Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera

Czy jest metoda zarządzania pieniędzmi, którą można zastosować od zaraz i jednocześnie nie ograniczać się finansowo?

Harv Eker — milioner, przedsiębiorca i autor wielu książek, między innymi: „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” – w swojej książce opisuje metodę „6 słoików”. Polega ona na tym, że każdy przychód, który otrzymujemy, należy od razu podzielić na tytułowe „6 słoików” lub „6 kont bankowych”. Czyli jeśli zarabiamy na przykład 3000 złotych miesięcznie netto, to dnia, w którym otrzymujemy wypłatę, dzielimy pieniądze na 6 części i umieszczamy na oddzielnych kontach bankowych lub słoikach (to bardzo ważne!).

Słoik nr 1 – wydatki koniecznie 55%

Pieniądze z tego rachunku lub słoika przeznaczamy na podstawowe rzeczy, które są niezbędne do opłacenia. Są to takie sprawy jak:

  • zakupy spożywcze,
  • czynsz,
  • rachunki za telefon,
  • paliwo do samochodu.

Jeśli oddzielimy koniecznie wydatki od reszty finansów, będziemy mogli skuteczniej panować nad stabilnością finansową i planować przyszłość. A co jeśli nasze obowiązkowe wydatki wynoszą na przykład 80%? Są dwa wyjścia:

1. Zredukować wydatki. Może czas wreszcie na rzucenie palenia? Lub na przykład zrezygnować z dużego pakietu internetu na telefonie, którego i tak nie zużywasz, znaleźć tańszego operatora kablówki, negocjować czynsz mieszkania albo przeprowadzić się do tańszego.

2. Zwiększyć zarobki. Jeśli pracujesz na etacie, sprawdź ile, zarabiają osoby, wykonujący tę samą pracę w innych firmach. Jeśli odstajesz od średniej, warto przedyskutować z szefem kwestę podwyżki, a jeśli decyzja będzie odmowna, dlaczego nie przenieść się do innej firmy? Świetnym pomysłem będzie rozwinięcie też swoich umiejętności zawodowych, za które pracodawca będzie chciał Ci więcej zapłacić. Jeśli masz wolne środki w domowym budżecie albo na lokacie bardzo dobrym pomysłem będzie ich zainwestowanie. Mogą to być akcje, fundusze inwestycyjne i wiele innych dochodowych systemów. My polecamy inwestycję w pożyczki społecznościowe, przy umiejętnym inwestowaniu oraz nabraniu doświadczenia zysk roczny na poziomie 10% będzie standardem.

Najlepiej zastosować obydwa punkty, czyli zredukować wydatki i zwiększyć zarobki. A dodatkowe pieniądze pozyskane w ten sposób zainwestować w wymienione wyżej aktywa lub spróbować rozkręcić własny biznes.

Słoik nr 2 – nieprzewidziane wydatki 15%

Pieniądze z tego słoika przeznaczamy na finansowe niespodzianki takie jak zepsute auto czy spłata mandatu. Dzięki temu, że zyskujemy bufor bezpieczeństwa i nie trzeba się obawiać wpadnięcia w tarapaty finansowe. Dzięki temu będzie można zrezygnować z sięgania po pożyczki. Jeśli w ciągu miesiąca te pieniądze nie zostaną wydane, tylko zostaną na koncie, to po dłuższym czasie można będzie uzbierać na przykład na remont mieszkania lub nowe auto.

Słoik nr 3 – rozrywka 10%

To jest najprzyjemniejsza część oszczędzania, czyli wydawanie. Żeby zachować równowagę i czuć się dobrze oszczędzając, 10% ze swoich miesięcznych dochodów przeznaczaj na rozrywkę luksusy i zwykłe wydawanie. Może to być impreza, drogie ubranie lub relaksujący masaż, na który zwykle nie mógłbyś sobie pozwolić. Pamiętaj jednak o najważniejszej zasadzie! To konto do końca każdego miesiąca musi być puste. To bardzo ważne, żeby zachować równowagę w oszczędzaniu i wydawaniu.

Słoik nr 4 – edukacja 5%

Tak jak nazwa wskazuje, pieniądze z tego słoika mają nam pomóc zwiększyć nasze wykształcenie i przybliżyć nas do własnych celów. Jak mawia powiedzenie „albo się rozwijasz, albo się zwijasz”. Te 5% można wydać na różnego rodzaju rozwijające książki, kursy zawodowe, lub specjalistyczne, które zwiększą nasze zarobki bądź przyspieszą awans w pracy. Dzięki temu będziesz zawsze o krok przed innymi, którzy nie wydają nawet złotówki na swoją edukację, a niestety tak postępuje zdecydowana większość osób.

Słoik nr 5 – inwestycje długoterminowe 10%

Te pieniądze powinniśmy z miesiąca na miesiąc pomnażać, tak żeby co miesiąc dokładając kolejne „cegiełki” utworzyć samonapędzającą się kulę śnieżną, która zapewni nam bezpieczeństwo, a może nawet wcześniejsze przejście na emeryturę. Jak pewnie już wiesz, ZUS nie zapewni nam świetlanej przyszłość, warto więc myśleć samemu o sobie. Może wreszcie czas na otworzenie własnego biznesu? Nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli interesie nas coś innego bezpieczną opcją będzie lokata, jednak 2-3% zysku w skali roku dla większości osób nie będzie zadowalająca. My polecamy inwestycje w pożyczki, jednak warte uwagi są jeszcze różnego rodzaju fundusze, obligacje oraz giełda.

Słoik nr 6 – pomoc innym 5%

„To, co dajesz światu, wraca do Ciebie”. Oto maksyma, która sprawdza się w życiu – jednak wciąż stosuje ją zbyt mało osób. Dzięki temu, że będziesz 5% miesięcznie oddawać potrzebującym, będziesz mógł poczuć się naprawdę bogaty. Już nie wspominając o rewelacyjnym uczuciu, kiedy możemy komuś pomóc.

___

Ze względu na pytania, na temat banku, który udostępnia 6 rachunków za darmo, odnaleźliśmy go i umieszczamy tutaj. Nam udało się potwierdzić, że mBank udostępnia takową ofertę, ale niewykluczone też, że w innych bankach również jest taka możliwość. Jeśli mają Państwo wiedzę na ten temat, gorąco prosimy o podzielenie się w komentarzu.

metoda 6 słoików

Metoda 6 słoików

 

Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera
4.5 (90.53%) 19 głos[ów]

 

2019-02-28T11:29:17+02:0019.08.2017|Blog finansowy|
Dodaj komentarz