Czy płatność kartą w kantorze jest możliwa i czy są z nią związane jakieś prowizje? Jakie są zalety, a jakie wady płatności bezgotówkowych w tego typu miejscach? Czy są jakieś inne sposoby na zdobycie zagranicznej waluty przed podróżą? Odpowiedzi na te i nie tylko te pytania, związane z wymianą pieniędzy, odnajdziesz poniżej.
Kluczowe informacje
- Płatności kartą w kantorach są możliwe, ale istnieją pewne ograniczenia i różnice w podejściu poszczególnych placówek. Warto sprawdzić akceptowane metody transakcji na stronie internetowej wybranego kantoru lub skontaktować się z nim telefonicznie przed planowaną wizytą;
- Takie transakcje bezgotówkowe wiążą się często z dodatkową opłatą, ponieważ nie są one rozliczane w czasie rzeczywistym. A to oznacza wyższe koszty dla klientów;
- Jako alternatywę dla płatności kartą w kantorze, można rozważyć użycie kont walutowych oferowanych przez banki. Pozwalają one na wymianę walut po korzystnych kursach i mogą być obsługiwane za pośrednictwem aplikacji mobilnych;
- Innym rozwiązaniem są kantory online typu Wise, które nie pobierają prowizji i dają dostęp do wielu egzotycznych walut, niedostępnych w ich stacjonarnych odpowiednikach.
Czy w kantorze można płacić kartą?
Tak, można, ale tylko w niektórych kantorach, które zdecydują się na wprowadzenie płatności bezgotówkowych. Nie mają one żadnych prawnych przeciwwskazań do udostępniania takiej możliwości, ale również i takiego obowiązku, by je oferować.
W praktyce wszystko zależy to od decyzji właściciela konkretnego oddziału. Ci jednak swoim klientom możliwość tą udostępniają niechętnie, a jeżeli już to robią, za płatności kartą często pobierają dodatkowe prowizje. Dlaczego?
Powodem są zmieniające się praktycznie cały czas kursy walut. Transakcje bezgotówkowe nie są przy tym rozliczane w trybie rzeczywistym, co dla właścicieli kantorów rodzi oczywiste ryzyko kursowe. Możliwość rozliczenia transakcji bezgotówkowej po niekorzystnym dla nich kursie, często równoważony jest dodatkowymi prowizjami, mogącymi sięgać nawet kilku procent transakcji.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w kantorach internetowych. Tu możliwość płatności kartą jest w zasadzie normą, a prowizje, jeżeli w ogóle się pojawiają, to są zdecydowanie niższe.
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
7 osób
wybrało ofertę88 osób
wybrało ofertę8 osób
wybrało ofertę0 osób
wybrało ofertęCzy w kantorze można płacić kartą kredytową?
Tak, można płacić kartą kredytową, o ile właściciel wybranego kantoru oferuje swoim klientom taką możliwość.
Kantor stacjonarny vs kantor internetowy
Istnieje wiele istotnych różnic pomiędzy kantorami stacjonarnymi a internetowymi. Nie kończą się one wcale na tym, że do placówki stacjonarnej należy udać się osobiście, a z usług jego onlinowego odpowiednika można skorzystać z dowolnego miejsca, w tym również bez wychodzenia z domu. Co jeszcze różni te rozwiązania?
- W kantorze stacjonarnym otrzymujesz pieniądze w formie gotówki, natomiast w internetowym w formie pieniędzy wirtualnych;
- W kantorach internetowych korzystniejszy dla klientów jest przyjmowany spread walutowy (* a więc różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty, czyli, innymi słowy: po prostu prowizja, którą za wymianę walut bierze dany kantor). Niższe prowizje kantorów internetowych wynikają zazwyczaj z niższych kosztów operacyjnych niż te, które mają placówki stacjonarne (* uwarunkowane jest to większą automatyzacją procesów oraz brakiem kosztów wynajmu powierzchni). To samo przekłada się na mniejsze opłaty dodatkowe z tytułu płacenia kartą płatniczą (* a czasem wręcz na zupełny ich brak);
- Większa automatyzacja kantorów internetowych oznacza także mniejsze ryzyko ewentualnego błędu ludzkiego;
- Większe bezpieczeństwo towarzyszące kantorom internetowym, które związane jest z brakiem konieczności noszenia przy sobie dużej ilości gotówki;
- Mniejsza dostępność kantorów stacjonarnych, które otwarte są tylko w godzinach ustalonych przez właścicieli, podczas gdy większość tych internetowych otwartych jest 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu;
- Więcej sposobów płatności w kantorach internetowych (* oprócz płatności kartą możliwe jest tu często także zapłacenie Blikiem czy PayPalem).
Kantor stacjonarny | Kantor internetowy | |
Wypłata pieniędzy | W formie gotówki | W formie przelewu na konto |
Kursy walut | Zazwyczaj wyższe niż w kantorach internetowych * do transakcji często doliczane są dodatkowe prowizje | Atrakcyjne spready walutowe |
Forma płatności | Gotówka lub ewentualnie karta | Płatności bezgotówkowe kartą, Blikiem lub portfelami elektronicznymi, np. PayPal, Google Pay |
Dostępność | Tylko w wyznaczonych godzinach pracy kantoru | 24/7 |
Oferta | Zazwyczaj oferują standardowe i najbardziej popularne waluty | Oprócz dostępu do popularnych walut udostępniają również te bardziej egzotyczne waluty od ręki |
Jak płacić kartą w kantorach internetowych?
Wspomniałem już wyżej, że możliwość płatności kartą (debetową czy kredytową) w kantorach internetowych to w zasadzie norma. Jak więc to zrobić?
- W pierwszej kolejności załóż konto w wybranym przez siebie kantorze online.
- Następnie, w zależności od sposobu działania danego portalu, wpłać środki na założone wcześniej konto lub (jeżeli jest to możliwe) zrób to, opłacając przy tym od razu konkretną transakcję.
- W obydwu przypadkach przy wyborze rodzajów płatności zaznacz płatność kartą. Dalej wpisz numer karty płatniczej oraz pozostałe, znajdujące się na niej dane (w tym: imię i nazwisko jej posiadacza, datę ważności oraz kod CVV2 lub kod CVC2).
Czy kantory pobierają prowizję za płatność kartą?
W zdecydowanej większości przypadków – niestety tak. Dotyczy to szczególnie kantorów stacjonarnych, których właściciele, chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem kursowym, przy transakcji kartą naliczają taką właśnie prowizję. W zależności od konkretnego przypadku może sięgać do kilku procent wartości transakcji.
W kantorach internetowych, które oferują płatności kartą, prowizje te występują znacznie rzadziej, a jeżeli już się pojawiają, to są zwykle niższe niż w przypadku stacjonarnych placówek.
W jaką walutę inwestować? [Poradnik]Co zamiast kantoru?
Jeśli nie kantory internetowe czy stacjonarne, to może karty wielowalutowe? To absolutny hit ostatnich lat, ale nie ma się czemu dziwić. Ludzie podróżują znacznie częściej niż kiedyś. Mało kto ma przy tym czas i chęci na myślenie o wymianie walut. Karty wielowalutowe ograniczają ten problem do minimum, umożliwiając użytkownikom dokonywanie płatności w różnych walutach za pomocą tylko jednej karty.
Działa ona na zasadzie kilku rachunków walutowych podpiętych do jednej karty. Oferują ją przy tym największe polskie banki, takie jak: mBank, PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank czy Santander Bank Polska.
Coraz większą popularność zyskują także karty wydawane przez fintechy, w tym przede wszystkim: Revolut oraz Wise. Przewalutowania odbywają się tu według średnich rynkowych kursów wymiany walut, co równoznaczne jest z kursami możliwie jak najkorzystniejszymi.
Załóż konto walutowe w Revolut:
Revolut: opinie klientów i szczegóły ofertyCzy warto płacić kartą w kantorze?
Płacenie kartą w kantorach stacjonarnych, w zdecydowanej większości przypadków, niesie ze sobą dodatkową, odpowiednio skalkulowaną prowizję. Sięga ona czasem nawet kilku procent transakcji. I z perspektywy placówki ma być zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym. Dla klientów jest natomiast tylko dodatkową opłatą, którą przecież w stosunkowo prosty sposób możemy ominąć, wybierając inną metodę płatności. W przypadku kantoru stacjonarnego będzie to gotówka. A w przypadku jego internetowego odpowiednika np. zastosowanie klasycznego, bankowego przelewu.
Jeżeli jednak jesteś zdania, że i tak w kantorach tradycyjnych warto płacić kartą, nie śmiem tego podważać. Pamiętaj jednak, że za wygodę się płaci, a tu opłata ta może Cię wynieść kilka procent wartości transakcji.
Zalety i wady dokonywania płatności kartą w kantorze
Zalety:
- Wygoda;
- Brak konieczności posiadania gotówki i szukania bankomatu;
- Możliwość skorzystania z karty kredytowej, a co za tym idzie także z limitu kredytowego.
Wady:
- Niewielka dostępność tego rozwiązania w przypadku kantorów stacjonarnych;
- Sięgające nawet kilku procent transakcji, prowizje za płatności kartą.
FAQ: najczęściej zadawane pytania
W jakim kantorze można płacić kartą?
Czy w kantorze można płacić Blikiem?
Czy płatność kartą w kantorze jest bezpieczna?
Polecamy: