Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Złożyłeś wniosek o pożyczkę w banku i zastanawiasz się, kiedy otrzymasz decyzję kredytową? Sprawdź, ile się czeka na kredyt gotówkowy w poszczególnych bankach.

ile czeka się na kredyt gotówkowy?

Kluczowe informacje

  • Czas oczekiwania na kredyt gotówkowy zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy posiadasz konto osobiste w wybranym banku;
  • Każdy bank posiada własne wewnętrzne procedury rozpatrywania wniosków;
  • W niektórych przypadkach możliwe jest przyspieszenie wydania decyzji kredytowej;
  • Wypłata środków z kredytu odbywa się niezwłocznie po podpisaniu umowy. Jednak, gdy zlecisz przelew na rachunek, który masz w innym banku, to poczekasz na pieniądze trochę dłużej.

„Pani Magdo, a ile teraz się czeka na kredyt gotówkowy?” To pytanie słyszałam w banku bardzo często. Skoro ktoś przyszedł do oddziału po dodatkowe środki, to chciałbyś także wiedzieć, ile czasu minie pomiędzy złożeniem wniosku kredytowego i badaniem zdolności kredytowej a otrzymaniem kredytu i zawarciem umowy.

Na pytanie: ile się czeka na kredyt gotówkowy? Nie mam jednej uniwersalnej odpowiedzi. To zależy. A od czego oraz co możesz zrobić, by skrócić czas oczekiwania — o tym opowiem w niniejszym artykule, który został napisany z perspektywy byłego pracownika banków.

Co zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy w danym banku?

1. Złóż wniosek kredytowy

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, niezbędne jest złożenie wniosku. Możesz to zrobić na różne sposoby: w bankowości internetowej, w oddziale banku, na infolinii. Niektóre instytucje umożliwiają złożenie wniosku dla osób niebędących ich klientami na stronie internetowej banku, bez konieczności wizyty w placówce.

2. Dostarcz niezbędne dokumenty

Bank może poprosić o dostarczenie dokumentów, które potwierdzają Twoją sytuację materialną. Dlaczego napisałam „może”? Ponieważ jeśli jesteś wieloletnim klientem banku, a Twoje wynagrodzenie co miesiąc wpływa na jedno konto, jest bardzo prawdopodobne, że otrzymasz ofertę kredytu gotówkowego bez konieczności przedstawiania dokumentów dochodowych.

Etapy rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy

Etapy te mogą się od siebie nieco różnić, w zależności od banku i przyjętych procedur wewnętrznych. Opiszę z perspektywy byłego pracownika, jak to wygląda najczęściej.

1. Składasz wniosek kredytowy i dołączasz wymagane dokumenty. Zakładam, że wniosek został wypełniony prawidłowo i uzupełniony o wszystkie dane. Często jest tak, że bez dodania dokumentów finansowych (jeśli są niezbędne), wniosek nawet nie ruszy.

2. System sprawdza bazy danych. Po wysłaniu wniosku z kompletem dokumentów sprawdzany jest BIK oraz biura informacji gospodarczych, potocznie zwane BIG-ami (np. KRD, BIG InfoMonitor itp.). Bank weryfikuje, czy masz inne zobowiązania kredytowe, czy nie zalegasz ze spłatami, czy Twoje aktualne dochody wystarczą, by pokryć istniejące zobowiązania + nową ratę kredytu gotówkowego, czy nie widniejesz na żadnej liście dłużników. Zobowiązania z BIK są automatycznie zaciągane do wniosku o kredyt.

3. Weryfikacja dokumentów i wniosku. Po sprawdzeniu baz następuje weryfikacja wniosku kredytowego pod względem prawidłowości podanych przez Ciebie informacji oraz zgodności z dostarczonymi dokumentami. Tutaj możemy mieć dwie sytuacje:

  • Weryfikacja automatyczna. Czyli system wylicza Twoją zdolność kredytową i na podstawie podanych danych decyduje o przyznaniu kredytu gotówkowego lub odmowie. Weryfikacja automatyczna odbywa się bez udziału osób. Najczęściej ma ona miejsce w przypadku, gdy jesteś długoletnim klientem banku, a na Twoje konto osobiste regularnie wpływa wypłata. Jeśli po weryfikacji automatycznej system przyzna Ci kredyt, jest to koniec Twojej przygody z danym wnioskiem kredytowym — pozostaje podpisanie umowy. Jeśli system nie będzie mógł podjąć decyzji kredytowej, wniosek trafia na ręczną weryfikację.

Nie zawsze jest tak, że wnioski najpierw są analizowane automatycznie, a dopiero potem trafiają do analityka. Czasami ten etap jest całkowicie pomijany — zależy to np. od kwoty kredytu.
  • Ręczna weryfikacja wniosku kredytowego. Czyli wniosek trafia do konkretnej osoby, a dokładniej analityka kredytowego. Analityk jest odpowiedzialny za to, by dokładnie sprawdzić wszystkie dane. Analizuje dostarczone dokumenty dochodowe, historię rachunku bankowego, dane z BIK i BIG-ów. Analityk może podjąć decyzję kredytową od razu lub też ma prawo uznać, że potrzebna jest dokładniejsza weryfikacja wniosku kredytowego i poprosi o przesłanie dodatkowych dokumentów. W tym momencie może zostać wydana wstępna decyzja kredytowa, która zmieni się w ostateczną po dołączeniu i sprawdzeniu wymaganych informacji.

4. Ewentualne dostarczenie dodatkowych dokumentów. A więc sytuacja, w której analityk chce od Ciebie więcej papierków, inaczej nie dostaniesz kredytu. Kompletujesz je, dostarczasz, wniosek wraca do analityka i ten w końcu….

5. Podejmuje ostateczną decyzję kredytową. Albo jest ona pozytywna i dostaniesz kredyt, albo negatywna.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Sytuacja nr 1 jesteś klientem banku i masz przygotowaną ofertę „na klik”

W tym przypadku czas oczekiwania na kredyt gotówkowy będzie bardzo krótki. Wypełniasz wniosek (często skrócony), następuje weryfikacja w bazach BIK i BIG i dostajesz decyzję kredytową. Podpisujesz umowę i bank wypłaca pieniądze. Szacuję, że od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu mija zazwyczaj do pół godziny. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, że potrwa to dłużej, chociażby wtedy, gdy pojawi się błąd systemu czy też wniosek z jakiegoś powodu trafia do ręcznej analizy.

Sytuacja nr 2 nie masz przygotowanej oferty kredytu i wniosek procesowany jest w dłuższej ścieżce

W omawianej sytuacji klient czeka na kredyt gotówkowy od kilku godzin do kilku dni. W wyjątkowych przypadkach może potrwać to dłużej (np. musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty od pracodawcy, a Gienia z kadr ma 2 tygodnie urlopu, więc wniosek „wisi”).

Ile czeka się na kredyt gotówkowy online?

Procedura kredytowa w przypadku kredytu online jest taka sama jak ta w oddziale. Zatem i czas oczekiwania na decyzję i wypłatę środków jest bardzo zbliżony do tego, ile zajmuje to w placówce.

Banki często chwalą się tym, że przyznają kredyt online w kilka minut. Moim zdaniem jest to trochę chwyt marketingowy. W większości instytucji wniosek online złożysz tylko wtedy, gdy jesteś już ich klientem, w bankowości internetowej. A skoro jesteś klientem, to bardzo prawdopodobne jest, że masz u nich konto osobiste i na to konto wpływa wynagrodzenie. I tu koło się zamyka: skoro bank widzi Twoje wypłaty, to nie potrzebuje dodatkowych dokumentów i może podjąć decyzję w kilka minut.

Szukasz kredytu online? Poznaj nasze TOP oferty wśród kredytów na rynku!

Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
10,85 %
? zmienne
Kwota
500 - 200 000 zł
RRSO
11,40 %
?

853 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Oprocentowanie
7,20 %
Kwota
1 000 - 60 000 zł
RRSO
12,40 %

2175 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
OtomotoPay Kredyt Gotówkowy
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
13,99 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego
Kwota
15 000 - 300 000 zł
RRSO
17,46 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego

846 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
84 miesiące
Oprocentowanie
15,99 %
Kwota
5 000 - 15 000 zł
RRSO
17,22 %

745 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czas oczekiwania na kredyt gotówkowy w wybranych bankach

Z doświadczenia powiem, że najlepiej nastawić się na przedział czasowy do około tygodnia. Nigdy nie wiadomo, czy analityk nie zechce dodatkowych dokumentów, co znacząco wydłuży cały proces.

BNP Paribas a czas oczekiwania na kredyt

W BNP Paribas decyzja kredytowa wydawana jest w ciągu 24 godzin od momentu złożenia wniosku i dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy w Millennium?

Maksymalny czas na rozpatrzenie wniosku w Millennium Bank to 30 dni. W większości przypadków czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego nie przekracza kilku dni.

Ile czeka się na decyzję kredytową w mBanku?

To właśnie mBank reklamuje się hasłem: „decyzję kredytową podejmiemy nawet w 30 sekund od złożenia wniosku”. W przypadku osoby, która nie jest klientem banku, zajmie to około 1 dnia roboczego.

Ile czeka się na kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska?

Santander Bank Polska deklaruje, iż wnioski składane telefonicznie są rozpatrywane zazwyczaj w ciągu 30 minut, a elektronicznie jeszcze krócej, w kilka minut. W standardowych sytuacjach, od momentu złożenia kompletnego wniosku z wymaganymi dokumentami do chwili podjęcia decyzji nie mija więcej niż 72 godziny.

Co wpływa na szybsze przyznanie kredytu gotówkowego?

Po pierwsze — przelewanie wynagrodzenia do tego banku

Jeśli masz w planach zaciągnięcie zobowiązania w danym banku w bliższej lub dalszej przyszłości, warto zawczasu zadbać o przelewanie wynagrodzenia na rachunek w tej instytucji. Uwierz mi, to naprawdę znacznie przyspiesza procedurę kredytową.

Dzięki temu możesz mieć ofertę na klik, czyli zupełnie automatyczną, bez żadnych dodatkowych dokumentów finansowych. A jeśli wniosek kredytowy trafi jednak do analityka, to zapewne wystarczy historia Twojego konta, na który wpływa pensja — w tym przypadku nie musisz donosić dodatkowych dokumentów i tracić na to czasu.

Po drugie — skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i weryfikacja ich poprawności przed złożeniem

Załóżmy, że do wniosku musisz dostarczyć zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach na druku banku. Drukujesz wzór, zanosisz do kadr, one Ci to wypełniają. Zadowolony idziesz z powrotem do banku, dokument zostaje dołączony, trafia do analityka. Następnego dnia dzwoni pracownik banku i mówi, że niestety, zaświadczenie zostało odrzucone, ponieważ Gienia z kadr nie zaznaczyła jednego punktu. I teraz musisz wydrukować kolejny wzór, jeszcze raz iść do Gieni, poprosić o wypełnienie i znów zanieść do banku. Pół biedy, jeśli kadry są na miejscu. Gorzej, jeśli to wszystko robisz listownie.

jak przyspieszyć przyznanie kredytu hipotecznego?

Decyzja kredytowa a wypłata środków na konto

Podpisanie umowy kredytowej i akceptacja

Po pozytywnej decyzji kredytowej pozostaje Ci już tylko podpisać umowę, poczekać na jej akceptację przez bank i na przelew środków z kredytu.

Ile trwa akceptacja umowy kredytowej?

Raczej krótko. Szczególnie jeśli podpisujesz ją online w bankowości internetowej. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to przeważnie kilkanaście minut do kilku godzin.

Wypłata środków na konto kredytobiorcy

Banki z reguły nie zwlekają z wypłatą środków z kredytu. Uruchomienie kredytu najczęściej odbywa się zaraz po tym, jak podpiszesz umowę i zostanie ona zaakceptowana przez bank, czyli zazwyczaj w ciągu kilku minut.

Jeśli zleciłeś wypłatę środków z kredytu gotówkowego na konto w innym banku, musisz liczyć się z tym, że potrwa to nieco dłużej. To kiedy pieniądze do Ciebie trafią, zależy od sesji wychodzących Elixir w danym banku i od tego, kiedy umowa zostanie zaakceptowana.

Przykład

Podpisałeś umowę o kredyt gotówkowy w ING w piątek o godzinie 15:00. Bank szybko ją zaakceptował i zlecił wypłatę środków na podane przez Ciebie konto w mBanku. W piątek po 15:00 w ING nie ma już sesji wychodzących ELIXIR. Dlatego też przelew wyjdzie z banku dopiero w poniedziałek, I sesją, o godzinie 8:10. Na Twoje konto w mBanku pieniądze trafią w poniedziałek, w okolicach godziny 11:15.

Czy można przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej?

Tak. Ale nie zawsze i nie wszędzie.

W niektórych bankach doradca może skontaktować się z działem analiz i poprosić o przyspieszenie wydania decyzji w sprawie konkretnego wniosku. Dotyczy to tylko „pominięcia kolejki”. Czyli: w danym momencie jest dużo wniosków w analizie i Twój czeka na końcu. Ponieważ żyjesz w dobrych stosunkach ze swoim doradcą kredytowym w banku, on dzwoni/pisze do działu analiz z prośbą o przyspieszenie. Jeśli to zadziała (a nie ma gwarancji), to Twój wniosek kredytowy wskakuje na początek kolejki.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego czas oczekiwania na wydanie decyzji jest zdecydowanie dłuższy. Trzeba dostarczyć znacznie więcej dokumentów oraz dochodzą dodatkowe etapy, np. zlecenie i wykonanie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. W większości banków czas oczekiwania na decyzje w sprawie kredytów hipotecznych to od około 3 tygodni do 5-6 tygodni.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Decyzja wstępna a ostateczna — ile się czeka?

Zależy to od tego, jak szybko dostarczysz wymagane dokumenty i ile wniosków kredytowych czeka aktualnie w kolejce do analityka. Może to być zarówno kilkanaście minut, jak i kilka dni. W przypadku kredytu hipotecznego czas oczekiwania będzie zdecydowanie dłuższy.

Ile czasu ma bank na przelew kredytu gotówkowego?

Każdy bank określa czas na wypłatę środków z kredytu w umowie kredytowej. Najczęściej można spotkać się z terminami od 2 do 5 dni roboczych od momentu jej podpisania. Pamiętaj, że są to okresy maksymalne. Bank zabezpiecza się w ten sposób przed nieprzewidzianymi przeszkodami typu poważna awaria systemu.

Ile trwa weryfikacja wniosku o pożyczkę?

Zazwyczaj trwa od kilku-kilkunastu minut do kilku dni roboczych. W wyjątkowych przypadkach może to zabrać więcej czasu.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może otrzymać pełnoletnia osoba, która posiada stałe źródło dochodów, ma wystarczającą zdolność kredytową oraz nie ma negatywnych wpisów w bazach BIK i biurach informacji gospodarczych.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()