Karta ZEN – opinie i szczegóły oferty

ZEN to wschodząca gwiazda polskiego sektora fintech, który pod koniec 2020 r. zadebiutował na rynku krajowym i europejskim. Za jego powstanie odpowiada współtwórca popularnej platformy gamingowej G2A – Dawid Rożek. Oferta ZEN to, m.in. karta wielowalutowa (fizyczna i wirtualna), a także szereg usług i benefitów, które są dostępne z poziomu „apki”. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu, jak działa Karta ZEN.

ZEN – fintechowe rozwiązanie dla biznesu i klienta indywidualnego

Od 25.11.2020 r. można skorzystać z nowej usługi przygotowanej przez platformę fintech ZEN, która oferuje możliwości pokroju Revoluta czy Twisto. Jednak naszym skromnym zdaniem, potencjał omawianego debiutanta może „zawstydzić” dużych graczy na rynku. Karta wielowalutowa ZEN z wygodną aplikacją mobilną to pikuś. Za to natychmiastowy cashback, przedłużona gwarancja na rok za darmo, brak prowizji za przewalutowania i zakupowe assistance, gdy coś pójdzie nie tak – robi spore wrażenie!

Zacznijmy jednak od początku…

ZEN jest międzynarodową firmą fintech z siedzibą w Polsce, która posiada licencję pieniądza elektronicznego, wydaną przez Bank Centralny Litwy. Jej założycielem jest Dawid Rożek, bliżej znany jako współtwórca odnoszącej międzynarodowe sukcesy platformy gamingowej G2A, wyróżniony w rankingu Forbes „30 przed 30”. Fintech rozwija się przy strategicznym wsparciu Mastercard – jak na razie, świadcząc usługi finansowe w 32 krajach Europy. Są to:

 • Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Lichtenstein, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania oraz Litwa.
zen.com.pl

Nazwa ZEN jest akronimem „zero effort non bank”, który jest jednocześnie credo i misją firmy. Głównym celem ZEN jest bowiem zapewnienie współczesnym konsumentom i przedsiębiorcom – szybkiego i wygodnego sposobu do zarządzania swoimi pieniędzmi i transakcjami zakupowymi.

Czym ZEN wyróżnia się na tle innych aplikacji?

„Spokój zakupów. Harmonia pieniędzy” – takim hasłem przewodnim ZEN zamierza się wyróżniać na tle innych „apek” do płatności w sklepach stacjonarnych i internecie. Na pierwszy rzut oka – nic nowego. W ramach ZEN otrzymujemy konto wielowalutowe, które możemy zasilać za pomocą BLIK-a, szybkiego przelewu czy karty płatniczej. Do rachunku dostajemy kartę Mastercard (do zakupów w sklepach stacjonarnych), aczkolwiek istnieje również opcja zamówienia karty wirtualnej (do zakupów online czy opłacania abonamentów).

I tutaj pojawiają się prawdziwe możliwości ZEN, tzw. Zenefity, które nie są już standardem w pozabankowych aplikacjach.

 • Instant cashback. ZEN obiecuje, że pieniądze w ramach programu cashback trafią na Twoje konto szybciej niż u konkurencji – w ciągu 15 minut. W przypadku płatności kartą ZEN, platforma zwróci na Twoje konto do 15 proc. kwoty wydanej na zakupy w ponad 100 sklepach, m.in. Allegro, AliExpress, Lidl, Media Markt czy Booking.com.
 • Przedłużona gwarancja. Sprzedawca oferuje Ci dodatkowy rok gwarancji sprzętu elektronicznego za opłatą? Powiedz mu „nie”! Gdy zapłacisz kartą ZEN za jakikolwiek sprzęt elektroniczny w UE, otrzymujesz automatycznie dodatkowy rok gwarancji na towar całkowicie za darmo. Ochrona ta tyczy się jednak sprzętów z gwarancją producenta nie dłuższą niż 3 lata. O warunki i realizację gwarancji dba w tym przypadku Mastercard i AXA.
 • ZEN Care – Ochrona zakupów. Kupujący online, jak i offline mogą skorzystać z opcji a’la chargeback, działającej znacznie szybciej. W sytuacji, gdy otrzymasz niewłaściwy produkt, zostałeś oszukany albo Twoja transakcja przepadła – możesz złożyć reklamację poprzez support ZEN. Tak więc całą procedurę odzyskania pieniędzy bierze na siebie fintech – co według zapewnień ZEN odbywa się w bardzo szybkim czasie 😊
 • Zakupy bez opłat. Transakcje realizowane kartą wielowalutową ZEN: wymiana walut czy wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie, realizowane są bez prowizji, bez dodatkowych opłat i spreadów. Wszystkie płatności są rozliczane po atrakcyjnym kursie Mastercard.

WSKAZÓWKA —> Przy wypłacie gotówki w kraju i za granicą miej na uwadze fakt, że sieci bankomatów mogą nakładać dodatkowe opłaty za korzystanie z ich terminali. Jest to tzw. surcharge.

zen.com.pl

Konto wielowalutowe na każdą okazję

Rachunek walutowy ZEN gwarantuje przede wszystkim bezprowizyjną wymianę w 30 różnych walutach. Pozwala także wymieniać swoje pieniądze poniżej kursów bankowych, za pośrednictwem 500 par walutowych.

Polecane przez nas konta walutowe:

Ostatnia aktualizacja: 9 Września 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł*
? 0 zł/m standard; 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
EUR, GBP, EUR, inne
Dostępne waluty
0 zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
0,63 euro
Opłaty za przelew walutowy
0 euro
Koszt konta
0 euro
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Domyślnie konto ZEN, jak i cała aplikacja występuje obecnie w 6 wersjach językowych: polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim oraz greckim.

waluty dostępne w ZEN
zen.com.pl

Oferta abonamentowa dla klientów indywidualnych

ZEN oferuje swoje usługi w ramach kilku planów abonamentowych. Dla klientów indywidualnych firma przygotowała dwa plany z 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym:

 • Gold – 0,99 EUR miesięcznie, w skład którego wchodzi, m.in. konto IBAN w euro, funtach, dolarach i 27 innych walutach, darmowe przelewy SEPA przez 2 miesiące, darmowa wymiana walut do 5 tys. EUR i bezpłatne wypłaty z bankomatów do 300 EUR.
 • Platinum – 4,99 EUR miesięcznie, w pakiecie z kontem IBAN w 30 walutach, darmowymi przelewami SEPA przez 10 miesięcy i przelewami międzynarodowymi SWIFT przez 2 miesiące.

Spójrzmy jeszcze na pozostałe koszty i funkcjonalności dołączone do konta ZEN dla klientów detalicznych.

Konto GoldKonto Platinum
Konto IBAN w 30 walutach
Darmowe przelewy SEPA2/mies.
(kolejne 0,10€)
10/mies.
(kolejne 0,10€)
Darmowe przelewy SWIFT1/mies.
(kolejne 3€)
2/mies.
(kolejne 3€)
Bezpłatna wymiana walutdo 5000€/mies.
(pow. 0,3% prowizji)
Bez limitu
Bezpłatna wypłata z bankomatówdo 300€/mies.
(pow. 1,5% transakcji)
do 700€/mies.
(pow. 1,5% transakcji)
Darmowe doładowaniado 3000€/mies.
(pow. 0,5% prowizji)
do 5000€/mies.
(pow. 0,5% prowizji)
Darmowe karty1 karta fizyczna
3 karty wirtualne
2 karty fizyczne
5 kart wirtualnych
ZEN Care – Ochrona zakupów1 wniosek miesięcznieBez limitu
Dodatkowy rok gwarancji przy zakupie sprzętukażdy produkt do 1500€każdy produkt do 5000€
Apple Pay i Google Pay
Wsparcie 24/7
Natychmiastowy cashback

Czy jesteś zadowolony/a z Karty ZEN?

Zobacz wyniki

Wyjątkowe korzyści dla przedsiębiorców

Na polskim rynku jest dostępnych coraz więcej innowacyjnych usług oferowanych przez sektor fintech, z których mogą korzystać konsumenci. Do tej pory oferta graczy pozabankowych dla firm była jednak de facto ograniczona do usług finansowania działalności, takich jak leasing czy faktoring. ZEN wypełni istniejącą niszę, zapewniając przedsiębiorcom wygodny sposób zarządzania finansami firmy bez uciążliwych procedur i biurokracji – mówi założyciel ZEN, Dawid Rożek.

Oferta ZEN to bogactwo możliwości dla klientów biznesowych – mikroprzedsiębiorców oraz firm z sektora MŚP, działających w internecie. Oprócz tego, że przedsiębiorcy mogą korzystać z wszelkich zalet oferty dla konsumentów, dostają w pakiecie, m.in. integrację konta firmowego z platformą płatności online. Jest to rozwiązanie na skalę światową, bo dzięki połączeniu tych dwóch elementów, sprzedający online nie muszą korzystać z konta technicznego – i otrzymują środki od swoich klientów czy partnerów biznesowych od razu po zapłacie.

Pakiet usług i benefitów ZEN, wspierających prowadzenie biznesu to także:

 • konto wielowalutowe IBAN w 30 walutach z ponad 500 parami walutowymi,
 • przelewy krajowe i zagraniczne po korzystnych kursach walutowych,
 • karty ZEN Mastercard (fizyczne i wirtualne) dla właścicieli i pracowników firmy,
 • cyfrowe innowacje, jak płatności Google Pay i Apple Pay.
 • dostęp do Zenefitów, czyli Instant cashback do 15%, ZEN Care – Ochrona zakupów, Automatyczna przedłużona gwarancja o 1 rok oraz 0% prowizji za przewalutowania.

Plany taryfowe dla mobilnych przedsiębiorców

Jeśli chodzi o plany abonamentowe dla sektora biznes, możesz zdecydować się na jeden z czterech pakietów z bezpłatnym 30-dniowym okresem próbnym. Każda z taryf dopasowana jest do obrotów firmy, czy jej potrzeby rozliczeń walutowych.

 • Creative – z obrotem do 3000€ w cenie 0,99€/mies.
 • Smart – z obrotem do 15000€ w cenie 24,99€/mies.
 • Enterprise – z obrotem do 50000€ w cenie 99,99€/mies.
 • Supreme – z obrotem do 100000€ w cenie 499,99€/mies.
plany taryfowe ZEN
zen.com.pl

Od każdego użytkownika ZEN pobiera miesięczną opłatę abonamentową w modelu subskrypcji, z opcją rezygnacji w dowolnym momencie. Każdy z powyższych planów posiada dodatkowo limity, w ramach których platforma nie pobiera opłat za korzystanie ze wszystkich funkcjonalności serwisu.

Ile kosztuje karta?

Przez pierwszy miesiąc korzystanie z karty ZEN jest darmowe – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. W tym czasie możesz sprawdzić wszystkie ją w praktyce. 

Później podstawowa wersja konta dla konsumentów kosztuje ok. 5 zł miesięcznie (1€), natomiast jego rozbudowana opcja – 20 zł miesięcznie (5€). Chyba, że w danym miesiącu nie będziesz korzystać z usług, wtedy nie poniesiesz żadnych opłat. Nie podpisujesz też żadnej umowy z ZEN. Płatności za subskrypcję pobierane są z dostępnych w portfelu środków, a nie automatycznie, np. z podpiętej karty.

W czasach, gdy banki coraz rzadziej oferują darmowe konta walutowe, 5-złotowa opłata za rachunek ZEN z rozbudowanymi funkcjonalnościami jest „perełką” na rynku.

Jak założyć konto ZEN?

Platformę ZEN wyróżnia prosty i jeden z najszybszych na rynku sposobów zakładania konta – całkowicie online. Wystarczy pobrać aplikację ZEN na Androida lub iOS, podać swoje dane osobowe i korespondencyjne, a potem wybrać jeden z abonamentów.

Weryfikacja tożsamości nastąpi poprzez wysłanie zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy. Model każdego z dostępnych abonamentów jest subskrypcyjny, co oznacza, że możesz z niego zrezygnować w dowolnym momencie.

zen.com.pl

Prostota i cyfrowe technologie

Nowy polski fintech to świetny przykład ścisłej współpracy z Mastercard nie tylko w obszarze płatności i wydawania kart płatniczych. Mastercard odpowiedzialny jest również za kompleksowe wsparcie, obejmujące technologiczny i biznesowy know-how, pomoc ekspertów w zakresie rozwoju produktu i marketingu, a także dostęp do partnerów Mastercard w Polsce i za granicą.

Mastercard jest partnerem pierwszego wyboru dla firm fintech, nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. W Europie współpracujemy z 60 różnymi startupami i cyfrowymi bankami, w tym z takimi markami jak Revolut, N26, Monzo czy Wise (dawniej TransferWise). Wiemy, że najbardziej innowacyjne pomysły powstają dzięki połączeniu sił startupów i dużych graczy, dlatego chętnie współpracujemy z fintechami, oferując im nasz know-how, sprawdzone, innowacyjne rozwiązania i globalny zasięg – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w polskim oddziale Mastercard Europe.

Czy ZEN rozkręci konkurencję?

Odkąd Revolut zdobył na polskim rynku sporą popularność jako darmowa aplikacja do wygodnego płacenia, był niekwestionowanym liderem w branży. Niestety powoli się to zmienia, bo platforma odchodzi od swojej „darmowości”. Wydawało się więc, że sporym zagrożeniem będzie dla niej Twisto. Jednak i ono może czuć się niepewnie, bo przestało być tanie…

Ciekawą niebankową propozycją jest Cinkciarz.pl. Już teraz usługa posiada sporą bazę użytkowników walutowych i robi wszystko, by jak najlepiej dopasować się do ich potrzeb. Swoich zwolenników zbierają też pracowicie inne aplikacje: Monese czy działająca na nieco innych warunkach karta Curve.

Wydaje się, że na rynku przetrwają tylko firmy najsilniejsze marketingowo, które zaoferują użytkownikom nie tylko wygodną aplikację, ale też niższe niż u konkurencji opłaty oraz mające to „coś”, co odróżnia je od reszty.

Jak na to wszystko zapatruje się fintech ZEN?

Mocną stroną ZEN jest szybki proces zakładania konta. Wystarczy do tego numer telefonu, e-mail oraz podanie swoje adresu – a samo potwierdzenie tożsamości odbywa się za pomocą dowodu osobistego, paszportu albo karty pobytu. Kartami ZEN można płacić w ramach Google Pay i Apple Pay. Poza tym pakiet usług, który oferuje robi nie tylko dobre pierwsze wrażenie od strony marketingowej. ZEN to naprawdę zgrabne i funkcjonalne możliwości, które mogą przydać się w prywatnych, jak i firmowych transakcjach zakupowych.

Zalety i wady karty ZEN

Patrząc na liczbę Zenefitów, jakie udostępnia usługa, łatwo możemy wymienić jej zalety:

 • bezprowizyjne konto wielowalutowe w 30 walutach,
 • 30-dniowa bezpłatna oferta rachunku,
 • kompleksowe i wygodne rozwiązanie dla klientów detalicznych, którzy potrzebują prostej i szybkiej bankowości,
 • usługa skierowanado mikroprzedsiębiorców i branży e-commerce,
 • aplikacja dostępna w 32 europejskich krajach,
 • szybkie założenie konta poprzez aplikację mobilną,
 • dostępne wirtualne karty płatnicze Mastercard,
 • natychmiastowe rozliczenia i ochrona chargeback dla sprzedających online i offline,
 • płatności online: Apple Pay i Google Pay,
 • bogata oferta benefitów dla każdego użytkownika „apki”: dodatkowa gwarancja, cashback, ochrona zakupów oraz zakupy bez prowizji.

Tak, jak w przypadku innych platform nie obędzie się od kilku istotnych wad:

 • brak całkowicie darmowego planu,
 • działanie na zasadzie pieniądza elektronicznego, a nie banku.

A Wy korzystacie już z karty ZEN? Jakie są Wasze opinie na temat tej platformy?

Choć Zen pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, ma wysoką ocenę 4,0/5 na portalu Trustpilot. Usługa chwalona jest, m.in. za błyskawiczny cashback, świetny support, a także bogaty zestaw usług dodatkowych i atrakcyjne kursy walut.

Komentarze (16)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • S
  S
  Seba
  20.07.2021, 09:42

  Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź – chciałbym używać ZEN ale tylko i wyłącznie w płatnościach krajowych tzn. by wydali mi zwykłą plastikową kartę i bym mógł płacić w sklepach. Czy to się opłaca i czy będzie działo tak jakbym miał w każdym innym PL banku ? Pozdrawiam.

 • M
  M
  MARCIN
  03.07.2021, 18:25

  Jedno wielkie g…. jestem na Cyprze i trzy razy płatność kartą została odrzucona pomimo posiadania środków na koncie. Wstyd i szukanie innej karty. Po powrocie rezygnuję z tego szajsu

 • D
  D
  Dariusz
  02.08.2021, 18:28

  tragedia, doladowanie euro kosztuje prawie 6 euro, czy sa jakies alternatywy?

 • M
  M
  Monika
  03.11.2021, 17:06

  To są po prostu oszuści i wyłudzacze. Tragedia!
  Chciałam zapłacić w sklepie kartą kredytową jedyną opcją był Zen
  Otworzyłam płatność, wstawiłam kartę z Google Pay i chciałam zapłacić,
  okazało się że muszę pobrać aplikację Zen… ok pobrałam zapłaciłam…
  ze sklepu przyszła wiadomość, że płatność nieudana ale z konta pieniądze pobrało.
  Piszę na tej aplikacji do pomocy co się stało,
  dostałam odpowiedź że problem techniczny i płatność nie przeszła,
  że pieniądze są na moim koncie Zen, którego nie zakładałam,
  dlatego najpierw muszę dokończyć zakładanie konta i się zweryfikować…
  Tłumaczę im że ja nie chcę żadnego konta zakładać ani się weryfikować,
  że ja chciałam tylko zapłacić w sklepie kartą i tyle.
  Dostałam informacje, że pieniądze zwrócą mi na konto.
  Pieniędzy oczywiście nadal nie ma i brak odpowiedzi na wiadomości i w pomocy i na email.
  Wychodzi na to, że blokują płatność żeby wymusić założenie konta
  a jak nie chcesz założyć konta olewają Cię…
  Jak prowadzisz sklep nie montuj ich wtyczek jak nie chcesz stracić klientów!!
  nic więcej

 • C
  C
  Czad
  21.09.2021, 15:50

  Potrzebne mi konto zabezpieczone przed komornikiem dla przelewów w euro

 • M
  M
  Marcin
  11.09.2021, 11:46

  Zen ma bardzo słabe opinie na trustpilot potwierdzone licznymi negatywnymi historiami. a i moje doświadczenie jest po prostu słabe.
  Zen obiecuje na swojej stronie dla przedsiębiorców, że pieniądze od klienta trafiają błyskawicznie na konto przedsiębiorcy i może on z nich od razu korzystać. W praktyce, zaraz po akceptacji sklepu dostałem warunki, gdzie pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy po 7 dniach (ok, do 7 dni) oraz, że 5% wpłaconej przez klienta kwoty zostaje wstrzymana na okres 90 dni. Jest to duża sprzeczność względem deklaracji podanych na stronie internetowej co sprawia, że tracimy zaufanie do Zen gdyż po prostu nas tutaj okłamał i spodziewamy się, że inne obietnice też nie będą spełnione przez co natychmiast rezygnujemy z usług tej firmy. Zaufanie to podstawa.

  • P
   P
   Piotr
   27.09.2021, 16:03

   Dokonałem dwóch transakcji -> wszystkie zostały wykonane w ciągu paru sekund w naszym polskim rtv agd, cashback dostałem również w ciągu paru sekund i niby gwarancja jest… Więc póki co ja pozytywnie jestem zaskoczony kartą ZEN

 • G
  G
  Gregg
  14.07.2021, 01:21

  „Wystarczy… podać swoje dane osobowe i korespondencyjne…”
  „Weryfikacja tożsamości nastąpi poprzez wysłanie zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy.”
  Już będę jakiemuś kołkowi wysyłał zdjęcie dowodu. Gratuluję wszystkim inteligentnym inaczej którzy to zrobili.

  • l
   l
   leszen
   01.10.2021, 15:17

   Nie lepiej kołkowi w banku podawać swoje dane jak czytam takie bzdury to nie wierzę że są tacy ludzie.

 • D
  D
  Daro
  12.06.2021, 14:17

  Ta karta nie różni się od Revoluta jeżeli nie ma POLSKIEGO IBAN tylko Litwa?
  Dobrze wyczytałem?

  • P
   P
   Paulina Krupa
   14.06.2021, 13:39

   Z końcem marca 2021 r. ZEN.com wprowadził konta z polskim numerem IBAN, które można zasilać, wykorzystując lokalne metody płatności, np. Express Elixir, Elixir czy Sorbnet. Zatem przelewy z polskich banków są traktowane jako krajowe, nie generując przy tym dodatkowych kosztów. Są także realizowane natychmiastowo – najpóźniej do następnego dnia roboczego. Można więc spokojnie używać konta w ZEN do otrzymywania, np. wynagrodzeń – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych kont osobistych w polskich bankach.

 • M
  M
  Marek
  12.06.2021, 00:05

  UWAGA! Darmowy, 30 dniowy okres próbny konta Business jest oszustwem. Założyłem konto, po czym po 20 dniach, złożyłem dyspozycję zamknięcia. Poprosiłem o mailowe potwierdzenie o braku naliczania opłaty za kolejny okres, które to otrzymałem, z jasną informacją, że nie zostanę obciążony opłatą. Od ponad tygodnia koresponduję z automatami informującymi o tym, że na koncie jest debet, spowodowany naliczeniem opłaty za kolejny miesiąc, oraz, że musiałem źle przeczytać warunki umowy! Tak więc umieszczam info o próbie wyłudzenia, oraz kieruję sprawę do uokik, choć nie jestem pewien, czy to cokolwiek da, skoro firma jest poza Polską.

  • J
   J
   Jola
   18.06.2021, 14:00

   Ciekawe, że dokładnie słowo w słowo taki sam komentarz umieściłeś na innej stronie o zupełnie innej karcie. Od razu zaznaczę, że nie jestem posiadaczka żadnej z tego typu kart. Mam zwykle konto w banku.

 • M
  M
  Magda
  16.05.2021, 14:36

  Generalnie w praktyce działa to bardzo słabo. Konta są wielowalutowe ale znajdują się na Litwie. Ich zasilenie jest kosztowne

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x