Czy w kantorze można płacić kartą?

Czy płatność kartą w kantorze jest możliwa i czy są z nią związane jakieś prowizje? Jakie są zalety, a jakie wady płatności bezgotówkowych w tego typu miejscach? Czy są jakieś inne sposoby na zdobycie zagranicznej waluty przed podróżą? Odpowiedzi na te i nie tylko te pytania, związane z wymianą pieniędzy, odnajdziesz poniżej.

kantory - czy mozna placic karta

Kluczowe informacje

 • Płatności kartą w kantorach są możliwe, ale istnieją pewne ograniczenia i różnice w podejściu poszczególnych placówek. Warto sprawdzić akceptowane metody transakcji na stronie internetowej wybranego kantoru lub skontaktować się z nim telefonicznie przed planowaną wizytą;
 • Takie transakcje bezgotówkowe wiążą się często z dodatkową opłatą, ponieważ nie są one rozliczane w czasie rzeczywistym. A to oznacza wyższe koszty dla klientów;
 • Jako alternatywę dla płatności kartą w kantorze, można rozważyć użycie kont walutowych oferowanych przez banki. Pozwalają one na wymianę walut po korzystnych kursach i mogą być obsługiwane za pośrednictwem aplikacji mobilnych;
 • Innym rozwiązaniem są kantory online typu Wise, które nie pobierają prowizji i dają dostęp do wielu egzotycznych walut, niedostępnych w ich stacjonarnych odpowiednikach.
kantor czerwonej skarbonki
Tania wymiana walut z darmowym i eksperesowym przelewem do 15 banków w Polsce. Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź, ile zyskasz na wymianie z kantor.pl.

Czy w kantorze można płacić kartą?

Tak, można, ale tylko w niektórych kantorach, które zdecydują się na wprowadzenie płatności bezgotówkowych. Nie mają one żadnych prawnych przeciwwskazań do udostępniania takiej możliwości, ale również i takiego obowiązku, by je oferować.

W praktyce wszystko zależy to od decyzji właściciela konkretnego oddziału. Ci jednak swoim klientom możliwość tą udostępniają niechętnie, a jeżeli już to robią, za płatności kartą często pobierają dodatkowe prowizje. Dlaczego?

Powodem są zmieniające się praktycznie cały czas kursy walut. Transakcje bezgotówkowe nie są przy tym rozliczane w trybie rzeczywistym, co dla właścicieli kantorów rodzi oczywiste ryzyko kursowe. Możliwość rozliczenia transakcji bezgotówkowej po niekorzystnym dla nich kursie, często równoważony jest dodatkowymi prowizjami, mogącymi sięgać nawet kilku procent transakcji.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w kantorach internetowych. Tu możliwość płatności kartą jest w zasadzie normą, a prowizje, jeżeli w ogóle się pojawiają, to są zdecydowanie niższe.

Dostępne waluty
CHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Opłaty za przelew walutowy
0 zł/ 5 zł/ 30zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
10 zł
? koszt miesięczny

103 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,8/5
Dostępne waluty
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Opłaty za przelew walutowy
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
0 zł*
? 0 zł/m standard;14,99 zł/m; plus 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal

249 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Dostępne waluty
EUR, GBP, EUR, inne
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
0 zł

116 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
4.
Kantor internetowy - TMS Brokers
Dostępne waluty
EUR, PLN, USD i inne
? Wszystkie dostępne waluty: EUR, PLN, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK, CZK, CNY, AUD, HUF, TRY, RON, CAD, JPY
Opłaty za przelew walutowy
0zł /5zł /15 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
0 zł

55 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy w kantorze można płacić kartą kredytową?

Tak, można płacić kartą kredytową, o ile właściciel wybranego kantoru oferuje swoim klientom taką możliwość.

Kantor stacjonarny vs kantor internetowy

Istnieje wiele istotnych różnic pomiędzy kantorami stacjonarnymi a internetowymi. Nie kończą się one wcale na tym, że do placówki stacjonarnej należy udać się osobiście, a z usług jego onlinowego odpowiednika można skorzystać z dowolnego miejsca, w tym również bez wychodzenia z domu. Co jeszcze różni te rozwiązania?

 • W kantorze stacjonarnym otrzymujesz pieniądze w formie gotówki, natomiast w internetowym w formie pieniędzy wirtualnych;
 • W kantorach internetowych korzystniejszy dla klientów jest przyjmowany spread walutowy (* a więc różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty, czyli, innymi słowy: po prostu prowizja, którą za wymianę walut bierze dany kantor). Niższe prowizje kantorów internetowych wynikają zazwyczaj z niższych kosztów operacyjnych niż te, które mają placówki stacjonarne (* uwarunkowane jest to większą automatyzacją procesów oraz brakiem kosztów wynajmu powierzchni). To samo przekłada się na mniejsze opłaty dodatkowe z tytułu płacenia kartą płatniczą (* a czasem wręcz na zupełny ich brak);
 • Większa automatyzacja kantorów internetowych oznacza także mniejsze ryzyko ewentualnego błędu ludzkiego;
 • Większe bezpieczeństwo towarzyszące kantorom internetowym, które związane jest z brakiem konieczności noszenia przy sobie dużej ilości gotówki;
 • Mniejsza dostępność kantorów stacjonarnych, które otwarte są tylko w godzinach ustalonych przez właścicieli, podczas gdy większość tych internetowych otwartych jest 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu;
 • Więcej sposobów płatności w kantorach internetowych (* oprócz płatności kartą możliwe jest tu często także zapłacenie Blikiem czy PayPalem).
Kantor stacjonarnyKantor internetowy
Wypłata pieniędzyW formie gotówkiW formie przelewu na konto
Kursy walutZazwyczaj wyższe niż w kantorach internetowych
* do transakcji często doliczane są dodatkowe prowizje
Atrakcyjne spready walutowe
Forma płatnościGotówka lub ewentualnie kartaPłatności bezgotówkowe kartą, Blikiem lub portfelami elektronicznymi, np. PayPal, Google Pay
DostępnośćTylko w wyznaczonych godzinach pracy kantoru24/7
OfertaZazwyczaj oferują standardowe i najbardziej popularne walutyOprócz dostępu do popularnych walut udostępniają również te bardziej egzotyczne waluty od ręki
Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpieczeństwa Zobacz

Jak płacić kartą w kantorach internetowych?

Wspomniałem już wyżej, że możliwość płatności kartą (debetową czy kredytową) w kantorach internetowych to w zasadzie norma. Jak więc to zrobić?

 1. W pierwszej kolejności załóż konto w wybranym przez siebie kantorze online.
 2. Następnie, w zależności od sposobu działania danego portalu, wpłać środki na założone wcześniej konto lub (jeżeli jest to możliwe) zrób to, opłacając przy tym od razu konkretną transakcję.
 3. W obydwu przypadkach przy wyborze rodzajów płatności zaznacz płatność kartą. Dalej wpisz numer karty płatniczej oraz pozostałe, znajdujące się na niej dane (w tym: imię i nazwisko jej posiadacza, datę ważności oraz kod CVV2 lub kod CVC2).

Pamiętaj, że płatność kartą to niejedyna metoda wymiany waluty w kantorach online. W zależności od konkretnego serwisu dostępne mogą być dodatkowo inne metody płatności jak:
– Przelew;
– Blik;
– Apple Pay;
– Google Pay;
PayPal.

Czy kantory pobierają prowizję za płatność kartą?

W zdecydowanej większości przypadków – niestety tak. Dotyczy to szczególnie kantorów stacjonarnych, których właściciele, chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem kursowym, przy transakcji kartą naliczają taką właśnie prowizję. W zależności od konkretnego przypadku może sięgać do kilku procent wartości transakcji.

W kantorach internetowych, które oferują płatności kartą, prowizje te występują znacznie rzadziej, a jeżeli już się pojawiają, to są zwykle niższe niż w przypadku stacjonarnych placówek.

W jaką walutę inwestować? [Poradnik] Zobacz

Co zamiast kantoru?

Jeśli nie kantory internetowe czy stacjonarne, to może karty wielowalutowe? To absolutny hit ostatnich lat, ale nie ma się czemu dziwić. Ludzie podróżują znacznie częściej niż kiedyś. Mało kto ma przy tym czas i chęci na myślenie o wymianie walut. Karty wielowalutowe ograniczają ten problem do minimum, umożliwiając użytkownikom dokonywanie płatności w różnych walutach za pomocą tylko jednej karty.

Działa ona na zasadzie kilku rachunków walutowych podpiętych do jednej karty. Oferują ją przy tym największe polskie banki, takie jak: mBank, PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank czy Santander Bank Polska.

Coraz większą popularność zyskują także karty wydawane przez fintechy, w tym przede wszystkim: Revolut oraz Wise. Przewalutowania odbywają się tu według średnich rynkowych kursów wymiany walut, co równoznaczne jest z kursami możliwie jak najkorzystniejszymi.

Załóż konto walutowe w Revolut:

Revolut: opinie klientów i szczegóły oferty Zobacz

Czy warto płacić kartą w kantorze?

Płacenie kartą w kantorach stacjonarnych, w zdecydowanej większości przypadków, niesie ze sobą dodatkową, odpowiednio skalkulowaną prowizję. Sięga ona czasem nawet kilku procent transakcji. I z perspektywy placówki ma być zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym. Dla klientów jest natomiast tylko dodatkową opłatą, którą przecież w stosunkowo prosty sposób możemy ominąć, wybierając inną metodę płatności. W przypadku kantoru stacjonarnego będzie to gotówka. A w przypadku jego internetowego odpowiednika np. zastosowanie klasycznego, bankowego przelewu.

Jeżeli jednak jesteś zdania, że i tak w kantorach tradycyjnych warto płacić kartą, nie śmiem tego podważać. Pamiętaj jednak, że za wygodę się płaci, a tu opłata ta może Cię wynieść kilka procent wartości transakcji.

Zalety i wady dokonywania płatności kartą w kantorze

Zalety:

 • Wygoda;
 • Brak konieczności posiadania gotówki i szukania bankomatu;
 • Możliwość skorzystania z karty kredytowej, a co za tym idzie także z limitu kredytowego.

 Wady:

 • Niewielka dostępność tego rozwiązania w przypadku kantorów stacjonarnych;
 • Sięgające nawet kilku procent transakcji, prowizje za płatności kartą.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

W jakim kantorze można płacić kartą?

O tym, czy interesujący kantor wymiany walut przyjmuje płatności kartą, poszukaj na jego stronie internetowej. Jeżeli takiej informacji brakuje, zadzwoń bezpośrednio do kantoru i zapytaj o tę kwestię (nie zapomnij przy tym spytać także o ewentualną prowizję za taką metodę rozliczenia!).

 Czy w kantorze można płacić Blikiem?

Blik jest opcją płatności dostępną obecnie w większości kantorów internetowych. W przypadku stacjonarnych placówek bywa z tym już jednak różnie, i zależy to od decyzji właściciela konkretnego kantoru.

Czy płatność kartą w kantorze jest bezpieczna?

Tak, płatność kartą w kantorze jest w pełni bezpieczna.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()