Smart saver – czy autooszczędzanie się opłaca?

Trudno Ci oszczędzić? Banki mają na to pewien sposób! I nie, nie jest to konto oszczędnościowe, a programy do autooszczędzania. Polegają one na odkładaniu drobnych kwot przy okazji płatności kartą debetową czy przelewów internetowych. Sprawdźmy ofertę polskich banków w tym zakresie.

Ekonomiczne skutki koronawirusa, rosnący poziom inflacji i napędzające się ceny żywności oraz energii, czy obniżka stawek na produktach depozytowych – obecne warunki nie sprzyjają regularnemu oszczędzaniu.

Poza przypadkami wielkiej wygranej w loterii albo ogromnego spadku po cioci nie możemy też liczyć na łut szczęścia. Dlatego jednym z prostszych sposobów oszczędzania i ciułania złotówki do złotówki jest usługa automatycznego oszczędzania w banku, czyli po prostu smart saver.

Smart saver – jak działa autooszczędzanie?

Oszczędzanie może przybierać różne formy. Jedni odkładają regularne kwoty na rachunek oszczędnościowy, drudzy na lokaty, a jeszcze inni inwestują lub skrupulatnie ograniczają swoje zbędne wydatki. Smart saver, o którym dzisiaj wspominamy, to automatyczne oszczędzanie, które polega na zaokrąglaniu końcówek kwot wydanych przy użyciu karty debetowej lub internetowo.

Nadwyżka środków jest potem przelewana na nasze konto oszczędnościowe lub specjalny rachunek smart saver. Oczywiście tego typu narzędzie wiąże się z określonym oprocentowaniem. Niestety, jak na dzisiejsze standardy nie jest ono powalające, i waha się w granicach od 0,01 proc. do maksymalnie 2-2,2 proc. w skali roku.

Smart saver - czym jest autooszczędzanie

Sam wybierasz, ile odkładasz

Jak dokładnie działa automatyczne oszczędzanie? Możemy zdecydować się na różne sposoby:

a) zaokrąglenie kwoty transakcji przy płatności kartą wzwyż (np. do pełnych 10 zł, 15, 20, itd.) oraz przelanie różnicy między zaokrągloną kwotą a kwotą wydaną na specjalny rachunek oszczędnościowy,

b) przelewanie ustalonego procentu od kwoty wydanej kartą na dedykowane ku temu konto oszczędnościowe albo

c) pobieranie stałej sumy przy okazji każdej dokonywanej transakcji i przelewanie jej na specjalne konto oszczędnościowe.

W praktyce wygląda to tak, że wybieramy pasujący nam sposób, by odkładać drobne kwoty. Dzięki temu będziemy oszczędzać przy każdej nadarzającej się okazji, czy to płacąc kartą przypisaną do konta osobistego, czy wykonując przelewy internetowe (z wyłączeniem polecenia przelewu wewnętrznego).

Przykład.

Załóżmy, że masz dostęp do rachunku smart saver i dokonujesz kilku transakcji na kwotę 4 zł, 25,43 zł, 58,80 zł. Najpierw z rachunku płatniczego płatnika znikną te kwoty, a później bank przeleje na autooszczędzanie kolejne kwoty: 1 zł, 57 gr oraz 20 gr. Może nie są to imponujące sumy, jeśli jednak często płacisz kartą, to po pewnym czasie z takich końcówek może uzbierać się całkiem niezła sumka.

Smart saver to naprawdę proste narzędzie, które pozwala na systematyczne oszczędzanie bez wysiłku i planowania wydatków.

Przykłady programów do automatycznego oszczędzania

Jeśli chodzi o propozycję banków, to mamy w czym wybierać. Oddzielny temat stanowi sama wysokość oprocentowania, która jest różna w zależności od oferty konkretnej instytucji.

BankNazwa usługiOprocentowanieKonto osobiste, które można włączyćCzy konto osobiste jest wymagane?
mBankMoje cele2,2%– eKonto osobiste
– eKonto możliwości
– mKonto Intensive
TAK
ING Bank ŚląskiSmart Saver1,6% do 5 tys. zł lub
0,05% pow. 5 tys. zł
– konto z Lwem Direct
– konto Mobi/ Direct/ Komfort

TAK
Getin Noble BankKonto oszczędnościowe Skarbonka0,05%– Konto Proste ZasadyTAK
PKO BPAutooszczędzanie0,01%– PKO Konto za Zero
– PKO Konto dla Młodych
– Konto bez Granic
– Konto Platinum II/AURUM
TAK
Credit AgricoleCAsaverdo 1,63%
(zależy od oprocentowania i kapitalizacji odsetek na rachunku Oszczędzam)
– Konto dla Ciebie/ GO!, MOVE!, VIPTAK
RevolutSejfy
(Vaults)
od 0,95 % do 1,4%
stawka oprocentowania zależy od wybranego planu
– Konto Revolut
(różne plany)
NIE
Tabela prezentuje programy autooszczędzania w wybranych bankach, stan oprocentowania na 28.02.2022 r.

Smart saver ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim Smart saver powiązany jest z kontem osobistym. Na rachunek płatniczy możesz przelewać wyłącznie środki z wykonanych transakcji płatniczych. Nie mamy za to możliwości zasilania Smart bezpośrednim przelewem z konta.

Nie jest też wymagana żadna minimalna kwota na takim koncie oszczędnościowym. Same przelewy ze Smart saver na konto bankowe możesz realizować bez żadnych limitów.

W ING Banku dostępne są dwie metody na automatyczne oszczędzanie:

 • zaokrąglenie do 5 zł lub 10 zł albo
 • procent od wartości transakcji (od 1 do 10 proc.).

Przykład.

Zapłaciłeś w sklepie 34 zł i ustawiłeś Smart saver na 10 proc. W takim przypadku na Twój rachunek wpłynie 3,40 zł jako reszta z zakupów. Z kolei, gdy wybrałeś zaokrąglenie kwoty transakcji do 5 zł, z konta osobistego zostanie pobrane 35 zł, z czego 1 zł trafi do Twojej skarbonki.

Do autooszczędzania zaliczają się wszystkie przelewy internetowe, które wykonasz na koncie osobistym (wewnątrz ING, jak i do innych banków), płatności kodami BLIK. Nie możemy także pominąć płatności bezgotówkowych realizowanych kartą.

mSaver w mBanku

To z kolei propozycja przygotowana przez mBank, która oferuje do wyboru 3 sposoby na odkładanie stałej kwoty:

 • zaokrąglanie kwot transakcji do 10 zł,
 • zasilanie konta oszczędnościowego stałą kwotą (od 3 do 10 zł) lub
 • przesyłanie na rachunek wybranego procenta od zrealizowanej transakcji (od 1 do 15 proc.).

Rachunek mSaver możemy zasilać dodatkowo przelewem z konta – również z innego banku. W ramach regularnego oszczędzania mBank akceptuje dodatkowo wypłaty z bankomatów oraz płatności kartami debetowymi i kredytowymi do konta. Same odkładane środki trafiają na rachunek Moje cele.

Konto oszczędnościowe Skarbonka w Getin Bank

Przy tym rozwiązaniu mamy możliwość zaokrąglania kwot w górę – do pełnej 1, 5 lub 10 zł.

Załóżmy, że wydałeś kartą 17 zł i swoje wydatki zaokrągliłeś do pełnych 10 zł. Z Twojego konta ubędzie 20 zł, z czego 3 zł trafi do Skarbonki.

Taki rachunek w Getin otworzysz albo w oddziale, albo poprzez skorzystanie z bankowości internetowej.

Autooszczędzanie w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski pozwala na wybór jednego z trzech dostępnych sposobów:

 • zaokrąglenie do pełnej kwoty (od 1 do 99 gr) – np. płacisz za zakupy 8,10 zł, bank zaokrągli kwotę do 9 zł. Na Twój rachunek trafi 90 gr,
 • procent od każdej transakcji – np, 10 proc. Gdy zapłacisz w sklepie 10,99 zł, na Twoje konto trafi 99 gr lub
 • stała suma od transakcji – np. 5 zł, które trafi na Twój rachunek przy każdej wykonanej transakcji.

Przy Autooszczędzaniu możemy sami zdecydować, jakie transakcje włączyć do odkładania.

 • Płatności kartą do konta,
 • Przelewy, w tym zlecenia stałe oraz
 • Płatności w apce IKO (BLIK, przelewy, płatności zbliżeniowe).

Tym sposobem możemy wybrać jeden powyższy rodzaj transakcji, z którym będziemy odkładać pieniądze albo zdecydować się na dwa lub wszystkie. Dla każdego rodzaju możemy też ustawić inny sposób oszczędzania.

Usługa Autooszczędzania dołączona jest także do kont dla dzieci w wieku od 13 do 17 lat.

CAsaver w Credit Agricole

Rozpoczęcie oszczędzania z CAsaver samo w sobie jest bardzo proste. Do wyboru masz 1 z 5 wariantów oszczędzania. Możesz zaokrąglać wydane środki do 0,50 zł, 1 zł, 2 zł, 5 zł lub 10 zł. Zaoszczędzona reszta trafi na rachunek oszczędnościowy Oszczędzam, który powiązany jest z kontem osobistym.

W każdej chwili możliwe jest sprawdzenie salda rachunku płatniczego.

Sejfy w Revolut

Pozabankową ofertę, w ramach odkładania drobnych kwot transakcji, posiada również Revolut. W tym przypadku tzw. Sejfy oddzielone są od konta głównego, między którymi w dowolnym momencie możesz przelewać pieniądze.

Co do Sejfów dostępne są one dla 31 walut. Oszczędzać możesz samodzielnie lub wspólnie z drugą osobą. Tutaj odkładanie drobnych kwot także polega na zaokrąglaniu końcówek wydanej sumy.

Przykład.

Zapłaciłeś za kawę 2,90 GBP, to Revolut zaokrągli kwotę do 3 GBP, z czego 0,10 GBP odłoży do Sejfu.

Możemy również podwajać, potrajać odkładane kwoty, a nawet mnożyć je razy 10.

Czy warto korzystać z automatycznego oszczędzania?

W dobie niskich stóp procentowych każdy sposób jest dobry, by mieć stały dostęp do swoich pieniędzy i jednocześnie je kumulować. Dlatego – tak – programy do regularnego oszczędzania mogą być opłacalne i warto z nich korzystać. Przede wszystkim dlatego, że możemy zdecydować się na odkładanie wręcz symbolicznych kwot, z których czasem uzbiera się okrągła suma.

Wprawdzie nie będzie to kwota, która zapewni nam dostatnią przyszłą emeryturę, wkład własny czy sfinansowanie studiów dziecka – ale stanowi za to całkiem przyzwoity zapas gotówki na wszelki wypadek. Jeśli więc nie masz żadnych oszczędności, a takie chciałbyś posiadać, programy w rodzaju saver są pierwszym krokiem do zbudowania Twojego małego funduszu finansowego.

Smart saver – opinie klientów

Ile jest metod oszczędzania, tyle jest opinii klientów. Jedni chwalą sobie takie wirtualne skarbonki, bo odkładamy automatycznie bez większego wysiłku, co jest bardzo wygodne. Inną wymienianą korzyścią jest lepsze zaplanowanie domowego budżetu. Odłożone pieniądze przydadzą nam się na różne mniej lub bardziej planowane wydatki.

Usługi smart saver to dobry sposób na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania i łatwa droga do zbudowania poduszki finansowej.

Niestety do głosu dochodzi też bardzo niskie oprocentowanie takich rachunków. Plusem może być jedynie to, że mają wyższe oprocentowanie niż konta osobiste. Jednak to zbyt mało. Sporym ryzykiem dla nas jest dodatkowo zbyt wysokie zaokrąglanie kwot transakcji, przez co możemy utracić nad tym całkowitą kontrolę. Po prostu nasze pieniądze będą znikały z rachunku, szybciej niż nam się wydaje.

Inne rozwiązania na odkładanie pieniędzy

Zainteresował Cię taki sposób oszczędzania? Po pierwsze sprawdź, czy Twój bank oferuje rozwiązanie smart saver (nie wszystkie mają taką ofertę). Jeśli nie, to pozostaje nam zmienić instytucje albo założyć dodatkowy rachunek w banku, w którym będziemy odkładali symboliczne resztki z wydanych kwot.

Oczywiście nikogo do tego nie namawiamy, bo usługa automatycznego oszczędzania to jeden z wielu sposobów na pomnażanie pieniędzy. Inną możliwością są przecież rachunki oszczędnościowe czy lokaty bankowe – faktem jest, że o jeszcze niższym albo takim samym oprocentowaniu, co smart saver, ale zawsze bezpiecznym.

Do sposobów oszczędzania wlicza się także inwestowanie. Jest to jednak dość ryzykowne posunięcie, gdy o samym inwestowaniu wiemy niewiele.

Działać możemy na różnym polu w zależności od tego, w czym czujemy się pewni. Mogą to być inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, dzieła sztuki, itp. Możemy też skupić się wyłącznie na rynku krajowym lub działać globalnie. Jest więc tu szansa na spory zysk, ale i straty – dlatego na samym początku warto popracować na kontach demo, bądź symulatorach giełd, które wprowadzą nas w różne rynkowe tajniki.

Więcej o samym inwestowaniu piszemy w osobnym artykule —> W co inwestować w 2022 roku?

Rynek nieruchomości to również ciekawe pole do pomnożenia oszczędności. Dlatego inwestowanie w nieruchomości też może być opłacalne. Jest to jednak opcja na większą skalę, która wymaga na początek zainwestowania pokaźnych środków pieniężnych.

Autooszczędzanie ze smart saver – plusy i minusy

Zalety autooszczędzaniaWady autooszczędzania
brak opłat za skorzystanie z usługiniskie oprocentowanie
brak konieczności posiadania konta oszczędnościowegomożliwe dodatkowe opłaty,
np. za wypłatę pieniędzy
z rachunku (pierwsza, czasem
dwie transakcje w miesiącu są darmowe)
odkładanie niewielkich kwot
przy okazji dokonywania transakcji
ryzyko utraty większych kwot
przy częstych płatnościach
różne sposoby oszczędzania
oferowane przez banki
gromadzenie środków, które
przydadzą się w budżecie domowym
komfort psychiczny i satysfakcja z
posiadanych oszczędności

Autooszczędzanie to innowacyjna odmiana wirtualnej świnki-skarbonki. Niezależnie od tego, czy z niej skorzystamy, czy nie, jest to z pewnością prosty sposób na regularne odkładanie niewielkich kwot.

A Ty masz swoje własne metody na skuteczne i szybkie oszczędzanie?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (9 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • D
  D

  Dana

  04.11.2022, 18:21

  Wyróżniający się komentarz

  W ING przy wybraniu zaokrąglaniu do 5 zł, z kwoty np. 130 zł przelew na Smart to 5 zł, jakie to jest zaokrąglanie?

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie