Wyciąg bankowy z konta – co to jest i skąd go wziąć?

Skąd wziąć wyciąg bankowy? Czy jest tym samym, co historia transakcji? I czy można zdobyć wyciąg z konta, które od dawna jest zamknięte? Tłumaczę i sprawdzam.

Wyciąg z konta to podstawowy dokument, który nasz bank przygotowuje dla nas co miesiąc. Najczęściej zaczynamy o nim myśleć w momencie, gdy idziemy po kredyt.

Dzisiaj opowiem o tym jak dokładnie wygląda wyciąg, skąd go wziąć i czy coś kosztuje.

Co to jest wyciąg bankowy?

Wyciąg bankowy to nic innego, jak zestawienie wszystkich transakcji dokonanych na koncie: co wpłynęło, ile wydałeś, na co i gdzie, do kogo robiłeś przelewy, itp. Dokument ten przygotowywany jest przez bank. Zazwyczaj przedstawiany jest w okresach miesięcznych.

Jak wygląda wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg bankowy zawiera wszystkie informacje o obrotach na danym koncie. Omówimy sobie teraz dokładnie jego strukturę. Możesz to potraktować jako wzór wyciągu bankowego. W poszczególnych bankach mogą one się nieco różnić wyglądem, ale elementy tu opisane występują na wszystkich dokumentach.

wyciąg z konta bankowego - co to

Przykładowy wyciąg bankowy – wzór

Daty i dane banku

Czyli dokładne informacje, jakiego okresu czasu dotyczy wyciąg, kiedy został stworzony, wraz z danymi banku, który go przygotował.

Dane identyfikacyjne posiadacza rachunku

W tym Twoje imię i nazwisko oraz adres podany w banku. Znajdziesz tu również informacje, jakiego konta dotyczy wyciąg wraz z jego pełnym numerem. W przypadku przedsiębiorców w tej części będą wyszczególnione dane firmy.

Podsumowanie obrotów na koncie

To między innymi informacje o saldzie początkowym oraz końcowym, suma uznań i obciążeń w analizowanym przedziale czasu, a także dane dotyczące blokad, limitów zadłużenia czy prowizji.

Historia rachunku

Pełna historia wszystkich transakcji dokonanych na koncie w danym okresie czasu, czyli wszelkich wpływów, przelewów z konta, transakcji kartą, naliczonych opłat i odsetek, itp.

Historia uporządkowana jest chronologicznie. Oprócz samej informacji o transakcji (czyli jaki rodzaj i kwota), na wyciągu znajdziesz także dane kontrahenta (np. osoby, do której robiłeś przelew), tytuł oraz numer transakcji (przydatny, chociażby podczas składania reklamacji w banku).

Wyciąg z konta a historia transakcji — czy to to samo?

Wbrew pozorom nie. Wyciąg przygotowuje bank. Nie możesz wpłynąć na to, co się na nim znajdzie, ponieważ są w nim zawarte wszystkie informacje.

Natomiast historię transakcji, którą można w większości banków wygenerować samodzielnie po zalogowaniu się na konto, możesz modyfikować. Na przykład wybierasz, że chcesz historię samych wpływów na konto, bez transakcji kartowych.

Dlatego w niektórych przypadkach własnoręcznie wygenerowana historia rachunku może zostać odrzucona przez bank czy instytucję, która chce od Ciebie dostarczenia wyciągu z konta.

Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg dostajesz z banku, w formie elektronicznej lub papierowej.

Wyciąg z bankowości elektronicznej

Jeśli chcesz pobrać wyciąg samodzielnie, musisz zalogować się do bankowości internetowej i wybrać konto osobiste. Następnie ustalasz, za jaki okres czasu chcesz go ściągnąć (np. ostatni miesiąc, ostatnie 3 miesiące) i pobierasz go na komputer w formacie pdf lub innym, który udostępnia bank (najczęściej XLS, HTML lub CSV).

Ale uwaga: każdy bank udostępnia inny przedział czasowy, z którego możesz pobierać wyciągi. Niektóre udostępniają historię od samego początku, inne tylko z ostatniego roku czy dwóch (nawet, jeśli konto masz znacznie dłużej). Warto o to dopytać.

Pamiętaj również o tym, że niektóre banki udostępniają do samodzielnego pobrania z bankowości wyciąg lub zestawienie transakcji. Jak już wiesz, nie są to równoważne dokumenty.

Wyciąg na maila

Niektóre banki (np. mBank) wysyłają wyciągi bankowe w formie elektronicznej raz w miesiącu na adres mailowy.

Wyciąg papierowy

Wyciąg otrzymany w banku to po prostu wydruk tego, co sam możesz pobrać w domu. Możesz odebrać go samodzielnie w oddziale lub złożyć dyspozycję, by co miesiąc bank przysyłał wyciąg pocztą.

Ile kosztuje wyciąg z konta?

Elektroniczny wyciąg z konta jest w zdecydowanej większości banków za darmo. Nie znam w 100% tabel opłat i prowizji wszystkich banków w Polsce, zatem nie mogę za to ręczyć głową. Ale te, które znam, nie pobierają opłaty za elektroniczny wyciąg z konta.

Natomiast wyciąg papierowy jest zazwyczaj płatny. Kosztować może zarówno odebranie go osobiście w oddziale, jak i wysyłka pocztą. Opłata zależy od banku, najczęściej jest to od kilku do kilkunastu złotych.

Czy można uzyskać wyciąg z zamkniętego konta?

Oczywiście, że się da. Ale nie będzie już tak prosto i szybko. Nie ma konta, nie ma dostępu do bankowości — co robić? Możesz spróbować zadzwonić na infolinię banku, ale często odeślą Cię do placówki. Wtedy nie masz wyjścia — musisz ruszyć osobiście do oddziału banku.

Najprawdopodobniej trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie kopii wyciągów. I niestety, nie mam dobrych wiadomości: na 99% bank Cię za to skasuje. Czasami niemało. I wcale nie jest powiedziane, że otrzymasz je od ręki. Jeśli potrzebujesz naprawdę starych wyciągów, ich ściągnięcie z archiwum może trochę potrwać.

Kredyt lub pożyczka gotówkowa

Wyciąg z konta bankowego potwierdzający uzyskane wynagrodzenie najczęściej jest nam potrzebny w momencie, gdy staramy się o kredyt w innym banku. Bank chce zobaczyć, ile zarabiasz i ile wydajesz oraz na co, aby wyliczyć Twoją zdolność kredytową. Na przykładzie pokażę Ci, dlaczego banki bardzo lubią wyciągi od klientów i przekładają je ponad inne dokumenty.

Pan Jan poszedł do banku po kredyt gotówkowy. Wypełniając wniosek, zadeklarował, że nie posiada żadnych osób na swoim utrzymaniu. Bank poprosił o wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie. Wynika z nich, że pan Jan na to konto co miesiąc otrzymuje 2 wpływy z 500+ oraz dokonuje opłat za przedszkola.

Teraz rozumiesz, skąd popularność kredytów na wyciąg z konta? :)

Do udokumentowania transakcji

Na przykład w momencie, gdy jakaś instytucja twierdzi, że nie opłaciłeś danego rachunku. Albo znajomy mówi, że nie oddałeś mu 100 zł, które od niego pożyczyłeś 5 lat temu. Być może masz firmę i chcesz wrzucić w koszty opłaty za konto firmowe.

Jak pobrać wyciąg z konta mBank?

Wyciąg z konta mBanku przesyłany jest raz w miesiącu na maila. Chyba że złożyłeś dyspozycję, by był przekazywany w formie papierowej za pośrednictwem poczty. Samodzielnie możesz pobrać z bankowości zestawienie operacji:

1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.

2. Wybierz zakładkę Płatności-Historia-Zestawienie operacji.

3. Wybierz konto, które Cię interesuje (o ile masz ich kilka), rodzaj operacji, jakie chcesz sprawdzić (np. tylko uznania rachunku, tylko przelewy, wszystkie, itp.) oraz określ, za jaki czas chcesz wyciąg: ostatni miesiąc, ostatnie 3 miesiące lub wybierz inny dowolny okres.

4. Na koniec wybierasz format, w jakim chcesz pobrać wyciąg i klikasz Pobierz zestawienie.

Jak pobrać wyciąg z konta PKO BP?

Wyciąg z konta w PKO BP uzyskasz samodzielnie, po zalogowaniu się do bankowości internetowej.

1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej iPKO.

2. Znajdź zakładkę Rachunki i wybierz konto, dla którego chcesz pobrać wyciąg.

3. Pod nazwą konta i salda znajdziesz zakładkę Wyciągi.

Wyciąg z konta Santander Bank Polska

Wyciąg bankowy Santander pobierzesz samodzielnie.

1. Zaloguj się do swojego rachunku bankowego.

2. Z górnego menu wybierz zakładkę Poczta.

3. Po prawej stronie znajdziesz eWyciągi.

Jak uzyskać wyciąg bankowy z ING?

ING pozwala Ci samodzielnie pobrać wyciągi z konta z poziomu bankowości elektronicznej. Warto wspomnieć, że ING jest pod tym względem chyba najlepszym bankiem, ponieważ umożliwia ich ściągnięcie aż od 2011 roku.

1. Zaloguj się do Moje ING.

2. Wejdź w Szczegóły konta-Wyciągi.

3. Wybierz okres, za który chcesz pobrać wyciąg.

Skąd wziąć wyciąg bankowy Millennium?

Millennium jest bankiem w mojej ocenie problematycznym. Owszem, umożliwia samodzielne pobranie wyciągów, ale niestety tylko za okres ostatnich 12 miesięcy! To zdecydowanie za krótko. A jeśli chcesz więcej, drogi kliencie: dzwoń na infolinię lub udaj się do oddziału banku. W dobie bankowości internetowej jest to dość niedorzeczne podejście.

I wiecie, ile to kosztuje? 10 zł za zamówienie wyciągu przez infolinię i 15 zł w oddziale …

1. Zaloguj się do Millenetu.

2. Wybierz Moje finanse-Zarządzanie finansami-Wyciąg z historii transakcji.

3. Wybierz konto, z którego chcesz wygenerować wyciąg, okres czasu oraz format pliku.

Możesz również wejść w zakładkę Lista wyciągów i pobrać te, które zostały automatycznie wygenerowane przez bank co miesiąc. Ale również tylko z ostatniego roku.

Jak uzyskać wyciąg z konta Banku Pocztowego?

W przypadku Banku Pocztowego możesz pobrać wyciągi elektroniczne w bankowości.

1. Zaloguj się na stronie banku.

2. Wybierz górną zakładkę Zobacz historię.

3. Określ, który rachunek Cię interesuje.

4. Zjedź na dół strony, pod historię rachunku, i kliknij Pobierz historię.

5. Zaznacz Pobierz wyciąg, następnie określ, dla jakiego rachunku i za jaki okres ma zostać wygenerowany oraz w jakim formacie.

Jak pobrać wyciąg z konta Alior Bank?

Aby ściągnąć dokument elektroniczny z Alior Banku, musisz zalogować się do swojej bankowości internetowej.

1. Zaloguj się na swoje konto.

2. Wybierz rachunek, z którego chcesz pobrać wyciąg.

3. Kliknij polecenie: Zobacz całą historię.

4. Następnie wybierz zakładkę Wyciągi i opłaty.

5. Z listy dostępnych dokumentów wybierz wyciąg, który chcesz pobrać.

Revolut a wyciąg z konta

Wyciąg z Revolut na szczęście jest łatwo pobrać. W swojej aplikacji udostępnia on wyciągi za cały okres prowadzenia konta. Możesz je pobrać w formacie pdf lub Excel.

1. Zaloguj się do aplikacji Revolut.

2. W zakładce Konta na stronie głównej wybierz rachunek, dla jakiego chcesz pobrać historię (np. EUR czy PLN).

3. Następnie kliknij (…). Podstawi Ci się lista z różnymi opcjami – po czym wybierz Pobierz wyciąg.

4. Ustaw okres, za jaki chcesz go pobrać, czyli daty „Od” „Do” oraz format.

5. Kliknij przycisk Wygeneruj.

Wyciągi z konta — przechowywać czy wyrzucać?

Moim zdaniem wyciągi warto przechowywać i skrupulatnie odkładać w jedno miejsce: zarówno te papierowe, jak i elektroniczne. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz zmuszony sięgnąć po historię rachunku. Może jutro, może za 10 lat, a może nigdy. Po co masz później płacić za ich kopie?

Od siebie dodam jeszcze, że absolutną głupotą jest wyrzucanie papierowych wyciągów (innych dokumentów zresztą też) do kosza. To istna kopalnia Twoich danych. które mogą zostać wykorzystane do wyłudzenia kredytu. Nie rób tego nigdy!

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie