Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? - Krajowy rejestr dłużników

Warto sprawdzać informacje na swój temat w bazach dłużników, takich jak KRD, BIG InfoMonitor czy BIK. Pozwoli to na bieżąco kontrolować swoją sytuację finansową oraz sprawdzać, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane.

Tematem bezpieczeństwa swoich danych bez wątpienia warto się zainteresować, bo liczba udaremnionych wyłudzeń na fałszywe dane w ciągu tylko 12 miesięcy między 2016 a 2017 rokiem wyniosła aż 6 832.

Ważnym podmiotem w kontekście zadłużenia, który zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji na temat milionów polskich konsumentów, jest Krajowy Rejestr Długów. Znany lepiej pod skrótem KRD, pozwala szybko zapoznać się z sytuacją finansową w różnych sytuacjach.

Systematyczne sprawdzanie siebie w KRD pozwala upewnić się, czy przypadkiem nie zapomnieliśmy zapłacić jakiegoś zobowiązania. Sprawdzanie siebie w KRD jest całkowicie bezpłatne i dosyć proste, co dokładnie przedstawiamy w dalszej części naszego poradnika.

Sprawdzanie KRD krok po kroku

1. Na początku należy przejść na stronę krd.pl. Następnie, gdy już jesteśmy na stronie, wybieramy opcję „Panel klienta”. W tym miejscu zaszła w ostatnich latach mała zmiana związana z nawiązaniem współpracy między KRD a inicjatywą Chroń Pesel. W ten sposób, należy dokonać wyboru jednej z dwóch możliwych opcji, uzależnionej od nastepujących okoliczności.

 • Jeżeli posiadamy już konto na chronpesel.pl, wystarczy doprecyzować, czy wnioskujemy o wgląd do bazy KRD jako osoba prywatna lub też przedsiębiorca.
 • W przypadku tych, którzy jeszcze nie dokonali rejestracji na chronpesel.pl, będą musieli to zrobić ponownie informując, czy występują jako osoba prywatna czy przedsiębiorca. Następnie – należy kliknąć przycisk „sprawdź”.

logowanie w KRD

2. Przechodząc do drugiego kroku, ponownie konieczne będzie rozróżnienie tego etapu na osoby, które już posiadają i jeszcze nie założyły konta użytkownika na portalu chronpesel.pl. Ci pierwsi powinni się jedynie zalogować, podając swój login i hasło.

Druga grupa dokonuje z kolei szybkiej rejestracji konta użytkownika za pomocą opcji „założenie konta w serwisie transakcyjnym„. Niezbędne będzie do tego wskazanie swoich podstawowych danych osobowych, zaznaczenie niezbędnych zgód i upewnienie, czy wszystkie informacje, jakie podaliśmy, są prawidłowe.


3. Przychodzi czas na weryfikację naszych danych. Bez obaw – serwis chronpesel.pl, podobnie jak stowarzyszone z nim KRD, to witryny bezpieczne, posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty i środki zapewniające poufność wrażliwych danych. Tym bardziej właśnie weryfikacja to działanie dla naszego dobra – potwierdzamy w ten sposób, że choćby wskazany w formularzu numer PESEL faktycznie należy do nas.

Dane w KRD

Weryfikacja tożsamości odbywa się dwoma prostymi metodami, znanymi dobrze choćby osobom zaciągającym pożyczki online – należy przesłanie skanu obu stron dowodu osobistego lub dokonanie przelewu w wysokości symbolicznej złotówki.

Warto oczywiście pamiętać, że przebieg wskazanych procedur nie jest równomierny – w czasie gdy przelew weryfikacyjny indeksowany jest w ciągu kilkunastu minut, tak odpowiedź na przesłane skany dowodu może zająć nawet 24 godziny.


4. Finalizując proces rejestracji w serwisie chronpesel.pl powiązanym z KRD, pozostaje teraz już jedynie dokonać logowania za pomocą nowo założonego konta użytkownika. W tym celu niezbędne będzie podanie swojego numeru PESEL oraz utworzonego przez nas hasła użytkownika.


Rejestracja na stronie KRD

5. Po zalogowaniu się do konta użytkownika, niezbędne będzie wskazanie opcji „Sprawdź mój PESEL”. W ciągu kilku chwil raport będzie gotowy. Możemy go zobaczyć, przechodząc w zakładkę „Raporty”, w menu głównym. Swój PESEL w KRD możemy bezpłatnie sprawdzać raz na 6 miesięcy.

Oprócz tego raz na 6 miesięcy możemy pobrać informacje na temat tego, kto pobierał nasze dane z bazy Krajowego Rejestru Dłużników. Jeśli chcielibyśmy korzystać z tej usługi częściej, mamy możliwość sprawdzenia numeru PESEL w bazie KRD za jednorazową opłatą 6,90 zł, bez ograniczeń.


Dlaczego warto systematycznie sprawdzać swoje dane w KRD?

Dlaczego warto co najmniej raz na 6 miesięcy sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Dłużników? Warto używać tego narzędzia zwłaszcza w przypadku aktywnego korzystania z różnych rozwiązań kredytowych. Dzięki temu klient może dowiedzieć się jakie informacje pozytywne i negatywne na jego temat znajdują się w bazach.

Jeśli mamy sporo rzeczy na głowie wiadomość o niezapłaconym mandacie albo rachunku może nam łatwo umknąć. Dzięki sprawdzeniu raz na jakiś czas swojego profilu w KRD, wiemy na czym stoimy i nic nas nie zaskoczy. Warto też rozważyć zakup płatnego abonamentu w tej bazie dłużników.

Dzięki temu za każdym razem, kiedy ktoś wyśle prośbę o nasz raport oraz gdy na naszym koncie pojawi się jakiś wpis, dostaniemy powiadomienie. Jest to dobra metoda na przeciwdziałanie wyłudzeniu kredytów na nasze dane. Oprócz tego możesz samemu ocenić czy masz szansę na pożyczkę w banku lub w firmie pozabankowej.

Czy warto zainwestować w płatny pakiet?

W standardowej opcji możemy raz na 6 miesięcy pobrać informacje o swoich zobowiązaniach oraz sprawdzić kto szukał w bazie informacji na nasz temat. Jeśli te możliwości nie są dla nas wystarczające, można sięgnąć po płatny pakiet, zwłaszcza że nie jest on zbyt kosztowny.

W płatnym pakiecie, w ramach abonamentu, klient ma nielimitowaną możliwość sprawdzania:

 • swoich danych,
 • informacji o firmach, które sprawdzały nas bazach dłużników
 • oraz usługę Bezpieczny PESEL, która chroni przed wyłudzeniem pieniędzy na nasz dowód.

Oprócz tego dostajemy także możliwość dopisania nawet 10 dłużników miesięcznie którzy są winni nam pieniądze. Taka usługa kosztuje 4,90 zł miesięcznie. Roczny koszt usługi to nie więcej niż 60 zł. Jeśli więc ktoś korzysta aktywnie z pożyczek pozabankowych i chce mieć kontrolę nad swoimi zobowiązaniami, taka usługa będzie dla niego bardzo wygodna.

Jak dopisać swojego dłużnika do baz KRD?

Dopisywanie dłużników do baz nie jest zarezerwowane tylko dla firm pożyczkowych. Każda osoba prywatna może wpisać do rejestru inną osobę, która jest jej winna pieniądze i nie oddała ich w terminie. Jeśli mamy wykupiony abonament, można miesięcznie dopisać 10 osób. Jeśli nie, trzeba będzie ponieść jednorazową opłatę.

Dłużnika do rejestru można dopisać, podając jego dane oraz wysyłając mu pisemne zawiadomienie o możliwości dopisania do baz KRD w przypadku braku spłaty zobowiązania. Bardzo prawdopodobne, że samo powiadomienie wystarczy, żeby nieuczciwy dłużnik zobaczył, że żarty się skończyły i zaczęliśmy rozwiązywać sprawę poważnie. Według statystyk, 50% osób spłaca zadłużenie, już po otrzymaniu samej informacji na ten temat.

Zobacz też:

Komentarze (43)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • A
  A
  Adam
  29.11.2019, 11:03

  Miało być już moje konto wyczyszczone po spłacie swoich długów a nadal widnieje w systemie.

  • Z
   Z
   Zofia
   11.12.2019, 12:44

   Mam długi w krd

 • M
  M
  Marzna
  05.10.2019, 15:18

  Od ponat tygodnia czekam na potwierdzenie profilu i dzwonie a oni ciągle coś wymyślają to jakas lipa pisza że mają na potwierdzenie 72 godziny a ja czekam już 7 dzień

 • i
  i
  iza
  25.06.2019, 18:09

  kiedys sobie zakladalam tu konto, teraz chcialabym sie sprawdzic, ale nie pamietam hasla, a oni wysylaja je na niewazny juz nr telefonu. Jak moge jeszcze ponownie sie tu sprawdzic?

 • K
  K
  Krzysztof
  20.02.2019, 12:31

  Dzień dobry mam pytanie a jak konto już założyłem tylko przez przypadek wybrałem pakiet za 98zl a jestem osobą prywatną i chciałem sprawdzić jedno razowo z jakiego powodu tam widnieje to co mam zrobić żeby to zmienić i dowiedzieć się za 1zl

 • D
  D
  Darek
  10.01.2019, 16:42

  Potwierdzam. Szybko i sprawnie można kogoś zweryfikować.

 • E
  E
  Ewelina
  17.12.2018, 09:08

  A co jeśli ktoś nie pamięta hasła a numer telefonu który był podany przy pierwszej rejestracji jest już nie aktualny? Jak mogę zmienić dane i zarejestrować się ponownie w kdr aby pobrać swój raport?

  • S
   S
   Stanisław
   17.12.2018, 11:36

   Pani Ewelino, zapraszam do kontaktu bezpośrednio z KRD, powinni rozwiązać wszystkie problemy. Tel KRD to: 71 78 50 395

 • S
  S
  Sławomir
  10.12.2018, 13:46

  Chcę się dowiedzieć czy istnieje w krajowym rejestrze dłużników

  • S
   S
   Stanisław
   10.12.2018, 21:53

   Szanowny Panie Sławomirze – zachęcam do przeczytania powyższego artykułu na temat KRD, gdzie dowie się Pan jak to zrobić.

 • I
  I
  Ireneusz
  07.06.2018, 08:28

  Potwierdzam powyższe, teraz, żeby sprawdzić czy Twoja firma nie widnieje na liście KRD trzeba spisać umowę i płacić abonament. Jeszcze w ubiegłym roku można było sprawdzić jednorazowo, za opłatą.

 • W
  W
  Wiktoria
  24.03.2018, 04:07

  Dzisiaj zadzwoniła pani z KRD z ofertą…200 zł za najtańszy abonament ( sprawdzenie 1-2 firm w miesiącu). Przesada z taką kwotą.

 • i
  i
  izabela
  31.12.2017, 19:40

  To jest bardzo dobry pomysł. Usłyszałam o tym od kolegi i od tego czasu regularnie się sprawdzam w KRD. Wolę mieć swoje finanse pod kontrolą.

  • L
   L
   Leśniak
   08.12.2020, 17:21

   Sama się sprawdzasz? Po co?

Podobne artykuły