Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku

Jak kupić mieszkanie? Gdy wreszcie nadchodzi moment, w którym możemy zdecydować się na kupno własnego lokum, warto podejść do tego przedsięwzięcia kompleksowo. Mieszkanie mieszkaniu nierówne, a poza formalnościami, warto uważnie przeanalizować wszystkie czynniki. Radzimy, jak znaleźć swoje idealne cztery kąty!

Nabycie mieszkania to nie krótka transakcja, a rozbudowany proces, do którego warto się kompleksowo przygotować.

Poza zgromadzeniem odpowiedniego zaplecza finansowego, konieczne jest także poświęcenie czasu na odpowiednie poznanie rynku, formalności, kwestii prawnych, podatkowych, a to wszystko należy zestawić ze swoimi potrzebami i możliwościami. Zatem, jak kupić mieszkanie i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

Mieszkanie czy dom – co chętniej wybierają Polacy?

Obserwując krajobraz polskich miejscowości, miast i przedmieść, a także wspominając swoje własne doświadczenia, nie ulega wątpliwości, że społeczeństwo wybiera pomiędzy dwiema podstawowymi odmianami domów – mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych i domami jednorodzinnymi.

Według danych Eurostatu z 2015 roku 1 to właśnie domy jednorodzinne stanowią dominującą odmianę nieruchomości, w których mieszkają Polacy – w badaniu grupę tę tworzyło aż 57% przebadanych mieszkańców naszego kraju. Poza 9% żyjącymi w tzw. domach wielorodzinnych (szeregowce, bliźniaki itd.), 35% osób mieszka w blokach – to wciąż duża i istotna liczba.

popyt na nieruchomości w Polsce
źródło: dane Morizon z sierpnia 2018 roku

Co więcej, gdy spojrzeć na dane z sierpnia 2018 roku pod kątem tego, jak kształtuje się popyt na rynku nieruchomości, to jednak właśnie mieszkania są najbardziej pożądane. Jak podaje serwis Morizon na podstawie własnych badań 2, opisywany typ nieruchomości cieszył się powodzeniem ponad połowy Polaków. Drugie miejsce zajęły domy – 35,85% rodaków zdecydowało się na taki zakup.

Rynek pierwotny a wtórny

Warto na początku wskazać dwie podstawowe kategorie, na które dzieli się rynek mieszkaniowy. Poza widocznymi na każdym kroku w przestrzeni miejskiej i podmiejskiej inwestycjami deweloperskimi lub komunalnymi, na polskim rynku nieruchomości jest też przecież ogromna liczba już wybudowanych bloków mieszkalnych, które nie pozostają w całości zamieszkane i zagospodarowane.

Rynek pierwotny tworzą inwestycje realizowane głównie przez prywatne firmy deweloperskie. Mowa o mieszkaniach dopiero powstających, świeżo wybudowanych lub świeżo oddanych do użytku. Nieco bardziej niszowym, wspomnianym już rozwiązaniem, są mieszkania komunalne, które realizowane są obecnie w modelu tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to tyle, że na zlecenie np. gminy prywatny deweloper wykonuje określoną inwestycję.

Drugą grupą jest rynek mieszkań w budynkach tworzących już od dawna miejski lub podmiejski krajobraz, czyli tzw. rynek wtórny. Zazwyczaj są to mieszkania, które przez lata posiadały już co najmniej jednego lub więcej właścicieli, pochodzące zarówno od członków rodzin pozyskanych ich w ramach dziedziczenia lub spadków, a także od osób handlujących nieruchomościami, którzy np. nabywają używane mieszkania.

Co ma znaczenie przy wyborze mieszkania

Mieszkanie z rynku pierwotnego a wtórnego – argumenty za i przeciw

Patrząc na przytoczone wyżej badania, pod wieloma aspektami dotyczącymi preferencji Polaków wobec wyboru mieszkania, zarówno nowe, jak i te z rynku wtórnego mogą dobrze odpowiadać na te potrzeby. Nie oznacza to oczywiście, że między mieszkaniami z obu tych grup nadal nie ma powszechnie powtarzających się specyficznych zalet i ciążących na nich wad.

rynek pierwotny a rynek wtórny

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego.

  • Niższy koszty transakcyjne (brak podatku od czynności cywilno-prawnych).
  • Nowoczesne, estetyczne wzornictwo.
  • Większa szansa na dostosowanie do dzisiejszych potrzeb, jak duże schowki na rowery, wózki czy miejsca parkingowe w garażu podziemnym.
  • Urządzamy mieszkanie całkowicie według własnego projektu i potrzeb.
  • Lepsza izolacja cieplna budynku.
  • Możliwość skorzystania z atrakcyjnych pakietów promocyjnych deweloperów.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego.

  • Powtarzające się problemy z budowaniem deweloperskich osiedli w dyskusyjnych, oddalonych od infrastruktury i komunikacji miejskiej, lokalizacjach.
  • Pojawiające się kłopoty jakościowe z nowo oddanymi do użytku budynkami.
  • Mnożące się narzekania na brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych przy niektórych inwestycjach.
  • Powtarzające się narzekania na budowanie niektórych budynków zbyt blisko siebie, bez zachowania odpowiedniej przestrzeni i naświetlenia słonecznego.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego.

  • Częściej mieszkania są gotowe do zamieszkania „od zaraz”.
  • Wiele osiedli, szczególnie z wielkiej płyty, znajduje się w sąsiedztwie pełnowartościowej infrastruktury handlowej, edukacyjnej, kulturalnej i komunikacyjnej.
  • Duże pole do negocjowania ceny zakupu.
  • Większe szanse na znalezienie konkurencyjnych ofert w okazyjnych cenach.
  • Możliwość przemeblowania, remontu lub jedynie drobnych poprawek w urządzeniu – pole do manewru jest ogromne.

Wady mieszkania z rynku wtórnego.

  • Konieczność opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie.
  • Archaiczny wygląd wielu budynków.
  • Niedogodności w wyposażeniu bloków, jak np. przestarzałe lub psujące się windy, małe pomieszczenia na rowery i wózki.
  • Gorsza izolacja cieplna i dźwiękowa, a co za tym idzie – większe koszty utrzymania i mniejsze poczucie prywatności.
  • Powszechny problem „krzywych ścian” w budynkach z wielkiej płyty.

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Rzadko kiedy decyzja o zakupie mieszkania jest efektem impulsu i poddania się chwili. Częściej jest to skrupulatnie zaplanowana procedura, do której realizacji przyszły nabywca lub para nabywców przygotowuje się odpowiednio miesiącami, a nawet i latami. Za zielone światło do rozpoczęcia poszukiwań za wymarzonymi czterema kątami uznać można kilka istotnych czynników, spośród których wyróżnić można dwie główne kategorie. Przyjrzyjmy się nim.

Kwestie osobiste.

  • Zawarcie małżeństwa lub wkroczenie w okres stabilizacji w związku.
  • Narodziny dziecka.
  • Chęć przeprowadzenia się do nowego miasta i rozpoczęcia tam nowego życia.
  • Stabilizacja związana ze znalezieniem np. nowej pracy.

Kwestie ekonomiczne.

  • Zgromadzenie potrzebnego kapitału do zakupu mieszkania.
  • Otrzymanie zgody na otrzymanie kredytu lub dofinansowania.
  • Znalezienie atrakcyjnej inwestycji.

Przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkania warto też wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, które mają bezpośredni wpływ nie tylko na cenę i atrakcyjność mieszkania, ale i sprzyjający lub niekorzystny wpływ podczas prac remontowych lub wykończeniowych.

  • Pora roku.
    Okres, w którym podejmujemy się zakupu nieruchomości, może mieć większe znaczenie, niż może się wydawać. Przyczyny są proste – w razie konieczności dokonania prac remontowych lub wykończeniowych w mieszkaniu, bardziej sprzyjającymi warunkami w roku są miesiące ciepłe. Jest to szczególnie istotne, jeżeli mamy zamiar wymienić lub zamontować okna. Pory roku odróżniają się też popytem – w ciepłych miesiącach zainteresowanie jest większe, bo łatwiej się przemieścić w celu obejrzenia danej inwestycji, a deweloperzy zwykle właśnie w tym okresie oddają inwestycje do użytku.
  • Koniunktura rynkowa.
    Rynek nieruchomości to intensywnie tętniący życiem organizm. Wraz ze zjawiskiem mobilności, która skutkuje rozrastaniem się miejskich i okołomiejskich aglomeracji oraz wyludnianiem peryferyjnych obszarów Polski, a także ze wciąż niezaspokojonym popytem na nieruchomości, zakup ten jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Choć „tanio już było”, to warto śledzić rynkowe trendy związane z wahaniami średnich cen za metr kwadratowy na rynku mieszkań w mieście, gdzie chcemy zamieszkać. Jak widać po poniższym wykresie obrazującym sytuację z ostatnich 6 lat w Gdańsku, nawet przy ogólnej tendencji wzrostowej zachodzą wyraźne spadki. Warto śledzić sytuację rynkową na bieżąco.
średnia cena za metr kwadratowy gdańsk

Jeżeli bierzesz kredyt, zwróć uwagę na stopy procentowe!

Jeżeli planujesz kupić swoje mieszkanie za gotówkę – możesz spokojnie pominąć ten akapit. Jeżeli jednak planowanym źródłem finansowania inwestycji ma być kredyt, to z czynników zewnętrznych, które zawsze powinny być brane pod uwagę, powinny być przede wszystkim stopy procentowe.

Choć jeszcze pół roku temu był to parametr utrzymujący się w rekordowo długiej stagnacji, tak sytuacja pandemii COVID-19 i jej wpływu na światową i polską gospodarkę skłoniła, ustalający wysokość stóp Narodowy Bank Polski, do obniżenia ich wartości między marcem a czerwcem 2020 roku aż czterokrotnie 4.

Zmiany w stopach procentowych NBP w latach 2014-2020

Decyzja ta niesie ze sobą dwojakie skutki – z jednej strony lokaty bankowe to dziś katastrofalnie nieopłacalna inwestycja, niosąca za sobą zaledwie symboliczne pomnożenie kapitału. Z drugiej jednak strony, historycznie niskie stopy oznaczają też niższe koszty kredytów, na czele z hipotecznymi. Co za tym idzie, warunki do zaciągnięcia kredytu są paradoksalnie do trudnej sytuacji gospodarczej – bardzo sprzyjające. Warto śledzić sytuację związaną z wysokością stóp procentowych.


Top 3 kredytów hipotecznych

Czerwona Skarbonka poleca

1.
Kredyt Hipoteczny VeloBank
1.
Kredyt Hipoteczny VeloBank
Okres spłaty
12 - 300 miesięcy
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 600 000 zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
9,29 %
SPRAWDŹ
2.
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt PKO BP
2.
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt PKO BP
Okres spłaty
12 - 420 miesięcy
Marża
2,13 %
Kwota
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
RRSO
9,48 %
SPRAWDŹ
3.
Kredyt Hipoteczny Pekao S.A.
3.
Kredyt Hipoteczny Pekao S.A.
Okres spłaty
12 - 360 miesięcy
Marża
1,84 %
Kwota
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Prowizja
1,99%
RRSO
10,38 %
SPRAWDŹ

Gdzie kupić mieszkanie? Lokalizacja to podstawa!

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kwestię zakupu mieszkania jest jego lokalizacja. Dobrze obrazują to wyniki badania ośrodka Kantar TNS przytoczone w jednej z powyższych infografik, w którym pod kątem najważniejszych kwestii przyświecających Polakom w obliczu zakupu własnych czterech kątów jest właśnie to, gdzie znajduje się nieruchomość.

Dlaczego lokalizacja jest tak ważna w przypadku zakupu mieszkania?

  • Determinuje ona czas, jaki codziennie będziemy musieli poświęcać na dojazdy do regularnie odwiedzanych przez nas miejsc związanych z edukacją lub pracą, a jeśli posiadamy pociechy – także i ich potrzebami. Warto zatem sprawdzić, jak blisko lokalizacji mieszkania jest nasza uczelnia, miejsce pracy, a także szkoła lub przedszkole.
  • Ma to także znaczenie dla codziennej wygody związanej z realizowaniem bieżących potrzeb. Takich jak odwiedziny w sklepach, punktach gastronomicznych, placówkach kulturalnych, a także korzystanie z komunikacji miejskiej.
  • Lokalizacja to także wpływ na dobrostan psychiczny i samopoczucie, a także zdrowie. Wpływ ma na to ilość terenów zielonych w okolicy, odległość od zanieczyszczonych od spalin i hałasu ruchliwych arterii miasta, a także ewentualne sąsiedztwo szczególnie groźnych dla zdrowia obiektów, jak wysypiska śmieci czy składowiska odpadów.
  • Wielkość miejscowości, w której znajduje się mieszkanie – im mniejsza i rzadziej zaludniona okolica, oddalona od dużego ośrodka miejskiego, tym większe ryzyko niedoboru placówek edukacyjnych i usługowych, a także większa odległość od miejsca pracy. W zamian otrzymujemy jednak ciszę, czyste powietrze i przestrzeń tak cenną dla np. wychowywania dzieci, a także i tak coraz lepiej rozwijającą się w wielu miejscowościach ofertę np. sklepów czy żłobków.
  • Całokształt wspomnianych czynników w istotnym stopniu wpływa na koszt nieruchomości – im atrakcyjniejsza lokalizacja i pełnowartościowe udogodnienia, tym jest ono droższe, a grono chętnych większe.

Nie da się ukryć – zakup mieszkania to sztuka kompromisów, a także wartościowania priorytetów, jakie obieramy za kluczowe podczas selekcji najlepszej nieruchomości.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Kolejną ważną kwestią w obliczu zakupu mieszkania jest kwestia sfinansowania jego zakupu. Na tym polu wyróżnić można dwa sposoby. Pierwszy to zakup mieszkania za gotówkę, czyli ze zgromadzonych środków finansowych wystarczających na pokrycie pełnych kosztów związanych z ceną nieruchomości oraz towarzyszącym temu procedurom. Pole do zgromadzenia środków jest tutaj oczywiście nieograniczone – mogą to być własne oszczędności, a mogą np. środki podarowane przez rodzinę.

Drugą metodą pozwalającą sfinansować zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. To długoterminowe, ratalne zobowiązanie udzielane przez bank, który po spełnieniu niezbędnych warunków z zakresu zdolności kredytowej i wpłaceniu wkładu własnego, pozwala zakupić mieszkanie w zamian za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Spłata kredytu hipotecznego uzależniona jest od indywidualnej specyfiki, jednak zazwyczaj to co najmniej 20, a nawet i 30 oraz więcej lat.

Stwierdzenie, że to inwestycja niezwykle kosztowna może brzmieć jak banał, jednak to właśnie kosztowność nieruchomości determinuje zjawisko, które dobrze obrazuje niżej przedstawiona infografika. To kolejny aspekt, który poddany został badaniu pracowni Kantar TNS na początku 2018 roku, przedstawiając specyfikę polskich nabywców nieruchomości. Zdecydowana większość Polaków właśnie kredytem hipotecznym finansuje zakup swojego mieszkania.

jak kupić mieszkanie - źródło finansowania zakupu nieruchomości

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Kwota zakupu mieszkania, którą widzimy w ogłoszeniu sprzedaży, w żadnym wypadku nie jest pierwszym i jedynym kosztem, jaki ponosimy podczas zakupu. Zakup nieruchomości to procedura rozbudowana i kosztowna. To, jakie opłaty będą konieczne w związku z nabyciem mieszkania, są uzależnione od sposobu zakupu – w pierwszej kolejności przyjrzymy się kosztom towarzyszącym nabyciu go za gotówkę.

  • Opłata notarialna.
  • Założenie księgi wieczystej (200 zł).
  • Wpis prawa własności w księdze (0,1% wartości mieszkania).
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych.
  • Opcjonalnie – prowizja dla biura pośrednictwa nieruchomości.

Co szczególnie warto dodać, jedną z kosztowniejszych opłat spośród z wyżej wspomnianych jest tzw. taksa notarialna, którą uiścić musimy podczas finalizacji transakcji zakupu mieszkania. Jej wysokość obliczana jest według schematu: 1010 złotych oraz dodatkowe 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 złotych, jeżeli nieruchomość nie jest droższa niż 1 000 000 złotych.

Koszty przy zakupie mieszkania

Dodatkowe koszty przy kredycie hipotecznym

Jeśli mowa z kolei o zakupie mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego, to transakcja ta obkupiona jest dość obszerną gamą dodatkowych kosztów, które obszernie charakteryzujemy niżej.

  • Wkład własny.
    Jest to procent od wartości mieszkania, na którego zakup zaciągamy kredyt. Podczas zaciągania go konsument jest zobowiązany wnieść co najmniej minimalny wkład własny, którego procentowa wartość jest ustalana indywidualnie przez bank. W ostatnim czasie waha się on między 20% a 40% wartości nieruchomości.
  • Prowizja.
    Jak każdy kredyt w banku, także i kredyt hipoteczny na zakup mieszkania wiąże się z dodatkowymi opłatami z tytułu udzielenia kredytu. Bank za tę usługę dolicza zgodnie z prawem koszt oprocentowania, marży i prowizji, które w zależności od konkretnego przypadku można opłacić przy zaciąganiu zobowiązania, a można wliczyć do rat.
  • Koszt wpisania hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
    Procedura wpisania hipoteki do księgi regulującej stan własnościowy mieszkania również wiąże się z opłatą, a niekiedy procedura ta poddawana jest nawet ubezpieczeniu. To podstawowy dowód na to, że nieruchomość posiada na sobie kredyt.
  • Ubezpieczenie.
    To jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia kredytu hipotecznego, którą zaciągnąć można na wiele różnych niepożądanych okoliczności, jak np. utrata pracy czy uszczerbek na zdrowiu u kredytobiorcy lub kredytobiorców.

Jakie podatki należy opłacić przy zakupie mieszkania?

W przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nabywając nowe lokum np. od dewelopera, ponosimy koszt podatku VAT. Nie opłacamy go, mówiąc obrazowo, manualnie, ponieważ jest on już wliczony w kwotę zakupu nieruchomości, jaką ustalił deweloper. Stawka tego podatku jest uzależniona od metrażu mieszkania – a zatem im większą nieruchomość nabywamy, tym większy podatek VAT płacimy w związku z tą transakcją. Co więcej, rozróżnia się dwie stawki tej daniny.

  • Powierzchnia mieszkania do 150 metrów kwadratowych – podatek VAT 8%.
  • Powierzchnia mieszkania powyżej 150 metrów kwadratowych – podatek VAT 23%.

Jeżeli z kolei mówimy o zakupie mieszkania z ryku wtórnego, to podstawowym podatkiem, jaki należy opłacić, jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Sposób jego naliczania jest prosty – wysokość stanowi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Jego kwota naliczana i odprowadzana jest przez notariusza, który wystawia akt notarialny towarzyszący finalizacji transakcji zakupu.

Podatek od zakupu nieruchomości

Jak kupić mieszkanie – formalności

W przypadku zakupu mieszkania za gotówkę, głównymi formalnościami, o jakich należy pamiętać, jest umowa kupna-sprzedaży mieszkania, a także dokument potwierdzający stan dotychczasowej własności nieruchomości. Co więcej, należy zweryfikować też księgę wieczystą nieruchomości, a następnie zaktualizować wpis przenosząc akt własności. Przyda się też notarialne poświadczenie wykonania czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli mówimy o nabyciu mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego, lista formalności jest znacznie obszerniejsza. Składają się na nią przykładowe dokumenty.

  • Status prawny nieruchomości (rynek wtórny).
  • Zawarta umowa z deweloperem (rynek pierwotny).
  • Umowa przedwstępna kupna mieszkania (rynek wtórny i pierwotny).
  • Wycena kupowanej nieruchomości wraz z opinią rzeczoznawcy.
  • Dokumenty potwierdzające tożsamość i zdolność kredytową.
  • Potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.

Umowa przedwstępna przy zakupie mieszkania – wskazówki

Pora omówić kolejną ważną formalność, która związana jest z kupnem mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Jest to tzw. umowa przedwstępna zakupu mieszkania, którą należy zawrzeć z deweloperem sprzedającym mieszkanie lub dotychczasowym właścicielem mieszkania. To niezbędna formalność niezbędna do zaciągnięcia kredytu, w której powinny pojawić się niżej wskazane informacje.

  • Data oraz miejsce zawarcia umowy.
  • Dane osobowe sprzedającego oraz zainteresowanego nabyciem.
  • Przedmiot umowy – czyli charakterystyka mieszkania.
  • Kwota, za jaką mieszkanie jest sprzedawane.
  • Termin, w którym umowa ostateczna ma być zawarta.
  • Określenie zaliczki a zadatku.

Zawarcie przedwstępnej umowy kupna mieszkania nie jest bezwzględnie wiążącym zobowiązaniem. W przypadku nie uzyskania kredytu, nie należy obawiać się obligatoryjnych kar za zerwanie umowy – chyba, że tak zastrzeżono za obopólną zgodą podczas jej zawierania. Nie powinno się oczywiście jednak na takie coś godzić – to stawia zainteresowanego w bardzo ryzykownej pozycji.

Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć

Polisę ubezpieczeniową najlepiej zawrzeć już po sfinalizowaniu transakcji zakupu, znając wszelkie czynniki kształtujące rodzaj i rozmiar, jaki obejmować będzie ubezpieczenie.

Co warto mieć na uwadze podczas ubezpieczenia mieszkania?

  • Następstwa kataklizmów.
  • Skutki związane z nieoczekiwanymi awariami, jak np. pęknięciem rury, zwarciem instalacji elektrycznej itd.
  • Następstwa choroby lub utraty życia właściciela mieszkania, która może negatywnie wpłynąć na mieszkających w nim.

Szukając najlepszej polisy, warto zwrócić uwagę na te zoptymalizowane pod mieszkania, a następnie porównać je z innymi. Może się przez to okazać, że dana oferta jest nie tylko atrakcyjna cenowo, ale i obejmuje więcej następstw i ma wyższe kwoty gwarancyjne. Warto dokładnie sprawdzić te aspekty, gdyż w razie niepożądanych zdarzeń wypłata środków z polisy powinna być sprawna i pozbawiona komplikacji.

Co sprawdzić kupując mieszkanie?

Dokonanie zakupu mieszkania to niezwykle ważna transakcja, która wiąże się z dużym ładunkiem emocjonalnym. To nic dziwnego i nic nagannego – w końcu nabywamy podstawowy element codziennego funkcjonowania, w którym, być może- spędzimy najważniejsze momenty swojego życia. Na mieszkanie, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, nie można jednak patrzeć przez różowe okulary. Warto zachować dystans aż do samego końca, co zmniejszy ryzyko popełnienia najpopularniejszych błędów nabywców własnego M.

Na co powinno się uważać i co warto mieć na uwadze podczas całego procesu zakupu mieszkania? Sprawdźmy najpierw obarczony licznymi ryzykami rynek wtórny.

  • Jeżeli zakupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, należy upewnić się, czy sprzedający nam mieszkanie posiada do niego deklarowane prawo własnościowe.
  • Nieruchomość z rynku wtórnego mogła być w przeszłości zakupiona na kredyt hipoteczny, który dalej nie został spłacony – sprawdź, czy mieszkanie nie posiada w księdze wieczystej informacji o obciążeniu hipoteką. Nie ma nic niebezpiecznego w zakupie mieszkania z kredytem, ale nie może to być sekretem.
  • Dopełnijmy wszelkich formalności związanych ze zbyciem nieruchomości, na czele ze wpisem w księdze wieczystej.
  • Dokładnie sprawdźmy stan mieszkania, czy nie posiada wad ukrytych jak np. pęknięcia w ścianach, uszkodzone wyposażenie, niedziałająca instalacja elektryczna, cieknące krany, a nawet kłopotliwi sąsiedzi czy uciążliwe, hałaśliwe sąsiedztwo. To bardzo ważne, gdyż wady mieszkania mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, a także sąsiadom poprzez np. zalanie.
  • Sprawdźmy, czy mieszkanie posiada ubezpieczenie i jaka forma zabezpieczenia to jest. Warto to zrobić, szczególnie na wypadek pojawienia się awarii wyposażenia mieszkania już po zakupie.
na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Teraz scharakteryzujmy najważniejsze wskazówki dla kupujących nowe mieszkanie od dewelopera.

  • Dokładnie sprawdźmy dewelopera, który sprzedaje nam nieruchomość. Chwytliwe prospekty i wizualizacje to nie wszystko – sprawdźmy, czy wpis o firmie widnieje w KRS. Zweryfikujmy informacje o spółce w sieci, czy nie pojawiała się ona w mediach w negatywnym świetle, czy ma ona przejrzystą strukturę własnościową i czy na temat dewelopera nie ma podejrzanie zbyt mało potrzebnych informacji. Co ważne – upewnijmy się, że firma posiada potrzebny kapitał na ukończenie inwestycji.
  • Przyjrzyjmy się dokładnie nieruchomości, jeżeli została już ukończona. Oceńmy, czy nie posiada wad konstrukcyjnych i czy została wykonana zgodnie ze sztuką. Warto tutaj wynająć profesjonalnego rzeczoznawcę.
  • Zweryfikujmy księgę wieczystą, sprawdzając zawarte tam informacje o strukturze własnościowej.
  • Upewnijmy się, że mieszkanie jest ubezpieczone od ewentualnych niedociągnięć i wad nieruchomości, które wyjdą na wierzch z czasem.
na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego

Jak kupić mieszkanie – podsumowanie

Podsumowując nasz obszerny poradnik – zakup mieszkania to niezwykle ważna i rozbudowana transakcja, do której należy się kompleksowo przygotować. Poza sprecyzowaniem swoich oczekiwań i znalezieniem optymalnej nieruchomości w dobrej lokalizacji, warto dokładnie sprawdzić ją przed zakupem i chłodnym okiem ocenić, czy nie kupujemy kota w worku.

Warto też przygotować się finansowo do transakcji – pamiętajmy, że poza kwotą zakupu mieszkania trzeba też ponieść koszty podatkowe, opłaty notarialne czy formalności związane z księgą wieczystą i strukturą własnościową. Przechodząc przez rozbudowaną ścieżkę formalności, wynagrodzenie będzie jedyne w swoim rodzaju – własne cztery kąty, czyli nasze miejsce na Ziemi!

Źródła:

  1. https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170412-1
  2. https://www.morizon.pl/blog/rynek-nieruchomosci-w-polsce-statystyki/
  3. https://blog.otodom.pl/2018/08/jak-oni-kupuja-badanie-preferencji-i-satysfakcji-klientow-rynku-pierwotnego-czesc-2.html
  4. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/wskazniki/wykresy.html
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • A
    A

    Adam

    02.12.2020, 08:26

    Wyróżniający się komentarz

    Dokładnie czegoś takiego szukałem. Jeżeli mogę jeszcze wiedzieć, czy w przypadku zakupu mieszkania od developera (hipoteka z opłata u notariusza) nadal należy się udać do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni, żeby złożyć jakieś oswiadczenie na zerową stawkę podatku? Tego się nie mogę doszukać w żadnym miejscu…

    • T
      T

      Tom

      21.12.2021, 09:44

      Wyróżniający się komentarz

      Z tego co wiem to nie, notariusz wysyła te informacje.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie