Planet Cash bankomat – prowizja i opłaty

Planet Cash to sieć bankomatów i wpłatomatów dostępnych w całej Polsce. Urządzenia z niebieskim, okrągłym logo można najczęściej spotkać w sklepach, centrach handlowych, ale też w niektórych bankach. Sprawdźmy, czy korzystanie z nich jest bezpieczne i ile zapłacimy za wpłatę lub wypłatę gotówki.

Pierwszy bankomat został wynaleziony w 1939 roku, jednak w Polsce takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1987 roku w warszawskim Banku PKO. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje ponad 21 tys. urządzeń, które umożliwiają wypłatę gotówki przez całą dobę, bez konieczności korzystania z obsługi kasjera czy bankiera. Chociaż wykonywanie transakcji za pomocą bankomatu jest łatwiejsze i szybsze, to może wiązać się z przykrymi dla Twojego budżetu konsekwencjami, czyli z naliczeniem wysokich prowizji.

Planet Cash – co to za przedsiębiorstwo?

Planet Cash to sieć należąca do ITCARD S.A. czyli największego polskiego centrum obsługi bankomatów i autoryzacji transakcji bankomatowych. ITCARD jest właścicielem nie tylko bankomatów, ale też wpłatomatów czy sieci terminali płatniczych Planet Pay.

Urządzenia sieci Planet Cash można znaleźć na lotniskach, dworcach, w dużych sieciach handlowych takich jak: Biedronka, Carrefour czy Intermarche, ale również w placówkach niektórych banków np.: Getin Bank, BNP Paribas, mBank czy ING Bank Śląski. Planet Cash posiada ok. 4300 urządzeń, a niemal połowa z nich ma funkcję wpłat.

Sieć przyznaje, że bankomaty Planet Cash spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa zgodne z normami PCI DSS oraz wymagane przez międzynarodowe organizacje płatnicze MasterCard i Visa. Co więcej, urządzenia są przyjazne dla środowiska, zgodnie z europejską dyrektywą RoHS.

Bankomaty Planet Cash – limit wypłat, opłaty i prowizje

Bankomaty Planet Cash dostępne są w całej Polsce, zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach. Aby znaleźć urządzenie, które znajduje się najbliżej Ciebie, możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej Planet Cash.

Transakcji gotówkowych polegających na wpłacie lub wypłacie środków z urządzeń Planet Cash mogą dokonywać klienci wszystkich banków. Warto jednak wiedzieć o tym, że sieć współpracuje jedynie z wybranymi instytucjami finansowymi i to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat czy wysokość naliczanej prowizji. Na liście takich podmiotów znalazły się:

Klienci, którzy mają konta w powyższych bankach, mogą wypłacać gotówkę z dowolnego bankomatu sieci Planet Cash bez żadnych limitów. Dla klientów pozostałych instytucji obowiązuje limit w wysokości 1000 zł.

Sprawdziliśmy również, ile należy zapłacić za korzystanie z obcych bankomatów. Niektóre banki współpracujące z Planet Cash takie jak np.: ING nie pobierają żadnych opłat za transakcje. Inne np. mBank uzależniają prowizję od jej wysokości. Wypłata jest darmowa, jeśli wynosi więcej niż 100 zł. Poniżej tej kwoty bank nalicza opłatę w wysokości 2,5 zł. Nieco inaczej z kolei działa Alior Bank, który nalicza opłatę za wypłatę pieniędzy tylko użytkownikom, którzy posiadają Konto Jakże Osobiste. Osoby, korzystające z innych rachunków (Walutowego, Internetowego czy Elitarnego), nie ponoszą żadnych kosztów.

Wpłatomaty Planet Cash – opłaty i prowizje

Wpłatomaty sieci Planet Cash umożliwiają wpłatę gotówki na konto o każdej porze dnia i nocy. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz fatygować się do placówki bankowej i czekać w długich kolejkach. Niestety za wygodę często trzeba płacić. Chociaż na szczęście nie w każdym banku.

Wysokość naliczanej prowizji będzie różna w zależności od instytucji finansowej, w której posiadasz konto i może wynosić od 0 do 1% wartości transakcji. Nic nie zapłacą np. klienci mBanku. Darmowa oferta została przygotowana również dla klientów ING. Użytkownicy, którzy mają konto w Alior Banku muszą opłacić prowizję w wysokości 0,35% wartości transakcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka opłata obowiązuje w Twoim banku, możesz sprawdzić ją w tabeli opłat i prowizji.

Korzystając z wpłatomatów, warto pamiętać jednak o tym, że przekazane środki nie pojawiają się na rachunku od razu, tylko w ciągu kilku godzin. Dokładny czas zależy od tego, kiedy bank zaksięguje wpłatę.

liczba bankomatów planet cash

Jak korzystać z bankomatów Planet Cash za granicą?

Wypłata środków za granicą najczęściej wiąże się z dużymi kosztami. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć się w odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, wymieniając ją w kantorze. Planet Cash to polska sieć, która wydaje pieniądze w polskich nominałach. Jeśli więc zabraknie Ci środków na wyjeździe, możesz skorzystać z urządzeń należących do sieci Twojego banku. W takiej sytuacji zostaniesz obciążony jedynie niewielkimi opłatami.

Bankomat Planet Cash – dodatkowe funkcjonalności

Korzystając z bankomatów sieci Planet Cash możesz sprawnie i szybko wypłacić pieniądze. Dodatkowo dostępne są również inne usługi w tym: kontrola salda czy doładowanie telefonu. W odróżnieniu od bankomatów innej niezależnej sieci – Euronet, za pomocą urządzeń nie możesz jednak dokonywać wpłat na wybrany cel organizacji charytatywnej. Sieć Planet Cash pomaga jednak w nieco inny sposób. Z prowizji za wypłatę środków zwolnieni są obywatele Ukrainy, którzy dokonują transakcji kartami wydanymi w Ukrainie.

Czy istnieją tańsze alternatywy do Planet Cash?

Planet Cash to niezależna sieć bankomatów i wpłatomatów, która współpracuje z wieloma bankami. To sprawia, że klienci większości z tych instytucji mogą liczyć na bezpłatne wypłaty. Zanim jednak wyciągniesz środki, dokładnie sprawdź tabelę opłat i prowizji, która obowiązuje w Twoim banku. Nierzadko bywa tak, że z opłat zwolnieni są jedynie posiadacze wybranych rachunków (np. w Getin Banku brak prowizji dotyczy klientów, którzy posiadają Konto Proste Zasady).

Najprostszą alternatywą jest zawsze wypłata gotówki w banku. Opcja ta jest najczęściej darmowa lub wiąże się z niewielkimi opłatami. Na popularności zyskuje również usługa cashback, która polega na wypłacie środków w sklepie, podczas opłacania zakupów. Rozwiązanie to ma jednak dużą wadę, którą jest stosunkowo niski limit. Za jej pomocą wypłacisz jedynie 300 zł, jeśli posiadasz kartę Visa lub 500 zł w przypadku gdy jesteś posiadaczem karty Mastercard.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie