Jak wysłać pieniądze osobie bez konta bankowego?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że większość spraw związanych z bankowością – jak założenie rachunku bankowego, zlecenie przelewu czy zaciągnięcie kredytu i pożyczki, da się załatwić przez internet. Sytuacja się zmienia, gdy osoba, której chcemy przesłać pieniądze, nie ma konta w banku. Co wtedy możemy zrobić?

Przelew bankowy bez konta nie jest możliwy

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwy jest przelew bez konta bankowego, którego nie posiada druga osoba, mamy złe wieści. Niestety, nie jest to wykonalne.

Aby wykonać przelew, w praktyce niezbędny jest rachunek odbiorcy – a dokładniej mówiąc, jego numer. Bez tego nie uda nam się przekazać pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że część banków udostępnia przelew środków pieniężnych na numer telefonu. Jednak i w takiej sytuacji, druga osoba nadal musi posiadać konto w samym banku. Inaczej nie będzie mogła odebrać pieniędzy.


Zobacz też, na czym polega pożyczka bez konta bankowego.


Jak zrobić przelew bankowy bez konta? Są rozwiązania!

Po przemyśleniu sprawy okazuje się, że wcale nie stoimy na straconej pozycji. Istnieją wszak sposoby na przelew, gdy konto odbiorcy nie istnieje, choć tak naprawdę trudno to nazwać nawet przelewem.

Przekaz pocztowy na nazwisko odbiorcy przelewu

Wysyłka gotówki na poczcie to chyba najpopularniejszy sposób na przekazanie środków drugiej osobie bez konta bankowego. Czasem możemy spotkać się z określeniem, że jest to przekaz na rachunek, jednak nie ma to z nim nic wspólnego. Poczta Polska po prostu oferuje oddzielną usługę, która umożliwia wpłatę środków na konkretny ROR. Ale dziś nie o tym.

Przekaz pocztowy na dowolny adres odbiorcy w Polsce wędruje od 2 do 4 dni od nadania. Możemy go wykonać:

  • przez internet,
  • w oddziale Poczty Polskiej lub
  • u listonosza (do kwoty 5 tys. zł).
Blankiet przekazu pocztowego Poczty Polskiej
Blankiet przekazu pocztowego dostępny na stronie Poczty Polskiej, poczta-polska.pl

Wysyłając pieniądze na poczcie, musimy tylko wypełnić klasyczny blankiet przekazu pocztowego, podając na nim tytuł przelewu, swoje dane, jak i dane odbiorcy. Za samo nadanie zapłacimy dla kwot do 200 zł – 7,30 zł (w oddziale) lub 6 zł (przez internet), a do 1 tys. zł – 14 zł (w oddziale) lub 12,30 zł (przez internet). Dostępny jest także przelew natychmiastowy, tzw. ekspress pieniężny, który zaczyna się od 15 zł w górę. Pełny cennik odnajdziemy na stronie poczta-polska.pl.

Poczta Polska oferuje również przekazy zagraniczne. Jednak tego typu płatności zrealizujesz tylko w placówce pocztowej na dane odbiorcy lub na rachunek bankowy.

Karta prepaid

Inną możliwością na odebranie pieniędzy z pominięciem konta bankowego, jest karta przedpłacona, czyli tzw. karta prepaid. Możemy ją zasilić dowolną kwotą i podarować, chociażby jako prezent dla drugiej osoby.

Obecnie tego typu karty znajdują się w ofercie kilku banków, m.in. Millennium, ING Banku Śląskiego oraz SGB. Przy czym nie musimy mieć tam nawet konta osobistego, by aplikować o prepaid.

Wniosek o kartę przedpłaconą równie dobrze możemy złożyć za pomocą naszej bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej banku. Odbiorcą prepaid może być osoba powyżej 13. roku życia, jednak koniecznie musimy pamiętać, by podać jej dane. Jest to spora wada, zwłaszcza gdy nie znamy wcześniej takich informacji.

Minusem rozwiązania jest koszt. W każdym z dostępnych banków za wydanie takiej karty przedpłaconej zapłacimy minimum 15 zł. Za to użytkowanie karty jest darmowe i zawsze możemy zasilić nią środki. Alternatywą są jeszcze możliwości pozabankowe, jak Revolut czy karta ZEN.

A może czeki Blik?

Choć to nadal mało popularna i mniej znana usługa, jak np. szybki przelew Blik, to naszym zdaniem i tak warta jest uwagi. Dostępna jest, m.in. w Millennium, Santander Bank Polska, Getin Banku i PKO BP. Zacznijmy jednak od początku.

Czek Blik ma formę 9-cyfrowego kodu, który z łatwością wygenerujemy poprzez aplikację mobilną swojego banku. Przy jego tworzeniu zostaniemy poproszeni o konkretną kwotę przekazu, datę ważności oraz indywidualne hasło. Później wystarczy, że prześlemy taki kod odbiorcy, który będzie mógł z niego skorzystać.


→ Polecamy: Jak wypłacić pieniądze BLKIiem z bankomatu?


Jak zrealizować czek Blik?

W trakcie wypłaty gotówki z bankomatu wybieramy opcję „wypłata Blik”. Następnie podajemy otrzymany kod wraz z kwotą i zatwierdzamy wypłatę indywidualnym hasłem. Pojedynczy czek możemy zasilić kwotą maksymalnie 1 tys. zł. Z kolei jego termin realizacji wynosi nie więcej niż 60 dni.

Zarówno utworzenie, jak i realizacja czeku są bezpłatne. Jeśli odbiorca przelewu, który został przypisany do niego, nie wykorzysta całej sumy, pozostała jej część, wróci na nasze konto.

Przekaz bankomatowy

Nie mając zbytnio czasu na głowienie się, w jaki sposób szybko przekazać komuś środki, możemy też skorzystać z przekazu bankomatowego. To rozwiązanie udostępnia sieć Euronet, a jego nadawcą może być każda pełnoletnia osoba, która posiada PESEL oraz numer telefonu komórkowego.

Usługa polega na przesłaniu środków pieniężnych z jednego bankomatu i ich wypłatę na drugim urządzeniu. Wcześniej tylko odbiorca naszego przelewu musi otrzymać SMSa z kodem PIN pozwalającym mu na odbiór przekazu.

Jak przesłać pieniądze z bankomatu do bankomatu?

  1. Umieść kartę płatniczą w bankomacie Euronet, wprowadź kod PIN oraz wybierz na ekranie —> „Przekaz bankomatowy”. We wpłato-bankomatach na ekranie powitalnym wybierz –> „Wypłata bez karty” i później —> „Przekaz bankomatowy”.
  2. Wpisz swój numer PESEL, numer telefonu oraz kwotę przekazu. Podaj także numer telefonu odbiorcy przelewu.
  3. Potwierdź płatność, odbierz kartę oraz potwierdzenie, na którym będzie widniał indywidualny numer transakcji (order ID). Przekaż go odbiorcy, bo jest on niezbędny do wypłaty środków. Dodatkowo otrzyma on jeszcze SMSa z kodem PIN transakcji.

W ramach usługi Euronetu możemy również nadać przekaz bez karty płatniczej. W tym jednak przypadku musimy skorzystać z wpłato-bankomatu. Cały proces przebiega niemal identycznie jak w bankomacie, z tym że będziemy musieli włożyć odpowiednią kwotę w gotówce do urządzenia.

Jak przesłać gotówkę przez bankomat - infografika

Minimalna kwota przekazu bankomatowego wynosi 50 zł, a maksymalna 2 tys. zł. w ciągu roku. Opłata za wysłanie i odbiór przelewu wynosi 0 zł.

Przelew bez konta do łatwych nie należy

Wydawać by się mogło, że dziś każdy ma własny rachunek bankowy, korzysta z bankowości mobilnej, karty debetowej. Natura jednak nie lubi próżni i obecnie wszyscy, którzy są wyjątkiem od tej reguły, mają kilka metod na to, by oprócz osobistego wręczenia gotówki, mogli skorzystać też z innych opcji jej przekazu.

Gdzie wyślesz pieniądze?Jak długo idzie przelew?Ile kosztuje?
Przekaz pocztowy– w placówce Poczty Polskiej,
– przez internet,
– u listonosza
2-4 dnimin. 6 zł
Karta prepaid– w aplikacji mobilnej banku,
– przez internet,
– w oddziale banku
kilka dni15-30 zł
Czek Blik– w aplikacji mobilnej bankuw ciągu kilku minut0 zł
Przekaz bankomatowy– w bankomatach i wpłatomatach sieci Euronetw ciągu kilku minut0 zł

Pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda Twoja i Twojego odbiorcy. Jeśli ufa on bardziej instytucji Poczty Polskiej i nie spieszy się z odbiorem pieniędzy, to nadaj dla niego przekaz pocztowy z dostawą do domu. Gdy z kolei preferuje nowoczesne formy płatności i szybkość, wygeneruj czek Blik albo przekaż środki w bankomacie. W tym temacie liczą się przede wszystkim Wasze wspólne preferencje.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie