Kredyty dla lekarzy – czy medycy mają preferencyjne warunki?

Dla banków i instytucji pozabankowych bardzo ważny jest zawód wykonywany przez kredytobiorcę. Pewne grupy zawodowe, cieszące się powszechnym zaufaniem, otrzymują finansowanie na lepszych warunkach. Np. lekarze mogą liczyć na tańsze zobowiązania, udzielane z mniejszą liczbą formalności – decyzja kredytowa także może być szybsza. Czym jeszcze charakteryzują się kredyty dla lekarzy?

Poza ogólnymi produktami finansowymi kierowanymi do wszystkich klientów, banki przygotowują także oferty dla grup konsumentów, na których specjalnie im zależy. Takimi produktami są kredyty dla wolnych zawodów, czy właśnie pożyczka dla lekarzy.

Dlaczego lekarze są tak pożądaną przez banki grupą klientów?

  • Osiągają zdecydowanie wyższe wynagrodzenie niż wynosi średnia w większości innych zawodów.
  • Mogą się pochwalić stałością zatrudnienia – nawet gdy lekarz straci pracę, bardzo szybko jest w stanie znaleźć nowy etat.
  • Lekarze cieszą się wysokim zaufaniem, z tego też względu rzetelnie spłacają obowiązania, aby nie narazić na szwank swojej reputacji.

Oczywiście specjaliści bankowi, wyliczający zdolność kredytową nie kierują się stereotypami dotyczącymi określonych zawodów. Za systemami scoringowymi stoją twarde, zbierane przez lata, dane. Według nich lekarze, np. obok prawników, najsolidniej spłacają swoje raty kredytowe. A z perspektywy banku – im z mniejszym ryzykiem wiąże się dana współpraca, tym bardziej preferencyjne warunki kredytowania można zaproponować takiemu klientowi.

Jeśli dana instytucja finansowa nie przygotowała oferty specjalnie skrojonej pod lekarzy, to i tak ta grupa zawodowa może liczyć na lepsze potraktowanie przez systemy scoringowe. Wykonywanie zawodów lekarskich wiąże się z dodatkowymi punktami przyznanymi przez algorytm bankowy, co może wpłynąć np. na niższe oprocentowanie w przypadku kredytu hipotecznego czy gotówkowego.

Rodzaje kredytów dla lekarzy

Na lekarzy czeka sporo różnego rodzaju typów finansowania. Podstawowy podział zależy od rodzaju zatrudnienia oraz celu, na jaki medyk pragnie przeznaczyć kredytowane środki.

Dla lekarzy zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę przeznaczone są kredyty gotówkowe na dowolny cel lub kredyty hipoteczne. Jeśli lekarz prowadzi własną działalność gospodarczą, może starać się o kredyt dla firm, np. kredyt inwestycyjny na wyposażenie gabinetu.

Na rynku dostępne są także specjalne pożyczki dla lekarzy, udzielane przez instytucje pozabankowe. Takie firmy mają mniejsze wymagania (czy trzeba mieć pozytywną historię kredytową i świetną zdolność kredytową? niekoniecznie), lecz koszt takiej pomocy finansowej może być wyższy niż w bankach.

Często jednak lekarzom brakuje jeszcze 10-20% środków (których nie pokrył kredyt), aby zakończyć inwestycje (np. remont i zakup sprzętu medycznego) i tu z pomocą mogą przyjść firmy pozabankowe.

Lekarze mogą liczyć również na specjalnie oferty leasingowe. Przykładem jest propozycja od Santander Bank Polska -> Pożyczka na pojazdy dla lekarzy i weterynarzy.

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Kwota
1 000 - 100 000 zł
RRSO
12,40 %
Przyznawalność
89 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

1267 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
15,75 %
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

887 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania o pożyczkę na okres dłuższy - do 10 lat.
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
11 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.
Przyznawalność
80 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

67 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt dla lekarzy na oświadczenie

Specyficznym typem finansowania przeznaczonym dla grup uprzywilejowanych są kredyty na oświadczenie. Instytucja finansowa na tyle ufa specjalistom z niektórych zawodów, że godzi się na uproszczone procedury.

Kredyt dla lekarza na oświadczenie oznacza, że nie ma potrzeby dostarczać bankowi zaświadczeń od pracodawcy. Wystarczy wyciąg z konta czy własnoręcznie przygotowane oświadczenie o dochodach. Dzięki takim uproszczeniom możliwa jest szybka decyzja kredytowa, która w przypadku poprawnej zdolności kredytowej najczęściej będzie pozytywna.

Mimo że kredyty dla lekarzy wiążą się z mniejszą liczbą formalności, instytucje finansowe mają jednak swoje wymagania. Są to:

  • wspomniane oświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta,
  • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu, np. dyplom lekarski,
  • ważny dowód osobisty,
  • w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej – potrzebujemy dokumentów potwierdzających jej rejestrację czy też dokumentów finansowych oraz zaświadczenia z US i ZUS.

Kredyt dla lekarzy oznacza najczęściej finansowanie dla medyków wszystkich specjalności, w tym stomatologów i weterynarzy.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Banki nie mają ofert kredytów hipotecznych skierowanych stricte do lekarzy, jednak – jak już wspominaliśmy – systemy scoringowe wyróżniają kredytobiorców, zatrudnionych w tej branży. Szczególnie cenieni są klienci z wysokim i regularnym źródłem dochodu i ustabilizowaną sytuacją życiową. Brzmi to niczym definicja lekarza specjalisty.

Co ciekawe, także młodsi stażem lekarze mogą liczyć na atrakcyjne finansowanie. Kredyt hipoteczny brany jest przecież na wiele lat – a według bankowych modeli scoringowych lekarskie wynagrodzenie wzrośnie wraz z przepracowanymi latami.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy najczęściej pozbawiony jest obligatoryjnego ubezpieczenia – jest to ukłon banków w stronę reprezentantów tego zaufanego społecznie zawodu.

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Marża
2,19 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,49 %

103 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
7,74 %

52 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,89 %
? 1,89% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,50 %

80 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferty bankowe

Przyjrzymy się teraz poszczególnym ofertom banków, przygotowanym dla lekarzy. Większość z nich to kredyty skierowane do przedstawicieli wolnych zawodów, do których naturalnie wlicza się medyków.

  • Pożyczka na urządzenia medyczne dla lekarzy i weterynarzy w Santander Bank Polska – dzięki tej propozycji można szybko wyposażyć swój gabinet i uzyskać finansowanie do 100% ceny zakupionego sprzętu. Dużym plusem jest długi możliwy okres kredytowania – do 72 miesięcy oraz zwolnienie rat pożyczki z podatku VAT.
  • Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów w Getin Bank – jest on przeznaczony dla lekarzy wszystkich specjalności, niezależnie od typu zatrudnienia – umowa o pracę/własna firma. Kredyt można uzyskać aż na 10 lat, a maksymalna kwota finansowania to 200 000 złotych. Ten produkt finansowy od Getin Bank może przybrać także formę kredytu konsolidacyjnego.
  • Oferta Specjalna dla Grup Zawodowych od Credit Agricole – wśród wymienionych grup znajdują się również lekarze. Można otrzymać ten kredyt gotówkowy do 100 000 złotych z okresem spłaty do 10 lat.
  • BIZnest Kredyt w Ratach – Profesjonalista od Nest Banku – oferta przeznaczona dla lekarzy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą. Nest Bank proponuje aż 650 000 złotych kredytu na dowolny cel.

Podsumowanie

Lekarze ze względu na wykonywanie zawodu zaufania publicznego mogą liczyć na lepsze traktowanie przez instytucje finansowe. Przybiera ono formę niższego oprocentowania, minimum formalności do spełnienia czy braku potrzeby zabezpieczania kredytu lub pożyczki.

Oferty stricte skierowane do medyków to domena firm pozabankowych, w których portfolio znajdują się głównie kredyty dla lekarzy. Banki najczęściej takie oferty opakowują w formie produktów dla reprezentantów wolnych zawodów. Wyjątkiem jest tu pożyczka na urządzenia medyczne od Santander Bank Polska.

Warto pamiętać, że gdy nawet dany bank nie przygotował w swojej ofercie specjalnych kredytów dla lekarzy, warto zaznaczyć w rozmowie z doradcą bankowym, że wykonuje się ten godny zaufania zawód. Pomoże to w negocjacjach, które mogą przynieść realny zysk – czy to w postaci niższych rat, czy to oszczędności czasu.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()