Jak sprawdzić zaległości w ZUS?

Nie wiesz, jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS? Chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, ale nie masz pojęcia, skąd wziąć taki dokument? Wyjaśniamy, jakie informacje znajdziesz na swoim koncie ZUS, jak czytać zgromadzone tam dane oraz jak wyliczyć zaległości w spłacie

Jeśli prowadzisz własną działalność, to jednym z Twoim obowiązków jako przedsiębiorcy jest opłacenie składek do ZUS. Warto wiedzieć, że w sytuacji w której korzystasz z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (w skrócie PUE ZUS), wszystkie uiszczane przez Ciebie składki trafią na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Chociaż Ty dokonasz jednej wpłaty, to ZUS podzieli ją na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Co to oznacza w praktyce? To, że kwota, którą przelałeś zostanie częściowo przeznaczona na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych. To, na co dokładnie „idzie” Twoja składka, możesz sprawdzić logując się na swoje konto. Pamiętaj, że Twoja wpłata zostanie podzielona adekwatnie do wysokości składek, które wykazałeś w ostatniej (miesięcznej) deklaracji podatkowej.

Jakie informacje znajdują się na ZUS PUE?

Nim odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić zaległości w ZUS, warto wyjaśnić to, jakie informacje w ogóle znajdziemy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na PUE ZUS możemy:

 • Sprawdzić aktualny stan swojego zadłużenia;
 • Zweryfikować aktualne saldo swojego konta (w tym celu należy wejść w zakładkę Saldo bieżące);
 • Dowiedzieć się jak ZUS podzielił naszą wpłatę (tj. to jak wygląda ona w odniesieniu do poszczególnych ubezpieczeń i funduszy). Pamiętaj, że na Twoim koncie będą widoczne tylko te wpłaty, które przekazałeś na swój rachunek NRS. Nie znajdziesz tu zatem informacji o wpłacie należności, których dokonałeś np. na rzecz organu egzekucyjnego.
 • Sprawdzić saldo za ostatnich 12 miesięcy, zarówno na poziomie ogólnym, jak i z podziałem na poszczególne składki i fundusze;
 • Wyliczyć odsetki za zwłokę.

Jeśli masz zaległości w ZUS, to do kwoty, która widnieje na Twoim koncie jako zadłużenie, musisz doliczyć odsetki za zwłokę. Możesz wyliczyć je, korzystając z zakładki Kalkulator odsetkowy. Jeśli tego nie zrobisz i spłacisz jedynie wskazaną kwotę (bez odsetek), to z punktu widzenia ZUS nadal będziesz dłużnikiem. Posługując się Kalkulatorem odsetkowym, nie zapomnij wskazać dnia, w którym planujesz opłacić należności (odsetki za zwłokę zostaną wyliczone właśnie dla tej daty).

Pamiętaj, że ZUS podzieloną wpłatą pokryje jako pierwsze najstarsze Twoje zadłużenie.

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Instrukcja krok po kroku

Z praktycznego punktu widzenia masz trzy bardzo proste sposoby na to, jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS. Możesz zrobić to:

 • Wchodząc na konto ZUS (to, które do Ciebie należy i znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych);
 • Dzwoniąc na infolinię i kontaktując się z konsultantem pod numerem telefonu 22 560 16 00;
 • Umawiając się z doradcą płatnika składek (taka osoba pracuje w każdej placówce ZUS).

Co oczywiste, swoje zaległości ZUS sprawdzisz najszybciej online. Ponadto, możesz zrobić to samodzielnie, bez udziału osób trzecich. Potrzebujesz do tego jedynie danych do logowania na platformie i dostępu do internetu.

Poniżej, pokazujemy to, jak sprawdzić zaległości w ZUS:

 1. Zaloguj się do swojego konta PUE ZUS.
 2. Wejdź w Zakładkę Saldo bieżące.
 3. Przyjrzyj się uważnie kolumnie Saldo WN

Tak, jak możesz zobaczyć na screenie, to właśnie Saldo WIN obrazuje Twoje zaległości w opłaceniu składek. W zależności od tego, czy chcemy sprawdzić ogólną kwotę naszego zadłużenia, czy też jego wysokość dla poszczególnych składek, możemy przyjrzeć się swojemu saldu WN dla:

 • FUS – Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
 • FUZ – Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych;
 • FP – Fundusz Pracy;
 • FGŚP – Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
 • FEP – Funduszu Emerytur Pomostowych.

W sytuacji, w której w kolumnie WN nie widzisz żadnych zaległości do spłaty, możesz poprosić ZUS o zaświadczenie o niezaleganiu. To, jak to zrobić, wyjaśnimy w jednym z kolejnych akapitów. Z kolei dodatnie saldo MA pokazuje, że masz nadpłatę.

Pamiętaj również, że Twoje saldo się zmieni, gdy złożysz deklarację rozliczeniową lub jej korektę za dany miesiąc. Co ważne, wspomniane zmiany będą widoczne na Twoim koncie dopiero wówczas, gdy ZUS zaksięguje przekazane przez Ciebie dokumenty.

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Inne metody

Jak sprawdzić zaległości w ZUS inaczej niż online? Jak już wspomnieliśmy, możesz zrobić to, dzwoniąc na infolinię lub udając się osobiście do położonej najbliżej Ciebie placówki ZUS. Informacje o swoim saldzie, a także o stanie aktualnego zadłużenia, otrzymasz w każdym oddziale ZUS. Takie „zestawienie” zostanie do Ciebie wysłane pocztą, będziesz mógł także odebrać je osobiście. Ponadto, ZUS poinformuje Cię także o tym:

 • Jak rozliczył i podzielił Twoje wpłaty, których dokonałeś po 1 stycznia 2018 roku;
 • Ile wynosi stan Twojego zadłużenia i kwota odsetek za zwłokę (zostanie ona wyliczona dla tego dnia, dla którego zadeklarujesz płatność).

Taką informację uzyskasz w godzinach pracy placówki. Aby ją otrzymać, musisz potwierdzić swoją tożsamość, okazując dowód osobisty.

Tym samym, jeśli obawiasz się, że możesz mieć jakiekolwiek zaległości wobec ZUS, najbezpieczniej jest to po prostu sprawdzić. Jest to o tyle istotne, że nawet najmniejszy dług może skutkować utratą ubezpieczenia. Wydaje Ci się, że skoro opłacasz składki, to na pewno nie masz „na koncie” żadnych zaległości? Niekoniecznie. Weź bowiem pod uwagę fakt, że zadłużenie może wynikać nie tylko z tego, że jakiejś składki w ogóle nie opłacisz (bo np. o niej zapomnisz), lecz również z tego, że spóźnisz się (nawet minimalnie) z samą spłatą.

ZUS zaświadczenie o niezaleganiu. Jak uzyskać?

Wiesz już, jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS. Jeśli nie zalegasz ze składkami i chcesz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, musisz:

 1. Wypełnić formularz, który dostępny jest tutaj
 2. Wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami możemy:
 • Wysłać pocztą na adres wybranej placówki ZUS,
 • Przekazać osobiście,
 • Przesłać elektronicznie korzystając z naszego konta PUE ZUS.
 1. Poczekać na wydanie zaświadczenia.

Co oczywiste, wspomnianego formularza nie musisz drukować wówczas, gdy zamierzasz dostarczyć go osobiście do oddziału ZUS lub wypełnić elektronicznie.

Pamiętaj, że ZUS zaświadczenie o niezaleganiu wyda Ci wtedy i tylko wtedy, gdy nie masz wobec tej instytucji żadnych zaległości finansowych. W praktyce oznacza to, że nawet złotówka niedopłaty może sprawić, że nie otrzymasz potrzebnego Ci dokumentu.

Warto wiedzieć, że dostęp do PUE ZUS można uzyskać, korzystając również z bankowości elektronicznej. Taką możliwość mają klienci takich banków jak PKO Bank Polski, Bank Millenium, Alior Bank czy Citi Handlowy.

Zaległości w opłacaniu składek

Zaległości w opłacaniu składek możesz, jak już wspomnieliśmy, wyliczyć, korzystając z Kalkulatora odsetkowego. Zadłużenie pojawi się na Twoim koncie wówczas, gdy nie opłacisz składki w terminie. Od takiej nieuregulowanej należności ZUS naliczy Ci odsetki. Co do zasady, odsetki za zwłokę w spłacie finansujesz w całości z własnych środków.

A jak samodzielnie policzyć odsetki? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Aby wyliczyć odsetki, musisz w tym celu przemnożyć kwotę zaległej składki za dany miesiąc przez liczbę dni zwłoki w jej opłaceniu i przez obowiązującą roczną stawkę procentową odsetek za zwłokę oraz podzielenie otrzymanego iloczynu przez 365 × 100. Pamiętaj, że wyliczona kwota odsetek podlega zaokrągleniu do pełnych złotych (wg zasady matematycznej). Z kolei odsetek za zwłokę nie nalicza się wówczas, jeśli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

Źródła:

1. https://www.zus.pl/firmy/rozliczenia-z-zus/zaleglosci-w-oplacaniu-skladek

2. https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Ulotka+Obs%C5%82ugiwanie+konta+na+PUE+ZUS.pdf/f794bcca-97e5-eef8-f253-89c5bf115e44

3. https://www.zus.pl/documents/10182/18428/ZUS-EWN-2.1.pdf/f9ca1421-b5a3-4c1a-924d-bb9e0e5b48ea

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie