Jakie są numery SWIFT/BIC oraz numery IBAN dla polskich banków?

Jakie są numery SWIFT/BIC oraz numery IBAN dla polskich banków?

Z dumą możemy zaprezentować efekt całego dnia pracy, w którym zebraliśmy numery SWIFT wszystkich największych banków w Polsce. Dane są aktualne i będą aktualizowane na bieżąco. Dopisaliśmy również adresy banków, które trzeba podać przy przelewach zagranicznych.

Czym jest numer IBAN?

IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego (ang. International Bank Account Number). Jest to powszechnie używany standard numeracji kont bankowych przy przelewach międzynarodowych. Od tradycyjnego rachunku bankowego różni się tym, że na początku – w przypadku Polski – dodaje się PL. Przykładowy numer rachunku wygenerowany w standardzie IBAN wygląda następująco:

Jeśli chcesz wysłać przelew na rachunek „00 0000 0000 0000 0000 0000 0000” IBAN będzie wyglądać następująco: PL 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000

Tak więc nie różni się on niczym od standardowego rachunku poza dodaniem dwóch literek na początku, charakterystycznych dla Polski. W przypadku, jeśli odbiorca przelewu ma konto w innym kraju, na przykład w Niemczech, numer konta powinien zaczynać się od DE. Lub od GB w przypadku Wielkiej Brytanii.

Czym jest numer SWIFT/BIC?

Inaczej niż w przypadku kodu IBAN, numer SWIFT jest inny dla każdego banku. Jest to międzynarodowy identyfikator, który musi posiadać każdy bank. Aby sprawdzić swój numer SWIFT, wystarczy przewinąć do góry i wybrać swój bank z listy. Składa się z ośmiu lub jedenastu znaków, które szczegółowo opisujemy poniżej:

Numer SWIFT banku Millennium: BIGBPLPW

Co znaczą Poszczególne znaki? Pierwsze cztery litery są identyfikatorem banku. W tym przypadku jest to „BIGB„. Następne dwie, to identyfikator kraju, czyli „PL„. Ostatnie dwie litery („PW„), oznaczają lokalizację siedziby banku. Jeśli chodzi o Millennium, jest to Warszawa.

Dlaczego używa się określenia SWIFT/BIC?

Określenie BIC (ang. Bank Identifier Code) jest określeniem międzynarodowym i używa się go we wszystkich krajach, które obsługują przelewy w tym standardzie. W Polsce przyjęło się określenie SWIFT – od nazwy instytucji, która takie kody nadaje. Obie formy są poprawne.

Organizacja stojąca za łatwiejszymi przelewami zagranicznymi to SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zostało założone w 1973 roku przez prawie 240 banków z 15 krajów. Numery BIC są nadawane bankom oraz instytucjom pozabankowym, takim jak giełdy wymiany walut, brokerzy, operatorzy transferów oraz wielu innym firmom z branży finansowej. W 2007 roku instytucja zrzeszała 8332 firm z 208 krajów całego świata.

Sprawdź też: Infolinie banków

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Andrzej
  Andrzej
  12.10.2018, 12:37

  Szanowni Państwo…
  Ponieważ w naszej firmie popełniamy masę błędów przy podawaniu kodów SWIFT,
  powstał pomysł opracowania modułu wyszukującego SWIFT na podstawie numeru banku.
  Taki moduł można by podłączyć do dowolnej aplikacji operującej IBAN/NRB.
  Pracownicy podający numer swojego konta, nie zawsze znają (poprawną) nazwę swojego banku, dlatego wyszukiwanie na podstawie numeru banku byłoby znacznie bardziej efektywne.

  Czy mógłbym prosić o pomoc w tej materii, a w szczególności o:
  1. udostępnienie listy zawierającej numery banków i ich swift
  2. lub wskazanie źródła udostępniającego podobna listę?

  Serdecznie pozdrawiam

  0
  • Komentarz od Stanisław
   Stanisław
   13.10.2018, 16:05

   Wysłałem do Pana maila.

   0
Podobne artykuły