Karta prepaid – jak działa karta przedpłacona? Czym jest i gdzie ją kupić?

Współczesna bankowość oferuje swoim klientom, coraz nowsze i bardziej funkcjonalne narzędzia do regulowania płatności. Są karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe. Wśród nich znajdują się również karty prepaid – nazywane kartami przedpłaconymi. Jeszcze kilka lat temu ich wejście na rynek było niemałym wydarzeniem. Później nastąpił ich schyłek związany z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego – a obecnie znowu są na świeczniku. Jak dokładnie działa karta prepaid? karta przedpłacona

Karta przedpłacona – anonimowo i bezpiecznie

Zgodnie z ostatnimi danymi Narodowego Banku Polskiego opublikowanymi w raporcie “Informacje o kartach płatniczych za I kw. 2018 roku” – liczba kart prepaid na koniec marca 2018 roku wynosiła ponad 2,4 mln sztuk, a ich udział w rynku wyniósł 6,2 proc. i był o 0,3 pkt. proc. niższy niż jeszcze w 2017 roku1. Jest to niezły wynik zważywszy, że jeszcze nie tak dawno, takie elektroniczne portmonetki, na wniosek KNF, wycofała większość banków. Zdaniem Komisji – karta przedpłacona nie posiadała żadnych cech pieniądza elektronicznego, a jej anonimowość była furtką do naruszeń i “prania brudnych pieniędzy”. To spowodowało, że wiele banków albo usunęło prepaid ze swojej oferty albo zaczęło wydawać ją wyłącznie osobom z przypisanym kontem bankowym lub tym, którzy wyrażali zgodę na weryfikację danych osobowych. Dlatego jeszcze większy skok popularności zyskała w ofercie podmiotów pozabankowych, niewymagających żadnej rejestracji!

Liczba kart przedpłaconych na koniec kolejnych kwartałów, od I kw. 2016 roku2

karta prepaid

Czym dokładnie jest karta prepaid? To anonimowa karta przedpłacona z 9-cio cyfrowym numerem kod. Zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności przypomina klasyczne karty kredytowe czy debetowe i jest akceptowana praktycznie na całym świecie i internecie. Właściciel plastiku może wpłacać na konto środki pieniężne, które dysponuje wedle uznania. Może więc:

 • Płacić prepaid we wszelkich placówkach usługowych i handlowych,
 • Robić zakupy w internecie,
 • Wypłacać gotówkę z bankomatów – do karty przypisany jest indywidualny kod PIN,
 • Korzystać z cashback, a także innych usług płatniczych.

Karta prepaid – dla dużych i małych

Niewątpliwą zaletą karty przedpłaconej jest fakt, że nie musi być spersonalizowana. Co oznacza, że wydawana jest na okaziciela – a więc dokonuje nią płatności osoba, która akurat znajduje się w jej posiadaniu. Może też być przekazywana z rąk do rąk, zapewniając z jednej strony anonimowość, a z drugiej – bezpieczeństwo transakcji. Gdy zostanie zgubiona czy nawet skradziona, a złodziej będzie miał ją do pełnej dyspozycji, to faktyczny posiadacz straci jedynie kwotę, o jaką zasilił kartę, a nie wszystkie środki zgromadzone na rachunku osobistym.

Czytaj także:

Co więcej – ten rodzaj plastiku jest świetną alternatywą dla pozostałych kart. Dlaczego? Można zasilać go wielokrotnie na dowolną sumę i w każdym momencie – przed zakupami, podróżą czy wyjściem na miasto. Dlatego jest także doskonałym rozwiązaniem dla dzieci i stanowi dobry wstęp do nauki o oszczędzaniu. Warunkiem jej posiadania jest ukończenie 13. roku życia. Prepaid wykorzystywany jest też jako tzw. bony podarunkowe doładowane na konkretną kwotę, którą można rozdysponować w konkretnym sklepie. Jednak wartość dostępnych środków nie może przekroczyć 2,5 tys. euro.

dlaczego karta przedpłaconaDlaczego karta przedpłacona?

Wiele osób zapewne zastanawia się, komu potrzebna jest taka karta. Mogą korzystać z niej dorośli, ale i dzieci, którym rodzice zasilą środki w ramach kieszonkowego lub w innych celach. Plastik jest też świetnym sposobem na anonimowe zakupy w internecie. Jest i wreszcie spora rzesza ludzi, którzy chcąc uniknąć prześwietlenia konta przez komornika sądowego, urząd skarbowy, ZUS bądź inne instytucje państwowe decyduje się skorzystać z możliwości prepaid. Mało kto o tym wie, ale karty nie są widoczne w systemie OGNIVO. W takiej sytuacji – komornik ani żadna instytucja nie ma prawa zajrzeć na konto, a także zająć środków znajdujących się na nim.

Czytaj także:

Dlatego użytkownik zainteresowany wygodą prepaid otwiera tzw. rachunek techniczny przypisany do konkretnej karty, a nie użytkownika. I może korzystać z niego, jak ze zwykłego konta bankowego – lecz z pewnymi wyjątkami. Otóż – właściciel nie ma możliwości robienia przelewów z rachunku prepaid, nie założy też lokaty ani nie zaciągnie kredytu. Niektóre banki proponują karty przedpłacone również w formie gadżetów – mogą więc być ukryte w breloczku, zegarku albo innych przedmiotach.

Jak i gdzie otrzymać taką kartę?

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała polskim bankom usunięcie anonimowych kart przedpłaconych – w związku z czym na rynku dostępne są tylko w niektórych instytucjach bankowych. Można otrzymać je w:

 • ING Bank Śląski,
 • PKO BP, 
 • mBank,
 • Citi Handlowy,
 • BNP Paribas Banku Polska,
 • Santander Banku Polska

Oferowane są także przez pozabankową konkurencję, która jest bardziej zróżnicowana pod względem konstrukcji. Co więcej – w wielu przypadkach nie wymaga identyfikacji klienta! Wśród nich należy wymienić:

 • ViaBuy,
 • Revolut,
 • Euroloan
 • Skrill,
 • DiPocket

Ponadto Polska jest pierwszym krajem, w którym została udostępniona karta przedpłacona WIZZ Prepaid Travel oraz Euronet. Zostały one przygotowane z myślą o osobach, które często podróżują i pragną uniknąć transakcji związanych z przewalutowaniem płatności. Użytkownik bez przeszkód może prowadzić rachunek techniczny w złotówkach – a jednocześnie ma do dyspozycji cztery inne dodatkowe portfele w: euro, funtach, koronach norweskich oraz szwedzkich. W ten oto sposób, wszelkie płatności rozliczane są w konkretnej walucie, a klient ma większą kontrolę oraz przejrzystość przewalutowania. Co więcej, dla konsumentów przewidziane są także różne rabaty, jak premia cash-back czy dodatkowe punkty w programie WIZZ Discount Club.

Jak zamówić kartę prepaid? Po pierwsze – można udać się do określonej placówki bankowej, która udostępni kartę za okazaniem dowodu osobistego. Po drugie – zamówić produkt przez internet. Jednak przed złożeniem zamówienia, należy pamiętać o sprawdzeniu kosztów posiadania plastiku! Cena wydania karty oscyluje zazwyczaj, w okolicach 20-30 zł w zależności od instytucji. Warto również zbadać:

 • Wysokość prowizji i opłat dodatkowych za samo użytkowanie karty,
 • Opłatę za wypłatę w bankomacie krajowym lub placówce banku,
 • Wysokość limitu codziennych transakcji,
 • Odpłatność za zasilenie rachunku – czasem jest bezpłatne,
 • Inne koszty administracyjne – np. zmiana numeru PIN, wydanie duplikatu karty.

zalety karty prepaidKarta prepaid – zalety 

Posiadanie pieniądza elektronicznego ma coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego – karta przedpłacona nie dość, że ogranicza do minimum formalności, pozwala na wygodne operowanie gotówką, to jeszcze może być dopasowana, pod względem codziennych potrzeb. Jednak do największych jej zalet można zaliczyć przede wszystkim:

 • Bezpieczeństwo oraz anonimowość – wielokrotna możliwość doładowań pozwala na rozsądne przelewanie drobnych sum na ważne sprawunki. Ponadto zabezpieczona kodem PIN bądź dziennymi limitami transakcji chroniona jest w taki sam sposób, jak tradycyjne karty debetowe i kredytowe,
 • Prepaid nie musi być imienna – w praktyce pozwala więc na transakcję każdemu, kto ją posiada, a także zna kod PIN,
 • Bezpłatne transakcje bezgotówkowe,
 • Dobre rozwiązanie dla rodziców – za sprawą limitów dziennych, dziecko nie wyda więcej niż powinno,
 • Szybki dostęp do gotówki – przelane pieniądze od razu pojawiają się na koncie,
 • Wydawanie do ustalonej kwoty – to dobre zabezpieczenie dla osób, które mają problem z oszczędzaniem i trzymaniem rygoru nad finansami. Jej właściciel nie wyda więcej niż ma na rachunku,
 • Pozwala na bezproblemowe zakupy za granicą – karta walutowa prepaid to doskonała opcja dla osób, które często podróżują po świecie. Umożliwia dokonywanie transakcji na każdym kroku: w sklepach czy Internecie, a także odpłatne wypłaty z bankomatów i cashback,
 • W odróżnieniu do kantorów, transakcje finansowe w obcych walutach nie są obciążone wysokimi kosztami przewalutowania,
 • W momencie kradzieży możliwe jest zastrzeżenie karty,
 • Prepaid można zarządzać z pomocą aplikacji mobilnych oraz serwisów internetowych,
 • Pożyczka na kartę przedpłaconą – choć na rachunku technicznym nie jest możliwe dokonywanie przelewów czy zakładanie lokaty, to obecność karty prepaid pozwala na wzięcie pożyczki na dowolny cel, bez posiadania rachunku osobistego.

… i wady

Mimo wszystko – karty przedpłacone posiadają i swoje wady, o których warto wiedzieć. Należą do nich, m.in.:

 • Wysokie dodatkowe prowizje – karta prepaid jest opłacalna jedynie w kwestii płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że wypłata gotówki z bankomatu czy banku wiąże się z kosztami,
 • Anonimowość – z jednej strony użytkownik skrzętnie może ukryć swoją historię finansową przed komornikiem czy innymi podmiotami państwowymi. Zaś z drugiej – jest to łatwa szansa na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

karta bankomatowa prepaid

Karta prepaid – brać czy nie brać?

Tak więc prepaid z pewnością będą zainteresowane osoby, które:

 • Mają na głowie komornika sądowego,
 • Posiadają wiele zaległości wobec wierzycieli oraz kłopotliwą historię kredytową,
 • Dbają o anonimowość w sieci oraz chcą “ukryć” swoje dane i pieniądze,
 • Pragną zachować anonimowość płacąc w sklepach stacjonarnych.

Co więcej – w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid, nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego. Podmioty niebankowe nie weryfikują też przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a także nie sprawdzają jego zdolności kredytowej.

 

1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2018.pdf

2. tamże

Autor wpisu: Paulina Krupa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. Kamil 28 czerwca 2019 at 09:34 - Odpowiedz

  Więc skoro karta jest w pełni anonimowa dlaczego trzeba okazywać dowód przy jej zakupie?

 2. David 27 czerwca 2019 at 11:26 - Odpowiedz

  „Co więcej – w przypadku założenia pozabankowej karty prepaid, nie trzeba okazywać zaświadczeń o dochodach ani wskazywać rachunku osobistego.” To jest tylko po części prawda – w większości usług takie informacje są wymagane, jeśli nie na początku (np w IgroiaCard jest bankowy przelew weryfikacyjny, to po przekroczeniu określonego progu obrotu na portfelu – np w Revolut źródło pochodzenia środków.