Sprzedam konto bankowe — uważaj na takie oferty!

W dobie powszechnego internetu można kupić wszystko… no, niemal wszystko. Podobnie jest, jeśli chodzi o ogłoszenia kupna i sprzedaży. Jak się okazuje przez internet, kupimy nie tylko rower, książki czy samochód, ale także… konto bankowe.

sprzedam konto bankowe - uważaj na takie oferty

Kluczowe informacje

 • Konta bankowe to osobiste rachunki, które przypisane są do konkretnej osoby. Dlatego nie można ich sprzedawać, kupować ani przenosić na inne osoby;
 • Takie działania są nielegalne i naruszają przepisy prawa regulujące sektor bankowy;
 • Nie daj się nabrać na oferty Sprzedam konto bankowe. W większości przypadków są to próby oszustwa, mające na celu wykraść dane osobowe, które posłużą złodziejom, np. do zaciągania kredytów, zawierania umów o abonament czy sprzedaży Twoich danych firmom tworzącym bazy potencjalnych klientów;
 • Jeśli chcesz założyć nowe konto osobiste wolne od komornika, to pomyśl o bankach, które mają siedzibę poza granicami Polski, np. Revolut, ZEN czy Wise.

Czy takie ogłoszenia powinny budzić podejrzliwość u kupującego? Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów? Przeczytaj mój tekst — zastanowimy się nad tym, czy warto dokonać zakupu cudzego konta bankowego. Do dzieła!

Sprzedam anonimowe konto bankowe — czy to fejk?

Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy widzisz ogłoszenia typu: sprzedam anonimowe konto w banku czy konto bankowe mało używane, konto bankowe na słupa. Takie ogłoszenia mogą wyglądać kusząco, ale w rzeczywistości kupujący taki rachunek nie staje się jego faktycznym właścicielem. Konta osobistego w banku po prostu nie można kupić, ani nie może go oferować osoba trzecia.

Ponieważ dokonywanie takich transakcji nie jest legalne, wydaje się oczywiste, że sprzedawca może nie mieć dobrych intencji. Zagrożeń jest kilka — jako kupujący ryzykujesz nie tylko to, że utracisz pieniądze, nabywając produkt, którego nie możesz używać. Oprócz tego cały proces zakupu może być zorganizowany w taki sposób, że staniesz się ofiarą oszustwa, a poprzez fałszywą stronę wyciekną Twoje dane wrażliwe (w tym np. numer PESEL czy dane logowania na konto, którego używasz na co dzień).

Nierzadko okazuje się, że konto na sprzedaż to tylko wabik, a celem, jaki chce osiągnąć oszust, jest właśnie kradzież Twoich danych (adres zamieszkania, imię i nazwisko klienta itp.).

Sprawdź konta osobiste w promocji (*większość ofert posiada dodatkowe premie pieniężne za otwarcie):

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

506 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

531 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
5,0/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.

567 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? 0 zł za zlecenia stałe i polecenia zapłaty 0 zł za przelewy natychmiastowe i zwykłe w internecie
Bankomaty
0 zł
? 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów BLIKIEM 0 zł za wypłaty i wpłaty z bankomatów Santander Bank Polska
Konto
0/6 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)
Karta
0/9 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)

387 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,9/5
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/10 zł
? Wypłaty z bankomatów własnych są darmowe. Z pozostałych bankomatów: 10 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/10 zł
? Opłaty 10 zł unikniesz, jeżeli w ciągu miesiąca wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych

179 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferty sprzedaży kont bankowych. Przykłady

Ile kosztuje konto bankowe na słupa (czasem reklamowane jako konto bankowe mało używane)? Cóż, ceny są różne. Jednym z czynników, który wpływa na ich koszt, jest limit wypłaty środków za pomocą karty płatniczej (swobodne wypłaty z bankomatu bez konieczności podawania kodu PIN czy autoryzacji SMS) — co oczywiste, im wyższy limit, tym droższe konto.

Oto przykładowe zachęty, jakie oszuści zamieszczają w tego typu ogłoszeniach:

 • informacja, że konto jest wolne od zajęcia komorniczego,
 • wysokie limity wypłat,
 • różne waluty, w których można wykonać przelew (to ważne, ponieważ oferty mogą dotyczyć np. kont na Kajmanach czy w Szwajcarii),
 • pakiet dokumentów pokazujących, jak korzystać z konta,
 • możliwość zakupu konta z różnych banków (mBank, PKO BP, Pekao SA, Alior Bank oraz wiele innych).

Jakie to mogą być oferty? Nie musiałem ich długo szukać, wystarczyło, że wpisałem w wyszukiwarkę: sprzedam konto bankowe. Oto rezultat poniżej:

przyklad konta bankowego na sprzedaż
W przypadku tego ogłoszenia mamy do czynienia ze sprzedażą konta Revolut. Tego typu ogłoszenia służą przede wszystkim wyłudzaniu kredytów i pożyczek na cudze dane.

oraz kolejne

przyklad konta na sprzedaz
Nie dość, że ogłoszenie zawiera błędy, literówki i ciężko się je czyta, to istnieje ryzyko, że ktoś faktycznie zdesperowany wypełni ten formularz.

W żadnym wypadku nie twierdzę, że te ogłoszenia są nielegalne. Tego w 100% nie mogę potwierdzić. Musisz jednak zachować bardzo dużą czujność.

Oprócz tego może pojawić się wymóg zatwierdzenia transakcji np. poprzez wysyłkę przelewu na symboliczną kwotę (np. 1 zł) lub kliknięcia w link. Zachowaj ostrożność! Często okazuje się, że link przekierowuje na fałszywą stronę, na której znajduje się wirus wykradający dane, czyli innymi słowy, typowy phishing.

Jeśli chodzi o cenę cudzego konta bankowego, to z perspektywy kupującego jest to zwykle koszt od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że tego typu oferty mijają się z prawdą i nie mają za zadanie pomóc Ci wyjść z trudnej sytuacji. Przykładowo, komornik może w Polsce zająć gotówkę zgromadzoną na każdym koncie — nie istnieje coś takiego jak konto wolne od egzekucji komorniczej. Oszuści jednak o tym nie informują.

Jedyne miejsce, w którym można bezpiecznie i legalnie utworzyć konto, jest bank. Wszelkie inne rozwiązania to zwykle po prostu próba oszustwa.

Co grozi za sprzedaż konta bankowego?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem konta bankowego na czyjeś nazwisko, muszę Cię rozczarować. Nabycie konta z rynku wtórnego narusza przepisy prawne.

Poza tym, jeśli wykorzystujesz cudzy rachunek w banku po to, by np. gromadzić na nim własne środki w obawie przed zajęciem komorniczym, musisz liczyć się z jeszcze jednym zagrożeniem. Nie chodzi mi tutaj o przepisy prawne (choć oczywiście są one bardzo ważne!), ale także o ryzyko, że faktyczny właściciel konta w banku dowie się o Twoich i sprzedającego działaniach. Będzie tak np. w sytuacji, gdy podczas próby wypłaty pieniędzy faktyczny właściciel konta otrzyma powiadomienie SMS z prośbą o potwierdzenie.

Konsekwencje można w takiej sytuacji łatwo przewidzieć — właściciel wykona zgłoszenie do banku z prośbą o zablokowanie rachunku i karty płatniczej. W efekcie czego nie będziesz mógł skorzystać ze środków zgromadzonych na koncie. A zatem nie uchronisz ich, np. przed egzekucją komorniczą, bo utracisz do nich faktyczny dostęp.

Z konsekwencjami musisz liczyć się nie tylko wtedy, gdy kupisz rachunek bankowy, ale także w sytuacji, gdy sprzedajesz dostęp do konta banku. Kłopoty pojawiają się, kiedy posiadacz konta bankowego postanowi sprzedać je osobie trzeciej. Takie działanie narusza postanowienia umowy zawartej z instytucją finansową (właściwie każda umowa zawierana z bankiem w celu otwarcia ROR zawiera zakaz sprzedaży konta).

W przypadku wykrycia podobnego działania bank będzie miał prawo rozwiązać umowę i zablokować dostęp do konta, co z Twojej perspektywy oznacza utratę możliwości wypłaty pieniędzy z bankomatów czy dokonania przelewu na rachunek innego banku.

To jednak jeszcze nie wszystko, z czego trzeba zdawać sobie sprawę. Pamiętaj, że jeśli nawet uda Ci się sprzedać konto, ale rachunek ten zostanie wykorzystany do działań niezgodnych z prawem (może być to np. pranie brudnych pieniędzy), musisz liczyć się z odpowiedzialnością na gruncie prawa karnego. Taką odpowiedzialnością może zostać objęta i osoba wykorzystująca konto do nielegalnych działań, i sprzedawca. Zwykle dotyczy to zarzutów za współudział w popełnieniu przestępstwa (np. w paserstwie).

Czy można założyć anonimowe konto bankowe?

Po raz kolejny muszę rozwiać Twoje wątpliwości — nigdy nie jest to możliwe. We współczesnym świecie finansów pełna anonimowość nie istnieje, a powodem jest troska o bezpieczeństwo i transparentność transakcji. To właśnie dlatego bank pozyskuje nasze dane jako klientów, a informacje te wspierają cały proces ochrony przed praniem brudnych pieniędzy itp.

Wprawdzie na rynku dostępne są takie rozwiązania, które zapewniają pewien poziom anonimowości. To zakładanie konta bankowego zawsze wiąże się z koniecznością zawarcia umowy, a na tym etapie podaje się np. takie dane jak:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania.

Robi się tak podczas otwierania konta na selfie, w oddziale banku, ale i zawarcia umowy przez internet nas z tego nie zwalnia.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ banki mogą być zobligowane do udostępniania informacji na temat swoich klientów, jeśli zażądają tego organy państwowe, w tym np.:

 • urząd skarbowy,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Najwyższa Izba Kontroli,
 • Komisja Nadzoru Finansowego.

Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem, a podobne regulacje obowiązują właściwie w każdym kraju. Wprawdzie można spróbować otworzyć konto w banku w takim kraju, który ma dość liberalne podejście i nie jest objęty międzynarodowymi przepisami, ale są to zwykle dość egzotyczne państwa, co zmniejsza bezpieczeństwo transakcji.

Innym alternatywnym rozwiązaniem mogą być rachunki, mające licencję pieniądza elektronicznego poza granicami naszego kraju. Do tego grona zaliczyć możemy Revolut, ZEN, Twisto, Monese czy Wise.

Karty prepaid a anonimowość

Przez lata karty prepaid były postrzegane jako alternatywa dla karty płatniczej debetowej. To jednak zmieniło się wraz z działaniami podjętymi przez KNF. W szczególności prepaid oferowane przez banki mają poziom poufności zbliżony do standardowej karty płatniczej.

Jak wyjść ze spirali długów?

Zdaniem niektórych zakup cudzego konta bankowego jest wprawdzie niemoralnym, ale jednak skutecznym sposobem na uporanie się ze swoim zadłużeniem. Dotyczy to szczególnie takich sytuacji, gdy znajdziemy ofertę zakupu konta bankowego z limitem na kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Nic bardziej mylnego! Jak już napisałem, zaciąganie zobowiązań na cudzy rachunek bankowy to działanie i nielegalne, i ryzykowne. Jeśli obawiasz się, że wpadniesz w spiralę zadłużenia, lepszym rozwiązaniem może być np. zaciągnięcie zobowiązania w formie pożyczki pozabankowej czy limitu kredytowego.

Oczywiście, to tylko jedne z dostępnych rozwiązań. Oprócz tego możesz postarać się rozwiązać problem np. poprzez takie działania jak:

 • skrupulatny przegląd domowego budżetu. Zamiast nielegalnie kupować cudzy rachunek, ogranicz wydatki na wyjścia do restauracji czy podróże,
 • pożyczka konsolidacyjna/kredyt konsolidacyjny.

Pamiętaj, nie wszystko złoto, co się świeci: nie inaczej jest, jeśli chodzi o konto bankowe na sprzedaż.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (10 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()