Kalkulator kredytu hipotecznego – symulacja kredytu


Oblicz wysokość raty


Kupno mieszkania czy domu to jedna z najważniejszych i też najtrudniejszych decyzji jakie można podjąć. Najczęściej wiąże się to z wzięciem kredytu. Tylko jaki wybrać, na co zwrócić uwagę, który będzie dla nas najlepszy? Na te wszystkie pytania pomoże odpowiedzieć kalkulator kredytu hipotecznego, w którym możemy obliczyć wszystkie najważniejsze składowe i – przede wszystkim – wysokość raty.

Ostatnia aktualizacja: 2 Grudnia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
9,13 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 8,05% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 8,07%
RRSO
1,10 %
? w pierwszym roku, 2,07% w kolejnych latach. Niższa marża kredytu w zielonej odsłonie
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,39 %
RRSO
2,70 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
-
0,00 %
? Fundi nie pobiera marży za swoje usługi. Wynagradzany jest przez bank, u którego dojdzie do finalizacji umowy kredytowej.
Marża
0,00
? Fundi nie pobiera prowizji za swoje usługi. Wynagradzany jest przez bank, u którego dojdzie do finalizacji umowy kredytowej.
Prowizja
20 - 3 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,50 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?

Kalkulatory kredytowe są bardzo proste w użyciu. Jeśli interesuje nas symulacja kredytu hipotecznego, wystarczy że podamy podstawowe dane, o które jesteśmy proszeni. W ten sposób dowiemy się, jaka będzie rata kredytu, rzeczywisty koszt zadłużenia oraz poznamy wysokość odsetek. Proste.

Skąd możemy mieć pewność, że to, co widzimy w kalkulatorze będzie miało pokrycie w rzeczywistości? Dzięki wartości oprocentowania. Możemy również zaznaczyć rodzaj rat – równe lub malejące. Na tej podstawie poznamy harmonogram spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku równych rat kredytobiorca zobowiązany jest do spłacania takich samych kwot przez cały okres kredytowania. Raty malejące natomiast to takie, w których odsetki naliczane są od pozostałej kwoty zadłużenia. Im późniejsza rata, tym niższa jej kwota.

Co chcesz sfinansować dzięki kredytowi hipotecznemu?

Zobacz wyniki

Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego – sprawdź, ile faktycznie zapłacisz

Kupno mieszkania czy domu to bardzo poważna decyzja. Dla większości osób wiąże się ona z kredytem na niemal całe dorosłe życie, aż do emerytury. Nie dziwi więc, że kalkulatory kredytu hipotecznego cieszą się tak dużym powodzeniem – korzysta się z nich najczęściej. Ile kredytu wziąć, na jakie raty mnie stać, jaki będzie rzeczywisty koszt, na jak długi okres kredytowania się zdecydować – na te wszystkie pytania zdecydowanie łatwiej będzie sobie odpowiedzieć, kiedy przeanalizujemy wiele rozwiązań.

Kalkulator kredytu hipotecznego nie różni się specjalnie od innych. Bazuje tylko na nieco innych danych. Aby obliczyć to, co nas interesuje, wystarczy, że określimy kwotę kredytu, okres kredytowania w latach oraz oprocentowanie nominalne. Możemy również wybrać rodzaj rat. Np. raty annuitetowe (równe) lub malejące. W ten sposób otrzymamy liczbę oraz wysokość rat. Co więcej, można także dzięki temu sprawdzić harmonogram spłaty kredytu hipotecznego oraz całkowity koszt zobowiązania.

Taka symulacja kredytu hipotecznego pozwoli podjąć decyzję. Możemy z dużą doża prawdopodobieństwa przyjąć, że dane, które uzyskaliśmy, będą bardzo zbliżone do ostatecznych wyliczeń banku.

Koniecznie sprawdź zdolność kredytową

Chęć wzięcia kredytu to jedno, wyliczenia to drugie, ale zdolność kredytowa to jeszcze inna kwestia. Tak naprawdę najważniejsza. To ona decyduje o tym, jakiej wysokości możemy wziąć zobowiązanie, o ile w ogóle możemy. Pomocny okaże się kalkulator zdolności kredytowej.

Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić wszystkie niezbędne dane – miesięczny dochód, okres kredytowania, oprocentowanie, rodzaj rat, liczbę osób na utrzymaniu, stałe wydatki czy rodzaj zatrudnienia. Na tej podstawie otrzymamy informację, jak wysoki kredyt możemy zaciągnąć.

Warto również sprawdzić swój raport w BIK. Jeśli mamy dobrą historię kredytową, możemy być spokojni. Jednak jeśli nie jest ona nieskazitelna, może mieć bardzo duży wpływ na to, ile pieniędzy ostatecznie pożyczy nam bank.

Co jeszcze może mieć wpływ na naszą zdolność kredytową? Chociażby inne zaciągnięte kredyty czy pożyczki. Wszystko to tak naprawdę obniża naszą zdolność. Dlatego też, jeśli myślimy o kredycie hipotecznym, dobrze jest spłacić wcześniej wszystkie zobowiązania. Dzięki temu bank zobaczy, że jesteśmy „czyści” i jednocześnie stwarzamy mniejsze ryzyko niewypłacalności.

Jeżeli w trakcie spłacania hipoteki zdarzy nam się okres gorszej kondycji finansowej, można ubiegać się o odroczenie spłaty. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu o prolongacie kredytu.

Co tworzy koszt kredytu hipotecznego?

Co jeszcze ma wpływ na wysokość kredytu hipotecznego?

Należy wziąć pod uwagę, że symulacja kredytu hipotecznego, którą przeprowadziliśmy przy pomocy kalkulatora to tylko pogląd. Mniej lub bardziej będzie zbliżony do rzeczywistych kosztów, jednak to nie wszystko, o czym musimy pamiętać. Na wysokość kredytu oraz poszczególnych rat składa się jeszcze kilka czynników.

  • WIBOR® – oprocentowanie kredytów składa się marży banku, która jest stała, oraz ze stawki bazowej. Przy kredytach w złotówkach tą stawką jest WIBOR®, który w dużej mierze zależy od głównej stopy procentowej ustalonej przez Radę Polityki Pieniężnej. Im wyższa stopa, tym droższy kredyt. W przypadku kredytów w walutach obcych stawką będzie LIBOR lub EURIBOR. Warto jednak pamiętać, że kursy walut są zmienne, czyli mają wpływ na wysokość kredytu. Zwłaszcza w tych niepewnych i dynamicznych czasach lepiej stawiać na walutę własnego kraju.
  • Marża – to kolejna składowa oprocentowania. Marża jest kwotą, którą bank zarobi na udzieleniu kredytu. Należy w tym miejscu powiedzieć, że jest ona ustalana pomiędzy bankiem a kredytobiorcom. Jej wysokość zależy od wysokości ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Jednak – co istotne – marża pozostaje niezmienna przez cały okres kredytowania.
  • Prowizja – kolejny koszt, który jest zarobkiem banku. To jednorazowa opłata, która jest naliczana za sam fakt udzielenia kredytu. Najczęściej jest to 1% od całości zobowiązania dla kredytów w złotówkach i jest potrącana od kredytowanej kwoty. Zdarza się też, że prowizję można zapłacić osobno. Warto też zwrócić uwagę na kredyty bez prowizji – banki najczęściej ukrywają ją wówczas w wyższym oprocentowaniu.
  • Ubezpieczenie kredytu – bez względu na to, jaki kredyt bierzemy, ubezpieczenie go powinniśmy brać w ciemno. To nasze zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Naprawdę nie warto tego pomijać. W przypadku kredytu hipotecznego ubezpieczenie jest prawie zawsze obowiązkowe. Najczęściej będzie to ubezpieczenie pomostowe, polisa na życie lub polisa ubezpieczeniowa nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że nie jest ono zazwyczaj doliczane do rat, więc nie znajdziemy go w kalkulatorze kredytu hipotecznego.
  • Opłata przygotowawcza – jest to jedna z rzadziej spotykanych opłat, jednak może się tak zdarzyć, że jej uiszczenie będzie konieczne. Należy ją uiścić w momencie składania wniosku. Nie jest zależna od wysokości kredytu ani tego, czy zostanie nam on udzielony. Nie zostanie ona nam zwrócona – nawet gdy odstąpimy od umowy kredytu.
  • Opłaty dodatkowe – pamiętajmy, że każdy bank postępuje inaczej. Dlatego, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, dobrze jest szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi opłatami, które trzeba będzie uiścić. W przypadku niektórych kredytów bank może doliczyć spready, koszty sądowe czy notarialne. Ponadto może dojść prowizja za wcześniejszą spłatę albo obligatoryjne wykupienie ubezpieczenia. Jest wiele czynników, których nie uwzględnia symulacja kredytu hipotecznego w kalkulatorze. Właśnie dlatego tak istotne jest zapoznanie się z ofertą i wymogami banku.
  • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To jest najważniejsza wartość, bowiem to ona określa całkowity koszt kredytu. RRSO zawiera odsetki, prowizje oraz wszystkie inne opłaty, które poniesiemy w trakcie okresu kredytowania. Tak naprawdę nie powinniśmy zatem patrzeć na oprocentowanie, a właśnie na jego rzeczywistą roczną stopę. RRSO jest oczywiście jawne – widnieje w każdej umowie kredytowej oraz w formularzu informacyjnym. Dzięki temu klient może łatwiej podjąć decyzję dotyczącą produktu. Im wyższe RRSO, tym więcej opłat, które musimy ponieść w związku z kredytem.

Kredyt hipoteczny – najważniejsza decyzja w życiu

Chęć posiadania własnego lokum a nasze możliwości to dwie różne sprawy. W przypadku kredytu hipotecznego mówimy o ogromnych sumach, które trzeba spłacać przez wiele lat. Jeśli istnieje, choć cień szansy, że mogą pojawić się komplikacje z jego spłatą, lepiej odłożyć tę decyzję w czasie.

Lepiej nie ryzykować. Decyzja związana z każdym kredytem musi być pewna i przemyślana – kalkulator rat kredytu hipotecznego może w tym oczywiście pomóc, ale powinniśmy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, aby wybrać najbardziej korzystny kredy dla nas. Najbardziej kluczowym jest ten dotyczący źródła dochodów. Hipoteka wymaga od nas tego, aby nasza praca była niezagrożona i pewna przez wiele lat. Możemy ją zmieniać, ale gorzej jeśli przytrafi nam się długotrwały przestój. Zatem decyzje o kredycie należy podejmować na chłodno i z dużą rozwagą.

4.6/5 - (9 votes)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz