Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera

Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera

Czy jest metoda zarządzania pieniędzmi, którą można zastosować od zaraz i jednocześnie nie ograniczać się finansowo?

Harv Eker — milioner, przedsiębiorca i autor wielu książek. W jednej z nich: „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” opisuje metodę „6 słoików”. Polega ona na tym, że każdy przychód, który otrzymujemy, należy od razu podzielić na tytułowe „6 słoików” lub „6 kont bankowych”. Czyli jeśli zarabiamy na przykład 3000 złotych netto miesięcznie, to w dniu, w którym otrzymujemy wypłatę, dzielimy pieniądze na 6 części i umieszczamy na oddzielnych kontach bankowych lub słoikach (to bardzo ważne!).

Słoik nr 1 – wydatki koniecznie 55%

Pieniądze z tego rachunku lub słoika przeznaczamy na podstawowe miesięczne wydatki, np. na:

  • zakupy spożywcze,
  • czynsz,
  • rachunki za telefon,
  • paliwo do samochodu.

Jeśli oddzielimy koniecznie wydatki od reszty finansów, będziemy mogli skuteczniej panować nad stabilnością finansową i planować przyszłość. A co jeśli nasze obowiązkowe wydatki wynoszą na przykład 80%? Są dwa wyjścia:

1. Redukcja wydatków. Może czas wreszcie rzucić palenie? Lub na przykład zrezygnować z dużego pakietu internetu na telefonie, którego i tak nie zużywasz, znaleźć tańszego operatora kablówki, negocjować czynsz za mieszkanie albo przeprowadzić się do tańszego?

2. Zwiększenie zarobków. Jeśli pracujesz na etacie, sprawdź ile zarabiają osoby, wykonujące tę samą pracę w innych firmach. Jeśli odstajesz od średniej, warto przedyskutować z szefem kwestię podwyżki, a jeżeli decyzja będzie odmowna, dlaczego nie przenieść się do innej firmy? Świetnym pomysłem będzie też rozwinięcie swoich umiejętności zawodowych, za które pracodawca będzie chciał Ci więcej zapłacić. Jeśli masz wolne środki w domowym budżecie albo na lokacie, bardzo dobrym pomysłem będzie ich zainwestowanie. Mogą to być akcje, fundusze inwestycyjne i wiele innych rozwiązań. My polecamy inwestycję w pożyczki społecznościowe, przy umiejętnym inwestowaniu oraz po nabraniu doświadczenia zysk roczny na poziomie 10% będzie standardem.

Najlepiej zastosować obydwa punkty, czyli zredukować wydatki i zwiększyć zarobki. A pozyskane w ten sposób dodatkowe pieniądze zainwestować w wymienione wyżej aktywa lub spróbować rozkręcić własny biznes.

Słoik nr 2 – nieprzewidziane wydatki 15%

Pieniądze z tego słoika przeznaczamy na finansowe niespodzianki, takie jak zepsute auto czy zapłacenie mandatu. Dzięki temu zyskujemy bufor bezpieczeństwa i nie musimy się obawiać wpadnięcia w tarapaty finansowe. Dzięki temu będziesz mógł zrezygnować z sięgania po pożyczki. Jeśli nie wydasz tych pieniędzy w ciągu miesiąca, tylko zostawisz je na koncie, to po pewnym czasie będziesz mógł uzbierać na przykład na remont mieszkania lub nowe auto.

Słoik nr 3 – rozrywka 10%

To jest najprzyjemniejsza część planowania domowego budżetu, czyli wydawanie pieniędzy na przyjemności. Żeby zachować równowagę i czuć się dobrze oszczędzając, 10% swoich miesięcznych dochodów przeznaczaj na rozrywkę, luksusy i inne wydatki, na które zwykle nie mógłbyś sobie pozwolić. Może to być impreza, drogie ubranie lub relaksujący masaż. Pamiętaj jednak o najważniejszej zasadzie! To konto do końca każdego miesiąca musi być puste. To bardzo ważne, żeby zachować równowagę w oszczędzaniu i wydawaniu.

Słoik nr 4 – edukacja 5%

Tak jak nazwa wskazuje, pieniądze z tego słoika mają nam pomóc zwiększyć nasze wykształcenie i przybliżyć nas do realizacji własnych celów. Jak mówi powiedzenie „albo się rozwijasz, albo się zwijasz”. Te 5% można wydać na różnego rodzaju rozwijające książki, kursy zawodowe lub specjalistyczne, które zwiększą nasze zarobki bądź przyspieszą awans w pracy. Dzięki temu będziesz zawsze o krok przed innymi, którzy na swoją edukację nie wydają nawet złotówki, a niestety tak postępuje zdecydowana większość osób.

Słoik nr 5 – inwestycje długoterminowe 10%

Te pieniądze powinniśmy pomnażać z miesiąca na miesiąc, tak żeby co miesiąc, dokładając kolejne „cegiełki”, utworzyć samonapędzającą się kulę śnieżną, która zapewni nam bezpieczeństwo, a może nawet wcześniejsze przejście na emeryturę. Jak pewnie już wiesz, ZUS nie zapewni nam świetlanej przyszłości. Warto więc samodzielnie pomyśleć o swojej przyszłości. Może wreszcie czas na otworzenie własnego biznesu? Nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli interesuje nas coś innego, bezpieczną opcją będzie lokata. Jednak 2-3% zysku w skali roku dla większości osób nie będzie zadowalające. My polecamy inwestycje w pożyczki, jednak warte uwagi są jeszcze różnego rodzaju fundusze, obligacje oraz giełda.

Słoik nr 6 – pomoc innym 5%

„To, co dajesz światu, wraca do Ciebie”. Oto maksyma, która sprawdza się w życiu – jednak wciąż stosuje ją zbyt mało osób. Dzięki temu, że będziesz 5% miesięcznie oddawać potrzebującym, będziesz mógł poczuć się naprawdę bogaty. Nie wspominając już o rewelacyjnym uczuciu, kiedy pomogliśmy komuś potrzebującemu.

___

Ze względu na pytania, na temat banku, który udostępnia 6 rachunków za darmo, odnaleźliśmy go i umieszczamy tutaj. Nam udało się potwierdzić, że mBank udostępnia takową ofertę, ale niewykluczone też, że w innych bankach również jest taka możliwość. Jeśli mają Państwo wiedzę na ten temat, gorąco prosimy o podzielenie się w komentarzu.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]