Zgubiony portfel – co robić? 5 wskazówek

Oszustwa polegające na wyłudzeniu pożyczki lub kredytu na osobę trzecią to popularny od lat sposób na łatwe i szybkie pieniądze. W ich zdobyciu przestępcy w dużej mierze posługują się skradzionymi dokumentami. A niestety – nietrudno o zgubienie portfela w transporcie miejskim, czy w sklepie. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto 5 wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo po zgubieniu portfela.

zgubienie portfela

Kluczowe informacje

  • Utrata lub kradzież portfela i dokumentów może prowadzić do wyłudzeń kredytów i pożyczek, kradzieży wynajętych samochodów oraz zakładania fikcyjnych przedsiębiorstw.
  • W razie utraty portfela i dokumentów należy natychmiast poinformować bank i zastrzec karty. Można to zrobić osobiście, telefonicznie, czy przez internet, korzystając z międzybankowego numeru Systemu Zastrzegania Kart (828 828 828).
  • Po utracie dokumentów warto skorzystać z płatnej usługi Alert BIK oferowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. Usługa ta informuje Cię SMS-em czy e-mailem o wszelkich zapytaniach kredytowych na Twoje dane.
  • W przypadku podejrzenia kradzieży portfela warto zgłosić się do najbliższej jednostki policji i, jeśli dotyczy, także do Wydziału Komunikacji w celu zastrzeżenia utraconych dokumentów.
  • Strona bezpiecznypesel.pl pozwala zastrzec informacje o sobie, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wykorzystania Twoich danych przez firmy pożyczkowe i inne instytucje.

Dowód tożsamości to nie tylko kawałek plastiku. To przede wszystkim dokument, dzięki któremu możesz zweryfikować swoje dane. Warto byś miał to na uwadze, bo złodzieje czyhają dosłownie na każdą okazję! Każdego dnia dochodzi bowiem do kilkudziesięciu prób posłużenia się cudzym bądź podrobionym dowodem. Złodzieje wykorzystuje się go, m.in. do wyłudzeń kredytów i pożyczek, omijania opłat, kradzieży wynajętych samochodów lub wynajmu mieszkań oraz pokoi hotelowych. Często słyszy się także o zakładaniu fikcyjnych przedsiębiorstw, które stają się miejscem przekrętów kredytowych i podatkowych.

Zagubiony portfel – co robić? Nie panikuj i zastrzeż dokumenty!

Kradzież lub zgubienie portfela z dokumentami to ogromny stres, który nieodłącznie wiąże się z koniecznością wyrobienia nowych dokumentów i kart – a więc i także dodatkowym kosztem. Scenariusz może być jednak jeszcze bardziej pechowy. Najgorszą z najgorszych możliwych opcji jest wyłudzenie i kradzież tożsamościDlatego – niezależnie od przyczyny – nie wystarczy jedynie proste ogłoszenie o zaginięciu portfela, które roześlesz w mediach społecznościowych. Potrzebne są bardziej radykalne działania!

Co musisz zrobić?
Poinformuj swój bank o utracie dokumentów i zastrzeż je. Możesz dokonać tego osobiście, dzwoniąc na infolinię banku lub pod numer telefonu: 828 828 828. Jest to uniwersalny, międzybankowy numer Systemu Zastrzegania Kart, który działa przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Zrzut ze strony https://zastrzegam.pl [dostęp: 27.09.2023]

Istnieje także opcja przesłania formularza w formie elektronicznej. Osoby, które nie posiadają własnego konta bankowego mogą udać się do jednej z placówek przyjmującej zastrzeżenia od każdego. Ich lista znajduje się na stronie dokumentyzastrzezone.plWówczas zgłoszone dane, automatycznie przekazywane są do Centralnej Bazy Danych, a stamtąd rozsyłane są do wszystkich banków, operatorów komórkowych oraz tysięcy innych firm, które korzystają z systemu.

Co zrobić w przypadku zgubienia portfela? Skorzystaj z alertów BIK!

Warto również skorzystać z pomocy Biura Informacji Kredytowej, w którym po założeniu konta masz prawo sprawdzić własną historię kredytową. Na wypadek utraty ważnych dokumentów, możesz włączyć także płatną usługę: Alert BIK. Jego roczna wersja kosztuje 84 zł. Jest to usługa z dodatkowymi raportami BIK.

W jaki sposób działają Alerty BIK? System wyśle Ci SMS-a bądź e-maila, gdy tylko do BIK wpłynie zapytanie o dane z banku, gdzie zostanie złożony wniosek kredytowy na Twoje dane. Skorzystanie z tej opcji jest faktycznie opłacalne, bo w czasach tak rozwiniętej cyfryzacji i technologii – informacje o każdym z nas mogą z łatwością dostać się w niepowołane ręce. A późniejsze udowodnienie swojej niewinności jest niejednokrotnie trudne i czasochłonne.

dlaczego alerty bik są ważne
Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo? Sprawdź

Co zrobić gdy zgubiłem dokumenty? Zgłoś sprawę na policję!

Specjaliści Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zaznaczają, że zgubienie bądź kradzież portfela wraz z całą zawartością niesie ze sobą wiele konsekwencji. Wystarczy, że przestępca będzie dysponował dowodem osobistym, prawem jazdy, paszportem lub innym dokumentem, na podstawie którego można zidentyfikować właściciela.

Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć umowę z operatorem telekomunikacyjnym, kupić sprzęt na raty czy do woli korzystać z usług hotelowych. Złodzieje bardzo często wykorzystują do tego także dane osobowe z kserokopii czy skanu dokumentu tożsamości. Dlatego, aby zapobiec temu procederowi:

  1. Zgłoś się do najbliższej jednostki policji jeśli podejrzewasz, że Twój portfel mógł zostać skradziony. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego auta – konieczna będzie również wizyta w Wydziale Komunikacji. Złożysz w nim oświadczenie o zgubieniu dokumentu, a także możesz ubiegać się o tzw. wtórnika prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.
  2.  Zawiadom gminę bądź placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu.
  3. Skorzystaj ze strony bezpiecznypesel.pl, którą utworzyła firma CRIF Services – jeden z głównych dostawców informacji kredytowej w Europie kontynentalnej, przy współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych. Każda osoba może bezpłatnie zastrzec w niej informacje o sobie w Systemie “Bezpieczny PESEL”.

Wpisanie swojego numeru PESEL na bezpiecznypesel.pl skutkuje tym, że usługodawcy systemu CreditCheck otrzymują informację o tym, że jej użytkownik w najbliższym czasie nie planuje wziąć żadnego kredytu ani pożyczki! Weryfikację numerów identyfikacyjnych w bazie przeprowadza obecnie ponad 60 firm pożyczkowych!

Co zrobić, gdy zgubisz dowód? Zobacz

Co w przypadku kradzieży portfela z dokumentami? Złodziej nie jest bezkarny!

To, że utrata portfela wiąże się z niezwłocznym zastrzeżeniem wszystkich utraconych dokumentów, już wiesz. Jednak czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wszelkie wyłudzenia na Twoje nazwisko noszą miano oszustwa kredytowego? Otóż, złodziej równie dobrze może wylegitymować się autentycznym i niezmienionym dowodem osobistym – ale także poddanym obróbce innym dokumentem. Dzięki temu, niczym wygrana w totolotka – zyskuje dodatkowe pieniądze, a odpowiedzialnością za ich spłatę obarcza nieświadomą niczego osobę. Na szczęście, w swoim działaniu nie jest bezkarny!

Artykuł 297 Kodeksu karnego mówi o tym, że:

Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogoś innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony,poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 1.

W praktyce sądowej – ten, kto rozporządza cudzym mieniem i zaciąga różne zobowiązania z zamiarem ich niespłacania oraz doprowadza do wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania – zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat 2.

Zabezpiecz, zanim zgubisz!

Jednak zgubiony portfel to nie zawsze sprawka sprytnego złodziejaszka. Dlatego, czasem nie musisz podejmować tak radykalnych środków zabezpieczenia się przed oszustwami. Utrata portfela z całą zawartością może być efektem zwyczajnej ludzkiej nieuwagi. Zdarza się, że osamotniona zguba będzie leżała na stoliku w kawiarni bądź na ladzie w sklepie osiedlowym. W takich sytuacjach najczęściej reaguje obsługa lokalu, która przechowuje rzecz do momentu, aż faktyczny właściciel zauważy jej brak.

Gdy się nie odnajdzie nie przejmuj się pieniędzmi – bo utrata dokumentów rodzi zdecydowanie więcej problemów! Wypadki chodzą po ludziach – lepiej więc temu zapobiegać. W jaki sposób?

  • Dbaj o bezpieczeństwo danych osobowych – mamy tu na myśli cykliczne sprawdzanie rejestrów biura informacji gospodarczej: BIKBIG “InfoMonitor” oraz KRD
  • Niszcz ważne dokumenty, które trafiają do kosza – jeśli otrzymasz list z urzędu lub banku – pamiętaj, by zniszczyć taki dokument, zanim wyląduje w koszu!
  • Nie wysyłaj skanu dowodu w celu weryfikacji informacji – wysyłanie zarówno listownie czy internetowo skanów bądź zdjęć dokumentów, które potwierdzają Twoją tożsamość jest kolejnym niezwykle niebezpiecznym posunięciem! Ma to miejsce często, gdy podpisujesz umowy na odległość. Jednak, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie – zrezygnuj z opcji przesyłania istotnych danych i poszukaj innego sposobu potwierdzenia swojej osoby. Może to być, np. symboliczny przelew weryfikacyjny na drobną kwotę.

Liczy się czas!

Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest fakt, że Polacy coraz częściej zgłaszają tego typu przewinienia w bankach i na policji. Dlatego od 2015 roku liczba wyłudzeń na cudze nazwisko regularnie spada. Na ten proceder wpływa z pewnością większa świadomość oraz szybka decyzja o zgłoszeniu i zastrzeżeniu dokumentów osobistych.

Utrata portfela z całą dokumentacją nie jest niczym przyjemnym i zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz niepotrzebnym stresem. Dlatego zachowanie zimnej krwi i zastosowanie powyższych kroków pomoże Ci wyjść, z tej nadzwyczaj niekomfortowej sytuacji obronną ręką!

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Czy można zastrzec dowód osobisty przez telefon?

Tak, wystarczy zadzwonić na infolinię swojego banku lub pod numer Międzynarodowego Systemu Zastrzegania Kart: 828 828 828.

Czy zgubienie dokumentów zgłasza się na policję?

Tak, zwłaszcza gdy masz podejrzenie, że portfel został skradziony lub też gdy nie uda Ci się go znaleźć. W takiej sytuacji warto zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu po zgubieniu?

Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne, niezależnie od tego, czy stary dokument stracił ważność, czy też został zgubiony lub skradziony.

Co grozi za kradzież portfela?

Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak zastrzec swoje dane w BIK?

Jeśli masz już konto w systemie BIK, to wystarczy, że zalogujesz się na nie, przejdziesz do zakładki “Moje dane”, a następnie wybierzesz opcję “Zastrzeż dokument”. Jeśli nie korzystałeś wcześniej z systemu, zostaniesz poproszony o założenie konta i potwierdzenie swojej tożsamości.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1 ArsLege.pl

https://www.arslege.pl/wyludzenie-kredytu/k1/a339/

2 LexLege.pl

https://www.lexlege.pl/kk/art-286/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (6 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • j
    j

    jgjhjgj

    23.06.2020, 13:01

    Wyróżniający się komentarz

    bik bik bik, a gdzie inne sposoby, fajna reklama na prawde.. :)

    • P
      P

      Paulina Krupa

      23.06.2020, 14:54

      Wyróżniający się komentarz

      Polecam przeczytać cały artykuł ze zrozumieniem. W tekście są podane różne sposoby, które warto zastosować w momencie zguby portfela. Dostępny jest, m.in. System Zastrzegania Kart czy strona bezpiecznypesel.pl. Celem artykułu nie była reklama BIK, a zwrócenie uwagi na większą dbałość o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Same alerty BIK są na tyle pomocne, że pozwalają być na bieżąco ze swoją sytuacją finansową, gdy staramy się, np. o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy na wysoką kwotę.

    • a
      a

      asdasd

      28.12.2020, 11:18

      Wyróżniający się komentarz

      :)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie