Ile idzie list polecony od Poczty Polskiej?

Wysyłasz list polecony i zastanawiasz się, kiedy dotrze do odbiorcy? Wyjaśniamy, ile czasu idzie list polecony, od czego to zależy i ile wynosi czas doręczenia przesyłek wysyłanych poza granice kraju. Sprawdź, co możesz wysłać listem poleconym i ile to kosztuje! 

Ile czasu idzie list polecony (ekonomiczny i priorytetowy)

List polecony priorytetowy dotrze do adresata następnego dnia roboczego, pod warunkiem nadania przesyłki do godziny 15:00. List polecony ekonomiczny idzie trzy dni robocze, licząc od daty nadania. 

Nie warto jednak zakładać, że nadany przez nas polecony list priorytetowy zawsze dotrze do adresata następnego dnia roboczego. I nie ma tutaj znaczenia fakt, że taka usługa jest dodatkowo płatna. Zastanawiając się nad tym, ile idzie list polecony priorytet, warto być świadomym tego, że przewidywane terminy realizacji usługi nie stanowią gwarantowanych terminów doręczenia. To zaś oznacza, że przesyłka może dotrzeć do miejsca docelowego o wiele później, niż powinna. 

Ile kosztuje list polecony?

Na to, ile kosztuje list polecony, istotny wpływ ma format przesyłki i jej waga.

Analizując cennik usług poczty polskiej obowiązujący od stycznia 2022, możemy przeczytać, że:

 • przesyłka polecona, format S, waga do 500 g kosztuje 6,50 zł (ekonomiczna) i 8,50 zł (priorytetowa), 
 • przesyłka polecona, format M, waga do 1000 g kosztuje 7,00 zł (ekonomiczna) i 9,00 zł (priorytetowa), 
 • polecona przesyłka, format L, waga do 200 g kosztuje 15,60 zł (ekonomiczna) i 18,30 zł (priorytetowa). 

Opłata za przesyłkę poleconą zawiera opłatę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej w wysokości 2,90 zł.

List polecony zagraniczny – jaki czas dostarczenia?

A po jakim czasie list polecony zagraniczny dotrze tam, gdzie został wysłany? Tutaj, jak można się spodziewać, czas dostarczenia jest dłuższy niż w przypadku przesyłki krajowej. 

To, po jakim czasie list polecony zagraniczny dotrze do adresata, zależy od tego, do jakiego kraju ma trafić przesyłka: 

 • do krajów leżących w strefie A (Europa, łącznie z Cyprem, Rosją i Izraelem) list powinien dotrzeć po 3 dniach roboczych od daty nadania, 
 • do krajów leżących w strefie B (Ameryka Północna, Afryka), strefie C (Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Azja) i strefie D (Australia i Oceania) list polecony zagraniczny dotrze po pięciu dniach roboczych, licząc od daty nadania.

Jeśli list wysłany zostanie po godzinie 15:00, to będzie to liczone jako wysyłka dnia następnego. Podobnie jak w przypadku przesyłki krajowej, tak i tutaj, wskazane terminy są przewidywaną datą doręczenia.

Warto jednak wiedzieć, że dla krajów leżących w strefie Unii Europejskiej obowiązuje wskazany w Dyrektywie Unii Europejskiej standard doręczenia. Zgodnie z nim 85% przesyłek najszybszej kategorii (priorytet) powinna dotrzeć do odbiorcy w ciągu 3 dni roboczych, zaś 97% przesyłek w ciągu 5 dni roboczych. 

Ile kosztuje list polecony zagraniczny? 

List polecony, który chcemy wysłać poza terytorium Polski, będzie droższy od przesyłki krajowej. 

Za list polecony zagraniczny zapłacimy:

 • 18,90 złotych, jeśli przesyłka nie waży więcej niż 50 g, 
 • 19,40 złotych, jeśli waga przesyłki mieści się w przedziale od ponad 50 g do 100 g, 
 • 20,00 złotych, gdy waga przesyłki wynosi ponad 100 g do 350 g. 

W trzech pierwszych przypadkach za przesyłkę zapłacimy tyle samo, niezależnie od tego, gdzie ją nadajemy. Jeśli jednak waga naszego listu przekroczy wspomniane 350 g, to miejsce wysyłki również będzie mieć wpływ na cenę nadania listu. Wygląda to następująco:

 • przesyłka ważąca ponad 350 g do 500 g – 20,60 zł (jeśli list wysyłamy na terenie Europy, Rosji, Cypru i Izraela); za ten sam list wysłany do Ameryki Północnej lub Afryki zapłacimy już 24,60 zł, a jeśli adresat mieszka na terenie Ameryki Południowe, Ameryki Środkowej lub Azji – 23,90 zł; najdrożej wyniesie nas wysyłka do strefy D tj. Australii i Oceanii, zapłacimy za to aż 39,80 złotych.
 • przesyłka ważąca ponad 500 g do 1000 g – 34,60 zł (list wysłany na terenie Europy, Cypru, Rosji i Izraela), 43,30 zł – dla przesyłek wysyłanych do Ameryki Północnej i Afryki, 50,30 zł (Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa i Azja) oraz 73,30 zł (Australia i Oceania), 
 • przesyłka ważąca ponad 1000 g do 2000 g – 64,20 zł (Europa, łącznie z Rosją, Cyprem i Izraelem), 82,30 zł (Ameryka Północna, Afryka), 100,30 zł (Ameryka Południowa, Środkowa i Azja), 152,30 zł (Australia i Oceania). 

Jak wysłać list polecony?

Wysłanie listu poleconego jest bardzo proste, wystarczy tylko:

 1. Przygotować zawartość przesyłki (warto najpierw upewnić się, że to, co chcemy wysłać, jest dopuszczone do obrotu pocztowego – lista poniżej), 
 2. Wypełnić dane nadawcy i odbiorcy. 
 3. Wypełnić potwierdzenie nadania uważnie uzupełniając wszystkie pola – taki druk znajdziemy w każdej placówce pocztowej, możemy wypełnić go zarówno przed podejściem „do okienka”, jak i korzystając z pomocy pracownika poczty. 
 4. Przekazać przygotowaną przesyłkę pracownikowi poczty. 
 5. Uiścić wymaganą opłatę (tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, będzie zależna od gabarytu przesyłki, od tego, czy jest to list polecony priorytetowy, czy list ekonomiczny, czy wykupimy jeszcze jakieś usługi dodatkowe). 
 6. Zachować potwierdzenie nadania – może być ono przydatne zwłaszcza wtedy, gdy listem poleconym wysyłamy np. potwierdzenie opłaty lub przedmiot kupiony od nas przez osobę prywatną. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto w domu zmierzyć i zważyć przesyłkę, by wiedzieć, jaką opłatę będziemy musieli uiścić.

Oto lista rzeczy, których nie można wysłać listem poleconym:

 • banknoty,
 • monety,
 • czeków na okaziciela,
 • czeków podróżnych,
 • kamieni i metali szlachetnych (złota, srebra, platyny),
 • biżuterii,
 • innych wartościowych przedmiotów.

List polecony – co można w nim wysłać?

Listem poleconym można wysłać każdy rodzaj korespondencji – np. korespondencję prywatną czy urzędową. Może być ona wydrukowana lub napisana odręcznie. Zawartość przesyłki może stanowić informacja wyrażona w formie pisemnej lub graficznej.

Jako przesyłkę poleconą możemy nadać listy, druki, dokumenty, grafiki, czasopisma, książki lub drobne przedmioty, jeśli tylko ich wysyłka jest dopuszczona do przewozu pocztowego. 

Najczęściej jednak po listy polecone priorytetowe sięga się w przypadku ważnych pism takich jak:

 • wezwania do zapłaty, 
 • reklamacje,
 • pisma od firmy windykacyjnej, 
 • pisma sądowe i procesowe, 
 • wszelkiego rodzaju pisma urzędowe. 

Listem poleconym warto wysyłać korespondencję oficjalną i biznesową. Pozwoli nam to nie tylko mieć pewność, że przesyłka dotrze do odbiorcy (teoretycznie szybciej niż zwykły list), lecz również ją śledzić. Z usługi e-monitoringu nie skorzystamy, jeśli wybierzemy zwykły list.

Ponadto, decydując się na polecony priorytet mamy też możliwość skorzystania z potwierdzenia odbioru przesyłki (w formie elektronicznej lub papierowej). 

->Polecamy: Jak napisać odpowiedź na wezwanie do zapłaty?

Dodatkowa usługa: potwierdzenie nadania przesyłki poleconej

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej to druk, którego używa poczta polska. Wygląda on w następujący sposób:

potwierdzenie nadania list polecony
Źródło: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Potwierdzenie-nadania.pdf 

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej pozwala łatwo i szybko sprawdzić to, czy przesyłka dotarła już do odbiorcy. Jeśli to my czekamy na ważny list polecony, to posiadając numer nadania, również dowiemy się, gdzie znajduje się nasza korespondencja.

To, ile idzie list, możemy śledzić na każdym etapie, tj. od momentu nadania do momentu doręczenia. Wystarczy w tym celu wejść na stronę https://emonitoring.poczta-polska.pl/ i wpisać numer przesyłki. Na stronie sprawdzimy w ten sposób status zarówno przesyłki listownej, jak i paczki. 

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (6 votes)
Komentarze (9)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kamil

  27.07.2022, 10:18

  Wyróżniający się komentarz

  Porażka!!! Ostatni raz wysyłam coś poczta Polska.Czekam na priorytet już 10 dni. Proszę szukać innych dróg do wysyłki. TRAGEDIA!!!

 • s
  s

  sabina

  17.08.2022, 11:50

  Wyróżniający się komentarz

  Poczta to jest jakaś masakra teraz .Wysłałam list do Wielkiej Brytanii 2 .08 i jeszcze nie doszło .a na śledzieniu przesyłki utknęło na dniu 4.08 i cisza .niewiadomo co z listem się stało i czy wogle dojdzie a to sa ważne papiery .jeśli do jutra tam nie dojdą muszę szukać jakiegoś innego rozwiązania. jakaś porażka i za co oni biorą pieniądze przy nadaniu listu .

 • o
  o

  ocity

  30.11.2022, 12:14

  Wyróżniający się komentarz

  Polecony ekonomiczny w Polsce. 3 dni . dostarczony po 10 dniach. 200 km. mam pełny tracking.

  • a
   a

   anty pp

   07.12.2022, 00:13

   Wyróżniający się komentarz

   Zgadzam sie u mnie to samo,brat wyslam mi kartke z japonii 28.11 a u mnie byla 05.12, Ciotka wyslala wazne papiery do anglii,zeby bylo szybciej wybrala poczte lotnicza,efekt taki ze szlo prawie miesiac,do brata w anglii poszly tez jakies pisma z japonii,szly cale 3 dni!!!!!!!! Mozna???? Mam nadieje ze to ostatnie tchnienia tej polskiej prl- owskiej spolki.ttzymaja sie tylko dla tego ze emeryci dalej maja pieniadze na ksiazeczkach i placa tam rachunki.z inpostem nie wygraja,ale nie ma sie co dziwic,inpost kursuje codziennie miedzy miastami,a poczta chyba czeka caly tydzien zeby nazbierac calego tira paczek bo tylko wtedy cos zarobia.

 • K
  K

  Klaudia

  23.01.2024, 09:58

  Wyróżniający się komentarz

  To jest istna porażka. 3 stycznia nadałam listy priorytetem i do dnia dzisiejszego (23.01.2024) nie doszły ( z województwa podkarpackiego do mazowieckiego). Gorszej instytucji nie widziałam..

 • R
  R

  Rafał

  01.12.2023, 12:02

  Wyróżniający się komentarz

  Kochani, serdecznie Wam odradzam wysyłanie czegokolwiek i gdziekolwiek usługami monopolisy, który Nas wszystkich olewa, pozdrawiam serdecznie.

 • M
  M

  Marcin

  15.08.2023, 12:20

  Wyróżniający się komentarz

  Przede wszystkim należy usunąć z nazwy słowo POLSKA, Jestem Polakiem i jest mi wstyd że list w XXI wieku idzie trzy tygodnie. Karta EKUS wysylana jest listem zwykłym i w 3 tyg nie dostarła na wakacje które miałem za ptrawie misiąc.
  ANDRZEJU DUDA – tyle mowisz o patriotyzmie – zlikwiduj tą spółkę skarbu PAŃSTWA, sprzedaj nawet niemcom – bo już chodzą memy na swiecie smiejace sie nie tylko z Ciebie ale i z nas Polaków „Jesteś szybki jak poczta Polska”

 • j
  j

  j23

  17.05.2023, 18:02

  Wyróżniający się komentarz

  2023 rok i nic się jak widać w tej instytucji nie zmieniło. List polecony dotarł 4 dnia, następny – już priorytet – również 4 dnia!!!! Reklamacja odrzucona, bo to jest PRZEWIDYWANY a nie gwarantowany czas, dopiero po 4 dniach mogę reklamować. No cóż państwowa instytucja. Żenujące

 • H
  H

  Henryk

  30.08.2022, 10:44

  Wyróżniający się komentarz

  25,08.22list wysłany polecony z krotoszyna do ZUS Myślibórz i nadal ZUS go nie otrzymał masakra jakaś …..ale ceny w górę za usługi ida

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie