Kredyt konsolidacyjny hipoteczny — oferty i poradnik

Czy można spłacić różne zobowiązania finansowe i zastąpić je jednym kredytem hipotecznym? Odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Sprawdź, jak i gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

kredyt hipoteczny konsolidacja

Kluczowe informacje:

 • Konsolidacja kredytów hipotecznych nie jest zbyt popularna, jest jednak jak najbardziej możliwa.
 • Razem z kredytem hipotecznym można skonsolidować kredyt gotówkowy czy limit na karcie kredytowej. Muszą być to jednak zobowiązania prywatne, a nie te wzięte na firmę.
 • Do konsolidacji kredytu hipotecznego niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa.
 • Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które gubią się już w gąszczu swoich zobowiązań. Aby jednak wziąć kredyt hipoteczny konsolidacyjny, niezbędna jest nieruchomość jako zabezpieczenie.

Posiadanie kilku zobowiązań finansowych w różnych bankach może być problematyczne. Kłopotliwe jest, chociażby pilnowanie różnych terminów płatności. Ponadto oferty banków zmieniają się tak dynamicznie, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że dużo przepłacasz za swoje zobowiązania. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego hipotecznego.

Czy można konsolidować kredyty hipoteczne?

Konsolidacja kredytów hipotecznych jest jak najbardziej możliwa. Nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, gdyż wiąże się z dużą ilością formalności, ale nie ma przeszkód, by konsolidować także takie zobowiązania.

Jednak w przypadku kredytu mieszkaniowego większą popularnością cieszy się refinansowanie.

Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie kredytu

Powiem szczerze, że różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest płynna i zależy od banku. Jeden może nazywać wszystkie kredyty konsolidacyjnymi, inny rozdziela te dwa pojęcia na konsolidację i refinansowanie.

Aby nic się nie pomieszało, przyjmuję, że:

 • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest na spłatę innych zobowiązań w bankach, czyli łączysz kilka rat w jedną.
 • Kredyt refinansowy hipoteczny to przeniesienie istniejącego zobowiązania hipotecznego z jednego banku do drugiego, czasami z możliwością dobrania dodatkowej kwoty kredytu. Refinansowanie zazwyczaj ma sens w momencie, gdy inny bank proponuje dużo niższe oprocentowanie.
Kredyt refinansowy – na czym polega refinansowanie? Zobacz

Co to jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Kredyt konsolidacyjny, czy to hipoteczny, czy też gotówkowy, polega na tym samym: jest to połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. Zamiast kilku różnych rat w różnych bankach płacisz jedną. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny różni się od gotówkowego tym, że musisz posiadać odpowiednią nieruchomość, która będzie stanowić zabezpieczenie.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Schemat działania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest następujący:

 • Masz różne zobowiązania, które chcesz połączyć. Idziesz do wybranego banku po kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
 • Bank potrzebuje dokumentów, np. umów kredytowych łączonych zobowiązań czy operatu szacunkowego nieruchomości. Donosisz, co potrzeba.
 • Następnie czekasz na rozpatrzenie wniosku. Jeśli odpowiedź banku jest pozytywna, następuje spłata i zamknięcie dotychczasowych zobowiązań finansowych. Zamiast kilku rat w różnych bankach masz jedną w jednym.
 • Równocześnie musisz dokonać wpisu banku do księgi wieczystej nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Zazwyczaj banki nie mają problemów z konsolidacją wszystkich produktów kredytowych różnych banków. Jedynym kryterium jest to, aby były to zobowiązania prywatne, a nie na firmę.

Możesz połączyć:

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Ktoś mógłby się zastanowić, po co kolejny twór: kredyt konsolidacyjny hipoteczny, skoro jest przecież pożyczka hipoteczna?

Różnica jest zasadnicza: do pożyczki hipotecznej musisz mieć 2x większą zdolność kredytową. Przeznaczasz ją na dowolny cel, a więc możesz nią spłacić także zobowiązania w innych bankach. Ale bank kredytujący i tak nie odejmie rat tych zobowiązań przy obliczaniu Twojej zdolności.

W kredycie hipotecznym konsolidacyjnym spłacane kredyty nie obciążają zdolności kredytowej, ponieważ po prostu zastępujesz istniejące zobowiązania nowym.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny — różnice Zobacz

Jakie banki udzielają kredytu konsolidacyjnego hipotecznego?

Bank ING i kredyt hipoteczny na konsolidację

 • Możesz nim spłacić różne zobowiązania z innych banków, np. pożyczki gotówkowe, karty kredytowe.
 • Kwota kredytu do 80% wartości nieruchomości.
 • Oprócz tego ING ma w ofercie refinansowanie kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny w Banku Pocztowym

 • Na spłatę wszystkich udokumentowanych zobowiązań finansowych, oprócz firmowych.
 • Do 70% wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu.
 • Kwota kredytu od 50.000 zł do 500.000 zł.
 • Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego hipotecznego: do 30 lat.

Millennium: kredyt hipoteczny na konsolidację

 • Całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego do 80% wartości nieruchomości.
 • Okres kredytowania od 3 do 30 lat.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny w bankach spółdzielczych

Banki spółdzielcze mają to do siebie, że pomimo tego, że najczęściej są zrzeszone w większą grupę, to ofertę każdy z nich kształtuje indywidualnie. Tak więc nie będzie nic dziwnego w tym, że w jednym banku spółdzielczym dostaniesz propozycję kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, a w drugim z tej samej grupy już nie.

Jako przykład wezmę Bank Spółdzielczy w Leśnicy, który oferuje hipoteczny kredyt konsolidacyjny:

 • Na spłatę zobowiązań takich jak pożyczka gotówkowa, limit na karcie kredytowej, limit kredytowy do konta bankowego, kredyt samochodowy, kredyty i pożyczki hipoteczne, kredyty mieszkaniowe, kredyty studenckie, a nawet kredyty i pożyczki udzielone przez zakład pracy.
 • Do 70% wartości nieruchomości.
 • Maksymalny okres spłaty 20 lat.

PKO Bank Polski Kredyt Hipoteczny MIX

 • Na różne cele, w tym na spłatę zobowiązań.
 • Do 90% wartości nieruchomości.
 • Okres kredytowania do 35 lat.

Dla kogo jest kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Warunkiem otrzymania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest posiadanie trzech rzeczy:

 1. Zdolności kredytowej. Kredytobiorca będzie musiał udokumentować swój dochód i wykazać, że stać go na to zobowiązanie. Będzie także sprawdzana historia kredytowa.
 2. Nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu. Bank będzie chciał wpisać się do hipoteki na pierwszym miejscu, więc jeśli masz np. mieszkanie, na które został zaciągnięty kredyt hipoteczny, który nie jest konsolidowany, to bank odrzuci taką nieruchomość jako zabezpieczenie. Wiele banków dopuszcza możliwość ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości, która należy nie do Ciebie, a do innej osoby — oczywiście pod warunkiem, że ta wyrazi na to zgodę.
 3. Zobowiązań finansowych do konsolidacji.

Jakie dokumenty przygotować do wniosku o kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Aby wziąć kredyt konsolidacyjny, w każdym wypadku niezbędny będzie ważny i niezniszczony dowód osobisty. Wbrew pozorom określenie: niezniszczony jest bardzo ważne. Kilkakrotnie musiałam odsyłać klientów z niczym, ponieważ ich dokument był np. pęknięty. Oprócz tego musisz przygotować się na zebranie dość sporego kompletu innych dokumentów.

Dokumenty finansowe

Czyli dokumenty, które potwierdzą Twoje źródło dochodu oraz jego wysokość. W zależności od tego, skąd otrzymujesz wynagrodzenie, mogą to być np.:

 • wyciągi z rachunku bankowego, na które wpływa pensja;
 • zaświadczenie od pracodawcy;
 • PIT z UPO za ubiegły rok;
 • decyzja o przyznaniu/waloryzacji emerytury/renty;
 • dokumenty dochodowe z Twojej działalności gospodarczej.

Dokumenty dotyczące nieruchomości która ma stanowić zabezpieczenie

Przede wszystkim niezbędny będzie numer księgi wieczystej nieruchomości, a także operat szacunkowy, czyli jej wycena. W zależności od banku operat wykonuje albo rzeczoznawca współpracujący z bankiem (oczywiście odpłatnie), albo zlecasz ją samodzielnie.

Dokumenty dotyczące konsolidowanych zobowiązań finansowych

Bank może poprosić o:

 • umowy kredytowe zobowiązań, które chcesz skonsolidować;
 • zaświadczenia z banków o aktualnym stanie zadłużenia ze wskazaniem nr kont do spłaty.

Już po uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego, niektóre instytucje będą od Ciebie wymagać dostarczenia potwierdzeń dokonania spłaty konsolidowanych zobowiązań i ich zamknięcia.

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku? Zobacz

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

 1. Koszt kredytu konsolidacyjnego, o którym opowiem szerzej w kolejnym akapicie.
 2. LTV, czyli ile kredytu konsolidacyjnego w stosunku do wartości nieruchomości możesz otrzymać. Jeśli potrzebujesz 450.000 zł, Twoja nieruchomość jest warta 500.000 zł, LTV to 80%, to maksymalnie dostaniesz 400.000 zł, czyli za mało, jak na Twoje potrzeby.
 3. Czy bank pobiera prowizję za nadpłatę lub całkowitą wcześniejszą spłatę. Być może w tym momencie nie masz na to środków, ale za jakiś czas może się to zmienić i zechcesz nadpłacić kredyt. Co prawda banki mogą pobierać prowizje za nadpłatę tylko w ciągu 3 pierwszych lat trwania kredytu, ale niektóre znalazły sposób, by to w pewien sposób obejść. Znam przypadek, w którym bank co prawda nie pobiera żadnej prowizji za nadpłatę, ale za to nalicza procentową prowizję za aneks do umowy, który jest niezbędny (w tym banku, w innych często tego nie ma) w przypadku, gdy klient chce skrócić okres kredytowania. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne z punktu widzenia całkowitego kosztu kredytu. A więc: warto dokładnie sprawdzić wszystkie opłaty przed podpisaniem umowy kredytowej i dopytać o nie doradcę.

Koszt kredytu konsolidacyjnego hipotecznego

Co składa się na koszt kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem hipotecznym? Tak naprawdę będzie on niemal bliźniaczo podobny do zwykłej hipoteki na cele mieszkalne. Podpowiadam, na jakie koszty powinieneś zwrócić uwagę, by wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny.

1. Oprocentowanie kredytu.

Może to być oprocentowanie stałe przez określony czas (z reguły 5 do max. 10 lat) lub zmienne.

Z tego drugiego część banków aktualnie zrezygnowała (np. ING). Teoretycznie z uwagi na dobro klienta, jednak dla mnie interesującym zagadnieniem pozostaje to, dlaczego nastąpiło to w momencie maksymalnie wysokich stóp procentowych. Oczywiście nigdzie nie jest powiedziane, że inflacja zacznie w końcu na dobre i realnie spadać i stopy również. Ale jednak w perspektywie kilku lat jest to realne. Dla mnie wygląda to nieco tak, jak gdyby banki wycofywały zmienne stopy z kredytów hipotecznych, ponieważ chcą zmusić klientów do zaciągania zobowiązania na wysoki procent na przynajmniej kilka lat.

Im oprocentowanie jest niższe, tym oczywiście lepiej.

2. Raty równe czy malejące.

Formuła spłaty ma wpływ przede wszystkim na całkowity koszt kredytu. Bardziej opłacalne są raty malejące, ale potrzebujesz większej zdolności kredytowej, by je otrzymać.

3. Prowizje.

Najczęściej spotkać się można z:

 • Prowizją za udzielenie kredytu.
 • Prowizją za wcześniejszą spłatę częściową lub całkowitą.

4. Ubezpieczenia.

Wymagane są co najmniej polisy ubezpieczenia nieruchomości i na życie kredytobiorców. Niektóre banki chcą także ubezpieczenia od utraty pracy itd. Często jest tak, że jak podpisujesz umowę kredytową wraz z ubezpieczeniami w banku, to otrzymujesz lepsze warunki cenowe (np. niższa marża).

4. Koszty okołokredytowe:

 • Koszt wyceny nieruchomości.
 • Koszt dokonania wpisów do księgi wieczystej.
 • Koszty zaświadczeń z banków o aktualnym saldzie zadłużenia (niektóre pobierają za to opłaty, zazwyczaj kilkadziesiąt złotych).
 • Koszt prowadzenia rachunku. Najczęściej bank chce, aby do kredytu założyć rachunek osobisty.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny — przykładowy kalkulator kosztów

Aby sprawdzić, czy konsolidacja kredytów będzie dla Ciebie opłacalną opcją, warto skorzystać z kalkulatora rat i wyliczyć całkowity koszt kredytu.

Sam proces korzystania z kalkulatora kredytu hipotecznego jest bardzo prosty — wystarczy wpisać kilka podstawowych danych (kwotę, okres, oprocentowanie, prowizję oraz wybrać rodzaj rat) i otrzymujesz gotowe wyliczenie wysokości raty oraz całkowitego kosztu kredytu.

Ale jak policzyć, czy kredyt konsolidacyjny będzie dla Ciebie opłacalny i ile zaoszczędzisz?

 1. Zsumuj kwoty zobowiązań, które chcesz połączyć.
 2. Wykonaj symulację kredytu hipotecznego konsolidacyjnego na wyliczoną sumę.
 3. Teraz musisz wyliczyć, ile kosztują Cię zobowiązania, które mają zostać połączone za pomocą kredytu konsolidacyjnego. W przypadku kredytu gotówkowego lub zobowiązania hipotecznego będzie to w miarę proste: logujesz się do bankowości, sprawdzasz, ile rat Ci pozostało i w jakiej wysokości, wszystko mnożysz i to jest całkowity koszt kredytu na dzień wykonania obliczenia. Nieco gorzej będzie obliczyć koszt zobowiązania w koncie czy na karcie kredytowej. Możesz przyjąć średnią z ostatniego pół roku czy roku. Wszystko sumujesz.
 4. Porównujesz obliczony koszt kredytu hipotecznego oraz konsolidowanych zobowiązań. Pamiętaj, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty.

Kiedy opłaca się konsolidować kredyty?

Konsolidacja zobowiązań kredytem hipotecznym ma sens, gdy:

 • Masz wiele kredytów w różnych bankach na wysoką kwotę.
 • Konsolidowane zobowiązania są drogie: np. z wysokim oprocentowaniem.
 • Otrzymasz ofertę kredytu konsolidacyjnego hipotecznego na bardzo korzystnych warunkach, np. z dużo niższym oprocentowaniem niż dotychczasowe kredyty gotówkowe.
 • Musisz wziąć kredyt na dłuższy okres, ponieważ obecne raty są dla Ciebie zbyt wysokie, a ze względu na brak wystarczającej zdolności kredytowej nie otrzymasz zwykłego kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Czy można skonsolidować kredyt hipoteczny z kredytem gotówkowym?

Większość banków, które mają w swoich ofertach konsolidacyjne kredyty hipoteczne, nie widzi problemu w tym, by połączyć zobowiązania zarówno hipoteczne, jak i gotówkowe. Wszystko rozbija się tak naprawdę o zdolność kredytową oraz posiadanie odpowiedniej nieruchomości pod zabezpieczenie. Musisz pamiętać o tym, że banki wymagają z reguły przynajmniej 80% wkładu własnego, co oznacza, że mogą skonsolidować zobowiązania na kwotę nie wyższą niż 80% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Sprawdź

Gdzie dostanę hipoteczny kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?

Niestety, ale nigdzie. Żaden bank nie udzieli kredytu (czy to zwykłego, czy też hipotecznego) osobie, która nie posiada zdolności kredytowej. Jest to dość powszechne błędne mniemanie: skoro daję nieruchomość pod zabezpieczenie, to po co jeszcze dokumentować dochody?

Jeśli masz nieruchomość pod zastaw, ale nie możesz udokumentować wystarczających zarobków, pozostaje szukanie pożyczki online w firmach pozabankowych.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego hipotecznego

Zalety kredytu konsolidacyjnego hipotecznego

 • Łączysz wiele zobowiązań w jedno i spłacasz tylko jedną ratę.
 • Taki kredyt z reguły jest znacznie tańszy: przy konsolidacji banki często oferują preferencyjne warunki cenowe.
 • Zyskujesz większą kontrolę nad wydatkami.
 • Ogromną zaletą jest wydłużenie okresu spłaty. Przy kredytach gotówkowych jest to najczęściej maksymalnie 10 lat, przy hipotecznych nawet 30. Jeśli masz problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, ponieważ raty są zbyt wysokie, to rozłożenie ich na dłuższy okres będzie dobrym pomysłem.
 • Niektóre banki dają możliwość dobrania dodatkowej kwoty kredytu w ramach zobowiązania konsolidacyjnego.
 • Jeśli przy konsolidowanych zobowiązaniach zawarte były umowy ubezpieczenia ze składką płatną z góry, to po spłacie bank musi zwrócić Ci ich niewykorzystaną część. Przy dużych pożyczkach są to często kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny — wady

 • Żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny zabezpieczony, musisz posiadać odpowiednią nieruchomość, na której bank dokona wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
 • Długa procedura kredytowa.
 • Konieczność dostarczenia dużej liczby dokumentów, z których niektóre są kosztowne (np. operat szacunkowy).
 • Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO. Należy w nim uwzględnić także umowy ubezpieczenia, które będą wymagane przez bank. Na przykład ubezpieczenie nieruchomości czy ubezpieczenie na życie kredytobiorcy.
 • Im dłuższy okres spłaty, tym wyższy całkowity koszt i mniej korzystny kredyt konsolidacyjny.
 • Jeśli przestaniesz spłacać kredyt konsolidacyjny hipoteczny, bank zajmie nieruchomość.
 • Możesz skonsolidować zobowiązania różnych banków, ale nie z firm pozabankowych, np. chwilówki.
 • Nie wszystkie banki mają oferty kredytów konsolidacyjnych hipotecznych.
 • Kredyt konsolidacyjny online nie jest dostępny. Niektóre instytucje dopuszczają możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej banku (np. PKO BP), ale umowę i tak musisz podpisać osobiście.

Czy kredyty hipoteczne konsolidacyjne mają sens?

Moim zdaniem, w niektórych sytuacjach tak. Jakie to sytuacje? Już Ci mówię.

 1. Masz wysokie zadłużenie w innych bankach.

Gdy przykładowy klient Kowalski ma 100-300.000 zł pożyczek gotówkowych w różnych bankach. I raz, zaczyna mieć problemy z terminowym zwrotem rat, a dwa, gubi się już w tym wszystkim, co, gdzie i kiedy ma spłacać.

 1. Oferta kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest znacząco korzystniejsza od zwykłego kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Podkreślę słowo-klucz: znacząco. Jeśli dostaję ofertę zwykłego kredytu gotówkowego np. na 11%, a kredyt hipoteczny konsolidacyjny mogę zaciągnąć z oprocentowaniem 9%, to dla mnie osobiście różnica jest zbyt mała, by angażować w cały proces jeszcze nieruchomość.

 1. Masz problem z terminową spłatą swoich zobowiązań, gdyż raty są zbyt wysokie.

Z konsolidacyjnego kredytu hipotecznego warto skorzystać, gdy dotychczasowe zobowiązania zaczynają Cię przytłaczać, a Twoja zdolność kredytowa nie pozwala na to, by wziąć kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Lub konsolidacja gotówkowa niewiele Ci da, ponieważ wszystkie zobowiązania są nowe i wzięte na maksymalny czas. Wtedy zaciągasz na maksymalny okres spłaty jeden kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Popatrz:

Kredyt gotówkowy dla klientów indywidualnych udzielany jest zazwyczaj na maksymalnie 10 lat.

W przypadku hipotecznego kredytu konsolidacyjnego okres spłaty to 30 lat.

Możesz zatem wydłużyć 3-krotnie czas trwania umowy kredytu konsolidacyjnego i tym samym znacząco zmniejszyć ratę.

Ale pamiętaj: im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy całkowity koszt kredytu. Na szczęście kredyty konsolidacyjne można z reguły nadpłacać bez dodatkowych kosztów. Lepiej jest rozciągnąć kredyt na dłuższy czas i spłacać go regularnie, nawet przepłacając, niż mieć opóźnienia lub przestać go spłacać w ogóle, ponieważ zostanie to z pewnością odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej. I później w przyszłości może się okazać, że zaciągnięcie kolejnego kredytu, nawet na drobną kwotę, będzie niemożliwe.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Ile kredytów można skonsolidować?

Każdorazowo musisz sprawdzić to w danym banku. Niektóre mają limity maksymalne (np. 7 zobowiązań), inne ich nie mają i ograniczeniem jest tylko zdolność kredytowa i wartość nieruchomości.

Czy konsolidacja to dobry pomysł?

Konsolidacja kredytu w wielu przypadkach jest korzystna. Szczególnie gdy coraz trudniej jest spłacać dotychczasowe zobowiązania. Wtedy zastępujesz je kredytem konsolidacyjnym hipotecznym, wydłużasz okres spłaty i dzięki temu płacisz znacząco niższą ratę.

Czy można spłacić wcześniej kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Kredyty konsolidacyjne można spłacać wcześniej, tak samo, jak inne zobowiązania. Jednak przed podpisaniem umowy kredytu sprawdź dokładnie, czy w danym banku nie ma za to prowizji.

W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką najłatwiej będzie dostać w banku, w którym posiadasz rachunek. Pod warunkiem że udziela on kredytu hipotecznego na konsolidację kredytów. Mając pełen wgląd do konta, bank może szybciej podjąć decyzję kredytową lub nie będzie wymagać dostarczenia tak wielu dokumentów dochodowych.

Czy mając kredyt hipoteczny, można wziąć coś na raty?

Kredyt hipoteczny nie wyklucza możliwości zaciągania innych zobowiązań. Jeśli tylko Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, możesz wziąć coś na raty czy starać się o np. kredyt gotówkowy.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie