Pożyczka pod zastaw samochodu – na co uważać?

Pożyczki pod zastaw samochodu to wygodna opcja dla osób ze słabą zdolnością kredytową, które potrzebują gotówki. Wybierając taki rodzaj finansowania, mamy większą pewność, że dostaniemy kwotę, której oczekujemy. Czy jednak na czas spłaty finansowania, samochód może wciąż pozostać do naszej dyspozycji? Co, jeśli spóźnimy się ze spłatą zobowiązania? Odpowiadamy na te i inne pytania. 

Kluczowe informacje

  • Decydując się na pożyczkę pod zastaw samochodu, możesz nadal korzystać ze swojego pojazdu. W niektórych przypadkach będziesz musiał jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
  • W przypadku problemów ze spłatą finansowania zastawiony samochód przechodzi na własność pożyczkodawcy.
  • O taki rodzaj finansowania mogą starać się osoby, które posiadają na własność stosunkowo nowe i sprawne samochody.
  • Inną formą pożyczki pod zastaw jest pożyczka lombardowa. Ta wymaga jednak pozostawienia w lombardzie zastawionego przedmiotu.

Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu? 

Pożyczka pod zastaw samochodu to forma kredytu z zabezpieczeniem. Pożyczkodawca zgadza się udzielać finansowania wnioskującemu w zamian za to, że ten przekaże mu swoje prawo własności do samochodu jako zabezpieczenie na czas trwania spłaty. Co ważne, w przypadku, gdybyś nie był w stanie spłacić finansowania w ustalonym terminie, pożyczkodawca ma prawo przejąć Twój samochód w celu odzyskania pieniędzy. 

Czym wyróżnia się pożyczka pod zastaw samochodu? 

Pożyczka pod zastaw ma kilka cech, które wyróżniają ją spośród innych ofert. O czym mowa? 

  1. Wartość pożyczki. Kwota, jaką można pożyczyć, często zależy od wartości rynkowej samochodu. Pożyczkodawcy zazwyczaj oferują kwotę, która stanowi jedynie konkretny procent wartości pojazdu. 
  2. Złożona weryfikacja. Pożyczkodawca przeprowadzi weryfikację stanu technicznego i wartości samochodu przed zatwierdzeniem pożyczki. Proces ten może wiązać się nawet z koniecznością odbycia wizyty w serwisie.
  3. Przeniesienie własności pojazdu. W zależności od warunków umowy, pożyczkobiorca może nadal korzystać z samochodu podczas spłaty pożyczki, choć formalnie prawo własności (lub tytuł do pojazdu) jest przekazywane pożyczkodawcy. W niektórych przypadkach firma pożyczkowa może wymagać, aby pojazd został przechowany do momentu spłaty pożyczki.
  4. Warunki spłaty pożyczki. Warunki w tym oprocentowanie i harmonogram płatności, są ustalane indywidualnie. Oprocentowanie pożyczek pod zastaw może być wyższe niż w przypadku tradycyjnych pożyczek ze względu na wyższe ryzyko.
  5. Konsekwencja niespłacenia pożyczki. W przypadku niespłacenia pożyczki, pożyczkodawca ma prawo przejąć samochód. Proces ten, znany jako egzekucja zastawu, umożliwia pożyczkodawcy sprzedaż pojazdu w celu odzyskania niespłaconej kwoty.

Co to znaczy dać pod zastaw? 

Dać coś pod zastaw oznacza przekazać własność lub prawa do określonego przedmiotu pożyczkodawcy lub instytucji finansowej jako zabezpieczenie spłaty długu lub pożyczki. Osoba, która daje przedmiot pod zastaw, najczęściej nadal ma prawo do korzystania z niego, chyba że nie jest w stanie spłacić długu, wtedy pożyczkodawca może przejąć ten przedmiot w celu odzyskania należności. Proces ten jest regulowany prawnie i ma na celu zapewnienie pożyczkodawcy pewności, że pożyczka zostanie spłacona.

cytat-dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezeska FRRF

Pożyczka pod zastaw samochodu to produkt znany na rynku od wielu lat. Zastaw na rzeczach ruchomych jest bowiem w prawie polskim uregulowany w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, która reguluje zastaw rejestrowy. Niezależnie w obrocie prawnym, oprócz zastawu, stosuje się także tzw. umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Od 7 stycznia 2024 r., wraz z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej, dotyczącej pożyczek udzielanych pod zastaw rzeczy ruchomej, obszar ten został dodatkowo doregulowany. Nowe przepisy stanowią, że zawieranie umów konsumenckiej pożyczki lombardowej lub sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego może być dokonywane wyłącznie przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Przedsiębiorcy ci muszą spełniać określone wymogi i uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez KNF.

dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezeska FRRF

Pożyczka lombardowa działa jednak w nieco inny sposób. Przynosząc dany przedmiot pod zastaw (np. telefon), zostawiamy go w lombardzie do czasu jego wykupu. To znaczy, że nie tylko nie możemy z niego korzystać, ale dodatkowo musimy pamiętać o tym, że po upływie określonego czasu, inny klient lombardu może wykupić nasze urządzenie.

Dawanie czegoś pod zastaw jest często wykorzystywane jako sposób na uzyskanie pożyczki, gdy ktoś nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub gdy potrzebuje szybko uzyskać dostęp do środków finansowych. Jest to jednak zobowiązanie, które niesie ryzyko utraty przedmiotu, jeśli dług nie zostanie spłacony.

Jak działają pożyczki w lombardzie? Sprawdź

Co można dać w zastaw, zamiast samochodu? 

Tak naprawdę każdą wartościową rzecz, chociaż warto uważać na pułapki. Zgodnie z polskim prawem, pożyczki pod zastaw nie zawsze są legalne. Niedozwolone są np. kredyty pod zastaw mieszkania. Kredytów hipotecznych mogą bowiem udzielać tylko banki lub SKOK-i, a nie firmy pożyczkowe. 

Jeśli zdecydujesz się jednak na pożyczkę lombardową, możesz zastawić, tak naprawdę wszystko. Największą popularnością cieszą się m.in.: 

  • obrazy i inne dzieła sztuki,
  • telefony, komputery, drobna elektronika, 
  • zabawki, 
  • perfumy, 
  • biżuteria. 

Gdzie dostanę pożyczkę pod zastaw auta?

Firmą, która oferuje pożyczki pod zastaw pojazdu jest AutoKapitał. Instytucja akceptuje tylko auta osobowe, nie starsze niż 9 lat oraz dostawcze, które mają nie więcej niż 5 lat. Co ważne, pożyczkobiorca może dalej jeździć zastawionym samochodem i ma możliwość jego odkupu w okresie 36 miesięcy. 

Podobną ofertę przygotował Cash4Car. Firma udziela finansowania w wysokości do 80% wartości samochodu. Jeśli zdecydujesz się zostawić pojazd na parkingu pożyczkodawcy, ten obniży opłatę manipulacyjną. W przeciwnym razie wyniesie ona nie mniej niż 1,5%. Dodatkowo konieczne będzie wykupienie potrzebnego ubezpieczenia. 

Potrzebujesz szybko 20 tys. złotych? Sprawdź nasze najlepsze oferty pożyczkowe!

Oferta sponsorowana
Przyznawalność
90 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Bardzo wysoka
  • Wysoka przyznawalność
  • Najlepsze dopasowanie do potrzeb finansowych
  • Jeden formularz - kilkadziesiąt ofert

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Opinie:
4,7/5
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Kwota
500 - 150 000 zł
RRSO
34,95 %
? zależne od kwoty i okresu spłaty
Przyznawalność
80 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

302 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,5/5
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Kwota
100 - 150 000 zł
RRSO
17,28 %
Przyznawalność
82 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

932 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
15,75 %
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

896 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
4 - 50 miesięcy
Kwota
1 000 - 30 000 zł
RRSO
35,64 %
? RRSO promocyjne
Przyznawalność
86 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

846 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jakie warunki muszę spełnić, aby dostać pożyczkę pod zastaw auta? 

Aby otrzymać finansowanie, musisz przede wszystkim posiadać na własność samochód, który chcesz zastawić. W wielu przypadkach powinien on spełniać odpowiednie wymagania dotyczące stanu technicznego czy wieku. Dodatkowo firma pożyczkowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pożyczek bankowych czy pozabankowych. Wymagane jest też posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych

Udzielenie pożyczki będzie możliwe dopiero po okazaniu wszystkich potrzebnych dokumentów potwierdzających Twoje dane oraz dotyczących zastawionego pojazdu. Zostaniesz poproszony również o wpisanie swojego adresu zamieszkania oraz numeru telefonu. 

Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw samochodu?

Umowę pożyczki przygotuje firma pożyczkowa. Nie musisz więc martwić się tym, że nieprawidłowo ją sporządzisz. Zanim jednak podpiszesz dokument, zwróć uwagę, czy zawiera on wszystkie potrzebne informacje, w tym:

  • datę i miejsce zawarcia pożyczki,
  • wskazanie stron umowy (pełne dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy),
  • informacje na temat przedmiotu umowy,
  • warunki zwrotu i wypowiedzenia umowy,
  • podpisy obu stron. 
cytat-dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezeska FRRF

Sama procedura zawarcia takiej umowy nie jest skomplikowana, a wszystkie szczegóły transakcji reguluje treść umowy. Umowa konsumenckiej pożyczki lombardowej pod zastaw samochodu, podobnie jak każda inna umowa o kredyt konsumencki, powinna zawierać i określać warunki, na jakich zaciągane jest zobowiązanie oraz określać prawa i obowiązki zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.

dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezeska FRRF

Zalety i wady pożyczki pod zastaw samochodu

Pożyczka pod zastaw to atrakcyjna opcja dla osób, które mają niską zdolność kredytową, potrzebują szybkiego dostępu do gotówki i posiadają własny samochód. Warto jednak pamiętać o tym, że pożyczkodawcy stawiają duże wymagania co do auta, które ma stanowić zabezpieczenie. Nawet jeśli jesteś jedynym właścicielem pojazdu, ale ten jeździ już kilkanaście lat po ulicach, to raczej istnieją niewielkie szanse, że otrzymasz finansowanie. To sprawia, że grupa osób, które mogą skorzystać z tej oferty, jest naprawdę niewielka. 

Wadą, o której nie możemy zapominać, jest ryzyko utraty pojazdu w przypadku problemów ze spłatą. Dodatkowo mogą istnieć pewne ograniczenia w użytkowaniu auta. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pod zastaw czegokolwiek, w tym wypadku samochodu, pamiętaj, że istnieją również alternatywne sposoby pozyskania finansowania. Być może dobrym rozwiązaniem byłaby chwilówka, pożyczka od rodziny czy pozabankowa karta kredytowa

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()