Rezygnacja z karty kredytowej – wzór z omówieniem

Rezygnacja z karty kredytowej

Niektórzy wybierają kartę kredytową jako długoterminowo używane narzędzie do wsparcia swoich finansów w niespodziewanych sytuacjach, jednak nie brakuje i takich osób, które po czasie uznają, że już jej nie potrzebują. Spełniła swoje zadanie, wyjazd wakacyjny już minął – przyczyny są różne. Przedstawiamy, jak przebiega rezygnacja z karty kredytowej.


Planujesz zmienić kartę kredytową? Oto najczęściej wybierane oferty:

Ostatnia aktualizacja: 23 Września 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
AXI Card
Nie
Promocja
83,54 %
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Handlowy karta kredytowa z voucherem 400 zł do Allegro
Tak
? 300 zł do Biedronki
Promocja
11,46 %
RRSO
Tak
? przy dokonaniu transakcji na minimum 300 zł miesięcznie
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Handlowy Karta kredytowa z voucherem 400 zł do Allegro
Tak
? 400 zł na Allegro
Promocja
11,46 %
RRSO
Tak
? Gdy dokonasz transakcji o wartości min. 1000 zł miesięcznie, inaczej 12 zł miesięcznie.
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Karta kredytowa potrafi doskonale sprawdzić się jako wygodne i znajdujące się zawsze od ręką źródło dodatkowej gotówki w sytuacjach, gdy codzienne środki z naszego prywatnego budżetu okazują się niewystarczające. Poza awaryjnym narzędziem znajdującym się na dnie portfela, wiele osób wybiera karty kredytowe tylko na specjalne okazje.

Wymienić tutaj można takie okoliczności, jak np. wyjazd wakacyjny, gdzie konieczność posiadania karty kredytowej nakładają choćby wypożyczalnie samochodów. Karta kredytowa przydaje się też w obliczu okresu zwiększonych wydatków jak np. remont, który jednak w końcu naturalnie mija.

Niezależnie od motywów złożenia w banku wniosku o wydanie karty kredytowej i otwarcie związanego z nią limitu, nie ma wątpliwości, że to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością. Według cyklicznie publikowanych raportów przez Narodowy Bank Polski, włącznie z najnowszym z pierwszego kwartału z 2020 roku 1, karty kredytowe to drugi najpopularniejszy rodzaj kart płatniczych. Obecnie polscy konsumenci posiadają ich łącznie ok. 5,63 miliona. Więcej używa się tylko kart debetowych. Sprawdź nasz ranking kart kredytowych, aby sprawdzić która jest najlepsza!

Zrezygnowanie z karty kredytowej – co warto wiedzieć

Spośród milionów Polaków posługujących się na co dzień lub okazjonalnie kartami kredytowymi, nie brakuje z pewnością takich osób, które noszą się z zamiarem rezygnacji. Nie zważając na przyczyny, wielu z nas wolałoby przeprowadzić tę procedurę jak najszybciej, aby pozbyć się niepotrzebnego już obciążenia portfela i nie tworzyć z dawnego udogodnienia problemu.

Co warto wiedzieć o rezygnacji z karty kredytowej?

 • Zrezygnowanie z karty jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy z zachowaniem jednomiesięcznego (30-dniowego) okresu wypowiedzenia.
 • Nie musimy podawać przyczyny rezygnacji z karty kredytowej.
 • Bank nie może naliczać żadnych dodatkowych opłat za dokonanie rezygnacji z karty.
 • Jeżeli chcemy dokonać rezygnacji ze skutkiem natychmiastowym, wówczas bank może już naliczyć dodatkowe opłaty.
 • Wypowiedzenie umowy dotyczącej karty kredytowej zazwyczaj musi przyjąć formę pisemną, czyli znaleźć się na papierze.

Jeżeli nie chcemy już posiadać karty kredytowej, warto tym bardziej nie zwlekać z powodu naliczania opłat za bierność, którą naliczają banki. Jeżeli nie wypełnimy minimalnego limitu transakcji, co miesiąc karta może być obciążana kilkuzłotowymi opłatami. W perspektywie miesięcznej np. 7 złotych to wprawdzie nie tak dużo, jednak gdy zwlekamy z rezygnacją z nieużywanej miesiącami karty, może uzbierać się już duża suma. Warto tego uniknąć, szczególnie, jeżeli nie sprawdzamy regularnie salda – co w przypadku „zapomnianej” karty jest bardzo prawdopodobne.

Rezygnacja z karty kredytowej – wzór i omówienie

Rezygnacja z karty kredytowej powinna odbywać się przy pomocy sporządzenia stosownego pisma, które oparte jest na prostym schemacie. Przedstawiamy wszystkie informacje w chronologicznym porządku, które powinny znaleźć się na tego typu dokumencie.

 • Imię i nazwisko posiadacza karty kredytowej.
 • Data i miejsce sporządzania dokumentu.
 • Dane adresowe klienta.
 • Numer PESEL i seria dowodu osobistego.
 • Numer karty kredytowej.
 • Podpis osoby wypowiadającej umowę.

Warto dodać, że wzór dokonania rezygnacji z karty kredytowej dostępny jest dziś do pobrania w stosownym formacie na stronach internetowych banków. Dokument sporządzić można zatem w warunkach domowych, wypełniając go niezbędnymi informacjami.

Warto pamiętać, że okres wypowiedzenia związany z rezygnacją z karty zaczyna obowiązywać od momentu wpłynięcia i rozpatrzenia dokumentu przez bank.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

W dobie upraszczania procedur związanych z korzystaniem usług bankowych, instytucje bankowe nie zapomniały na szczęście i o ułatwieniu życia osobom, które podobnie jak szybko mają okazję zawnioskować o założenie karty kredytowej, w podobnie szybki sposób mogą podjąć decyzję o rezygnacji. W zależności od metody, jaka bliższa jest preferencjom klienta, może on wskazać niżej przedstawione sposoby na rezygnację.

 • Wizyta w stacjonarnym oddziale banku.
 • Połączenie telefoniczne z konsultantem banku.
 • Wejście na stronę internetową banku i rezygnacja online.

Podobnie jak oferty danych kart kredytowych mogą znacznie różnić się w zależności od danego banku, podobnie wygląda sprawa z procedurą rezygnacji. Teoretyczne założenia mogą być podobne, jednak w szczegółowym ujęciu mogą występować różnice. Z tego względu zdecydowaliśmy się przedstawić proces zakończenia umowy o kartę kredytową krok po kroku na przykładzie dwóch popularnych banków.

Rezygnacja z karty kredytowej Citibank Simplicity krok po kroku

Na pierwszy ogień przedstawiamy procedurę rezygnacji z karty kredytowej Citibank Simplicity, której klient może dokonać na cztery możliwe sposoby.

 • Skontaktuj się z infolinią Citibanku i zgłoś chęć wypowiedzenia umowy o kartę kredytową.
  Lub…
 • Wejdź na stronę internetową citibank.pl, a następnie zaloguj się do swojego konta bankowości elektronicznej. Wybierz zakładkę dyspozycje, a następnie wybierz „karty kredytowe” i wskaż opcję „zamknięcie karty”. Formularz należy wypełnić, a następnie przesłać.
  Lub…
 • Należy pobrać ze strony banku gotowy wzór wypowiedzenia, a następnie wypełnić go i wysłać listem poleconym na adres: Bank Handlowy w Warszawie S.A., ul. Goleszowska 6, 01-260 Warszawa.
  Lub…
 • Ostatnim dostępnym rozwiązaniem jest udanie się do stacjonarnej placówki Citibanku i poproszenie konsultanta o zamknięcie karty oraz wypowiedzenie umowy.

W razie potrzeby, klient może poprosić również bank o przekazanie potwierdzenia, że rezygnacja przebiegła pomyślnie po upływie okresu wypowiedzenia trwającego 1 miesiąc.

Rezygnacja z karty kredytowej Citibank

Rezygnacja z karty kredytowej Santander Consumer Bank krok po kroku

Drugim bankiem, na którego przykładzie omawiamy prostą i przejrzystą procedurę rezygnacji z karty kredytowej, jest Santander Consumer Bank, popularnie znany jako „bank od kredytów”. W przypadku tego banku, do dyspozycji mamy trzy sposoby.

 • Wejdź na stronę internetową banku, a następnie pobierz formularz rezygnacji z karty i wypełnij go wszelkimi niezbędnymi informacjami. Następnie, zanieś go do pobliskiej placówki bankowej.
  Lub…
 • Wydrukowany i wypełniony formularz można też wysłać na adres pocztowy banku: Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław.
  Lub…
 • Zadzwoń na infolinię banku i poinformuj konsultanta o chęci dokonania rezygnacji z karty kredytowej.

Po zakończeniu trwającego 30 dni okresu wypowiedzenia, klient może skontaktować się z bankiem w celu potwierdzenia transakcji rezygnacji z karty.

Rezygnacja z karty kredytowej Santander Consumer Bank

Bank również ma prawo do wypowiedzenia umowy karty kredytowej

Warto wiedzieć, że do rozwiązania umowy, na której podstawie klient otrzymuje do dyspozycji kartę kredytową, może odbyć się także z inicjatywy banku. Choć zdarza się to raczej rzadko, to istnieje szereg przesłanek, w których to kredytodawca rezygnuje z dalszej współpracy. Kończąc dzisiejszy poradnik, przyjrzyjmy się tym aspektom.

 • Dane, które znalazły się we wniosku podczas wydawania karty kredytowej okazały się nieprawdziwe.
 • Karta kredytowa nie została aktywowana.
 • Dotychczasowa oferta karty kredytowej została wycofana z zakresu usług banku.
 • Formalności do złożenia wniosku o kartę nie przedstawiły stanu faktycznego.
 • Klient przez dłuższy czas nie wykonał kartą żadnej transakcji (czas zależy od danego banku).
 • Wobec klienta prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.
 • Klient utracił zdolność kredytową.
 • Posiadacz karty nie spłacił należnego bankowi zadłużenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy i rezygnacji z dalszej obsługi karty kredytowej przez bank na podstawie jednego z przykładowych, wyżej wymienionych powodów, obowiązuje dwumiesięczny okres wypowiedzenia. Liczenie następuje w dniu, w którym posiadacz karty kredytowej otrzymuje listowną informację o zerwaniu współpracy przez bank. Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kredytów, klient musi spłacić całe zadłużenie w trybie natychmiastowym.

Rezygnując z karty kredytowej – pamiętaj!

Ostatnim etapem przy rezygnacji z karty kredytowej jest rozpoczęcie się wspomnianego wcześniej okresu wypowiedzenia, który trwa 30 dni od momentu otrzymania pisma przez bank. Czas ten warto wykorzystać na dokonanie dwóch niezbędnych czynności, których dokonać należy do momentu zakończenia okresu przejściowego.

 • Uregulowanie salda zadłużenia karty i upewnienie się, ile wynosi jego stan.
  Warto sprawdzić stan zadłużenia np. za pomocą aplikacji mobilnej (jeżeli wystawił ją bank, w którym posiadamy swoje konto) i uregulować go niezwłocznie. W innej sytuacji, należy skontaktować się z bankową infolinią. W przypadku istnienia zadłużenia, należy zwrócić jego pełną wysokość wraz z ewentualnymi odsetkami.
 • Zniszczenie karty.
  Dezaktywowana karta przestaje być użyteczna, dlatego warto dokonać jej trwałego zniszczenia, uprzednio przecinając ją np. ostrymi nożyczkami. Cięcia należy dokonać tak, aby zniszczyć czip oraz czarny pasek magnetyczny.

Obie te czynności powinny towarzyszyć każdemu zakończeniu współpracy z bankiem na polu posiadania karty kredytowej. Nie dopilnowując tego, czy zadłużenie na karcie zostało w pełni uregulowane, możemy narazić siebie na naliczenie przez bank karnych odsetek za opóźnienie, a co gorsza – może nas po czasie spotkać nawet postępowanie windykacyjne.

Nie mając pewności co do salda karty kredytowej, zawsze należy je sprawdzić przez dokonaniem rezygnacji.

Jeśli z kolei mowa o zniszczeniu dezaktywowanej karty kredytowej, to działanie to pozwoli uniknąć np. sytuacji, gdy omyłkowo zostanie ona w portfelu i z pośpiechu będziemy próbować jej użyć przy zakupach. Posiadając taką możliwość, można oczywiście w inny sposób unieważnić kartę – zwracając ją do banku.

Źródła:

 1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2019.pdf
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x