Kredyt na fotowoltaikę – Ranking 2023 z poradnikiem

Chcesz zainwestować w odnawialne źródło energii, jakim jest fotowoltaika? Poszukujesz najlepszego kredytu na tę inwestycję? Sprawdź nasz ranking kredytów na fotowoltaikę i wybierz najkorzystniejszy z nich.

kredyt na fotowoltaike - ranking z poradnikiem

W obliczu rosnących cen prądu coraz więcej osób zastanawia się nad montażem przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jednak taka inwestycja to wydatek przynajmniej kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mało kto może sobie na nią pozwolić bez dodatkowego wsparcia finansowego.

Na szczęście masz możliwość skorzystania z różnych produktów kredytowych w bankach oraz możesz liczyć na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, gdzie uzyskasz najtańszy kredyt na fotowoltaikę w 2023 r. oraz gdzie szukać dotacji na panele PV.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to instalacja, która produkuje prąd z energii słonecznej. Jest to jeden ze sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE).

Jeszcze dziesięć lat temu temat instalacji fotowoltaicznych w Polsce brzmiał trochę jak science fiction. Pamiętam, jak wyjechałam na studia i po raz pierwszy zobaczyłam na żywo panele fotowoltaiczne przy aquaparku. Robiły wrażenie. Teraz, jadąc na wieś, co chwilę widzę taką instalację: a to na dachu domu, a to na ziemi w ogrodzie, a to przejeżdżam obok ogromnej farmy fotowoltaicznej.

Jak działa fotowoltaika?

Nie jestem technikiem, nie jest to również artykuł na tematy techniczne, więc działanie fotowoltaiki wyjaśnię w sposób bardzo uproszczony.

Podstawą instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły. To one są odpowiedzialne za przechwytywanie promieni słonecznych i produkowanie z nich energii. Jeśli do grupy modułów dodamy falownik, otrzymamy panel fotowoltaiczny. Falownik ma za zadanie przekształcić wyprodukowany przez ogniwa prąd stały na prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w sieci elektrycznej.

W jakim banku można wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Banki starają się nadążać za trendami i oferować produkty dostosowane do aktualnego zapotrzebowania klientów. Tak też jest z finansowaniem inwestycji na instalacje fotowoltaiczne.

Jeśli szukasz kredytu na fotowoltaikę, masz dwie opcje: albo wybierasz specjalną ofertę kredytu na zakup paneli fotowoltaicznych (znajdziesz je w wybranych bankach), albo zaciągasz zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Skupię się na dedykowanych ofertach finansowania. Obecnie wiele banków proponuje specjalne kredyty gotówkowe na fotowoltaikę. Z reguły są one korzystniejsze niż kredyty gotówkowe na dowolny cel.

 • Są tańsze — mogą mieć niższe oprocentowanie czy prowizję.
 • Maksymalny okres kredytowania jest na tyle długi, by raty nie obciążały budżetu domowego.
 • Bardzo często banki pozwalają na kilkumiesięczną karencję w spłacie kapitału.
 • Bez wkładu własnego, finansowane jest 100% inwestycji.

Oferty kredytów gotówkowych na panele fotowoltaiczne dla osób fizycznych

1. BNP Paribas Kredyt ratalny na finansowanie projektów energetycznych

 • W BNP Paribas sfinansujesz z pomocą kredytu inwestycje z OZE, w tym panele fotowoltaiczne.
 • Kredyt ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE.
 • Robisz zakupy w sklepie oferującym kredyt ratalny w BNP Paribas i wnioskujesz o rozłożenie ich na raty.
 • Możesz dostać kredyt ratalny w maksymalnej kwocie do 80 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 144 miesięcy.

Mamy jeszcze jedną propozycję od BNP Paribas, a dokładniej mówiąc: kredyt na zielone zmiany.

 • Na wymianę źródeł ciepła, modernizację i ocieplenia, nowoczesne technologie.
 • Maksymalne kwoty kredytu: do 200 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 120 miesięcy.
Kredyt na zielone zmiany w BNP Paribas

2. PKO BP Ekopożyczka PKO

 • W PKO BP możesz przeznaczyć finansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych lub innych urządzeń i pojazdów, wykorzystujących odnawialne źródła energii.
 • Kwota: 1 500-50 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 120 miesięcy.
 • Żeby skorzystać z obniżonego oprocentowania, musisz dostarczyć w ciągu 3 miesięcy fakturę VAT za zakup fotowoltaiki.

3. Bank Ochrony Środowiska, czyli BOŚ Bank i Ekokredyt na fotowoltaikę

 • W BOŚ Bank kredyt przeznaczysz na zakup paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, przydomowych stacji ładowania, pomp ciepła.
 • Kwota: do 100 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 120 miesięcy.

4. Oferta kredytu od Santander Bank Polska — EKO Kredyt gotówkowy

 • Santander BP proponuje kredyt na odnawialne źródła energii (np. zakup instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, przydomowe wiatraki itp.), eko samochody, urządzenia i modernizacje (np. ocieplenia budynków).
 • Kwota: do 300 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 120 miesięcy.
 • Masz 90 dni kalendarzowych od momentu podpisania umowy na dostarczenie faktur VAT na zakup urządzeń (faktura na minimum 80% wartości kredytu). Wtedy bank zwróci Ci prowizję za udzielenie kredytu gotówkowego.
EKO Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska

5. ING Ekopożyczka

 • ING Bank Śląski pozwala wydać środki na zakup towarów ekologicznych, w tym paneli fotowoltaicznych.
 • Kwota: do 160 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 120 miesięcy.
 • Masz 3 miesiące od daty podpisania umowy kredytowej na dostarczenie faktur do banku na minimum 70% wartości netto kredytu.

6. Banki spółdzielcze

Banków spółdzielczych są dziesiątki, a każdy z nich ma do zaoferowania klientom inne produkty i inne warunki. Niektóre mogą zupełnie nie mieć specjalnych ofert na panele fotowoltaiczne. Niemniej, warto przejść się do swojego lokalnego banku spółdzielczego i zapytać o możliwość złożenia takiego wniosku kredytowego. To nie kosztuje wiele, jedynie trochę Twojego czasu, za to kredyty udzielane przez banki spółdzielcze są bardzo często jednymi z najtańszych na rynku.

Dla przykładu podam ofertę Kredytu EKOlogicznego Banku Spółdzielczego w Limanowej:

 • Dla gospodarstw domowych na ekologiczne urządzenia, np. kupno i montaż kolektorów słonecznych czy na zakup paneli słonecznych, modernizacje ocieplenia, zakup samochodów elektrycznych itp.
 • Kwota: do 100 000 zł.
 • Okres kredytowania: do 96 miesięcy.

Kredyt na fotowoltaikę — ranking

Oprócz kredytu na cele ekologiczne, swoją inwestycję możesz sfinansować także za pomocą zwykłego kredytu gotówkowego. Możesz go przeznaczyć na dowolny cel: od fotowoltaiki po loty w kosmos ;) Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.

1.
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
1.
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
Okres spłaty
1 - 5 lat
Oprocentowanie
17,49 %
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
28,98 %
SPRAWDŹ

Czerwona Skarbonka poleca

2.
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
2.
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
11,99 %
? zmienne
Kwota
5 000 - 300 000 zł
RRSO
18,24 %
SPRAWDŹ
3.
Kredyt Gotówkowy VeloBank
3.
Kredyt Gotówkowy VeloBank
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
12,49 %
? zmienne
Kwota
2 000 - 200 000 zł
RRSO
13,20 %
?
SPRAWDŹ

Wymagania, aby otrzymać kredyt na fotowoltaikę

Specjalny kredyt na fotowoltaikę nie różni się dużo od zwykłego gotówkowego. Po prostu w większości przypadków dochodzi jeszcze konieczność udokumentowania zakupów EKO z listy przygotowanej przez bank.

Po pierwsze: zdolność kredytowa i historia kredytowa

Aby wnioskować o kredyt na fotowoltaikę, musisz mieć odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Chodzi mi o takie rzeczy, jak: masz odpowiednie i stałe źródło dochodów, zarabiasz wystarczająco dużo w stosunku do swoich wydatków (koszty utrzymania, raty, ile jest osób na utrzymaniu itp.), czy nie miałeś znaczących opóźnień w spłatach poprzednich zobowiązań, które wpływają na scoring BIK, czy nie jesteś odnotowany w bazach dłużników.

Jeśli wybierzesz bank, w którym nie masz konta osobistego, musisz przygotować się na konieczność udokumentowania swoich dochodów. Najczęściej zostaniesz poproszony o dostarczenie wyciągów z konta, na które wpływa pensja (przeważnie z 3-6 miesięcy wstecz) czy też zaświadczenia od pracodawcy.

Po drugie: zakup instalacji fotowoltaicznej i dostarczenie faktur do banku

Żeby skorzystać z atrakcyjnej oferty i sfinansować zakup fotowoltaiki za pomocą specjalnego kredytu gotówkowego, zazwyczaj po zakupie lub montażu fotowoltaiki zachodzi konieczność dokumentowania inwestycji. Czyli musisz dostarczyć do banku faktury za zakup lub montaż określonych instalacji czy urządzeń. Faktura z reguły nie może być na niższą kwotę niż 70-80% wartości kredytu.

Dzięki temu Twój kredyt na fotowoltaikę będzie na korzystnych warunkach, czyli będzie po prostu tani. A przecież dla klientów chodzi przede wszystkim o to, by płacić jak najmniej.

Koszt kredytu na fotowoltaikę

Zakup i montaż fotowoltaiki to duży koszt. Większość osób musi zaciągnąć kredyt na ten cel. Im wyższe koszty kredytu, tym inwestycja będzie się dłużej zwracać. Dlatego, planując montaż paneli fotowoltaicznych i obliczając zwrot z inwestycji, należy dokładnie policzyć całkowity koszt finansowania w banku.

Ile kosztuje kredyt na fotowoltaikę w banku? Przykład EKOpożyczki w ING:

Pan Jan zaciągnął kredyt na fotowoltaikę w banku ING. Skorzystał z oferty EKOpożyczka. Pan Jan wziął 50 000 zł na 8 lat, czyli 96 miesięcy. Wybrał ofertę bez ubezpieczenia. Oto koszty kredytu, które poniesie:

 • Oprocentowanie 12,25%;
 • Prowizja 0 zł;
 • Rata miesięczna 819,55 zł;
 • Oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że w momencie zmiany stóp procentowych również oprocentowanie kredytu pana Jana ulegnie zmianie. Kalkulacja kosztów opiera się na założeniu, że przez 96 miesięcy oprocentowanie będzie takie samo;
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO wynosi 12,97%;
 • Całkowita kwota do zapłaty: 78 676,80 zł;
 • Koszt odsetek: 28 676,80 zł.

Można powiedzieć, że pan Jan „przepłaca” prawie 30 000 zł. Jak widzisz, kwota jest na tyle duża, że nie można jej pominąć przy kalkulacji opłacalności inwestycji i czasu jej zwrotu.

Darmowy kredyt na fotowoltaikę — czy istnieje?

Słysząc darmowy kredyt, podwajam, potrajam i poczwarzam czujność. Banki nie są instytucjami charytatywnymi i dlatego każdy, kto słyszy: „kredyt za darmo” powinien przeczytać regulaminy i umowy 10 razy.

Ale to nie oznacza, że takich ofert nie ma!

Nie udało mi się znaleźć kredytu gotówkowego za darmo. Ale są firmy i banki, które oferują zakup paneli fotowoltaicznych na raty 0%. I takie darmowe kredyty ratalne już znalazłam. Zdecydowanie te oferty można uznać za najtańszy kredyt na fotowoltaikę na rynku, skoro nic nie kosztują.

Tauron i Alior Bank kredyt ratalny EKOraty RRSO 0%

Jeśli chcesz dokonać montażu instalacji fotowoltaicznych, sprawdź ofertę Tauron. Kupując tam panele, masz możliwość skorzystania z kredytu ratalnego Alior Bank EKOraty RRSO 0%. I faktycznie jest to finansowanie bez żadnych kosztów. Nie ma oprocentowania, nie ma prowizji, nie ma ubezpieczeń. Wniosek składasz za pośrednictwem Tauron. Nie musisz mieć nawet rachunku w Alior Banku.

Sunday Polska i Inbank – raty 0%

Wg informacji ze strony Sunday Polska, klienci, którzy zdecydują się na zakup instalacji, mogą sfinansować inwestycję ratami 0%, udzielonymi przez internetowy bank Inbank. Na dodatek okres kredytowania jest długi, gdyż wynosi aż 84 miesiące.

Co składa się na koszt instalacji PV?

Gdybym myślała o założeniu paneli, pierwszym pytaniem, które by mi się nasunęło, byłoby: ile to będzie kosztować? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, co wpływa na koszt całej inwestycji w PV.

1. Projekt. Nie są to duże pieniądze (przynajmniej w porównaniu z całkowitymi nakładami), ale nie można ich pominąć.

2. Panele fotowoltaiczne. Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka czynników: jaka ma być moc docelowa instalacji, ile paneli będziesz potrzebować, czy wybierzesz najtańsze panele, czy też te najwyższej jakości? Ceny instalacji fotowoltaicznej o mocy 375 – 550 kW na początku roku 2023 wahają się od około 900 zł do nawet ponad 2000 zł za jeden panel.

3. Dodatkowe koszty: falownik, okablowanie, stelaż, zabezpieczenia. Najpoważniejszym wydatkiem będzie falownik. Jego koszt, w zależności od marki, parametrów i mocy, to od około 8 000 zł za najsłabszy falownik do nawet 50 000 zł za taki o mocy prawie 10 kW!

4. Montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak zawsze i wszędzie przy usługach, dużo zależy od miejsca wykonywania prac, fachowości ekipy.

Bardzo ogólnie można przyjąć, że koszt instalacji o mocy 1 kW waha się pomiędzy 3000-8000 zł. Im moc całego systemu będzie wyższa, tym niższe będą koszty jednostkowe 1 kW.

Warto porównać jak najwięcej ofert różnych firm i wybrać spośród nich najlepszą.

co tworzy koszt zakupu fotowoltaiki

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2023 roku

W 2023 roku osoby fizyczne, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną, mają do wyboru kilka form wsparcia. Dwa najpopularniejsze z nich to:

1. Rządowy program Mój Prąd1.

 • Dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6000 zł, gdy chodzi tylko o mikroinstalację PV lub 7 000 zł, jeśli montujesz PV z elementem dodatkowym, który zwiększa autokonsumpcję prądu.
 • Dla osób fizycznych, które rozliczają się w systemie net-billing oraz prosumentów, którzy rozliczają się w systemie opustów, nie skorzystali wcześniej z dofinansowania do fotowoltaiki i przejdą na system rozliczeń net-billing. Można uzyskać dofinansowanie do magazynów energii (16 000 zł), magazynów ciepła (5 000 zł) i systemu EMS / HEMS (maksymalnie 3 000 zł).
 • Obecny nabór MP4 trwa do 31.03.2023 r.

2. Program Czyste Powietrze2

Program Czyste Powietrze, za który odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, składa się z dwóch elementów: dotacji (której wysokość jest uzależniona od dochodu gospodarstwa domowego oraz zakresu planowanych prac modernizacyjnych) oraz kredytu bankowego Czyste Powietrze. Możesz skorzystać tylko z dotacji lub z pakietu dotacje+kredyt. W drugim przypadku kwota dofinansowania automatycznie pójdzie na spłatę kredytu.

 • Maksymalne kwoty dotacji: 66 000 zł/99 000 zł/do 135 000 zł.
 • Dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, lub wyodrębnionych lokali w domach jednorodzinnych z założoną oddzielną księgą wieczystą.

Polecamy: Kredyt na wymianę pieca — oferty, dopłaty w 2023 roku

Kredyt na fotowoltaikę — plusy i minusy

Zalety kredytu na fotowoltaikę:

 • zazwyczaj tańszy niż zwykłe kredyty gotówkowe na dowolne cele;
 • bez zbędnych formalności;
 • szybka decyzja kredytowa, od kilkunastu minut do kilku dni;
 • pieniądze masz od razu, nie musisz czekać kilku tygodni czy miesięcy na rozpatrzenie wniosku tak jak w przypadku dotacji. Możesz od razu dokonać zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i zacząć produkować własny prąd.

Kredyt na fotowoltaikę wady:

 • im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty;
 • nie wszystkie banki mają go w ofercie;
 • propozycje banków przygotowane są w większości w oparciu o zmienną stopę procentową, przez co niemożliwe jest dokładne oszacowanie kosztów kredytu w przyszłości. A co za tym idzie, nie można precyzyjnie policzyć, kiedy inwestycja się zwróci.

Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku?

Niestety, pomimo tego, że w Europie jest wielki bum na odnawialne źródła energii elektrycznej i ograniczenie emisji CO2, to Polska do takich zmian podchodzi specyficznie. Przez kilka lat obowiązywały korzystne przepisy dla osób, które postanowiły produkować prąd z paneli fotowoltaicznych (rozliczały się na zasadzie opustów). Ale jak to w życiu bywa, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. I tak też jest w przypadku produkcji prądu z fotowoltaiki.

Winne są wieloletnie zaniedbania w systemie elektroenergetycznym naszego kraju. Jednym słowem: firmy produkujące i dostarczające prąd do naszych domów pobierały przez dziesiątki lat opłaty za energię, ale jeśli chodzi o modernizację linii, to na to szkoda było pieniędzy. I nagle okazało się, że wiele osób zainwestowało w fotowoltaikę i zaczęły napływać duże ilości dodatkowego prądu, a sieci nie są na to przygotowane i może nastąpić przeciążenie.

Co najłatwiej zrobić w takiej sytuacji? Zmienić korzystny sposób rozliczania na niekorzystny lub przynajmniej mniej opłacalny. Jak się nie będzie ludziom opłacać, to nie będą tyle inwestować w panele fotowoltaiczne i sieć będzie bezpieczna.

Rozliczenie prądu z instalacji fotowoltaicznej od 1 kwietnia 2022 r.

Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce dla nowych instalacji fotowoltaicznych obowiązuje system sprzedażowy prądu net-billing. Na czym polega? Posłużmy się przykładem.


Pan Jan, osoba fizyczna, zwana prosumentem, dokonuje montażu fotowoltaiki przy swoim domu. Zaczyna produkować prąd. Część zużywa, a nadwyżkę oddaje do sieci. A raczej sprzedaje, po określonej cenie hurtowej. Jeśli instalacja fotowoltaiczna pana Jana wyprodukuje za mało energii, niż potrzeba w jego gospodarstwie domowym, to pan Jan kupuje prąd po takiej samej cenie, jak wszyscy inni. Podsumowując: przedsiębiorstwo energetyczne kupuje prąd od pana Jana tanio, by następnie sprzedać ten prąd dla pana Jana drogo (po drodze dochodzą różne dodatkowe opłaty, np. dystrybucyjne).


Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. przedsiębiorstwo kupuje prąd od prosumentów po miesięcznej cenie rynkowej energii, liczoną dla każdego miesiąca kalendarzowego. Od lipca 2024 r. prąd będzie skupowany po cenie godzinowej.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii elektrycznej spowodowały, że cała inwestycja będzie zwracała się dłużej. Jak długo — to zależy od kosztów instalacji, tego, ile prądu zużywamy na bieżąco, a ile sprzedajemy i odkupujemy oraz oczywiście od przyszłych cen prądu. Niemniej, moim zdaniem, nadal jest opłacalna, z kilku powodów:

 • Rosnące ceny prądu, czego najlepiej doświadczyliśmy w 2022 r. Nie sądzę, by w najbliższych latach miały spaść, raczej będzie odwrotnie, nadal będą wzrastały.
 • Magazyny energii elektrycznej. Technologia wcale nie nowa, ale jeszcze mało popularna. Po co Ci magazyn energii? Kiedy produkujesz dużo prądu, to, zamiast sprzedawać go od razu do sieci, możesz go zmagazynować. I albo zużyć później, albo później sprzedać do sieci, po lepszej cenie.
 • Rosnące koszty ogrzewania na piece na paliwa stałe oraz problemy z dostępnością paliw (np. węgiel, gaz, pellet). Wiele osób decyduje się na pompy ciepła jako źródło ciepła w domu. Zużywają one sporo prądu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pakiet fotowoltaika+pompa.

Polecamy również:

Źródła:

1. https://mojprad.gov.pl/

2. https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.3/5 - (13 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie