Karta prepaid – jak działa karta przedpłacona? Czy można ją kupić?

Współczesna bankowość oferuje swoim klientom coraz nowsze i bardziej funkcjonalne narzędzia do regulowania płatności. Są karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe. Wśród nich znajdują się również karty prepaid – nazywane kartami przedpłaconymi. Jeszcze kilka lat temu ich wejście na rynek było niemałym wydarzeniem. Dziś możliwe jest także założenie imiennej karty przedpłaconej, jeżeli mamy konto w banku.


Ostatnia aktualizacja: 27 Lipca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Nie
Promocja
Tak
? własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezpłatna karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PKO BP Konto za Zero
Nie
? 350 zł na Allegro
Promocja
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? gdy zostanie dokonanych 5 transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów) kartą lub BLIK-iem w okresie rozliczeniowym karty - W przeciwnym razie opłata wyniesie 10 zł miesięcznie.
Bezpłatna karta
Tak
? Za wypłaty gotówki w walutach obcych z bankomatów ich operatorzy mogą pobierać opłaty
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto Direct z Moim ING + 160 zł w gotówce!
Tak
? do 160 zł premii za otwarcie Konta Direct, promocja trwa do 30.06.2021 r.
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezpłatna karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Karta przedpłacona – anonimowo i bezpiecznie

Zgodnie z ostatnimi danymi Narodowego Banku Polskiego opublikowanymi w raporcie “Informacje o kartach płatniczych za I kw. 2018 roku”, liczba kart prepaid na koniec marca 2018 roku wynosiła ponad 2,4 mln sztuk, a ich udział w rynku równał się 6,2 proc. i był o 0,3 pkt. proc. niższy niż jeszcze w 2017 roku1. Jest to niezły wynik zważywszy, że takie „elektroniczne portmonetki” jeszcze niedawno na wniosek KNF wycofała większość banków.

Wówczas zdaniem Komisji, karta przedpłacona nie posiadała żadnych cech pieniądza elektronicznego, a jej anonimowość była furtką do naruszeń i “prania brudnych pieniędzy”. To powodowało, że wiele banków albo usunęło prepaid ze swojej oferty, albo zaczęło wydawać ją wyłącznie osobom z przypisanym kontem bankowym lub tym, którzy wyrażali zgodę na weryfikację danych osobowych. Dlatego prepaid zyskał jeszcze większy rozgłos wśród podmiotów pozabankowych, które nie wymagają żadnej rejestracji.

Karta prepaid – co to jest?

Czym dokładnie jest karta prepaid? To anonimowa karta przedpłacona z 9-cio cyfrowym numerem kod. Zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności przypomina klasyczne karty kredytowe czy debetowe i jest akceptowana praktycznie na całym świecie i internecie. Właściciel plastiku może wpłacać na konto środki pieniężne, którymi dysponuje wedle własnego uznania. Może więc:

 • płacić prepaid we wszelkich placówkach usługowych i handlowych,
 • robić zakupy w internecie,
 • wypłacać gotówkę z bankomatów (do karty przypisany jest indywidualny kod PIN),
 • korzystać z cashback, a także innych usług płatniczych.

Karta prepaid – dla dużych i małych

Niewątpliwą zaletą karty przedpłaconej jest brak potrzeby jej personalizacji. Wydawana jest na okaziciela, a więc płaci nią osoba, która akurat znajduje się w jej posiadaniu. Może też być przekazywana z rąk do rąk, zapewniając anonimowość oraz bezpieczeństwo transakcji. Niestety, w momencie zguby prepaid czy też kradzieży, złodziej ma swobodny dostęp do środków widocznych na koncie. Co też jest dobrą wiadomością, bo faktyczny posiadacz straci jedynie kwotę o jaką zasilił kartę, a nie wszystkie środki zgromadzone na rachunku osobistym.

Czytaj: Zgubiony portfel – co robić? 5 zasad na bezpieczne wyjście z sytuacji

Karta prepaid jest świetną alternatywą dla pozostałych kart. Można zasilać ją wielokrotnie na dowolną sumę i w każdym momencie – przed zakupami, podróżą czy wyjściem na miasto. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla dzieci i stanowi dobry wstęp do nauki o oszczędzaniu. Warunkiem jej posiadania jest ukończenie 13. roku życia. Prepaid wykorzystywana jest często jako tzw. bony podarunkowe doładowane na konkretną kwotę, którą można rozdysponować w konkretnym sklepie. Jednak wartość dostępnych środków nie może przekroczyć 2,5 tys. euro.

Dlaczego warto założyć kartę przedpłaconą?

Kto skorzysta zakładając sobie taką kartę? Z całą pewnością dorośli, ale i dzieci, którym rodzice zasilą środki np. w ramach kieszonkowego. Prepaid jest też świetnym sposobem na anonimowe zakupy w internecie. Jest i spora rzesza ludzi, którzy chcąc uniknąć prześwietlenia konta przez komornika sądowego, urząd skarbowy, ZUS bądź inne instytucje państwowe decyduje się skorzystać z rozwiązania karty przedpłaconej.

Karty prepaid nie są widoczne w systemie OGNIVO. Dlatego ani komornik, ani żadna instytucja nie ma prawa zająć dostępnych na niej środków.

Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany wygodnym użytkowaniem prepaid, otwierasz tzw. rachunek techniczny przypisany do konkretnej karty. Korzystasz z niego, jak ze zwykłego konta bankowego – lecz z pewnymi wyjątkami. Prepaid nie umożliwia robienia przelewów z rachunku technicznego. Nie założysz też na nią lokaty ani nie zaciągniesz kredytu.

Niektóre banki proponują karty przedpłacone w formie gadżetów. Mogą więc występować w postaci breloczka, zegarka albo innych przedmiotów.

Gdzie można założyć kartę prepaid?

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała polskim bankom usunięcie anonimowych kart przedpłaconych. W związku z tym oferowana jest tylko przez niektóre banki.

 • ING Bank Śląski,
 • PKO BP, 
 • mBank,
 • Citi Handlowy,
 • BNP Paribas Banku Polska,
 • Santander Banku Polska

Znajdują się też w ofercie pozabankowej konkurencji, która jest bardziej zróżnicowana pod względem konstrukcji. Co więcej, w wielu przypadkach nie wymaga identyfikacji klienta. Są to:

 • ViaBuy,
 • Revolut,
 • Euroloan, 
 • Skrill,
 • DiPocket

Polska jest pierwszym krajem, w którym zostały udostępnione karta przedpłacona WIZZ Prepaid Travel oraz Euronet. Zostały one przygotowane z myślą o osobach, które często podróżują i chcą uniknąć transakcji związanych z przewalutowaniem płatności. Ich użytkownik bez przeszkód może prowadzić rachunek techniczny w złotówkach – a jednocześnie ma do dyspozycji cztery inne dodatkowe portfele w: euro, funtach, koronach norweskich oraz szwedzkich. W ten oto sposób, wszelkie płatności rozliczane są w konkretnej walucie, a klient ma większą kontrolę oraz przejrzystość przewalutowania. Dla konsumentów przewidziane są także różne rabaty, jak: premia cash-back czy dodatkowe punkty w programie WIZZ Discount Club.

Jak zamówić kartę przedpłanocą?

Po pierwsze, możesz udać się do określonej placówki bankowej, która udostępni kartę za okazaniem dowodu osobistego. Po drugie, masz możliwość zamówić produkt przez internet. Pamiętaj, że przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić ogólne koszty, jakie poniesiesz za użytkowanie karty przedpłaconej. Cena wydania prepaid waha się w okolicach 20-30 zł w zależności od instytucji. Warto również zbadać:

 • wysokość prowizji i opłat dodatkowych za samo użytkowanie karty,
 • opłatę za wypłatę w bankomacie krajowym lub placówce banku,
 • wysokość limitu codziennych transakcji,
 • odpłatność za zasilenie rachunku (czasem jest bezpłatne),
 • inne koszty administracyjne – np. zmiana numeru PIN, wydanie duplikatu karty.

Zalety kart przedpłaconych

Posiadanie pieniądza elektronicznego ma coraz większe grono zwolenników. Karta przedpłacona nie dość, że ogranicza do minimum formalności, pozwala na wygodne operowanie gotówką, to jest elastyczna pod względem codziennych potrzeb. Do największych prepaid należą:

 • bezpieczeństwo oraz anonimowość – wielokrotna możliwość doładowań pozwala na rozsądne przelewanie drobnych sum na ważne sprawunki. Ponadto, karta zabezpieczona kodem PIN bądź dziennymi limitami transakcji chroniona jest w taki sam sposób, jak tradycyjne karty debetowe i kredytowe,
 • brak personalizacji – w praktyce pozwala na transakcję każdemu, kto ją posiada, a także zna kod PIN,
 • bezpłatne transakcje bezgotówkowe,
 • oszczędność dla rodziców – za sprawą dziennych limitów dziecko nie wyda więcej niż powinno,
 • szybki dostęp do gotówki – przelane pieniądze od razu pojawiają się na koncie,
 • limity kwotowe – to dobre zabezpieczenie dla osób, które mają problem z oszczędzaniem i trzymaniem rygoru nad swoimi finansami. Jej właściciel nie wyda więcej niż ma na rachunku,
 • bezproblemowe zakupy za granicą – karta walutowa prepaid to doskonała opcja dla osób, które często podróżują po świecie. Umożliwia dokonywanie transakcji na każdym kroku: w sklepach czy internecie, a także pozwala na odpłatne wypłaty z bankomatów i cashback,
 • niskie koszty przewalutowania – w odróżnieniu, np. do kantorów,
 • zarządzanie kartą za pomocą aplikacji mobilnych oraz serwisów internetowych.

Czy wiesz, że w ofercie niektórych instytucji dostępna jest pożyczka na kartę przedpłaconą na dowolny cel, bez posiadania rachunku osobistego?

Wady kart prepaid

Karty przedpłacone pomimo swoich niewątpliwych zalet mają i wady, które warto znać.

 • wysokie dodatkowe prowizje – karta prepaid jest opłacalna jedynie w kwestii płatności bezgotówkowych. Wypłata gotówki z bankomatu czy banku wiąże się z kosztami i nie jest zbyt korzystna dla portfela,
 • anonimowość – z jednej strony użytkownik skrzętnie ukrywa swoją historię finansową przed komornikiem czy innymi podmiotami państwowymi. Zaś z drugiej – jest to łatwa szansa na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Karta prepaid – brać czy nie brać?

Słowem końca, kartą prepaid będą zainteresowane osoby, które:

 • mają na głowie komornika sądowego,
 • posiadają wiele zaległości wobec wierzycieli oraz kłopotliwą historię kredytową,
 • dbają o anonimowość w sieci oraz chcą “ukryć” swoje dane i pieniądze,
 • pragną zachować anonimowość płacąc w sklepach stacjonarnych.

Co więcej, w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego. Podmioty pozabankowe nie weryfikują też przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a także nie sprawdzają jego zdolności kredytowej.

Źródła:

1. Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2018 rok, nbp.pl

2. nbp.pl

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • K
  K
  Kamil
  28.06.2019, 09:34

  Więc skoro karta jest w pełni anonimowa dlaczego trzeba okazywać dowód przy jej zakupie?

 • D
  D
  David
  27.06.2019, 11:26

  „Co więcej – w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid, nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego.” To jest tylko po części prawda – w większości usług takie informacje są wymagane, jeśli nie na początku (np w IgroiaCard jest bankowy przelew weryfikacyjny, to po przekroczeniu określonego progu obrotu na portfelu – np w Revolut źródło pochodzenia środków.

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x