Kredyt na domek letniskowy – Ranking i poradnik

Posiadasz własny kawałek ziemi i chciałbyś na nim postawić domek letniskowy? Nie dysponujesz odpowiednio dużymi oszczędnościami i musisz ten cel sfinansować przy pomocy kredytu? Sprawdź, jaki kredyt na domek letniskowy wybrać, jakie warunki będziesz musiał spełnić i gdzie znaleźć produkt, który będzie najbardziej opłacalny.

Jeśli posiadasz działkę w jakimś pięknym miejscu, w którym mógłbyś wraz z rodziną spędzać weekendy i urlopy, to jesteś prawdziwym szczęściarzem! Takie miejsce może również stanowić turystyczną bazę noclegową, a więc wiązać się z osiąganiem dodatkowych dochodów. Kiedy zatem masz okazję, aby połączyć biznes z odpoczynkiem, to dlaczego by z niej nie skorzystać?

Kredyt na domek letniskowy to szybki i łatwy sposób na przyspieszenie realizacji marzeń. W poniższym artykule spróbuję pomóc Ci wybrać ten najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Zapraszam do lektury!


Z tego artykułu dowiesz się, że:

 • Koszty budowy domków letniskowych są bardzo zróżnicowane i zależą, chociażby od ceny użytych materiałów czy wielkości nieruchomości.
 • Kredytem hipotecznym sfinansujesz wyłącznie budowę domku letniskowego całorocznego.
 • Kredyt gotówkowy to łatwy i szybki sposób na realizację marzeń o własnym domku letniskowym bez ograniczeń.
 • Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem tańszym od kredytu gotówkowego.

Domek letniskowy – co to właściwie jest?

Czym właściwie jest domek letniskowy? Niestety polskie ustawodawstwo nie definiuje domku letniskowego. Z nazewnictwa można jednak wywnioskować, że budowla będzie się nadawała do użytkowania wyłącznie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Może to wynikać z całkowitego braku lub zastosowania jedynie niewielkiego ocieplenia.

Dodatkowo domki letniskowe najczęściej posiadają bardzo uproszczoną instalację grzewczą. Czynniki te sprawiają, że podczas niskich temperatur, wnętrze domku wychładza się do zbyt niskiego poziomu, aby można było tam komfortowo spędzać czas.

Coraz częściej można się spotkać z nomenklaturą domków letniskowych całorocznych. Te budynki będą posiadały ocieplenie (najczęściej wykonane ze styropianu lub wełny) i system ogrzewania, który pozwoli spędzać w nich czas przez cały rok. Takie domki najczęściej spotyka się w górach.

Jakie czynniki mają wpływ na koszt budowy domku letniskowego?

Koszt budowy domku letniskowego może być bardzo zróżnicowany. Ostateczna cena uzależniona jest od wielu zmiennych. Jakich?

 1. Projekt  zakup domku letniskowego przygotowanego do montażu będzie zdecydowanie tańszą inwestycją, niż budowa według własnego projektu.
 2. Wielkość – oczywiste jest, że niewielkie domki będą tańsze w budowie, niż te przeznaczone dla dużych rodzin.
 3. Materiał  domki letniskowe budowane są zazwyczaj z drewna. To zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja od budowli murowanych. Jeśli domek ma służyć jedynie przez najcieplejsze miesiące w roku, można wybrać cieńsze deski.
 4. Montaż – własnoręczny montaż gotowych elementów domku letniskowego lub samodzielna jego budowa będą zdecydowanie tańszą opcją niż skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy.
Co wpływa na koszty budowy domu

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Niejednokrotnie pomagałam moim klientom w uzyskaniu finansowania na budowę domku letniskowego. Z mojego doświadczenia wynika, że najprostsze konstrukcje, w których wygodnie urlop może spędzić czteroosobowa rodzina, można postawić już za około 30 tysięcy złotych. Będą to domki, których wielkość nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Jeśli chciałbyś, aby taki domek został wyposażony w dach z blachodachówki lub dachówki, kilkuwarstwowe, duże okna i drewniane podłogi, to cena może wzrosnąć do 60 tysięcy złotych.

Obiekty przekraczające 35 metrów kwadratowych mogą posiadać kilka pomieszczeń, co zdecydowanie podnosi komfort płynący z ich użytkowania. Budowa domku letniskowego o takiej wielkości w wysokim standardzie może kosztować od około 80 tysięcy złotych wzwyż. Oczywiście, jeśli mocno się postarasz, to uda Ci się zbudować go znacznie taniej.

Jeśli chciałbyś postawić domek letniskowy całoroczny, to do podanych powyżej kwot będziesz musiał dodatkowo doliczyć koszty ocieplenia. Jego cena będzie uzależniona od wybranych materiałów. W przybliżeniu można powiedzieć, że ocieplenie domku z drewna o powierzchni 35 metrów kwadratowych będzie kosztować około 20 tysięcy złotych. Dodatkowym kosztem będzie system ocieplenia, na przykład kominek lub piec.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane), obiektem letniskowym wymagającym jedynie zgłoszenia, mogą być domki o powierzchni nieprzekraczającej 70 metrów kwadratowych w obrysie przyziemia. Większe konstrukcje będą wymagały pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać, konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy oraz zakup projektu. Będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem w wysokości około 10 tysięcy złotych.

Ile kosztuje gotowy domek letniskowy?

Domku letniskowego wcale nie trzeba budować. W sieci pojawia się coraz więcej ofert gotowych już obiektów. W tym wypadku ich cena będzie uzależniona w szczególności od:

 • lokalizacji – domki w popularnych miejscowościach wypoczynkowych będą zdecydowanie droższe niż te znajdujące się w rzadziej odwiedzanych przez turystów miejscach;
 • charakteru zabudowy – ceny domków letniskowych całorocznych często są zbliżone do cen mieszkań;
 • powierzchni działki;
 • powierzchni domku letniskowego;
 • rodzaju materiałów użytych do budowy domku letniskowego.

Zakup na rynku wtórnym nieocieplonego domku letniskowego o wielkości do 35 metrów kwadratowych będzie się wiązał z kosztem od około 50 do 80 tysięcy złotych. Jeśli natomiast chodzi o większe budynki, to ceny są bardzo mocno zróżnicowane. Na portalach sprzedażowych z łatwością znajdziemy oferty domków letniskowych całorocznych przekraczające 300 tysięcy złotych.

Jaki kredyt na domek letniskowy?

Budowa czy zakup domku letniskowego finansowane są najczęściej za pomocą kredytów gotówkowych. Wynika to z szeregu obostrzeń, jakie należy spełnić, aby móc starać się o kredyt hipoteczny.


 Sprawdź również: Kredyt hipoteczny na zakup działki – czy warto?


Czy można wziąć kredyt hipoteczny na domek letniskowy?

Kredyty hipoteczne dedykowane są finansowaniu celów mieszkaniowych. Za ich pomocą można zapłacić za budowę lub zakup domu, ale jedynie takiego, który będzie nadawał się do zamieszkania przez cały rok.

W praktyce kredyt hipoteczny może posłużyć do sfinansowania zakupu lub budowy domku letniskowego całorocznego, trwale połączonego z gruntem oraz posiadającego wszystkie niezbędne instalacje. Budynek taki musi nadawać się do zamieszkania zarówno zimą, jak również latem. Charakter budynku powinny potwierdzać dokumenty, takie jak: projekt, plan zagospodarowania terenu, pozwolenie na budowę czy pozwolenie na użytkowanie.

Musisz mieć świadomość, że finansując domek letniskowy przy pomocy kredytu hipotecznego, będziesz zobowiązany do wniesienia wkładu własnego. Standardem jest tutaj wkład o wysokości 20% wartości nieruchomości. Zdarzają się jednak instytucje, które wymagają wkładu na poziomie 30%, a nawet 40%. Wynika to z faktu, że z perspektywy banków domki letniskowe są nieruchomościami trudniej zbywalnymi na wypadek ich ewentualnej licytacji.

Nie możesz również zapomnieć, że banki określają minimalne kwoty dla kredytów hipotecznychPrzykładowo:

 • w Banku Millennium będzie to 20 tysięcy złotych;
 • w Credit Agricole – 40 tysięcy złotych;
 • w ING Banku Śląskim  70 tysięcy złotych;
 • w Aliorze, BNP, mBanku i Santanderze – 100 tysięcy złotych.

Poprzez te przykłady próbuję Ci powiedzieć, że budowa Twojego wymarzonego domku może być zbyt tania, aby kwalifikowała się pod kredyt hipoteczny.

Czy opłaca się brać kredyt gotówkowy na domek letniskowy?

Zaletą najczęściej podkreślaną przez moich klientów jest fakt możliwości dowolnego wykorzystania środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Atut ten nie występuje w przypadku kredytów hipotecznych.

Kredyt gotówkowy na domek letniskowy można wykorzystać nie tylko na samą budowę, czy zakup gotowego domku, ale też na kupno wyposażenia. Jeśli zostaną Ci jakieś wolne środki pochodzące z kredytu, to możesz je od razu oddać do banku i w ten sposób nadpłacić kredyt, co pozwoli uniknąć części odsetek. Masz też prawo wydać te pieniądze na dowolny inny cel konsumpcyjny lub inwestycyjny.

Kolejnym pozytywnym aspektem kredytów gotówkowych jest szybkość i łatwość ich uzyskania. W wielu przypadkach proces wnioskowania jest maksymalnie skrócony, a etap wydawania decyzji kredytowej zautomatyzowany. Dzięki temu środki pochodzące z kredytu mogą się znaleźć na Twoim koncie w kilka minut po złożeniu wniosku. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku kredytu hipotecznego.

Ostatnia, ale bardzo istotna zaleta – kredyt gotówkowy nie wiąże się z koniecznością obciążenia hipoteką działki gruntu, na której został posadowiony domek. Znacznie ułatwi to ewentualną sprzedaż nieruchomości. Dodatkowo istnieje spora szansa, że nie będzie to pierwsza rzecz zajęta przez komornika w wypadku zaprzestania spłaty zobowiązania.


 Sprawdź również: Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który jest lepszy?


Gdzie wziąć kredyt na domek letniskowy?

Budowa średniej wielkości nieocieplonego domku letniskowego lub niewielkiego domku całorocznego będzie kosztować około 50 tysięcy złotych. Tyle samo zapłacisz kupując niewielki domek letniskowy na rynku wtórnym.

Sprawdziłam, jak wyglądałyby parametry takiego kredytu gotówkowego w kilku z bardziej popularnych banków. Wybrałam 5 moim zdaniem najkorzystniejszych na chwilę obecną ofert (marzec 2023 r.). Założyłam, że kredyt byłby wzięty na okres 5 lat.

 1. Santander Bank Polska
  • rata: 1 037, 67 PLN
  • kwota do spłaty: 62 260, 23 PLN
  • oprocentowanie: 8,99%
  • prowizja: 0,00%
 2. BNP Paribas
  • rata: 1 086, 87 PLN
  • kwota do spłaty: 65 212, 10 PLN
  • oprocentowanie: 10,99%
  • prowizja: 0,00%
 3. Bank Pekao S.A.
  • rata: 1 108, 43 PLN
  • kwota do spłaty: 66 505, 88 PLN
  • oprocentowanie: 11,85%
  • prowizja: 0,00%
 4. Alior Bank
  • rata: 1 109, 70 PLN
  • kwota do spłaty: 66 581, 86 PLN
  • oprocentowanie: 11,90%
  • prowizja: 0,00%
 5. PKO Bank Polski
  • rata: 1 222, 78 PLN
  • kwota do spłaty: 73 366, 59 PLN
  • oprocentowanie: 11,19%
  • prowizja: 11,99%

Kredyt na domek letniskowy na 200 tys. złotych

Teraz załóżmy, że chciałbyś kupić lub wybudować domek całoroczny. Przyjmijmy, że potrzebowałbyś kredytu o wartości 200 000 złotych. Załóżmy, że okres spłaty wynosiłby 10 lat. Jak kształtowałoby się 5 najlepszych oferty kredytów hipotecznych (marzec 2023 r.)?

 1. PKO BP
  • rata: 2 380, 30 PLN
  • kwota do spłaty: 297 123, 45 PLN
  • oprocentowanie: 8,66%
  • prowizja: 0, 00 PLN
  • marża: 1,68%
 2. Millennium Bank
  • rata: 2 542, 18 PLN
  • kwota do spłaty: 305 061, 93 PLN
  • oprocentowanie: 9,08%
  • prowizja: 0, 00 PLN
  • marża: 2,10%
 3. Bank Pekao S.A.
  • rata: 2 579, 52 PLN
  • kwota do spłaty: 309 642, 25 PLN
  • oprocentowanie: 8,96%
  • prowizja: 3 980, 00 PLN
  • marża: 2,04%
 4. Santander Bank Polska
  • rata: 2 618, 54 PLN
  • kwota do spłaty: 314 114, 21 PLN
  • oprocentowanie: 9,31%
  • prowizja: 4 000 PLN
  • marża: 2,39%
 5. mBank
  • rata: 2 841, 74 PLN
  • kwota do spłaty: 341 008, 74 PLN
  • oprocentowanie: 11,76%
  • prowizja: 0, 00 PLN
  • marża: 4,84%

Który kredyt na domek letniskowy wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj finansowania domku letniskowego wybrać. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od charakteru i parametrów transakcji oraz oczekiwań przyszłego kredytobiorcy.

Kredyty gotówkowe to łatwy i szybki sposób na realizację planów. Posiadają zdecydowanie bardziej elastyczną konstrukcję niż kredyty hipoteczne. Będą odpowiednim rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz pożyczyć niewielką kwotę pieniędzy, albo kiedy cechy budowanego lub kupowanego domku nie będą pozwalać na skredytowanie go kredytem hipotecznym.

Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem tańszym od kredytu gotówkowego, jednak jego uzyskanie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności. To dobry wybór, kiedy planujesz zbudować lub kupić domek letniskowy całoroczny.

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt na domek letniskowy?

Biorąc kredyt na domek letniskowy, będziesz musiał spełnić szereg wymagań. Wśród tych najważniejszych znajdą się:

 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej;
 • posiadanie stabilnego i akceptowanego przez bank źródła dochodów;
 • odpowiedni wiek (kredytobiorcy powinni być pełnoletni; dodatkowo część instytucji ustala maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłacania ostatniej raty zobowiązania);
 • posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Jeśli będziesz się starał o kredyt hipoteczny, to dodatkowo będziesz musiał zgromadzić dokumentację dotyczącą kredytowanej nieruchomości. Jej zadaniem będzie potwierdzenie, że spełnia ona szereg wymogów koniecznych do objęcia działki, na której stanie lub stoi domek hipoteką.

Jak otrzymać kredyt na domek? Proces kredytowy

Zakup domku letniskowego przy pomocy kredytu gotówkowego jest prosty i stosunkowo szybki. Proces kredytowy w tym wypadku sprowadza się do złożenia wniosku kredytowego. Aby to zrobić, możesz udać się do przedstawiciela pośrednika kredytowego, oddziału wybranego banku lub skorzystać z platformy internetowej banku. Decyzja najczęściej wydawana jest jeszcze tego samego dnia, a zaraz po niej pieniądze trafiają na konto kredytobiorcy.

Jeśli natomiast planujesz sfinansować domek letniskowy przy pomocy kredytu hipotecznego, musisz przygotować się na znacznie dłuższy i trudniejszy proces. W tym wypadku konieczna będzie osobista wizyta w oddziale lub u eksperta finansowego. Tam podpiszesz wniosek kredytowy i złożysz szereg niezbędnych dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową oraz status formalny nieruchomości. Czas oczekiwania na decyzję może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu dni, a sama wypłata kredytu hipotecznego może zostać uzależniona od spełnienia dodatkowych warunków.

Czy można dostać dofinansowanie na domek letniskowy?

Jeśli planujesz założyć nowy biznes, który będzie zajmował się świadczeniem usług turystycznych, to możesz liczyć na dofinansowanie do budowy domku letniskowego.

Pierwszym rodzajem środków, o jakie możesz się starać, jest dofinansowanie dla osób bezrobotnych z Powiatowego Urzędu Pracy. Uzyskane pieniądze muszą być przeznaczone na założenie nowej działalności gospodarczej. Mogą one wynieść nawet 6-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc obecnie (marzec 2023 r.) około 30 tysięcy złotych. Jeśli jesteś zainteresowany tą formą wsparcia, koniecznie udaj się do miejscowego PUP, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Osoby niepełnosprawne mogą pokryć koszt domku letniskowego ze środków dofinansowania dla osób niepełnosprawnych z PFRON. Jego wysokość wynosi maksymalnie 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli planujesz wynajmować swój przyszły domek, to możesz wystąpić z wnioskiem o dotacje unijne na wynajem nieruchomości. Dzięki niej sfinansujesz rozpoczęcie działalności, przyszłe usługi doradcze i szkolenia, a nawet comiesięczne koszty bieżące.

Ostatnim pomysłem na dofinansowanie domku, jaki chciałabym Ci przedstawić, jest dotacja z funduszu Lokalnych Grup Działania na rozwój obszarów wiejskich. Jej celem jest między innymi podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla mieszkańców i turystów.

Czy warto wziąć kredyt na domek letniskowy?

Przeczytałeś cały artykuł i w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt na domek letniskowy? Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie warto brać kredyt, aby w ten sposób przyspieszyć realizację celów i marzeń. W końcu życie ma się jedno. Nie wiadomo, co wydarzy się jutro, a dodatkowo z dnia na dzień jesteśmy starsi. Jeśli będziesz czekać, aż nastąpi ten „odpowiedni moment”, to może się okazać, że nigdy nie spędzisz urlopu w głuszy, wśród lasów i jezior w swoim własnym domku letniskowym.

Kategorycznie jednak odradzam zadłużania się klientom, którzy posiadają problemy ze spłatą bieżących zobowiązań. Nie będzie to też dobry pomysł, jeśli opłacasz rachunki w terminie, ale żyjesz „od pierwszego do pierwszego”. Osoby posiadające już wysokie kredyty, również powinny się wstrzymać z zaciąganiem kolejnych. Chyba, że będą w stanie „udźwignąć” kilka rat, nawet, jeśli te będą wzrastać z uwagi na wysokość stóp procentowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się domek letniskowy od całorocznego?

Domek letniskowy to budynek, który nadaje się do wykorzystania jedynie sezonowo. Nie posiada on odpowiedniego ocieplenia i systemu ogrzewania, aby komfortowym było przebywanie w nim w okresie zimowym. Domek całoroczny jest ocieplony. Nadaje się do zamieszkiwania w nim przez cały sezon. Można go sfinansować kredytem hipotecznym.

Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Domek letniskowy budowany jest z myślą o wykorzystaniu w sezonie wiosenno-letnim. Budynek mieszkalny spełnia wszystkie wymogi pozwalające na jego całoroczne zamieszkiwanie.

Ile wynosi podatek od domku letniskowego?

W roku 2023 za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego zapłacisz nie więcej niż 1 złoty podatku.

Czy domek letniskowy trzeba zgłosić do CEEB?

Deklaracje do CEEB muszą zostać złożone, jeśli w domkach letniskowych zainstalowane są źródła ciepła, na przykład kominki.

Czy można zameldować się w domku bez pozwolenia?

Prawo nie zabrania meldowania się w budynkach rekreacyjnych.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (5 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Marta

  24.05.2023, 12:40

  Wyróżniający się komentarz

  A czy na działce rolnej (dokładnie nieużytki rolne) można postawić taki domek letniskowy całoroczny? Czy trzeba mieć pozwolenie na postawienie domku do 35m2 z gminy? Czy gdziekolwiek muszę to zgłaszać , czy na swojej działce taki domek stawiam i już :) będę wdzięczna za informację. pozdrawiam

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   24.05.2023, 15:41

   Wyróżniający się komentarz

   Dzień dobry! Jeśli zdecyduje się Pani postawić domek letniskowy o metrażu do 35m2 w zabudowie parterowej, na powierzchni nie mniejszej niż 500 m2, nie będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę na działce rolnej. W takim przypadku, by wymurować budynek, wystarczy pisemne zgłoszenie w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie