Prowizja za udzielenie kredytu – czym jest? Gdzie jest najniższa?

Czym jest prowizja za udzielenie kredytu? Ile może wynieść? Jak jest płacona? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

Z kredytem – niezależnie czy gotówkowym, czy hipotecznym – wiąże się prowizja, jaką bank pobierze od Ciebie za udzielenie finansowania. Co trzeba o niej wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co to jest prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego?

Prowizja za udzielenie kredytu to jednorazowa opłata, jaką bank pobierze od Ciebie za udzielenie zobowiązania. Prowizja jest określona jako procent od kwoty kredytu. 

Maksymalna prowizja

W przypadku kredytu hipotecznego maksymalna prowizja za udzielenie finansowania nie przekracza 5% od kwoty udzielonego kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego prowizja może wynieść nawet kilkanaście procent od kwoty kredytu. Dlaczego tak się dzieje? Kredyty hipoteczne są udzielane w kwocie kilkuset tysięcy złotych. Prowizja – np. 3,5% – od 500 000 zł wyniesie 17 500 zł. 

Wypróbuj nasz kalkulator kredytu hipotecznego, aby obliczyć wysokość rat i odsetek planowanej hipoteki!

Prowizja w banku

Prowizję za udzielenie kredytu możesz zapłacić:

 • gotówką – w takim przypadku wyliczoną przez bank kwotę wpłacasz w kasie banku,
 • może być doliczona do kwoty kredytu – w takim przypadku będziesz płacił raty od kredytu, jaki udzielił Ci bank powiększone o prowizję za jego udzielenie.

Czy można negocjować prowizję?

Tak. W przypadku kredytu hipotecznego można negocjować wysokość prowizji za jego udzielenie. Niższą prowizję zapłacisz (bank może także zrezygnować z jej pobrania), jeżeli skorzystasz z tzw. cross-sellingu, czyli z innych – poza kredytem hipotecznym – produktów banku, który udzielił Ci kredytu. Wśród tych produktów mogą być m.in.:

 • konta osobiste,
 • karty kredytowe,
 • ubezpieczenia (np. w PKO BP nie zapłacisz prowizji za udzielenie kredytu, jeżeli przystąpisz do ubezpieczenia od utraty pracy, poważnego zachorowania i pobytu w szpitalu w wyniku wypadku. Koszt tego ubezpieczenia to 3,25% kwoty kredytu).

Które banki mają najniższą prowizję?

Sprawdziliśmy, ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach. Dane przedstawiają się następująco:

 • w Alior Banku prowizja za udzielenie kredytu jest ustalana indywidualnie i wynosi nie więcej niż 5%,
 • Bank Millennium nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego,
 • w Banku Citi Handlowy prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego wynosi do 4%,
 • w Banku Pekao prowizja za udzielenie kredytu pobierana od posiadaczy konta osobistego wynosi 2,49% i 2,99% w przypadku pozostałych klientów,
 • Bank Pocztowy prowizja za udzielenie Pocztowego Kredytu Mieszkaniowego wynosi 1%,
 • w BNP Paribas nie zapłacisz prowizji za udzielenie kredytu z niską marżą i kredytu w ofercie z pakietem ubezpieczeń na życie / od utraty pracy. Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego w ofercie standardowej wynosi 2%,
 • w BOŚ Banku za udzielenie kredytu hipotecznego wynosi 2,20% min. 300 zł, a ekologicznego kredytu hipotecznego – 1,80% min. 300 zł,
 • w Credit Agricole za udzielenie kredytu hipotecznego zapłacisz do 3% prowizji,
 • w ING Banku Śląskim wysokość prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego jest uzależniona od rodzaju oferty i wynosi: 1,90% – w przypadku oferty standardowej i oferty „lekka rata” i 0% – w przypadku oferty „łatwy start”,
 • w mBanku prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego wynosi 0%,
 • PKO BP za udzielenie kredytu pobiera prowizję od 0% do 3,5% kwoty kredytu,
 • w Santander Banku Polska za udzielenie kredytu zapłacisz maksymalnie 3% prowizji.
Nazwa BankuProwizja
Alior Bankdo 5%
Bank Millennium0%
City Handlowydo 4%
Bank PekaoDla posiadaczy konta osobistego (2,49%), bez konta (2,99%)
Bank Pocztowy1%
BNP Paribas2%, z ubezpieczeniem na życie 0%
BOŚ Bankhipoteczny standard (2,20%), eko hipoteczny (1,8%)
Credit Agricoledo 3%
ING Bank Śląski Standardowo (1,99%), „Łatwy start” (0%)
mBank0%
PKO BP0%-3,5%
Santander Bank Polskamax. 3%
Prowizje za udzielenie kredytu mogą zależeć od wybrania dodatkowych opcji

Które banki mają najniższą prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego? Moglibyśmy powiedzieć, że te, w których wynosi ona 0%. Na naszej liście są tylko dwie takie instytucje – Bank Millennium i mBank. W pozostałych przypadkach prowizja jest podawana albo „od – do” albo „nie więcej niż…”. Co to oznacza? Że nie zapłacisz prowizji, jeżeli wynegocjujesz z bankiem warunki, na jakich zostaniesz z niej zwolniony.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły