Google Pay – jak działa system płatności Google?

Systemy płatności mobilnych, takie jak Google Pay to ogromne udogodnienie, które sprawia, że dokonywanie płatności jest łatwiejsze, a kontrola nad wydatkami jeszcze większa. Ten sposób płacenia jest również bardzo bezpieczny. Więcej, na temat Google Pay, możesz dowiedzieć się w poniższym artykule.

Obsługa tego systemu jest bardzo prosta i poradzi sobie z nim każdy, kto potrafi operować smartfonem, bądź też posiada smartwatcha. Wszystko przez lata było dopracowywane właśnie w tym kierunku, by można było z Google Pay korzystać swobodnie, bez żadnych problemów, czy to ze strony aplikacji, banku, czy też operatora kart płatniczych.

Aplikacja pojawiła się na rynku już w listopadzie 2016 roku i była znana pod nazwą Android Pay. W 2018 roku nastąpiło połączenie z Google Wallet i tak właśnie powstało Google Pay, czyli mobilna aplikacja do dokonywania płatności zbliżeniowych, a także płatności online.

Jak działa Google Pay?

Aby dowiedzieć się, jak dokładnie działa ta aplikacja, najlepiej jest po prostu prześledzić krok po kroku proces jej instalacji i użytkowania.

Zacznijmy może od smartfona. Aby zainstalować Google Pay, należy skorzystać z Google Play, czyli sklepu z aplikacjami. Tam do pobrania czeka zawsze najnowsza wersja tej aplikacji. Oczywiście, aby wszystko poprawnie działało, należy spełnić wymagania systemowe, czyli:

  • posiadać smartfona z systemem Android 4.4 lub nowszym,
  • wyposażonego w technologię NFC.

Near Field Communication (NFC) to technologia wykorzystywana w telefonach, a także kartach zbliżeniowych, która pozwala na połączenie się z terminalem płatniczym, gdy urządzenie zbliżone jest do niego na odległość maksymalnie 20 cm i dokonanie w ten sposób płatności. Te wymagania aktualnie spełniają tak naprawdę wszystkie telefony, dlatego tym nie trzeba się martwić.

Gdy już aplikacja zostanie pobrana, to przychodzi czas na przypisanie do niej karty, z której wypływać będą środki. Wersja na telefon umożliwia korzystanie nie tylko z kart debetowych, ale również z kart:

• Kredytowych,

• Lojalnościowych,

• Podarunkowych.

Możliwości jest więc tak naprawdę bardzo dużo. Oczywiście do aplikacji może być przypisanych jednocześnie nawet kilka różnych kart, jednak to jedną należy ustawić jako domyślną i to z niej będą głównie wypływać środki. Jednak w sytuacji, gdyby ktoś chciał skorzystać z innej karty, to wystarczy wykorzystać system long click, czyli przytrzymać na telefonie dłużej ikonkę aplikacji. Następnie rozwinie się lista przypisanych kart i należy wybrać tę odpowiednią. Dzięki temu nie trzeba wchodzić w aplikację i tam wybierać karty. „Kredytówki” i „debetówki” dodaje się bardzo prosto, ponieważ po kliknięciu zakładki „karty” należy następnie kliknąć „+” i wprowadzić zdjęcie bądź też dane zawarte na karcie.

Teraz już można przechodzić do płatności. Gdy na telefonie włączony jest system NFC (można w dowolnej chwili go wyłączyć), to podczas płatności wystarczy tylko wybudzić telefon i zbliżyć go do terminalu płatniczego, a cała reszta leży już po stronie systemu. Nie trzeba nawet odblokowywać smartfona. Powyżej kwoty 50 zł będzie potrzebna dodatkowa weryfikacja w postaci kodu PIN, jednak jest to niezależne od aplikacji, a wpływ na wysokość, od której transakcja musi być autoryzowana ma VISA, MASTERCARD lub inny operator zajmujący się kartami bankowymi. Gdy transakcja zostanie zaakceptowana, to na ekranie pojawi się stosowny komunikat i potwierdzenie. Całość nie zajmie dłużej niż kilka sekund.

Nie trzeba więc nosić przy sobie portfela czy karty bankowej, a wystarczy mieć tylko telefon. Jeśli ktoś obawia się, czy aby w ten sposób z jego konta nie zostanie pobrana większa kwota, to zawsze może wszystko kontrolować, ponieważ w aplikacji znajduje się historia dokonanych transakcji.

jak korzystać z google pay

Google Pay – płacenie smartwatchem

Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku smartwatcha. Nie każdy tego typu zegarek może posłużyć do płatności przy pomocy Google Pay. Tak jak w przypadku telefonu musi być on wyposażony w system NFC, a oprócz tego również w WearOS, wcześniej znany jako Android Wear. Aby mieć pewność, że nabywany smartwatch umożliwi dokonywanie płatności zbliżeniowych, wystarczy poprosić sprzedawcę o sprawdzenie tego, bądź też poszukać tej informacji na stronie producenta we własnym zakresie.

Samo pobranie i dalszy proces są już bardzo proste. Należy wejść do sklepu Google Play i pobrać aplikację Google Pay. Następnie wystarczy dodać kartę debetową i gotowe. Aby dodać ją w sposób prawidłowy, należy dokładnie przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z jej wskazówkami.

Niestety na smartwatchu nie ma możliwości dodania kart rabatowych, lojalnościowych czy podarunkowych.

Gdy dochodzi już do płatności, to sytuacja znów się powtarza. Gdy już można zbliżyć zegarek do terminala, to wystarczy go wybudzić, a po zapłaceniu pojawi się stosowna grafika, która będzie potwierdzeniem dokonania transakcji. System jest więc bardzo prosty i intuicyjny.

Google Pay to aplikacja, nad którą można mieć kontrolę nie tylko przy pomocy telefonu czy też zegarka, ale aby dodawać karty, odejmować, bądź też kontrolować historię płatności, możliwe jest wykorzystanie aplikacji w wersji komputerowej.

Które banki oferują Google Pay?

Lista banków współpracujących z aplikacją cały czas się powiększa. Na początku było to zaledwie kilka instytucji finansowych, natomiast z czasem lista naprawdę się powiększyła. Aktualnie są to następujące podmioty:

• Alior Bank,

• Bank Millenium,

• Bank Pocztowy,

• Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,

• Bank Spółdzielczy w Brodnicy,

• BNP Paribas,

• Citi Handlowy,

• Credit Agricole Bank Polska S.A.,

Curve OS Limited,

• DiPocket,

• Edenred,

• EnveloBank,

• Eurobank,

• Getin Bank,

• Grupa BPS,

• Idea Bank,

• ING,

• Kompakt Finanse,

• Krakowski Bank Spółdzielczy,

• mBank,

• Monese,

• N26,

• Paysafe Financial Services Limited,

• Plus Bank,

• Podkarpacki Bank Spółdzielczy,

• Revolut,

• Santander,

• SGB Bank S.A.,

• Sodexo,

• Spółdzielcza Grupa Bankowa,

• T-Mobile Usługi Bankowe.

Jak widać, lista ta jest naprawdę spora, a prawdopodobnie w najbliższym czasie jeszcze więcej instytucji pozwoli na ten typ płatności. Aktualny spis podmiotów, które współpracują z Google Pay, można znaleźć na stronie dedykowanej tej aplikacji.

Google Pay a bezpieczeństwo

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, którą powinni zainteresować się użytkownicy chcący korzystać z nowoczesnych systemów płatności. Mobilne urządzenia nie tylko powinny ułatwiać robienie zakupów, ale również sprawić, że będzie to naprawdę bezpieczne rozwiązanie.

Ze strony Google Pay najpoważniejszym rozwiązaniem w celu zwiększenia bezpieczeństwa jest zastosowanie tokenizacji. Jest to proces zamiany numeru znajdującego się na karcie na ciąg cyfr, czyli na token płatniczy. Zamiana ta odbywa się po dodaniu karty do Google Pay. Wtedy to wysyłane jest do banku żądanie wygenerowania tokenu. Gdy bank wykona to zdanie, to Google Pay szyfruje dane tokenizowanej karty. System działa w ten sposób, że podczas zbliżenia smartfona do terminala Google Pay przekazuje dane karty oraz kryptogram, działający jak hasło jednorazowe. Kryptogram podlega weryfikacji przez sieć karty płatniczej i na podstawie tokenu odnajdywany jest rzeczywisty numer karty. Na samym końcu centrum autoryzacyjne i bank realizują transakcje.

UWAGA! Google Pay nie przetwarza ani nie autoryzuje transakcji i jest jedynie narzędziem, które tokenizuje karty i w tej postaci przekazuje je z informacją do sieci karty płatniczej.

Kolejnym zabezpieczeniem jest przymusowa blokada ekranu startowego. System wymusza, by użytkownik miał ustawione zabezpieczenie w postaci hasła, wzoru bądź też PIN-u, które mają utrudnić ewentualne dostanie się do telefonu i aplikacji.

Ze strony użytkownika dodatkowym zabezpieczeniem jest wyłączanie systemu NFC w miejscach, gdzie możemy być szczególnie narażeni na kradzieże z karty lub telefonu, czyli na przykład w autobusie. System wystarczy jednym kliknięciem włączyć podczas wchodzenia do sklepu, restauracji, kawiarni, bądź po prostu przed użyciem Google Pay.

co to jest nfc

Chcesz wiedzieć więcej o NFC? Przeczytaj nasz artykuł: Jak płacić telefonem i zegarkiem przez NFC.

Google Pay bez NFC

Niestety płacenie zbliżeniowe telefonem, który nie posiada modułu NFC, jest niemożliwe. Jest to podstawowa technologia, która umożliwia przesyłanie danych potrzebnych do zawarcia transakcji. W dzisiejszych czasach jednak tak naprawdę każdy nowoczesny telefon wyposażony jest w NFC, więc nie powinno to stanowić problemu. Dla osób, które mimo wszystko nie posiadają telefonu z NFC, pozostaje jeszcze korzystanie z innych systemów płatności, jak na przykład polski BLIK.

Mimo wszystko warto zaopatrzyć telefon w Google Pay, ponieważ umożliwia on również płatności online i znacznie ułatwia zakupy w internecie, a przy tego rodzaju płatnościach, niepotrzebny jest dostęp do technologii NFC.

Jak usunąć kartę z Google Pay?

Jeśli użytkownik chciałby usunąć kartę z aplikacji, to nie będzie miał z tym absolutnie żadnego problemu. Aplikacja jest prosta i intuicyjna również pod tym względem i nie utrudnia swoim użytkownikom odejścia czy po prostu likwidacji karty. Wystarczy postępować według następującego schematu:

1. Na urządzeniu z Androidem otwórz „Ustawienia”,

2. Kliknij „Usługi Google” > Usługi konta > Google Pay,

3. Kliknij formę płatności, którą chce usunąć

4. Kliknij więcej > usuń formę płatności,

5. Postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie.

Opinie o Google Pay

Google Pay spotyka się zwykle z pozytywnymi opiniami, co może potwierdzić ocena tej aplikacji na Google Play, która wynosi 4,2/5 (ponad milion oddanych głosów). Negatywne komentarze dotyczą głównie kłopotów, jakie mają użytkownicy po aktualizacji oprogramowania. Dochodzi wtedy czasem do kilkudniowych kłopotów z wykonywaniem płatności. Pozytywnych komentarzy jest jednak zdecydowanie więcej, a to niektóre z nich:

Bardzo przydatna aplikacja. Bezpieczniejsze płatności zbliżeniowe dzięki konieczności wybudzenia telefonu chronią Twoją kartę.

Aplikacja jest po prostu świetna, nie muszę się nigdzie logować, wpisywać żadnych kodów, pamiętam tylko o tym, aby mieć włączone NFC, wybudzić ekran i przyłożyć do terminala, po prostu bajka! Konfiguracja jest bardzo prosta.

Bardzo przydatna aplikacja, wszędzie, gdzie masz możliwość płatności zbliżeniowej – zapłacisz teraz również telefonem! Dużym plusem jest możliwość zarejestrowania różnych kart „lojalnościowych”, zawsze zbyt dużo się ich gnieździło w portfelu…;)

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie