszystkie karty debetowe, kredytowe, przedpłacone i obciążeniowe w jednym miejscu, niezależnie od tego, do jakiego dostawcy należą.

Płatności z pomocą elektronicznego portfela nie wymagają każdorazowego wprowadzania danych. Kluczowa jest jedynie ich autoryzacja poprzez wpisanie Twojego hasła lub skorzystanie z systemu rozpoznawania odcisku palca — TouchID.

Najczęściej użytkowane portfele elektroniczne

 • Google Pay
  Rozwiązanie to adresowane jest do użytkowników urządzeń z systemem Android. Dzięki Google Pay możesz zapłacić za zakupy w sieci, a także w stacjonarnym sklepie przy użyciu smartfona (* pod warunkiem, że posiada wbudowany moduł NFC). Jest to niezwykła wygoda, zwłaszcza, gdy nieoczekiwanie przy kasie zorientujesz się, że zapomniałeś swojego portfela.
 • Apple Pay
  Jest to sposób płatności analogiczny do Google Pay, ale dedykowany użytkownikom sprzętu marki Apple.
 • MasterPass
  Jest to e-wallet przygotowany przez MasterCard. Przechowuje dane wielu różnych kart (* nie tylko sygnowanych logiem MasterCard) i pozwala na elastyczne zarządzanie płatnościami.
 • Visa Checkout
  Konkurent firmy MasterCard także stworzył usługę elektronicznego portfela i to również nie tylko dla każdego użytkownika karty Visa, ale i posiadaczy kart spoza logo tej firmy.

Jakie są wady płatności kartą przez internet?

 • Konieczność posiadania nowoczesnego smartfona: starsze modele często nie są zaopatrzone w moduł NFC (niezbędny do aktywacji usługi e-wallet).
 • Ryzyko cyberprzestępczości: zagrożenie kradzieżą danych i oszustwami internetowymi.
 • Narażenie na nadmierną konsumpcję: łatwość dokonywania zakupów może prowadzić do nieplanowanych wydatków i zadłużenia.
 • Opłaty transakcyjne: karta płatnicza może wiązać się z dodatkowymi opłatami za transakcje zagraniczne lub online. Dlatego kupując na zagranicznych serwisach, warto sprawdzić, czy będziesz płacić w złotówkach, czy może w walucie danego sklepu. Jest to o tyle istotne, że w tej pierwszej sytuacji zapłacisz dodatkową prowizję za przewalutowanie.
 • Zależność od technologii: problemy techniczne, takie jak awarie serwisów czy przerwy w dostępie do internetu, mogą utrudniać płacenie kartą.
 • Prywatność: transakcje kartą wymagają udostępnienia danych osobowych i finansowych, co może budzić obawy o prywatność.

Zalety płatności kartą online

 • Wygodne i szybkie transakcje: płatności online w sklepach internetowych umożliwiają natychmiastowe dokonywanie zakupów bez konieczności wychodzenia z domu.
 • Śledzenie wydatków: transakcje kartą są automatycznie rejestrowane, co ułatwi Ci monitorowanie wydatków.
 • Bezpieczeństwo: masz dostęp do zaawansowanych technologii zabezpieczających, jak szyfrowanie SSL i weryfikacja 3D Secure, które chronią transakcje;
 • Uniwersalność: karty są akceptowane na większości stron internetowych na całym świecie.
 • Opcje zwrotów i ochrony zakupu: większość kart oferuje ochronę zakupu i łatwe procedury zwrotów, typu chargeback. Bank i organizacja płatnicza (Visa lub MasterCard) ma obowiązek pomóc Ci uzyskać zwrot pieniędzy. Procedura chargeback działa w przypadku kart płatniczych, elektronicznych portfeli i usługi PayPal.
 • Dowolność w sposobie korzystania: płacić kartą w internecie możesz albo sposób tradycyjny, za pomocą podania danych karty i swoich, albo poprzez usługę e-wallet. Możesz wybrać sposób najwygodniejszy dla siebie.

Czy likwidacja gotówki w Polsce jest możliwa?

Świat tak szybko nie pożegna się z gotówką, jak mogłoby się nam to wydawać. Eksperci jednoznacznie przyznają, że w czasach kryzysowych (wysoka inflacja, recesja, pandemia), zaczynamy przypominać sobie o wartości papierowego banknotu. Daje on nam nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad wydatkami. Płacąc regularnie kartą, telefonem czy smartwachem tracimy świadomość skali wydatów, co zaburza, chociażby planowanie comiesięcznego budżetu. Chociaż najważniejsze pozostaje tutaj prawo do wyboru metody płatności, które powinno być przywilejem każdego z nas.

Polacy bardzo polubili płatności bezgotówkowe. Pomogły temu nowe technologie w postaci aplikacji mobilnych oraz ich szersze zastosowanie w tzw. wereables. Nie oznacza to jednak, że porzuciliśmy się na dobre gotówkę. Bardzo wielu rodaków źle przyjmuje próby wyłączania gotówki z obrotu finansowego.

zaznacza Piotr Siuda, Head of Financial Services w Capgemini Polska

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. eizba.pl/wydarzenia/raport-e-izby-omni-commerce-kupuje-wygodnie-2022/

2. Raport „Zwyczaje Płatnicze Polaków 2022, Fundacja Polska Bezgotówkowa

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()