Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Dla wielu wnioskujących czas oczekiwania na decyzję kredytową zdaje się ciągnąć tygodniami. Zwłaszcza, jeśli dzięki otrzymanym środkom, chcesz sfinansować zakup swojego pierwszego, wymarzonego mieszkania czy domu. Sprawdziliśmy, ile czeka się na kredyt hipoteczny w poszczególnych bankach, i w jaki sposób możesz przyspieszyć ten proces.

ile muszę czekać na kredyt

Kluczowe informacje

 • Czas oczekiwania na decyzję o kredycie hipotecznym wynosi 21 dni kalendarzowych, co jest zgodne z ustawą. Okres ten liczony jest jednak dopiero od momentu dostarczenia kompletu dokumentów do banku.
 • Na to jak długo będziesz czekać na decyzję, wpływa wiele różnych czynników np.: liczba rozpatrywanych przez bank wniosków czy wewnętrzne procedury danej instytucji.
 • Masz możliwość przyspieszenia procesu decyzyjnego przez staranne przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów i złożenie formalnej prośby o skrócenie procesu do banku.
 • Zgodnie z ustawą, decyzja kredytowa jest ważna przez co najmniej 14 dni od dnia jej doręczenia do klienta. Czas ten może jednak zostać wydłużony w przypadkach złożenia wniosku o przyspieszenie standardowego 21-dniowego terminu.

Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy, który udzielany jest na zakup lub budowę nieruchomości. Ze względu na wysoką kwotę finansowania oraz długi okres spłaty, banki udzielając go, stosują zabezpieczenia w postaci zastawu na hipotece. O tym, ile zajmuje załatwienie kredytu hipotecznego, decyduje wiele czynników, w tym również – szybkość działania samego kredytobiorcy. Bank, musi fizycznie przeanalizować wiele dokumentów, jeśli więc dostarczysz mu sprawnie cały potrzebny komplet, szybciej będzie mógł zabrać się za analizę wniosku.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Najczęściej jest to 21 dni kalendarzowych, co zresztą jest zgodne z Ustawą o kredycie hipotecznym. Okres ten jest jednak liczony od momentu złożenia wniosku kredytowego wraz z kompletem wszystkich potrzebnych dokumentów. To oznacza, że jeśli złożysz wniosek 13 października, ale bank 8 dni później poprosi Cię o dosłanie dodatkowych dokumentów, to okres 21 dni będzie liczony dopiero od momentu ich dostarczenia.

ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową w poszczególnych bankach?

Pomimo terminu, który został prawnie zagwarantowany, niektóre banki mogą działać nieco sprawniej, a inne – wolnej. Na tempo pracy instytucji wpływają różne czynniki, takie jak: ilość wniosków zgłaszanych do danego banku (im bardziej popularna oferta, tym przypuszczalnie dłuższy czas oczekiwania), czy liczba personelu odpowiedzialnego za ich przetwarzanie. Kolejną sprawą jest kwestia samej decyzji kredytowej. Wstępna wydawana jest znacznie szybciej (nawet w ciągu kilku dni), a ostateczna – nieco później. 

BankDecyzja wstępnaOstateczna decyzja kredytowa
Pekao S.A.kilka dni21 dni licząc od wstępnej decyzji kredytowej
PKObrak decyzji wstępnej21 dni kalendarzowych
ING Bank Śląski 7-8 dni17 – 21 dni 
Alior Bankkilka dni roboczych21 dni roboczych 
mBankkilka dni (dotyczy tylko zdolności kredytowej) do 1,5 miesiąca 
Santander Bank Polskado kilkunastu dniod 2 do 4 tygodni
BNP Paribasod 2 do 4 tygodnido 2 tygodni od wydania decyzji wstępnej
Bank Millennium1-2 dni robocze2 tygodnie od wydania decyzji wstępnej
VeloBankkilka dni roboczychdo 21 dni

Bezpieczny Kredyt 2% – jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy w banku?

Rosnąca popularność programu Bezpieczny Kredyt 2% sprawiła, że banki potrzebują znacznie więcej czasu na przeanalizowanie dokumentów i podjęcie decyzji kredytowej. Według informacji z 21 września 2023 roku, Polacy złożyli już 47 249 wniosków, a podpisano jedynie 11 993 umów 1. To oznacza, że ponad 35 tysięcy osób wciąż oczekuje na werdykt banku. Instytucje nie radzą sobie z tak dużym popytem, co potwierdza fakt, że niektórzy klienci mogą czekać na decyzję już 2,5 miesiąca. Program wystartował bowiem 1 lipca 2023 roku.

Sytuację może jednak uratować stale rosnąca liczba banków, które przystępują do programu. To sprawi, że zainteresowanie nie skupi się tylko na jednym czy dwóch instytucjach, tylko będzie miało szansą równomiernie się rozłożyć.

Widzimy przyśpieszenie liczby podpisywanych umów. W ciągu ostatniego tygodnia ich liczba przyrosła o ponad 2 tys. Do programu dołączają kolejne banki, w ostatnim czasie także duży bank komercyjny — mBank.

Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich

Gdzie wziąć kredyt? Sprawdź nasze TOP oferty!

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,60 %
? Dla oprocentowania okresowo stałego przez pierwsze 60 miesięcy. Następnie RRSO wynosi 8,25%

788 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

764 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

841 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czym jest decyzja kredytowa i jakie informacje zawiera?

Decyzja kredytowa to oficjalne oświadczenie banku na temat przyznania lub odmowy udzielenia kredytu. Jest to wynik kompleksowej analizy Twojej zdolności kredytowej, historii finansowej i innych istotnych czynników.

Jakie informacje zawiera decyzja kredytowa?

 • Status wniosku – czyli czy kredyt został przyznany, czy też nie.
 • Kwota kredytu.
 • Oprocentowanie – określa, jaki procent nominalny będzie obowiązywał przez okres kredytowania.
 • Dodatkowe opłaty – informacje o wszelkich dodatkowych kosztach, takich jak opłaty za udzielenie kredytu czy ubezpieczenie.
 • Warunki anulowania umowy – czyli informacja kiedy i w jaki sposób możesz anulować kredyt i z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

Co to jest wstępna decyzja kredytowa?

Wstępna decyzja kredytowa to, jak łatwo się domyślić, pierwszy krok w procesie ustalania, czy przyszły kredytobiorca ma realne szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Zazwyczaj jest to początkowa diagnoza finansowej wiarygodności kredytowej klienta. Niestety, nie jest to praktyka stosowana w każdej instytucji finansowej.

Od czego zależy czas oczekiwania na decyzję kredytową?

Banki wstępną decyzję podejmują zazwyczaj w ciągu kilku dni, ale na ostateczne rozstrzygnięcie przyjdzie Ci poczekać nawet do kilku tygodni. Wpływ na długość procesu mają różne czynniki, takie jak:

 • Typ kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego decyzje są zwykle podejmowane szybko. Pełna weryfikacja (zarówno klienta, jak i nieruchomości) dotycząca kredytu hipotecznego będzie zajmować więcej czasu.
 • Wewnętrzne zasady i procedury danego banku dotyczące udzielania kredytów i wydawania decyzji.
 • Kompletność złożonego wniosku i załączonych do niego dokumentów. Jeśli nie dostarczysz wszystkich wymaganych dokumentów, bank z pewnością wydłuży cały proces.
 • Liczba wniosków rozpatrywanych przez bank w danym okresie. Jeśli wiele osób ubiega się o kredyt w tej samej instytucji, cały proces może potrwać dłużej.

Jak przyspieszyć decyzję w przypadku kredytu hipotecznego?

Wiele osób ma nadzieję, że ostateczna decyzja kredytowa zostanie podjęta szybciej niż w ciągu standardowych 21 dni. Czy jest jednak sposób na przyspieszenie tego procesu? Owszem! Możesz wpłynąć na to przez staranne przygotowanie się do procedury kredytowej i wcześniejsze zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów.

Dodatkowo możesz złożyć formalną prośbę o przyśpieszenie procesu decyzyjnego. Taki wniosek musi jednak być dobrze uzasadniony, tak aby bank wiedział, dlaczego zależy Ci na priorytetowym rozpatrzeniu wniosku. Dobrym argumentem może być, chociażby zbliżający się termin wygaśnięcia umowy przedwstępnej.  

Jak długo jest ważna decyzja kredytowa dla kredytu hipotecznego?

Zgodnie z art. 14 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim, decyzja kredytowa wydana przez bank jest wiążąca przez co najmniej 14 dni od dnia jej doręczenia do klienta. Okres ten może być jednak dłuższy, w zależności od banku i obowiązywać na przykład przez 1 do nawet 3 miesięcy. Jeśli nie jesteś pewien jak wygląda to w banku, w którym złożyłeś wniosek – dopytaj o tę kwestię. Jeśli bowiem nie zawrzesz umowy w tym okresie, oferta przestanie być aktualna, a decyzja straci swoją ważność.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Czy banki podejmują decyzje kredytowe „od ręki”?

Tak, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, ale nie w przypadku kredytu hipotecznego. Przyznanie kredytu hipotecznego wiąże się z dużym ryzykiem dla banku, dlatego analitycy muszą dokładnie zbadać zdolność kredytową wnioskującego i dodatkowo – przyjrzeć się dokumentacji związanej z nieruchomością. Ta ma bowiem stanowić zabezpieczenie w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania. 

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej – co dalej?

Po przyznaniu kredytu hipotecznego zostaniesz poproszony o udanie się do banku i podpisanie umowy kredytowej. Następnie – w zależności od ustaleń – kwota zostanie wypłacona w całości lub w transzach (w przypadku np. budowy domu). 

21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Prawda czy fałsz?

Prawda. Banki muszą wyrobić się z wydaniem decyzji kredytowej w ciągu 21 dni kalendarzowych. Czas ten jednak liczony jest od momentu złożenia wniosku wraz z kompletem wszystkich potrzebnych dokumentów. To oznacza, że jeśli po tygodniu bank poprosi Cię o przedłożenie kolejnego potwierdzenia, to czas ten liczony jest od nowa. 

Co zrobić w przypadku otrzymania negatywnej decyzji kredytowej?

Warto poprosić bank o uzasadnienie odmowy, a następnie – przeanalizować podane powody. Być może problemem nie są zbyt niskie zarobki czy duża liczba zobowiązań tylko – krótki staż pracy. W takiej sytuacji wystarczy odczekać kilka miesięcy i złożyć ponownie wniosek kredytowy lub też spróbować szczęścia w innym banku. 

W jaki sposób skrócić okres oczekiwania na kredyt w banku?

Na to, ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego Ty sam masz duży wpływ. Wystarczy, że poprawnie wypełnisz wniosek i dostarczysz do banku wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić – możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Jeśli mocno zależy Ci na czasie – złóż wniosek o przyspieszenie wydania decyzji kredytowej. Pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio uargumentować swoją prośbę. 

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. Dziennik Gazeta Prawna

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9310212,zlozono-472-tys-wnioskow-o-bezpieczny-kredyt-2-umow-znacznie-mniej.html

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()