Jakie interesujące produkty znajdziemy w ofercie mBanku? To jedna z najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce. Czy jednak rzeczywiście skorzystanie z jej usług jest najlepszym rozwiązaniem? Sprawdzam, co czeka tam na klientów indywidualnych i nie tylko.
Kluczowe informacje
- Interesująca oferta rachunków osobistych i firmowych, rozbudowane produkty inwestycyjne czy regularne promocje na skorzystanie z kredytów i pożyczek, to tylko niektóre powody, dla których mBank cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów;
- Warto również wspomnieć o dostępie do nowoczesnych płatności mobilnych (Blik, Garmin Pay, FitBit Pay itp.), funduszach inwestycyjnych oraz o programie lojalnościowym mOkazje czy pakietach assistance;
- Ze swojej strony polecamy usługi mBanku, który pomimo kilku swoich wad (dość regularne przerwy w dostępie do apki mobilnej w weekendy czy uciążliwej polityce marketingowej), nadal pozostaje instytucją, której warto zaufać ze względu na dynamiczny rozwój i konsekwentnie budowaną renomę.
mBank działa na polskim rynku od lat, czym zdążył przekonać do siebie wielu Polaków. Coś dla siebie znajdą w nim użytkownicy o różnych oczekiwaniach i potrzebach. Czy jednak w jego rozbudowanej ofercie znajdziemy coś więcej niż tylko standardowe konto osobiste albo eKonto oszczędnościowe? Przyjrzałem się temu uważniej. Analizuję warunki zawarcia umowy z tą instytucją, w tym przybliżam jej największe zalety i wady.
mBank – najważniejsze informacje
mBank w przeszłości działał jako Bank Rozwoju Eksportu SA oraz BRE Bank SA. W obecnej formie jest jedną z najintensywniej rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. W 2021 r. był czwarty pod względem wartości aktywów w naszym kraju. Od 1992 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych, a obecnie uznawany jest za spółkę najdłużej obecną w WIG20.
Głównym udziałowcem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Na koniec 2022 roku zajął czwarte miejsce pod względem liczby klientów wśród banków działających w Polsce. Wraz z oddziałami zagranicznymi pochwalił się 5,64 mln użytkowników, co stanowiło 2,3 proc. wzrostu rok do roku. Zgodnie z agendą, celem tej instytucji jest: pozostanie liderem zrównoważonej bankowości w Polsce. W ramach swojego zakresu odpowiedzialności podaje takie sektory, jak m.in. kondycja finansowa klientów, klimat czy społeczeństwo.
Nasza opinia o mBank
Pozytywnie zaskoczyły mnie w mBanku oferty specjalne i promocje. Moim zdaniem w wielu przypadkach to właśnie one sprawiają, że warto aktywować konto właśnie tutaj. Dodatkowo do naszej dyspozycji pozostają atrakcyjne lokaty oszczędnościowe, o dość wysokim oprocentowaniu w porównaniu do konkurencji.
Z drugiej strony za szczególnie irytującą uważam jego politykę marketingową. Liczba powiadomień i wiadomości bywa przytłaczająca. Mówię tu zarówno o komunikatach wysyłanych w serwisie internetowym, jak i aplikacji mobilnej. Co więcej, ta ostatnia nie jest zbyt intuicyjna i elastyczna. Trudno wprowadzić zmiany w jej widoku, a odnalezienie niektórych produktów bywa prawdziwym wyzwaniem. Osoby, które nie są biegłe w obsłudze smartfonów, mogą mieć z nią poważny problem. Zwrócę też uwagę na fakt, że wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce w przypadku mBanku są darmowe dopiero od kwoty 100 zł w standardowym wariancie konta osobistego. To dość wysoki próg, poniżej którego obowiązuje prowizja.
Co oferuje mBank?
Pełnej ofercie banku możemy przyjrzeć się na jego oficjalnej stronie internetowej. Do naszej dyspozycji pozostają cztery główne segmenty produktowe:
- klienci indywidualni,
- private banking,
- firmy,
- MSP i korporacje.
Akurat najuważniej przeanalizuję wariant wybierany przez większość klientów nieprowadzących działalności gospodarczej. Na końcu natomiast omówię alternatywne rozwiązania. Podkreślę tylko, że warunki wszystkich usług i produktów mogą ulec zmianie wraz z rozwojem oferty banku. Podobnie zresztą, jak ich dostępność. Przed skorzystaniem z danego rozwiązania polecam zajrzeć na stronę mbank.pl i zapoznać się ze szczegółami wybranego produktu.
Konta
mBank oferuje trzy główne rodzaje kont dla klientów prywatnych:
- konta osobiste,
- konta oszczędnościowe,
- konta walutowe.
Każdy z tych typów rachunków dostępny jest w kilku wariantach. Są one dostosowane do profilu konkretnego klienta, np.:
- dzieci do 13 lat,
- młodzieży,
- graczy,
- obywateli Ukrainy,
- osób chcących prowadzić konto wspólne.
Moją szczególną uwagę zwróciło konto walutowe. mBank daje klientom możliwość wyboru jednej z aż 10 walut. Znalazły się wśród nich zarówno najpopularniejsze waluty świata, jak i pieniądze mniej znane, m.in.: CZK, USD, GBP, CHF, JPY czy HUF. Dodatkowo do naszej dyspozycji pozostaje szereg usług dodatkowych, związanych z tego typu rachunkiem, np.:
- przelewy walutowe,
- lokaty walutowe,
- wpłaty i wypłaty w placówkach,
- usługi wielowalutowe.
Kredyty
Podobnie jak wszystkie banki na rynku, mBank daje dostęp do kilku rodzajów kredytów i pożyczek. W tym:
- kredytu gotówkowego,
- kredytu konsolidacyjnego,
- kredytu odnawialnego,
- kredytu hipotecznego,
- mpożyczki.
Wszystkie te produkty różnią się warunkami, warto więc zawsze dokładnie je porównać, przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Karty
Udostępnia dodatkowo kilka rodzajów kart bankowych. Wśród nich nadmienię:
- karty kredytowe,
- karty debetowe (*przypisane do konta),
- karty wirtualne (*dostępne na urządzeniach mobilnych).
Do wyboru pozostaje dodatkowo szereg usług związanych z kartami kredytowymi. Mowa tu np. o:
- realizacji przelewów z kart kredytowych,
- zamianie spłaty karty kredytowej na comiesięczne raty,
- ochronie i pomocy ubezpieczeniowej w trakcie podróży,
- zabezpieczeniach transakcji kartowych,
- bezpłatnym wstępie do stref VIP.
Inwestycje i oszczędności
Coraz więcej banków aktywnie angażuje się w edukację klientów z zakresu świadomego oszczędzania i inwestowania. W ten trend wpisuje się również działalność mBanku. Oferuje on swoim użytkownikom rozbudowane poradniki z tych zakresów, wraz z poradami ekspertów. Najczęściej poruszaną tematyką są:
- cele inwestycyjne,
- gotowe strategie inwestycyjne,
- doradztwo inwestycyjne.
W zależności od własnych preferencji, w ramach swojego konta osobistego możesz skorzystać z inwestycji:
- w fundusze (polskie i zagraniczne),
- na giełdzie (akcje, obligacje, fundusze ETF),
- w obligacje (Obligacje Spółek Skarbu Państwa i Banku Gospodarstwa Krajowego).
Ubezpieczenia
Podobnie, jak w innych instytucjach, tak i tutaj dostajesz dostęp do usług ubezpieczeniowych. Część z nich związana jest z zaciąganymi zobowiązaniami, a niektóre figurują jako produkty dodatkowe do oferty. Mowa tu o ubezpieczeniu m.in.:
- auta,
- płatności i zakupów online,
- domu lub mieszkania,
- kredytu,
- podróży,
- życia i zdrowia,
- karty debetowej,
- nieruchomości od kredytu hipotecznego.
Usługi i e-urząd
W ramach programu lojalnościowego mOkazje otrzymujesz do dyspozycji rozmaite zniżki, zwroty i rabaty. Zależnie od aktualnej promocji, możesz korzystać z wyselekcjonowanych ofert znanych marek i sieci sklepów na atrakcyjniejszych warunkach.
Innym przykładem przydatnego rozwiązania są doładowania telefonu, które wykonasz ze swojego konta bankowego. Usługa ta działa we wszystkich najpopularniejszych sieciach telefonicznych i często objęta jest promocjami specjalnymi. Wymienię jeszcze kilka przydatnych opcji bankowości internetowej w mBanku.
- Aplikacja mObywatel,
- Technologia mojeID, profil zaufany i podpis kwalifikowany mSzafir,
- mKantor,
- mTransfer i mTransfer mobilny,
- Asystent płatności,
- Usługa CyberRescue,
- Weryfikacja behawioralna,
- i wiele innych.
Private banking
Instytucja przygotowała też specjalną propozycję dla klientów o wyższych dochodach, dysponujących pokaźniejszym majątkiem. Specjalnie dla nich udostępnia usługę private banking, w ramach której masz możliwość:
- zarządzać swoim majątkiem,
- korzystać z rozwiązań inwestycyjnych,
- dbać o interesy swojej rodziny,
- zabezpieczyć majątek firmowy,
- i znacznie więcej.
Firmy, MSP i korporacje
Zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i większe firmy czy potężne korporacje również odnajdą tutaj coś dla siebie. Do wyboru są zarówno konta dla firm, jak i spółek. Dodatkowo oferta została rozbudowana o poniższe rozwiązania:
- sprzedaż w internecie,
- księgowość,
- kredyty i finansowanie
- terminale płatnicze.
Co więcej, za pośrednictwem mBanku możesz nawet założyć firmę czy skorzystać z przydatnych materiałów edukacyjnych. To być może ułatwi Ci wejście na rynek czy pomoże się na nim utrzymać i zarządzać przedsiębiorstwem.
Czym wyróżnia się mBank?
Zaletą mBanku jest jego nowoczesna forma. Zarówno oprawa graficzna, jak i komunikacja marki, przemawiają do osób aktywnych i młodych ciałem lub duchem. W połączeniu z rozbudowaną oraz zróżnicowaną ofertą nadal jest jednak instytucją dla każdego. Otworzymy w niej zarówno rachunki osobiste, jak i konta oszczędnościowe czy konto firmowe.
Dodatkowo skorzystamy ze wszystkich standardowych, przydatnych opcji, takich jak platformy inwestycyjne i emerytalne, usługi i e-urząd czy ubezpieczenia. Uniwersalizm stoi tu zatem na dość wysokim poziomie.
Zalety i wady mBank
Zalety mBanku:
- nowoczesna komunikacja,
- rozbudowana oferta,
- rozwiązania inwestycyjne,
- atrakcyjne warunki kredytowe,
- bogata oferta kont walutowych,
- konkurencyjne produkty oszczędnościowe o atrakcyjnym oprocentowaniu,
- atrakcyjne bonusy i oferty specjalne,
- produkty dostępne w oddziale banku, poprzez dostęp internetowy i przez aplikację mobilną.
Wady mBanku:
- uciążliwa polityka marketingowa,
- nieintuicyjna aplikacja mobilna,
- dość częste przerwy w dostępie do apki mobilnej (*szczególnie w weekendy);
- darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów tylko powyżej kwoty 100 zł.
FAQ: najczęściej zadawane pytania
Czy mBank to dobry bank?
Czy pieniądze w mBanku są bezpieczne?
Kto jest właścicielem mBank?
W jakich bankomatach można wpłacać pieniądze mBank?
Co daje konto w mBanku?
Kiedy mBank blokuje konto?
2pac
30.04.2021, 17:14
m bank to śmiech i żenada .
Łukasz
15.02.2021, 21:17
Oszuści i zdziercy. Bezpodstawnie zabierają pieniądze po czym brak kontaktu z infolinią.
Prada
08.12.2020, 12:34
Niby są bezpłatne rachunki walutowe dla firm korzystających z mPlatformy walutowej, ale mnie kasują 10zł. miesięcznie za każdy, na mój wniosek o zwolnienie z opłat – odpowiadają że nie widzą podstawy zwolnienia, a bezczelnie reklamę wysyłają z informującą o darmowych rachunkach. Niby darmowy przelew walutowy w ramach licznika wymiany walut, ale na opłatę musisz zostawić, nie ma możliwości dysponowania wszystkimi środkami pomimo posiadania większej ilości punktów niż środków na koncie. Pracownicy zamiast być pomocni to potrafią tylko stwierdzić fakt, no faktycznie przelew powinien być darmowy i z licznika – koniec pomocy, a jeszcze ofertę kredytową wciskać potrafią i to na mniej korzystnych warunkach, niż Viwus czy Provident!
Mariusz
08.12.2020, 10:21
Z jakiego powodu nie mogę przyznać 0 gwiazdek jednemu z najgorszych banów w którym miałem okazję mieć konto. Infolinia nie działa. Problemy z transakcjami kartą coraz częściej (grudzień 2020) Kiedy inne banki księgują wpłaty natychmiast, u nich często następnego dnia. Zdecydowanie odradzam. Do tego próbują decydować na co mogę, a na co nie wydawać swoje własne pieniądze.