Jak zapłacić mandat przez Internet? Poradnik

Dostałeś mandat? Sprawdź, jak w łatwy sposób opłacić go przez internet

Mandat za przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, wymuszenie pierwszeństwa? Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy opłacić mandatu, od razu musimy przyjąć mandat kredytowy. Najwygodniej opłacić go przez internet podobnie jak inne rachunki, jednak procedura przebiega inaczej i wiele osób ma z tym problem.

Kierowcy, który otrzymuje mandat, policjant wręcza wydrukowany przekaz pocztowy z oznaczonym numerem konta, na które trzeba wpłacić pieniądze. Z takim przekazem można iść na pocztę lub do banku, jednak przyzwyczajeni do płatności internetowych nie lubimy stać w kolejkach na poczcie. Przy czym, nie wiedzieć czemu, są one zwykle bardzo długie. Z drugiej strony – wiele osób skarży się, że nie może lub nie umie opłacić mandatu drogowego przelewem z konta. Nie jest to wbrew pozorom dziwne, ponieważ mandat opłacamy inaczej niż na przykład rachunek za telefon. Z technicznego punktu widzenia mandat jest… podatkiem. Jako taki, wymaga zastosowania innej procedury niż tradycyjny przelew internetowy.

Za co dostałeś/aś ostatnio mandat? :)

Zobacz wyniki

Jak zapłacić mandat przez internet – instrukcja krok po kroku

1. Logujemy się do swojej bankowości internetowej. Wszystkie banki w Polsce umożliwiają zapłacenie mandatu przez internet.

2. Odnajdujemy zakładkę „Przelewy” i wybieramy przelew podatkowy. W różnych bankach mogą one być różnie oznaczone, np. „Przelew podatkowy”, „Przelew do US”, „Przelew do Urzędu Skarbowego”. Trzeba pamiętać, że przelew do US to nie to samo, co przelew do ZUS.

3. Spośród dostępnych opcji formularzy wybieramy „Mandaty”. Wybór jest bardzo duży, na szczęście formularze ułożone są w kolejności alfabetycznej.

4. Kolejny krok to wybór odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od miejsca zamieszkania wybieramy „Opole”. Dlaczego? Od 1 stycznia 2016 właśnie na rachunek bankowy opolskiego Urzędu Skarbowego wpływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję.

5. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych do przelewu. W niektórych bankach uda się automatycznie uzupełnić poniższe dane. W innych trzeba będzie go podać:

Adres i numer konta do opłacenia mandatu: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Organ podatkowy: Pierwszy Urząd Skarbowy Adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Ponieważ numery kont mogą ulegać zmianom, jeśli w formularzu wpisujemy numer konta ręcznie, warto sprawdzić na stronie opolskiego Urzędu Skarbowego aktualne dane. Numer konta powinien też być podany na blankiecie mandatu.

opłacenie mandatu przez internet

6. W polu „Typ identyfikatora” wybieramy PESEL, następnie wpisujemy swój. Dane osoby zobowiązanej do zapłacenia mandatu, czyli imię, nazwisko i adres, najprawdopodobniej zostaną wpisane automatycznie. Jeśli nie, trzeba wprowadzić je ręcznie.

7. Pole „okres rozliczeniowy” powinno pozostać puste. Czasem sekcja to może zajmować więcej niż jedno pole, np. „Rok okresu zobowiązania”, „Typ okresu zobowiązania”, „Numer okresu zobowiązania”. Ułatwieniem może być fakt, że wszystkie systemy bankowości internetowej nie pozwalają na wysłanie przelewu, jeśli formularz jest źle wypełniony. Możemy też liczyć na graficzne wskazanie, które pola wymagają uzupełnienia lub poprawy wpisanych wartości.

8. W polu „Kwota” wpisujemy kwotę wysokości mandatu.

9. Pole „Identyfikacja zobowiązania” służy do wpisania serii i numeru mandatu. Jest on oznaczony na blankiecie mandatu.

10. Ostatni krok to zatwierdzenie przelewu. Warto mieć pod ręką telefon (jeśli zatwierdzenie wymaga kodu SMS), token lub zdrapki z kodami.

Różne systemy bankowości internetowej mają swoje indywidualne szablony, dlatego układ rubryk różnią się między sobą. Jednak wszystkie zawierają te same pola. Korzystając z niektórych banków, być może będzie trzeba nieco odwrócić kolejność.


Mogą Cię zainteresować

Zapłata mandatu z konta zagranicznego

Jeśli z jakiegoś powodu musimy opłacić mandat z zagranicznego konta, musimy znać SWIFT oraz IBAN. W tym wypadku SWIFT to NBPLPLPW, a IBAN to numer rachunku poprzedzony przedrostkiem PL, czyli PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Ponadto przy dokonywaniu płatności musimy podać swoje dane oraz numer i serię mandatu.

Zmiany w opłacaniu mandatów

Nowe rozporządzenie daje Policji możliwość przyjmowania płatności za mandaty od razu, ale tylko w formie bezgotówkowej. Jeśli więc patrol Policji wyposażony jest w terminal płatniczy, możemy wygodnie zapłacić mandat kartą lub telefonem. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy tego zrobić (chwilowy brak środków na koncie), nadal najwygodniej jest opłacić mandat drogą internetową.

Powyższe instrukcje dotyczą tylko mandatów wystawianych przez Policję. Warto pamiętać, że mandat od Straży Miejskiej, Straży Gminnej, Urzędu Celnego opłacamy tradycyjnym przelewem.

jak zapłacić mandat przez internet infografika

Sprawdź również:

Komentarze (17)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • J
  J
  Jan
  22.09.2019, 15:51

  Na otrzymanym mandacie mam podany inny numer rachunku niż opolski. Jest podany nr rachunku należący do GITD w Warszawie. Jednakże tworząc przelew podatkowy automatycznie podpowiada mi się numer rachunku z opolskiego banku. Czy zignorować numer banku podany na blankiecie i wybrać opolski ?

 • b
  b
  beata
  13.01.2020, 21:04

  jak zapłacic mandat, pisze nie dokonywac wplat na rachunek urzedu skarbowego w ooplu

  • K
   K
   Kornel Kowalczyk
   09.12.2020, 16:36

   Według informacji, którą otrzymaliśmy w Urzędzie Skarbowym w Opolu, ta forma zapłaty mandatu przez internet jest wciąż aktualna.

 • M
  M
  Magda
  16.07.2020, 13:03

  Czy wszystko w tym kraju musi być dla normalnych ludzi pod górkę.Dlaczego nie można opłacić mandatu w normalny sposób na podane konto podając dodatkowo serię i nr.mandatu. Czy to przerasta możliwości programistów z urzędu skarbowego ?

 • B
  B
  Beata
  23.02.2021, 18:44

  super opisane ,krok po kroku, bardzo dziękuję, mój pierwszy mandat w życiu od ponad 35 lat opłacony!!!

  • K
   K
   Kornel Kowalczyk
   24.02.2021, 07:55

   Dzień dobry, Pani Beato. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i mamy nadzieję, że następnego mandatu już nie będzie ;) Pozdrawiamy

 • D
  D
  Darek
  24.01.2021, 11:29

  Dziękuję bo też miałem problem. Mandat zapłacony na r-k US w Opolu. W banku pokazało się jako przelew podatkowy.

 • t
  t
  teresa
  30.12.2020, 22:04

  to jest tragedia ze nie mozna w czytelny sposob podac numeru konta na przelew niby ma byc w opolu choc wyraznie pisze nie wplacac na opole to w koncu gdzie ? i jaki ten numer konta indywidualny ?

 • G
  G
  Gosia
  05.09.2020, 21:52

  Witam, chciałabym ustalić numer rachunku, na który można uregulować mandat

  • P
   P
   Paulina Krupa
   07.09.2020, 09:54

   Od 1.01.2016 r. wszystkie należności z tytułu mandatów karnych należy wysłać na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Wystarczy zatem, że wskaże Pani w formularzu dane tego urzędu skarbowego. Aktualne numery kont oraz pełną informację odnajdzie Pani na stronie urzędu.

 • v
  v
  vijet
  04.07.2020, 20:42

  Dzięki, fajna instrukcja i pójście na pocztę byłoby dla mnie większa karą niż sam mandat ;)

  • z
   z
   zzz
   12.10.2020, 20:17

   Na poczcie + 12 zł ;-)

 • a
  a
  ania
  27.03.2020, 00:22

  Gdzie znajdę numer indywidualny konta na który mam wpłacić? Błagam o pomoc, bo przeczytałam już kilkukrotnie 4 kartki mandatu ze zdjęcia i nie znalazłam ??

 • m
  m
  monika
  20.01.2020, 11:13

  A jeśli wyslalam mandat nie jako przelew podatkowy tylko zwykły przelew i wpisałam wszystkie dane tj imię nazwisko pesel numer mandatu i numer rejestracyjny pojazdu może on nie dojść?

  • S
   S
   Sylwusia
   27.04.2020, 10:11

   Mi automatycznie odrzucało przelew, ale w razie co masz potwierdzenie, więc nie mogą się czepiać.

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x