Prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej wymaga inwestowania. Niektóre wydatki niekiedy są trudne do pokrycia z bieżących środków, przez co konieczne staje się skorzystanie z pomocy finansowej. Czy raty kredytu można wliczyć w koszty?

Tysiące polskich przedsiębiorców co roku może pochwalić się korzystnymi wynikami swoich działalności gospodarczych. Wiele tych wyników byłoby niemożliwe do osiągnięcia, gdyby nie konkretne działania stymulujące systematyczny rozwój firmy.
Istnieją jednak wydatki, których nie można pokryć z bieżących zasobów finansowych. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu. Tego rodzaju zobowiązanie finansowe wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.
Czy kredyt jest kosztem?
Pożyczka dla firm zawiera standardowe koszty, nieróżniące się zbytnio od tych, jakie związane są ze zwykłymi kredytami konsumenckimi. Nic więc dziwnego, że podobnie jak przy zakupie np. firmowego samochodu czy sprzętu – polskich przedsiębiorców nurtuje kwestia szansy na zminimalizowanie wydatków, związanych z inwestowaniem w rozwój firmy. Czy rata kredytu jest kosztem, który można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Według Ustawy o PIT, czyli o Ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dokładniej wg art. 23.), raty kredytu, w tym firmowego – nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu! Dzieje się tak, gdyż rata kredytu (część kapitałowa i część odsetkowa) nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, w wyniku czego nie podlega też ewidencji KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów).
Czym są koszty uzyskania przychodu? To nic innego, jak wydatki, które poniósł przedsiębiorca (albo przedsiębiorstwo) w związku z prowadzoną działalnością. Są to więc wydatki niezbędne do tego, by firma w ogóle uzyskiwała dochód.
Dla jednych wydatkiem niezbędnym jest zakup firmowego sprzętu, a dla drugich – kupno firmowego auta. Wszystko to jednak może zostać zaliczone do kosztów, gdy zostanie skutecznie umotywowane. Dlatego, im więcej ponosisz kosztów zawierających dobrą argumentację, tym większą sumę odliczysz od podatku dochodowego?
Pożyczki pozabankowe dla firm – rankingWliczenie rat kredytu w koszty – podstawa prawna
Aktem prawnym regulującym zakres wydatków wliczanych do kosztów uzyskania przychodu jest wspomniana – Ustawa o PIT. Konkretniej, mowa o Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23) z dnia 26 lipca 1991 r.
Czytamy w dokumencie, że kredyt zaciągnięty na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa nie powoduje tzw. przychodu podatkowego. Tym sposobem, nie zalicza się ani do grona podatku od towarów i usług, ani do podatku dochodowego.


Ustawa o PIT nie uznaje też za koszty uzyskania przychodu, wydatków na spłatę kredytów i pożyczek. Jednakże, za wyjątek traktuje skapitalizowane odsetki od tego rodzaju zobowiązań.
Czy raty kredytu można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?
Kredyt firmowy zaciągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, według przytoczonej podstawy prawnej nie może zostać “wrzucony” w koszty prowadzenia działalności. Można z kolei ująć w kosztach, część odsetkową raty kredytu lub pożyczki. Oprócz odsetek możliwe jest również wliczenie w koszty innych opłat związanych z kredytem. Zaliczamy do nich:
- opłaty bankowe, prowizja (związana z jego otrzymaniem lub spłatą),
- ubezpieczenie kredytu (za wyjątkiem ubezpieczenia na życie, do którego kupna jako kredytobiorca jesteś zobligowany).
Konieczne jest, by wszystkie powyższe wydatki – i przede wszystkim sam kredyt firmowy, związany był z finansowaniem działalności oraz przyszłymi przychodami.
Możliwość wliczenia odsetek od kredytu w koszty, dotyczy różnego rodzaju kredytów – pod warunkiem, że są one bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i przyczynią się tym samym do osiągania dalszych przychodów przez firmę.
Na zaliczenie rat kredytu w koszty prowadzenia działalności mogą również liczyć przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt firmowy w obcej walucie, czyli tzw. kredyt walutowy. Jednak muszą zostać spełnione dwa warunki:
- W związku ze spłatą zobowiązania, przedsiębiorca zwrócił kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanego finansowania.
- Przedsiębiorca otrzymał sumę stanowiącą spłatę kapitału w niższej wysokości od kwoty udzielonego kredytu.
W takim przypadku kosztem będzie różnica między sumą udzielonego kredytu a sumą zwróconego kapitału (bądź odwrotnie).
Warunki wliczenia rat kredytu w koszty
Zbierając powyższe informacje w całość, spójrzmy na ratę kredytu z rozróżnieniem na jej części składowe.
- Cała rata – zarówno część kapitałowa i odsetkowa, nie mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu,
- Do kosztów uzyskania przychodu zaliczają się natomiast skapitalizowane odsetki, czyli koszty dodatkowe pożyczki. Podobnie sprawa wygląda w przypadku prowizji lub wspomnianych opłat z tytułu ubezpieczenia kredytu.
Odsetki od kredytu, które spełniają warunki zaliczenia ich do kosztów prowadzenia działalności, podlegają zaliczeniu w te koszty, w momencie ich faktycznej zapłaty! Księgowane są podobnie, jak prowizje i wydatki (związane z ubezpieczeniem kredytu) w kolumnie 13 KPiR jako pozostałe wydatki. Gdy nie zostaną one uregulowane przez kredytobiorcę, to nie wliczą się do kosztów uzyskania przychodów. Podobnych kosztów nie stanowią także odsetki od kredytów umorzonych.
- Możliwość wliczenia odsetek w koszty uzyskania przychodu dostępne jest wyłącznie w przypadku pożyczki/kredytu związanego z działalnością firmy. Zobowiązanie musi być zaciągnięte w celach osiągnięcia przychodu lub też zabezpieczenia źródła jego regularnego pozyskiwania, które zapewnia przedsiębiorstwu płynność finansową.
- Podobnie prawo określa kwestię ubezpieczenia. Należy je wykupić jedynie w celu zabezpieczenia kredytu, nie uwzględniając w tym osobistego, np. ubezpieczenia na życie.
Kredyt na firmę a prywatna nieruchomość
Często zdarza się, że przedsiębiorcy lokują siedzibę lub jedyne biuro swojej firmy w nieruchomości, której są właścicielami. Wówczas, w przypadku zaciągnięcia kredytu na działalność firmy, prawo dopuszcza możliwość wliczenia jego kosztów – w koszty uzyskania przychodu, proporcjonalnie do powierzchni, jaką przedsiębiorstwo zajmuje w nieruchomości.
Załóżmy, że miejscem prowadzenia działalności jest duży pokój stanowiący 30% całej powierzchni nieruchomości. Wówczas, dokładnie taką kwotę kosztów wliczysz w koszty uzyskania przychodu w przedsiębiorstwie. Mowa tutaj zarówno o prowizji, odsetkach, jak i o kosztach ubezpieczenia kredytu.
Wyjątki od wspomnianej reguły
Co ciekawe, od wspomnianej reguły istnieją konkretne wyjątki.
- Pierwszy wyjątek to sytuacja, gdy pożyczka udzielana jest np. prywatnie między wspólnikami w danym przedsiębiorstwie.
- Drugim wyjątkiem jest sytuacja, gdy kredyt zaciągany jest na cel inwestycyjny.
W obu sytuacjach możliwość wliczenia kosztów dodatkowych kredytu lub pożyczki (odsetek, prowizji, kosztu ubezpieczenia), nie funkcjonuje. W efekcie przedsiębiorca musi je ponieść we własnym zakresie.
Podsumowanie
Podsumowując, wliczenie kosztów kredytu lub pożyczki w koszty uzyskiwania przychodu jest możliwe, gdy weźmiesz pod uwagę powyższe warunki, ale i wyjątki od zapisanej w prawie reguły. Wliczysz więc w koszty działalności, zarówno skapitalizowane odsetki oraz wszystkie opłaty związane z udzieleniem i obsługą kredytu.
Pamiętaj tylko, że otrzymanie wsparcia finansowego nie zawsze jest łatwe, nawet jeśli prowadzisz własny biznes. Wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej – a to w przypadku start-upów może okazać się nieco kłopotliwe. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt dla nowych firm na start, którego koszty odliczysz w identyczny sposób, jak każdego innego kredytu firmowego.
Tenia
20.01.2022, 19:36
Artykuł super. Mam jedno pytanie. Brałam kredyt hipoteczny na dom jednorodzinny, w którym 30 procent powierzchni stanowi firma rehabilitacyjna, której jestem jedynym właścicielem, podobnie jak domu. Ponieważ nie miałam zdolności kredytowej (kredyt na 10 lat) brałam go z rodzicami jako formą zabezpieczenia kredytu. Ich konto jest podane jako to, z którego automatycznie spłacane są raty. Natomiast od początku co miesiąc zwracam rodzicom pełną kwotę kredytu. ( potwierdzają to pisemnie) Czy mogę wrzucić odsetki w koszty firmy???
Jaco
17.07.2022, 05:57
Nie
wesele w remizie dla bednych
09.12.2021, 13:29
Szkoda, że całych rat się nie da:) . Fajny artykuł, wszystko mi wyjaśnił.
Łukasz
03.08.2022, 00:14
Czy wkład własny częściowo można tez wliczyć w koszty?