Jak cofnąć przelew i ile to kosztuje?

Puszczanie przelewu bankowego może być nieco stresujące. Zwłaszcza gdy samodzielnie uzupełniasz numer konta lub transakcja opiewa na dużą kwotę. A co w przypadku gdy się pomylisz? Czy można cofnąć przelew i jak to zrobić? Sprawdźmy.

Przelew bankowy to jedna z form rozliczenia bezgotówkowego. Wystarczy, że posiadasz rachunek i znasz numer konta odbiorcy przelewu, aby przesłać mu odpowiednią kwotę pieniędzy. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z bankowości elektronicznej. Warunkiem przyjęcia przez bank zlecenia transakcji jest posiadanie jedynie wystarczających środków. Dostawca usług płatniczych nie sprawdza, czy podany numer faktycznie należy do właściciela rachunku oraz, czy wpisałeś odpowiednią kwotę transferu.

Czy można cofnąć przelew?

Wypełniając formularz przelewu, musisz podać wiele danych. Długi numer rachunku, dane odbiorcy, kwota czy tytuł płatności. To sprawia, że o pomyłkę nietrudno. Banki weryfikują zlecenia jedynie po numerze konta, dlatego, jeśli błędnie wpiszesz odbiorcę przelewu (jego imię i nazwisko czy adres) to nic się nie stanie. Zlecony przelew trafi do odbiorcy, do którego należy podany przez Ciebie numer konta. Problem pojawia się w sytuacji, gdy przez pomyłkę wpiszesz złą kwotę czy niewłaściwy rachunek.

Na szczęście błędny przelew w wielu przypadkach może zostać cofnięty. Niemal każdy bank umożliwia swoim klientom wycofanie przelewu z datą przyszłą. Niektóre instytucje umożliwiają cofnięcie przelewu bankowego również wtedy, gdy ten realizowany jest w trybie zwykłym (a nie natychmiastowym), a dyspozycja przelewu została złożona jeszcze przed sesją Elixir.

Jak cofnąć przelew bankowy – instrukcja

O tym, w jaki sposób możesz anulować wysłany przelew, decyduje bank, w którym prowadzisz rachunek. Niektóre z nich umożliwiają swoim klientom samodzielne cofnięcie transakcji po zalogowaniu się do bankowości internetowej, a inne wymagają kontaktu z infolinią. W niektórych sytuacjach konieczne będzie osobiste pojawienie się w placówce banku i złożenie pisemnej dyspozycji anulowania przelewu. W każdym przypadku decydujący jest jednak czas, w którym przelew został przez Ciebie wysłany.

Mowa tu o tzw. sesjach Elixir. Najczęściej w ciągu dnia są trzy takie sesje i odbywają się w godzinach:

  • porannych (ok. 10:00 – 11:00),
  • popołudniowych (ok. 14:00 – 15:00),
  • wieczornych (ok. 17:00-18:00).

Jeśli przelew nie został jeszcze zaksięgowany, czyli miał miejsce na długo przed wychodzącą sesją Elixir, to w większości przypadków bez trudu można go anulować. Warto pamiętać o tym, że sesje nie odbywają się w weekendy oraz dni wolne od pracy.

Chcesz wiedzieć, czy uda cofnąć Ci się przelew? Sprawdź sesje Elixir w poszczególnych bankach -> Kiedy przelew? Sesje Elixir – kalkulator księgowań

Ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego?

Nierzadko największym kosztem zlecenia błędnego przelewu jest Twój stres. Banki bowiem najczęściej nie naliczają dużych opłat za anulowanie transakcji. Zwykle jest to 5 lub 10 zł, a większości przypadków czynność ta jest zupełnie darmowa. Nieco więcej może kosztować anulowanie przelewu, który został zrealizowany z konta firmowego. Tutaj opłaty mogą być wyższe, jednak nie powinny przekraczać 25 zł.

Jak anulować przelew BLIK?

Cofnięcie błędnego przelewu możliwe jest tylko wtedy, gdy ten nie został jeszcze zaksięgowany. Właśnie dlatego anulowanie transakcji natychmiastowych, które sprawiają, że środki pojawiają się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut jest praktycznie niewykonalne. W takim razie – jak cofnąć przelew BLIK, który pozwala szybko i wygodnie zrealizować transakcję?

Anulowanie takiego transferu, a raczej jego przerwanie jest możliwe tylko do momentu dokonania autoryzacji w banku. Jeśli wykonałeś przelew BLIK na telefon, to niestety cofnięcie go nie będzie już możliwe. W takiej sytuacji pozostaje Ci jedynie wysłanie pisma z prośbą o oddanie środków.

Czy można cofnąć przelew PayPal?

A co w przypadku przelewu PayPal? Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie. Zlecony przelew możesz anulować jedynie do momentu, aż płatność nie zostanie odebrana przez odbiorcę. Niestety dzieje się to niemal automatycznie. Wydłużony czas realizacji przelewu najczęściej ma miejsce jedynie w sytuacji, gdy wpisałeś błędny adres mailowy odbiorcy lub ten nie posiada konta PayPal.

Jak odzyskać środki przelane na zły numer rachunku bankowego?

Nierzadko o błędnie wykonanym przelewie dowiadujesz się dopiero od potencjalnego odbiorcy, w momencie, gdy ten nie otrzyma środków na czas. W takiej sytuacji samodzielne anulowanie transferu nie będzie już możliwe. Co wtedy? Jedyną opcją jest niezwłoczne skontaktowanie się z bankiem, w którym prowadzisz konto i poinformowanie go o wykonaniu przelewu na zły numer konta.

Instytucja finansowa nie ponosi co prawda odpowiedzialności za błędny przelew, ale za to powinna podjąć wszelkie działania, które umożliwią Ci odzyskanie środków. Te najczęściej ograniczają się do poinformowania banku odbiorcy o omyłkowym przelewie oraz wystosowaniu pisma z prośbą o zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni.

Co robić, gdy odbiorca przelewu nie chce zwrócić środków?

Odbiorca błędnego przelewu ma miesiąc na zwrot środków, które powinien przekazać na specjalny rachunek techniczny. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie chce ich oddać. Wtedy Ty jako płatnik powinieneś podjąć wszystkie niezbędne czynności, które pozwolą Ci polubownie rozstrzygnąć spór i odzyskać swoje pieniądze. Jeśli jednak Twoje działania nie przyniosą rezultatu, masz prawo wytoczyć powództwo wobec odbiorcy błędnego przelewu.

Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, możesz poprosić swój bank o potrzebne dane personalne odbiorcy. Powództwo powinno zostać skierowane do sądu pierwszej instancji w okręgu, w którym odbiorca przelewu ma miejsce zamieszkania. W przypadku gdy błędnie zlecony przelew opiewał na kwotę mniejszą niż 75 tys. złotych, sprawę powinieneś skierować do sądu rejonowego. W przypadku większych kwot pismo powinno zostać dostarczone do sądu okręgowego.

W wezwaniu do zapłaty skierowanym do właściciela rachunku – na który błędnie wykonaliśmy transfer – należy określić termin oddania bezpodstawnie uzyskanych środków. Jeżeli właściciel konta niedopełnieni tego obowiązku, to możemy złożyć sprawę do sądu. A w dodatku uzyskujemy prawo do naliczania odsetek.

Anulowanie przelewu – podsumowanie

Niezależnie od tego, jak często wykonujesz przelewy, zawsze istnieje ryzyko zrealizowania błędnej transakcji. Właśnie dlatego warto na spokojnie wpisywać wszystkie dane odbiorcy i przed zatwierdzeniem przelewu dokładnie je sprawdzić np. zweryfikować, w jakim banku odbiorca przelewu ma rachunek.

Dzięki temu unikniesz wielu niepotrzebnych stresów. Jeśli jednak zdarzy Ci się pomyłka, pamiętaj, że duża część banków umożliwia samodzielne i bezkosztowe anulowanie transferu. W takiej sytuacji jednak to czas odgrywa kluczową rolę. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, co się stało, tym większą masz szansę na bezproblemowe cofnięcie przelewu.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie