Wirtualna karta i portfel – jak działają i dlaczego warto ich używać?

„Kartą czy gotówką” to chyba najczęstsze pytanie, jakie słyszysz podczas płacenia za zakupy. Dziś metod płatności, w tym również tych przez internet jest o wiele więcej. Jedną z nich jest wirtualna karta płatnicza. Czym jest? Co odróżnia ją od fizycznej karty płatniczej? Oto kolejna część cyklu o systemach płatniczych.

Większość dostępnych kart na rynku – debetowych i kredytowych, ma swoją postać fizyczną. Są bardzo uniwersalne i za ich pomocą możemy płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, czy wypłacać gotówkę z bankomatów.

Jednak oprócz takich kart, mamy do dyspozycji wirtualne karty płatnicze. Z danych przygotowanych przez NBP wynika, że na koniec I kw. 2021 roku ich liczba kształtowała się na poziomie 2,281 mln (od grudnia 2020 roku jest to wzrost o 43,4 tys. kart)1. Trend ten zdaje się nadal utrzymywać, ze względu na spore zainteresowanie zakupami w internecie oraz płatnościami mobilnymi, m.in. Apple Pay czy Google Pay. Spójrzmy, na czym polega ich fenomen.

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Karta wirtualna to rodzaj karty płatniczej, która nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Istnieje tylko w pamięci Twojego smartfona. Jej głównym zadaniem jest realizowanie płatności drogą elektroniczną – w sklepach lub na platformach internetowych.

Podobnie, jak typowa karta płatnicza posiada:

 • datę ważności,
 • numer,
 • kod CVV2/CVC2,
 • nazwę wydawcy,
 • 16-cyfrowy numer.

Co ważne, wirtualna karta zapewnia większe bezpieczeństwo niż karty plastikowe. W odróżnieniu od fizycznych kart płatniczych nie można jej zgubić ani ukraść. Zapewnia też możliwość zasilenia dowolną kwotą konieczną do zrealizowania transakcji.

wirtualna karta definicja

Jak działa wirtualna karta?

Karta wirtualna działa podobnie do kart przedpłaconych, tzw. prepaid. Wszystkie transakcje opłacisz tylko ze środków, które dostępne są na rachunku powiązanym z kartą.

Każda płatność realizowana za pośrednictwem wirtualnej karty chroniona jest kodem CVC2 lub CVV2, a transmisję danych zabezpiecza protokół SSL.

Rodzaje kart wirtualnych

 • Wirtualna karta debetowa – to po prostu wirtualna wersja klasycznej karty debetowej. Umożliwia korzystanie ze środków przypisanych do konkretnego konta bankowego.
 • Wirtualna karta prepaid – to najpopularniejsza forma wirtualnych kart. To inaczej karta przedpłacona, z której możesz korzystać, gdy na przypisany do niej rachunek trafi odpowiednia kwota. Sam decydujesz, jak wysoką kwotą chcesz doładować konto.
 • Karta wirtualna jednorazowa – ten rodzaj karty wykorzystuje się do jednorazowych transakcji internetowych. Dane takiej karty zostaną automatycznie wygenerowane po każdej zrealizowanej płatności. Tym sposobem stanowi dodatkowe zabezpieczenie i ochronę przed oszustwami online.
 • Wirtualna karta kredytowa – funkcjonuje na takich samych zasadach, co fizyczny odpowiednik kredytówek. Realizując nią transakcje, obciążasz nie swój rachunek, a przyznany przez bank odnawialny limit kredytowy. Tak, jak w przypadku fizycznej karty kredytowej przyznane środki należy spłacić w określonym terminie.

Karty wirtualne mogą się dzielić na jednorazowe bądź wielokrotnego użytku. Z tych pierwszych wygodnie i bezpiecznie jest dokonywać zakupów, bo po wydaniu pieniędzy karta wygasa.

Podstawowe zastosowania wirtualnej karty

 • Bezpieczna obsługa płatności w sklepach internetowych.
 • Korzystanie z platform z grami.
 • Opłacanie subskrypcji na platformach streamingowych, np. Spotify, Netflix.
 • Kontrola wydatków na wakacjach za granicą (nie musisz martwić się o dodatkowe prowizje i przewalutowania, gdy wybierzesz właściwą kartę wirtualną oferującą transakcje w różnych walutach, np. Revolut).

Czego nie zrobisz kartą wirtualną?

Przede wszystkim nie możesz płacić taką kartą w sklepach stacjonarnych. Za ich pomocą niemożliwa jest także wypłata gotówki z bankomatu. Po prostu karta wirtualna ma służyć głównie płatnościom internetowym.

Kiedy jeszcze warto używać wirtualnej karty płatniczej?

Karta wirtualna dobrze się sprawdzi, gdy chcesz mieć ogólną kontrolę nad swoimi wydatkami w sieci. Możesz na nią, np. co tydzień lub co miesiąc przelewać określoną kwotę. Gdy wyczerpiesz limit, będziesz musiał ją ponownie zasilić.

Poza tym płacąc w internecie tylko jedną kartą, trzymasz w ryzach swój budżet. Każda transakcja zapisywana jest w historii, do której masz dostęp z poziomu bankowości internetowej.

Jak założyć wirtualną kartę?

Tego typu kartę możesz wyrobić w dowolnym banku, nawet jeśli nie masz w nim konta osobistego, a także w wybranej instytucji pozabankowej.

Warto w tym zakresie zwrócić uwagę na opłaty wiążące się z kartą. Często możesz liczyć na atrakcyjne warunki, gdy produkt zamówisz w „swoim” banku.

Wirtualne karty w bankach – lista ofert

Jak prezentuje się oferta kart wirtualnych w bankach? Oto najchętniej wybierane propozycje przez klientów.

BankNazwa kartyInformacje o karcie
mBankeKarta wirtualna Visa– kartę zamówisz na stronie internetowej mBanku, w serwisie transakcyjnym lub za pomocą aplikacji mobilnej banku
– jest od razu aktywna po zamówieniu
– zasilisz ją do 10 tys. zł lub do 20 tys. zł (poprzez mLinię)
– pozwala na płatności w dolarach amerykańskich i euro
ING Bank ŚląskiK@rta wirtualna ING Visa– to wirtualna karta przedpłacona, która dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy konta osobistego w ING
– można ją zasilić na dowolną kwotę
– wydanie karty kosztuje 20 zł.
UWAGA: Darmowa karta wirtualna dla osób w przedziale 18-26 lat
MillenniumMillenium Mastercard Prepaid– to rodzaj karty przedpłaconej dostępny tylko dla posiadaczy rachunku w Millennium
– koszt wydania karty to 15 zł
– bezpłatne użytkowanie karty, pod warunkiem min. 1 płatności w miesiącu za zakupy
– dostępna również dla nastolatków pow. 13 roku życia
– właściciel rachunku w Millennium może zamówić maks. 5 kart przedpłaconych (1 karta dla każdej osoby)
MillenniumMobilna karta HCE– wirtualna karta dla posiadaczy kont lub kart kredytowych w Millennium, którzy korzystają z urządzeń z systemem Android i modułem NFC
– aktywna od razu po włączeniu płatności zbliżeniowych w telefonie
Alior BankMastercard Debit Commercial Wirtualna – debetowa
Mastercard Credit Commercial Wirtualna – kredytowa
Debit Commercial Wielowalutowa Wirtualna – debetowa wielowalutowa
– oferta kart dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców
– opłata za każdą kart wynosi 30 zł za miesiąc

Wirtualne karty na rynku pozabankowym

Karty wirtualne dostępne są nie tylko w ofercie banków, ale również u prężnie rozwijających się fintechów. W Polsce mamy możliwość skorzystania, np.

 • Revolut – ten brytyjski usługodawca działający na polskim rynku od 2018 roku, oprócz kart fizycznych oferuje debetowe karty wirtualne, w tym jednorazowe karty wirtualne. Karta Revolut działa na zasadzie klasycznej karty przedpłaconej, a więc wymaga wcześniejszego zasilenia. Taką kartę możesz też dodać do Google Pay/Apple Pay, by realizować nią płatności za pomocą telefonu.
 • Twisto – również proponuje karty fizyczne (plastikowe) oraz karty wirtualne, które wydawane są do planu taryfowego Online. Obie karty sygnowane są logiem Mastercard, co oznacza, że możesz nimi płacić wszędzie tam, gdzie akceptowany jest Mastercard.

Zalety i wady wirtualnej karty

Zalety:

 • Bezpieczeństwo. Dzięki wirtualnym kartom lepiej zabezpieczysz swoje dane. Nie można ich zgubić, ukraść, a przy tym łatwo je zablokować z poziomu swojego konta.
 • Kontrola wydatków i lepsze zarządzanie budżetem. Poprzez doładowywanie rachunku karty określoną kwotą możesz nakładać na siebie z góry ustalone limity.
 • Szybki dostęp. Wyrobienie fizycznej karty trwa kilka dni. Otwarcie karty wirtualnej następuje od razu. Gdy skończy się jej termin ważności, wystarczy złożyć wniosek o kolejną kartę.
 • Płatności za granicą bez opłat za przewalutowanie. W przypadku kart dla rachunków w walutach innych niż złotówki.
 • Względy ekologiczne. Brak plastikowego odpowiednika oznacza brak konieczności zużycia tego materiału.

Wady:

 • Opłaty. Różne w zależności od wybranej instytucji.
 • Brak możliwości płatności kartami wirtualnymi w sklepach stacjonarnych. Aby nimi płacić, konieczny jest smartfon wyposażony w NFC lub smartwatch.
 • Konieczność doładowywania konta przed dokonaniem płatności.
 • Środki gromadzone na kontach firm pozabankowych nie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

A może wirtualny portfel?

Portfel wirtualny (inaczej: portfel elektroniczny, e-portfel, e-portmonetka, portfel online) jest dokładnie tym, co określa sama nazwa, czyli wirtualnym odpowiednikiem portfela trzymanego w kieszeni.

Z praktycznego punktu widzenia jest to po prostu konto utworzone w wewnętrznym systemie zajmującym się płatnościami online, który umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych.

Taki portfel cyfrowy pozwala na:

 • wpłaty i wypłaty środków i zarządzanie nimi,
 • przesyłanie pieniędzy między e-portfelami,
 • podpinanie kart płatniczych.

Niektóre portfele wirtualne pozwalają również na podpinanie kart przedpłaconych – fizycznych i wirtualnych.

Do popularnych e-portfeli należą:

 • PayPal,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Masterpass,
 • Skrill,
 • Amazon Pay,
 • Visa Checkout.

Źródło:

1. Informacje o kartach płatniczych I kwartał 2021, czerwiec 2021, NBP

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie