Koszt rozwodu – z jakimi opłatami trzeba się liczyć przy rozwodzie?

Koszt rozwodu – z jakimi opłatami trzeba się liczyć przy rozwodzie?

Koszt rozwodu – Ile kosztuje rozwód w 2019 roku?

Według danych podanych przez GUS, na 1 000 zawartych małżeństw rozpada się aż 356. Jak wyglądają koszty rozwodu? Na jaki wydatek muszą przygotować się osoby planujące rozwiązanie małżeństwa?

Obsługa prawna

Osoba ubiegająca się o rozwód ma do wyboru: napisać pozew do sądu samodzielnie lub zatrudnić adwokata bądź radcę prawnego. Polacy najczęściej decydują się na powierzenie sprawy rozwodowej w ręce doświadczonego prawnika, który nie tylko napisze pozew, ale będzie także reprezentował klienta w sądzie. Koszt zatrudnienia pełnomocnika sądowego jest uzależniony od wielkości miasta, a także zawiłości konkretnej sprawy.

Przepisy nie ograniczają wysokości maksymalnego wynagrodzenia pełnomocnika. Określają jednak jego minimum na 720 zł netto. Jest to kwota minimalna, którą płaci się za rozwód bez orzekania o winie. W przypadku postępowania z ustalaniem winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, wysokość zapłaty wzrasta do 1 080 zł netto. Im bardziej sprawa jest skomplikowana, tym opłata jest wyższa i może osiągać nawet kilka tysięcy zł.

Opłata sądowa

Składając wniosek o rozwód, należy dołączyć do niego dowód wpłaty za opłatę sądową. Jest to kwota 600 zł. Można uiścić ją później, jednak nie wolno przekroczyć terminu 6 dni od momentu złożenia pozwu. W przeciwnym razie, wniosek zostanie oddalony. W przypadku niskich dochodów lub ich braku można ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Z kolei, gdy rozwód przeprowadzony będzie bez orzekania o winie, to połowa opłaty zostanie zwrócona. Jest to dokładnie suma 300 zł, która wraca na konto powoda. Z kolei pozostałe koszty dzielone są po połowie. Oznacza to, że każdy współmałżonek musi zwrócić po 150 zł. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, cały koszt opłaty sądowej ponosi osoba uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa.

Inne koszty

Jeżeli sprawa rozwodowa jest skomplikowana i dodatkowo konieczne są różne wnioski, np. o alimenty, podział majątku, eksmisję czy też powołanie rzeczoznawców, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Oto przykładowe z nich:

 • opłata za przyznanie alimentów w sprawie o rozwód to 5% wysokości zasądzonej kwoty,
 • w przypadku sprawy o podział majątku, gdy małżonkowie są zgodni, opłata wynosi 300 zł,
 • jeżeli majątek jest sprawą sporną, wtedy koszt wynosi już 1 000 zł,
 • orzeczenie o eksmisji małżonka to dodatkowe 200 zł.

Warto pamiętać, że każde orzeczenie płatne jest oddzielnie. Przykładowo, za zabezpieczenie widzeń, rodzic musi zapłacić 40 zł, zaś za zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu – 30 zł. Do tego dochodzi opłata w wysokości 6 zł za stronę odpisu o orzeczeniu. Ponadto:

 • każda próba ratowania związku wymagająca terapii małżeńskiej, to koszt w granicach 150 do 200 zł za seans,
 • mediacje w poradni rodzinnej wiążą się z wydatkiem rzędu 50 do 200 zł,
 • gdy między małżonkami występuje spór w kwestii władzy rodzicielskiej lub kontaktów z dzieckiem, konieczne jest wydanie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny. To kolejny wydatek w wysokości od 300 do 500 zł,
 • gdy pomimo mediacji i opinii RODK konieczny jest wgląd kuratora w wykonywanie kontaktów z dzieckiem, wtedy należy się liczyć z dodatkowymi kosztami, nawet do kilku tysięcy zł.

Sprawa alimentacyjna bez orzekania o rozwodzie nie pociąga za sobą jednak żadnych kosztów.

Zwolnienie od kosztów sądowych

W przypadku braku środków na założenie sprawy o rozwód można ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. W tym celu wraz z pozwem należy złożyć wniosek, udokumentowany zaświadczeniami i dowodzący, że sytuacja majątkowa nie pozwala na wniesienie opłaty. Jako powód można podać, chociażby zachwianie równowagi finansowej w budżecie domowym.

Wszystkie niezbędne dokumenty, które należy złożyć do sądu, można odnaleźć online na stronie sądu lub pobrać w jego siedzibie. W przypadku sprawy z orzekaniem o winie, koszty ponosi osoba winna rozpadowi małżeństwa. Dodatkowo zobowiązana jest do zwrotu poniesionych wydatków. Są to nie tylko opłaty za orzeczenia, ale także za adwokata, powołanie biegłych czy też koszty dojazdu.

Zwolnienie z opłat sądowych nie zwalnia od zwrotu wydatków małżonkowi w przypadku przegrania sprawy. Jeżeli powód okaże się osobą winną rozpadowi związku, to musi zwrócić koszty stronie przeciwnej.

Jak zminimalizować koszty rozwodu?

Nie każdy może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Na szczęście, zawsze pozostaje możliwość zmniejszenia wydatków dodatkowych. Aby je zminimalizować, warto wnieść wniosek o rozwód bez orzekania o winie. To minimum 300 zł oszczędności, nie wspominając już o samym zatrudnieniu pełnomocnika. Kolejnym sposobem na ograniczenie wydatków jest ustalenie kwestii opieki nad dzieckiem, jeszcze przed złożeniem pozwu. Dzięki temu, uda się uniknąć kosztów za wnioski o zabezpieczenie widzeń, wizyt w RODK, opłat za mediatora itp.

Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się latami. A jak wynika z powyższego artykułu, koszty rozwodu zaczynają się od 300 zł i w ekstremalnych przypadkach mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Część osób z powodu wysokich opłat korzysta, np. z pożyczek ratalnych, W ten sposób pokrywają wszystkie opłaty związane z rozstaniem. Dlatego, aby przejść je bezboleśnie i z niewielkim ubytkiem dla portfela, warto zadbać o to, by wszystkie najważniejsze sprawy przeprowadzić bez niepotrzebnych kłótni i wzajemnego obwiniania za zaistniałą sytuację.

Komentarze (1)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od Arletta Bolesta
  Arletta Bolesta
  18.05.2019, 11:11

  Koszty w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa zależą od ustalenia ich przez dany Trybunał.

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]