Proces wnioskowania o pożyczkę

Z jakich etapów składa się proces wnioskowania o pożyczkę pozabankową?

Rynek szybkich pożyczek wypłacanych na konto z roku na rok wzrasta, a firm które udzielają pożyczek online przybywa. Nie trzeba być też znawcą finansów, by wiedzieć, że im większa konkurencja, tym pożyczkodawcy bardziej starają się wkupić w łaski klienta. Zatem, finalnie możemy spodziewać się tego, że ofert pożyczek z roku na rok będzie coraz więcej – z lepszymi warunkami zarówno pod względem promocji, jak i wysokości zaciąganych kwot.

Obecnie – pomimo tego, że rynek pożyczkowy w Polsce jest stosunkowo młody, różnorodność ofert jest dosyć spora. Ma na to wpływ internet, który według badań „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-commerce Polska” jest miejscem, w którym większość z nas czuje się bezpiecznie.

A zatem, rynek pożyczek internetowych wzrasta z miesiąca na miesiąc i wygląda na to, że szybko się to nie zmieni. Jak wygląda standardowy model ubiegania się o pożyczkę? W przeciwieństwie do banków, pożyczki online stawiają na błyskawiczną obsługę i szybką wypłatę środków. Cały proces wnioskowania nie jest trudny, a w poszczególnych firmach różni się tylko drobnymi detalami.

Od przejścia na stronę pożyczkodawcy do otrzymania gotówki

  1. Pierwszym, kluczowym krokiem jest wybór odpowiedniej firmy pożyczkowej. Na rynku pozabankowym spotkamy się z pożyczkami już od 50 zł do nawet 15 tys. zł. Dodatkowo, sam termin spłaty jest elastyczny i można dopasować go do własnych możliwości finansowych. Przykładowo, okres kredytowania może wynosić od 1 dnia do 30, 45 lub 60 dni – a nawet do 48 miesięcy. Będzie nam miło, jeśli zajrzysz do naszych rankingów szybkich chwilówek, pożyczek ratalnych, oraz pożyczek wypłacanych 24h.
  2. Następnym krokiem jest wybór sumy i czasu spłaty pożyczki. Warto zwrócić uwagę na kwotę do oddania. W wielu firmach dostępna jest promocja „Pierwsza pożyczka za 0 zł”, dzięki której zaoszczędzisz cenne środki w domowym budżecie. Kolejne zobowiązania są już płatne. Najtańsze „drugie” pożyczki udziela: Vivus, Soho kredyt, Alfa kredyt, Via SMS i Łatwy kredyt.
  3. Po wybraniu odpowiedniej sumy i czasu spłaty, zostaniesz przekierowany do wypełnienia formularza. W niektórych firmach należy podać źródło uzyskiwania dochodu i cel pożyczki – jednak pola te należą do rzadkości. Na pewno konieczne jest podanie informacji z dowodu osobistego, takie jak: imię i nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania. Po za tym, należy wpisać także numer telefonu i konta bankowego.
  4. Następnie, potwierdź dane osobowe przelewem weryfikacyjnym, w wysokości 1 gr lub 1 zł. Dzięki temu, firma pożyczkowa ma pewność że informacje podane we wniosku są prawdziwe i nikt nie podszywa się pod klienta.
  5. Przedostatnim krokiem, jest czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Najczęściej decyzja pożyczkowa przychodzi od 3 do 15 minut.
  6. Finalnie, jeśli decyzja jest pozytywna następuje wypłata środków. Ten proces jest zazwyczaj automatyczny, dzięki czemu gotówka trafia na konto w ciągu kilkunastu minut – najpóźniej do następnego dnia roboczego. Każdy klient otrzymuje umowę pożyczki wraz z regulaminem na podany we wniosku adres e-mail.

A jak wygląda proces weryfikacji klienta w takich bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Dłużników) i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej)? Niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają tylko jedną bazę BIG, a pozostali wszystkie rejestry. Klienci z dużymi problemami ze spłatą zobowiązań mogą skorzystać z oferty pożyczki bez BIK lub pożyczki bez KRD. Wówczas, pożyczkodawca przy weryfikacji wniosku omija sprawdzanie powyższych baz.

Warto pamiętać, że każda decyzja o zaciągnięciu szybkiej chwilówki bez BIK, powinna być dokładnie przemyślana. W przeciwnym razie może to znacząco pogorszyć zdolność kredytową oraz w przyszłości uniemożliwić zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Co gorsza, mało rozważni konsumenci mogą popaść w spiralę zadłużenia, która prowadzi do spotkania z windykatorem – i nawet komornikiem.

Rozważne korzystanie z szybkich chwilówek pozwoli zachować płynność finansową i daje możliwość pokrycia pilnych wydatków. W końcu gotówka z pożyczki online ma pomóc, a nie wpędzić w dodatkowe kłopoty.

4.6/5 - (7 votes)
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (7 votes)