Niektórzy wybierają kartę kredytową jako długoterminowe narzędzie uzupełniające finansowe dziury w domowych budżetach. Jednak nie brakuje też i takich osób, które po czasie uznają, że już jej nie potrzebują. Spełniła swoje zadanie, wyjazd wakacyjny już minął – przyczyny są różne. Przedstawiamy, jak przebiega proces rezygnacji z karty kredytowej w różnych bankach oraz publikujemy gotowy wzór wypowiedzenia.
- Rezygnacja z karty kredytowej – co warto wiedzieć
- Jak zrezygnować z karty kredytowej?
- Rezygnacja z karty kredytowej Citibank Simplicity krok po kroku
- Rezygnacja z karty kredytowej Santander Consumer Bank krok po kroku
- Bank również ma prawo do wypowiedzenia umowy karty kredytowej
- Konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej
- Co zamiast karty kredytowej?
- Rezygnując z karty kredytowej – pamiętaj!
Planujesz zmienić kartę kredytową? Oto najczęściej wybierane oferty:
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
32 osób
wybrało ofertę9 osób
wybrało ofertę6 osób
wybrało ofertęKarta kredytowa potrafi doskonale sprawdzić się jako wygodne i znajdujące się zawsze pod ręką źródło dodatkowej gotówki. Poza awaryjnym narzędziem, niektórzy korzystają z nich jedynie w czasie specjalnych okazji. Wymienić tutaj można takie okoliczności, jak np.: wyjazd wakacyjny, gdzie obowiązek posiadania karty kredytowej nakładają na urlopowiczów chociażby wypożyczalnie samochodów. Karta kredytowa przydaje się też w czasie zwiększonych wydatków np. remontu, czy zakupu wyprawki szkolnej.
Sprawdź nasz ranking kart kredytowych, aby sprawdzić która jest najlepsza!
Rezygnacja z karty kredytowej – co warto wiedzieć
Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością. Według raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, pod koniec czerwca 2022 roku, na polskim rynku znajdowało się aż 5,02 mln kart kredytowych. W tym czasie, wartość kredytów zaciągniętych na popularne plastiki, wyniosła aż 14,141 mld złotych i w porównaniu do stanu na koniec marca 2022 roku, wzrosła o 2,2% (307,7 mln złotych)1.
Spośród milionów Polaków posługujących się kartami kredytowymi, nie brakuje też takich osób, które noszą się z zamiarem rezygnacji. Nie zważając na przyczyny, wielu z nas wolałoby przeprowadzić tę procedurę jak najszybciej. Co warto wiedzieć o rezygnacji z karty kredytowej?
- Rezygnacja z karty jest równoznaczna z wypowiedzeniem umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
- Bank nie będzie wymagał od nas podawania przyczyny rezygnacji z karty kredytowej i może w związku z tym naliczać żadnych dodatkowych opłat.
- Jeżeli chcemy dokonać rezygnacji ze skutkiem natychmiastowym, wówczas bank może już naliczyć dodatkowe opłaty.
- Wypowiedzenie umowy dotyczącej karty kredytowej zazwyczaj musi przyjąć formę pisemną, czyli znaleźć się na papierze.
Jeżeli nie chcemy już korzystać z karty kredytowej, warto nie zwlekać ze złożeniem wypowiedzenia. W tym czasie banki naliczają bowiem opłaty za tzw. bierność. Jeżeli nie wypełnimy minimalnego limitu transakcji, co miesiąc karta może być obciążana kilkuzłotowymi opłatami. W perspektywie miesiąca np. 7 złotych to wprawdzie nie tak dużo jednak gdy zwlekamy z rezygnacją z nieużywanej miesiącami karty, może uzbierać się już duża suma. Warto tego uniknąć, szczególnie, jeżeli nie sprawdzamy regularnie salda – co w przypadku “zapomnianej” karty jest bardzo prawdopodobne.
Rezygnacja z karty kredytowej – wzór i omówienie
Rezygnacja z karty kredytowej najczęściej odbywa się przy pomocy stosownego pisma, które oparte jest na prostym schemacie. Oto informacje, które powinny się w nim znaleźć:
- data i miejsce sporządzenia wniosku,
- dane banku,
- imię i nazwisko posiadacza karty kredytowej,
- dane adresowe klienta,
- numer PESEL i seria dowodu osobistego.
- numer karty kredytowej,
- podpis osoby wypowiadającej umowę.
Pliki do pobrania
Wzory wniosków o rezygnację z karty kredytowej, w wersji edytowalnej DOC oraz pliku do druku (PDF):
Jak zrezygnować z karty kredytowej?
W dobie upraszczania procedur związanych z korzystaniem usług bankowych, większość instytucji umożliwia swoim klientom złożenie takiego wniosku przez internet, bez wychodzenia z domu. Niestety nie jest to standard w każdym banku. W niektórych przypadkach konieczne będzie odbycie wizyty w stacjonarnej placówce lub kontakt telefoniczny z konsultantem.
Podobnie jak oferty danych kart kredytowych mogą znacznie różnić się w zależności od instytucji, podobnie wygląda sprawa z procedurą rezygnacji. Teoretyczne założenia mogą być podobne, jednak w szczegółowym ujęciu mogą występować różnice. Z tego względu zdecydowaliśmy się przedstawić proces zakończenia umowy o kartę kredytową krok po kroku na przykładzie dwóch popularnych banków.
Rezygnacja z karty kredytowej Citibank Simplicity krok po kroku
Na pierwszy ogień przedstawiamy procedurę rezygnacji z karty kredytowej Citibank Simplicity, której klient może dokonać na cztery sposoby.
- Poprzez kontakt z infolinią banku;
- Korespondencyjnie – należy pobrać ze strony banku gotowy wzór wypowiedzenia, a następnie wypełnić go i wysłać listem poleconym na adres: Bank Handlowy w Warszawie S.A., ul. Goleszowska 6, 01-260 Warszawa;
- W oddziale banku;
- Poprzez Citibank Online.
W razie potrzeby, klient może poprosić również bank o przekazanie potwierdzenia, że rezygnacja przebiegła pomyślnie po upływie okresu wypowiedzenia trwającego 1 miesiąc.
Sprawdź, też:
Rezygnacja z karty kredytowej Santander Consumer Bank krok po kroku
Drugim bankiem, na którego przykładzie omawiamy prostą i przejrzystą procedurę rezygnacji z karty kredytowej, jest Santander Consumer Bank, popularnie znany jako “bank od kredytów”. W przypadku tej instytucji, do dyspozycji mamy jedynie trzy sposoby rezygnacji z karty.
- W wybranej placówce banku. Wystarczy wejść na stronę internetową banku, a następnie pobrać formularz rezygnacji z karty i wypełnić go wszelkimi niezbędnymi informacjami.
- Korespondencyjnie. Wydrukowany i wypełniony formularz można też wysłać na adres pocztowy banku: Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław.
- Poprzez infolinię banku. Wystarczy poinformować konsultanta o chęci dokonania rezygnacji z karty kredytowej.
Po zakończeniu trwającego 30 dni okresu wypowiedzenia, klient może skontaktować się z bankiem w celu potwierdzenia transakcji rezygnacji z karty.
Bank również ma prawo do wypowiedzenia umowy karty kredytowej
Warto wiedzieć o tym, że do rozwiązania umowy, na której podstawie klient otrzymuje do dyspozycji kartę kredytową, może dojść także z inicjatywy banku. Choć takie sytuacje zdarza się raczej rzadko, to istnieje szereg przesłanek, w których to kredytodawca może zrezygnować z dalszej współpracy.
- Dane, które znalazły się we wniosku podczas wydawania karty kredytowej okazały się nieprawdziwe.
- Karta kredytowa nie została aktywowana.
- Dotychczasowa oferta karty kredytowej została wycofana z usług banku.
- Formalności do złożenia wniosku o kartę nie przedstawiły stanu faktycznego.
- Klient przez dłuższy czas nie wykonał kartą żadnej transakcji (długość okresu zależy od danego banku).
- Wobec klienta prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.
- Klient utracił zdolność kredytową.
- Posiadacz karty nie spłacił należnego bankowi zadłużenia.
W przypadku wypowiedzenia umowy i rezygnacji z dalszej obsługi karty kredytowej przez bank obowiązuje dwumiesięczny okres wypowiedzenia. Liczenie następuje w dniu, w którym posiadacz karty kredytowej otrzymuje listowną informację o zerwaniu współpracy przez bank. Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kredytów, klient musi spłacić całe zadłużenie w trybie natychmiastowym.
Konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej
Rezygnacja z karty kredytowej niesie za sobą wiele konsekwencji, również tych przyjemnych. Jedną z nich jest zwiększenie zdolności kredytowej. Aktywna karta, niezależnie od tego czy jest wykorzystywana, czy też nie, traktowana jest przez bank jako dodatkowe obciążenie domowego budżetu. Jeśli planujemy zawnioskować o nowe, duże zobowiązanie (np. kredyt hipoteczny), warto rozważyć pozbycie się karty kredytowej, chociażby na jakiś czas.
Wypowiedzenie umowy wiąże się też z koniecznością uregulowania całego zobowiązania, które powstało na karcie. Jak sprawdzić, ile dokładnie należy oddać? Wystarczy zalogować się do aplikacji banku i przejść do zakładki “karty”. Można również skontaktować się bezpośrednio z bankiem, np. dzwoniąc na infolinię i tam uzyskać wszystkie potrzebne informacje.
Co zamiast karty kredytowej?
Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością. Jednak jeśli dodatkowy zastrzyk gotówki, potrzebny jest tylko jednorazowo, warto rozważyć również inne produkty. Alternatywą mogą okazać się kredyty gotówkowe lub pożyczki pozabankowe. Ich wysokość może być taka sama lub większa niż kart kredytowych, a okres spłaty – nieco dłuższy.
Innym rozwiązaniem są pozabankowe karty kredytowe. Ich uzyskanie jest nieco prostsze niż bankowych kart. Instytucje pozabankowe nie sprawdzają też w tak rygorystyczny sposób zdolności kredytowej wnioskujących.
Rezygnując z karty kredytowej – pamiętaj!
Ostatnim etapem przy rezygnacji z karty kredytowej jest rozpoczęcie okresu wypowiedzenia, który najczęściej trwa 30 dni, licząc od momentu otrzymania pisma przez bank. Czas ten warto wykorzystać na wykonanie dwóch niezbędnych czynności.
- Uregulowanie salda zadłużenia karty i upewnienie się, ile wynosi jego stan.
Warto sprawdzić stan zadłużenia np. za pomocą aplikacji mobilnej (jeżeli wystawił ją bank, w którym posiadamy swoje konto) i uregulować go niezwłocznie. W innej sytuacji, należy skontaktować się z bankową infolinią. W przypadku istnienia zadłużenia, należy zwrócić jego pełną wysokość wraz z ewentualnymi odsetkami. - Zniszczenie karty.
Dezaktywowana karta przestaje być użyteczna, dlatego warto dokonać jej trwałego zniszczenia, uprzednio przecinając ją np. ostrymi nożyczkami. Cięcia należy dokonać tak, aby zniszczyć czip oraz czarny pasek magnetyczny.
Obie te czynności powinny towarzyszyć każdemu zakończeniu współpracy z bankiem na polu posiadania karty kredytowej. Nie dopilnowując tego, czy zadłużenie na karcie zostało w pełni uregulowane, możemy narazić siebie na naliczenie przez bank karnych odsetek za opóźnienie, a co gorsza – może nas po czasie spotkać nawet postępowanie windykacyjne.
Jeśli z kolei mowa o zniszczeniu dezaktywowanej karty kredytowej, to działanie to pozwoli uniknąć np. sytuacji, gdy omyłkowo zostanie ona w portfelu i z pośpiechu będziemy próbować jej użyć przy zakupach. Posiadając taką możliwość, można oczywiście w inny sposób unieważnić kartę – zwracając ją do banku.
Źródła:
1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf