Karta prepaid – jak działa karta przedpłacona? Czy można ją kupić?

Współczesna bankowość oferuje swoim klientom coraz nowsze i bardziej funkcjonalne narzędzia do regulowania płatności. Są karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe. Wśród nich znajdują się również karty prepaid – nazywane kartami przedpłaconymi. Jeszcze kilka lat temu ich wejście na rynek było niemałym wydarzeniem. Dziś możliwe jest także założenie imiennej karty przedpłaconej, jeżeli mamy konto w banku.


Ostatnia aktualizacja: 8 Grudnia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Direct - 200 zł do zgarnięcia na dobry początek
Tak
? 8% przez 3 miesiące na koncie oszczędnościowym (dla kwot poniżej 400 tys. zł, oprocentowanie zmienne, obliczane w skali roku).
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Za wyjątkiem wpłaty/wypłaty gotówki w punkcie obsługi kasowej oraz przelewu w placówce bankowej - miejscu spotkań. Pozostałe opłaty i prowizje dla kart płatniczych określone są w Tabeli opłat i prowizji.
Darmowe konto
Tak
? Opłatę za kartę Visa zbliżeniowa w wysokości 7 zł pobieramy tylko wtedy, jeśli kartami wydanymi do Twojego konta zapłacisz łącznie mniej niż 300 zł. Jeśli masz konto Direct i 18-26 lat, kwota transakcji, która zwalnia z opłaty za kartę wynosi 200 zł. Nie pobieramy opłaty za kartę od posiadaczy kont Direct w wieku 13-18 lat oraz posiadaczy kont Mobi w wieku 13-26 lat.
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eKonto
Tak
? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki, do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji, 50zł za otwarcie konta przez e dowód, 50zł za otwarcie konta dla dziecka, 2,2 % na rachunku oszczędnościowym.
Promocja
Tak
? od 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? do trzech wypłat w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
Tak
? bonusy za polecenia, przedłużony cashback za zakupy oraz bonus 50 zł na start
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? wersja podstawowa - darmowa, wyższe pakiety są płatne
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
? limity miesięczne na bezpłatną wypłatę gotówki zależnie od pakietu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Karta przedpłacona – anonimowo i bezpiecznie

Zgodnie z ostatnimi danymi Narodowego Banku Polskiego opublikowanymi w raporcie “Informacje o kartach płatniczych za I kw. 2018 roku”, liczba kart prepaid na koniec marca 2018 roku wynosiła ponad 2,4 mln sztuk, a ich udział w rynku równał się 6,2 proc. i był o 0,3 pkt. proc. niższy niż jeszcze w 2017 roku1. Jest to niezły wynik zważywszy, że takie „elektroniczne portmonetki” jeszcze niedawno na wniosek KNF wycofała większość banków.

Wówczas zdaniem Komisji, karta przedpłacona nie posiadała żadnych cech pieniądza elektronicznego, a jej anonimowość była furtką do naruszeń i “prania brudnych pieniędzy”. To powodowało, że wiele banków albo usunęło prepaid ze swojej oferty, albo zaczęło wydawać ją wyłącznie osobom z przypisanym kontem bankowym lub tym, którzy wyrażali zgodę na weryfikację danych osobowych. Dlatego prepaid zyskał jeszcze większy rozgłos wśród podmiotów pozabankowych, które nie wymagają żadnej rejestracji.

Karta prepaid – co to jest?

Czym dokładnie jest karta prepaid? To anonimowa karta przedpłacona z 9-cio cyfrowym numerem kod. Zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności przypomina klasyczne karty kredytowe czy debetowe i jest akceptowana praktycznie na całym świecie i internecie. Właściciel plastiku może wpłacać na konto środki pieniężne, którymi dysponuje wedle własnego uznania. Może więc:

 • płacić prepaid we wszelkich placówkach usługowych i handlowych,
 • robić zakupy w internecie,
 • wypłacać gotówkę z bankomatów (do karty przypisany jest indywidualny kod PIN),
 • korzystać z cashback i moneyback, oraz innych usług płatniczych.

Karta prepaid – dla dużych i małych

Niewątpliwą zaletą karty przedpłaconej jest brak potrzeby jej personalizacji. Wydawana jest na okaziciela, a więc płaci nią osoba, która akurat znajduje się w jej posiadaniu. Może też być przekazywana z rąk do rąk, zapewniając anonimowość oraz bezpieczeństwo transakcji. Niestety, w momencie zguby prepaid czy też kradzieży, złodziej ma swobodny dostęp do środków widocznych na koncie. Co też jest dobrą wiadomością, bo faktyczny posiadacz straci jedynie kwotę, o jaką zasilił kartę, a nie wszystkie środki zgromadzone na rachunku osobistym.

Czytaj: Zgubiony portfel – co robić? 5 zasad na bezpieczne wyjście z sytuacji

Karta prepaid jest świetną alternatywą dla pozostałych kart. Można zasilać ją wielokrotnie na dowolną sumę i w każdym momencie – przed zakupami, podróżą czy wyjściem na miasto. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla dzieci i stanowi dobry wstęp do nauki o oszczędzaniu. Warunkiem jej posiadania jest ukończenie 13. roku życia. Prepaid wykorzystywana jest często jako tzw. bony podarunkowe doładowane na konkretną kwotę, którą można rozdysponować w konkretnym sklepie. Jednak wartość dostępnych środków nie może przekroczyć 2,5 tys. euro.

Dlaczego warto założyć kartę przedpłaconą?

Kto skorzysta zakładając sobie taką kartę? Z całą pewnością dorośli, ale i dzieci, którym rodzice zasilą środki np. w ramach kieszonkowego. Prepaid jest też świetnym sposobem na anonimowe zakupy w internecie. Jest i spora rzesza ludzi, którzy chcąc uniknąć prześwietlenia konta przez komornika sądowego, urząd skarbowy, ZUS bądź inne instytucje państwowe decyduje się skorzystać z rozwiązania karty przedpłaconej.

Wg stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Komorniczej od 2021 roku karty prepaid mogą podlegać zajęciom komorniczym. Obie instytucje zaznaczają jednak, że w celu prawidłowej realizacji potrąceń, kluczowe jest ustalenie charakteru takiej karty.

Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany wygodnym użytkowaniem prepaid, otwierasz tzw. rachunek techniczny przypisany do konkretnej karty. Korzystasz z niego, jak ze zwykłego konta bankowego – lecz z pewnymi wyjątkami. Prepaid nie umożliwia robienia przelewów z rachunku technicznego. Nie założysz też na nią lokaty ani nie zaciągniesz kredytu.

Niektóre banki proponują karty przedpłacone w formie gadżetów. Mogą więc występować w postaci breloczka, zegarka albo innych przedmiotów.

Gdzie można założyć kartę prepaid?

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała polskim bankom usunięcie anonimowych kart przedpłaconych. W związku z tym oferowana jest tylko przez niektóre banki.

 • ING Bank Śląski,
 • PKO BP, 
 • mBank,
 • Citi Handlowy,
 • BNP Paribas Banku Polska,
 • Santander Banku Polska

Znajdują się też w ofercie pozabankowej konkurencji, która jest bardziej zróżnicowana pod względem konstrukcji. Co więcej, w wielu przypadkach nie wymaga identyfikacji klienta. Są to:

Polska jest pierwszym krajem, w którym zostały udostępnione karta przedpłacona WIZZ Prepaid Travel oraz Euronet. Zostały one przygotowane z myślą o osobach, które często podróżują i chcą uniknąć transakcji związanych z przewalutowaniem płatności. Ich użytkownik bez przeszkód może prowadzić rachunek techniczny w złotówkach – a jednocześnie ma do dyspozycji cztery inne dodatkowe portfele w: euro, funtach, koronach norweskich oraz szwedzkich. W ten oto sposób, wszelkie płatności rozliczane są w konkretnej walucie, a klient ma większą kontrolę oraz przejrzystość przewalutowania. Dla konsumentów przewidziane są także różne rabaty, jak: premia cash-back czy dodatkowe punkty w programie WIZZ Discount Club.

Jak zamówić kartę przedpłacową?

Po pierwsze, możesz udać się do określonej placówki bankowej, która udostępni kartę za okazaniem dowodu osobistego. Po drugie, masz możliwość zamówić produkt przez internet. Pamiętaj, że przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić ogólne koszty, jakie poniesiesz za użytkowanie karty przedpłaconej. Cena wydania prepaid waha się w okolicach 20-30 zł w zależności od instytucji. Warto również zbadać:

 • wysokość prowizji i opłat dodatkowych za samo użytkowanie karty,
 • opłatę za wypłatę w bankomacie krajowym lub placówce banku,
 • wysokość limitu codziennych transakcji,
 • odpłatność za zasilenie rachunku (czasem jest bezpłatne),
 • inne koszty administracyjne – np. zmiana numeru PIN, wydanie duplikatu karty.

Zalety kart przedpłaconych

Posiadanie pieniądza elektronicznego ma coraz większe grono zwolenników. Karta przedpłacona nie dość, że ogranicza do minimum formalności, pozwala na wygodne operowanie gotówką, to jest elastyczna pod względem codziennych potrzeb. Do największych prepaid należą:

 • bezpieczeństwo oraz anonimowość – wielokrotna możliwość doładowań pozwala na rozsądne przelewanie drobnych sum na ważne sprawunki. Ponadto, karta zabezpieczona kodem PIN bądź dziennymi limitami transakcji chroniona jest w taki sam sposób, jak tradycyjne karty debetowe i kredytowe,
 • brak personalizacji – w praktyce pozwala na transakcję każdemu, kto ją posiada, a także zna kod PIN,
 • bezpłatne transakcje bezgotówkowe,
 • oszczędność dla rodziców – za sprawą dziennych limitów dziecko nie wyda więcej niż powinno,
 • szybki dostęp do gotówki – przelane pieniądze od razu pojawiają się na koncie,
 • limity kwotowe – to dobre zabezpieczenie dla osób, które mają problem z oszczędzaniem i trzymaniem rygoru nad swoimi finansami. Jej właściciel nie wyda więcej niż ma na rachunku,
 • bezproblemowe zakupy za granicą – karta walutowa prepaid to doskonała opcja dla osób, które często podróżują po świecie. Umożliwia dokonywanie transakcji na każdym kroku: w sklepach czy internecie, a także pozwala na odpłatne wypłaty z bankomatów i cashback,
 • niskie koszty przewalutowania – w odróżnieniu, np. do kantorów,
 • zarządzanie kartą za pomocą aplikacji mobilnych oraz serwisów internetowych.

Czy wiesz, że w ofercie niektórych instytucji dostępna jest pożyczka na kartę przedpłaconą na dowolny cel, bez posiadania rachunku osobistego?

Wady kart prepaid

Karty przedpłacone pomimo swoich niewątpliwych zalet mają i wady, które warto znać.

 • wysokie dodatkowe prowizje – karta prepaid jest opłacalna jedynie w kwestii płatności bezgotówkowych. Wypłata gotówki z bankomatu czy banku wiąże się z kosztami i nie jest zbyt korzystna dla portfela,
 • anonimowość – z jednej strony użytkownik skrzętnie ukrywa swoją historię finansową przed komornikiem czy innymi podmiotami państwowymi. Zaś z drugiej – jest to łatwa szansa na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Karta prepaid – brać czy nie brać?

Słowem końca, kartą prepaid będą zainteresowane osoby, które:

 • mają na głowie komornika sądowego,
 • posiadają wiele zaległości wobec wierzycieli oraz kłopotliwą historię kredytową,
 • dbają o anonimowość w sieci oraz chcą „ukryć” swoje dane i pieniądze,
 • pragną zachować anonimowość, płacąc w sklepach stacjonarnych.

Co więcej, w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego. Podmioty pozabankowe nie weryfikują też przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a także nie sprawdzają jego zdolności kredytowej.

Źródła:

1. Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2018 rok, nbp.pl

2. nbp.pl

Komentarze (4)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • K
  K
  Kamil
  28.06.2019, 09:34

  Więc skoro karta jest w pełni anonimowa dlaczego trzeba okazywać dowód przy jej zakupie?

 • D
  D
  David
  27.06.2019, 11:26

  „Co więcej – w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid, nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego.” To jest tylko po części prawda – w większości usług takie informacje są wymagane, jeśli nie na początku (np w IgroiaCard jest bankowy przelew weryfikacyjny, to po przekroczeniu określonego progu obrotu na portfelu – np w Revolut źródło pochodzenia środków.

 • M
  M
  Maja
  10.02.2022, 08:28

  Ta karta przedpłacona tzn rachunek tej karty od 1 marca 2021 może być zajęty przez komornika . Poczytajcie a nie wprowadzajcie ludzi w błąd .

  • P
   P
   Paulina Krupa
   10.02.2022, 10:15

   Tak, ale jeśli założy Pani konto bankowe w zagranicznym banku i z niego będzie doładowywać sobie kartę prepaid, komornik nie ma prawa zająć takich środków.

Podobne artykuły