Ulga od długu – opinie klientów i recenzja

Kłopoty ze spłatą zobowiązań finansowych skłaniają często do szukania profesjonalnego wsparcia. Zadłużeni mogą wybierać z usług różnych podmiotów, spośród których wielu zainteresowało się ostatnio ofertą programu Ulga od długu. Oferowana pomoc prawna i kompleksowy program oddłużeniowy reklamowane są jako bardzo skuteczne. Cel? Wyjście na finansową prostą i uwolnienie się spod jarzma długów. Czym jest program Ulga od długu, jak działa i dlaczego narosło wokół niego w ostatnim czasie tak wiele kontrowersji?

opinie na temat ulga dla dlugu

Ulga od długu – co to za firma?

Za chwytliwym hasłem „Ulga od długu” kryje się inicjatywa warszawskiej kancelarii prawnej CERTO, specjalizującej się w obsłudze osób zadłużonych. Oferowany przez nią program oddłużeniowy to ambitna inicjatywa, która posiada własną stronę internetową z kompleksowo przedstawionymi informacjami o usługach.

Początek działalności tej firmy miał miejsce relatywnie niedawno temu, bo jesienią 2020 roku. Program Ulga od długu, choć obsługuje go wspomniana kancelaria prawna, sam oparty jest na spółce XL Serwis sp. z o.o. Również i ona swoją siedzibę posiada w Warszawie. Trzecim ważnym aktorem w tej sprawie jest spółka LoanMe, która niegdyś specjalizowała się w udzielaniu pożyczek. A obecnie pozyskuje klientów do programu poprzez centrum telefoniczne.

Jaka jest misja firmy?

Program Ulga od długu za cel obrała sobie wsparcie prawne w zakresie takich okoliczności jak narastająca spirala zadłużenia czy potrzeba oddłużania kredytów. Prośbę o pomoc do kancelarii docelowo powinni złożyć np. ci, którzy z powodu nadmiaru zobowiązań finansowych mają kłopoty z dokonaniem terminowej spłaty zadłużenia.

Obawiając się działań windykacyjnych i systematycznie narastających odsetek, pracownicy programu Ulga od długu mają za zadanie negocjować z wierzycielami w imieniu klienta. To powinno doprowadzić do dokonania ugody, która pozwoli zgodnie z możliwościami finansowymi klienta systematycznie spłacić zaległości. Mediacja powinna ukrócić ryzyko zarówno konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jak i trafienia sprawy zadłużenia na wyższy poziom – czyli do komornika sądowego. Firma gwarantuje indywidualne podejście.

Na swojej stronie internetowej Ulga od długu szczyci się tym, że w ciągu niespełna 2 lat działalności udało się obniżyć kwotę zadłużenia klientów o 647 447 złotych. Stojąca za programem kancelaria prawna zawarła 617 ugód. A spośród prowadzonych spraw z jej udziałem aż 94% miało skończyć się wygraną.1

Jakie oferuje usługi?

W ramach programu Ulga dla długu klienci mogą ubiegać się o pomoc w wychodzeniu z różnego rodzaju zadłużenia. Znajdując się na stronie internetowej, należy przejrzeć zakładkę „oddłużanie”, która przedstawia pełen pakiet dostępnych usług.

 • Oddłużanie chwilówek.
  W ramach tej usługi program „Ulga od długu” oferuje konsolidację zadłużenia, czyli udzielenie finansowania na wszystkie zaległe pożyczki pozabankowe. Finansowanie ma za zadanie pokryć wszystkie koszty, poczynając od kwoty lub kwot pożyczek, kończąc na odsetkach za opóźnienie w spłacie. Program obejmuje zarówno pożyczki z windykacją, jak i takie, których termin spłaty minął dopiero niedawno. Przeczytać możemy też, że przy ustalaniu harmonogramu spłaty kredytu oddłużeniowego brane pod uwagę są miesięczne dochody i wydatki klienta. W ten sposób spłata ma nie przysparzać kłopotów, by skutecznie zapobiec dalszemu nakręcaniu się spirali zadłużenia. Mowa jest tu także o walorach edukacyjnych – skuteczne oddłużanie ma pomagać w uniknięciu podobnych sytuacji w przyszłości.
 • Oddłużanie komornicze.
  W ramach tej usługi program Ulga od długu ma prowadzić do mediacji z wierzycielem, nawet jeśli ten złożył już wniosek o tytuł egzekucyjny wobec zadłużenia. Kancelaria przewiduje też możliwość mediowania na jeszcze wyższym stopniu, kiedy to wobec majątku dłużnika prowadzona jest egzekucja komornicza. Na stronie możemy jednak przeczytać, że takie okoliczności są znacznie bardziej problematyczne w wypracowaniu zadowalającego dla dłużnika rozwiązania, choć zawsze warto podejmować się prób uregulowania zadłużenia.
 • Kredyt oddłużeniowy.
  Poza możliwością wyjścia z zadłużenia pożyczkowego, program Ulga od długu przewiduje udzielenie kredytu konsolidacyjnego na generalne zadłużenie pochodzące z różnych tytułów. To rozwiązanie skierowane jest także do osób z negatywnym BIK. Udzielone środki wypłacane są prosto na konta bankowe poszczególnych wierzycieli. A sam dłużnik otrzymuje możliwość dostosowania wysokości raty nowego, jednolitego kredytu do swoich możliwości finansowych.

Ulga dla długu – jak wygląda proces wychodzenia z zadłużenia?

Na stronie internetowej programu Ulga od długu możemy dowiedzieć się, że dzieli się on na dwa etapy. Pierwszy to konsultacja oraz zapoznanie się klienta z propozycją firmy. Drugi etap to właściwe wnioskowanie o pomoc, wraz z dalszymi krokami poczynionymi przez kancelarię w celu wyjścia z zadłużenia.

Etap wstępny

 1. Skontaktowanie się z tzw. konsultantem do spraw oddłużenia i przeprowadzenie rozmowy zapoznawczej. Podczas niej firma sprawdza, czy sytuacja danej osoby wpasowuje się w zakres prowadzonych przez nią usług.
 2. Jeżeli sytuacja finansowa dłużnika odpowiada możliwościom kancelarii stojącej za programem Ulga od długu. Wówczas klientowi przedstawiane są informacje o możliwych rozwiązaniach. Wśród nich jest prowadzenie profesjonalnych negocjacji z wierzycielami i reprezentowanie klienta.
 3. Pracownicy Ulgi od długu deklarują, że dopiero po przejściu dwóch wspomnianych etapów „zapoznawczych”, przejść można do wypełnienia formularza, podpisania umowy.

Etap korzystania z usługi

 1. Po wypełnieniu formularza, klient przystępuje do skorzystania z usługi. Na początku konieczne jest przedstawienie wszystkich umów np. zawarcia pożyczek, na których podstawie pojawiło się zadłużenie. Kancelaria przeprowadza wówczas analizę prawną, po której kształtowany jest plan dalszego działania i generalna strategia.
 2. Kolejny etap to tzw. Plan Spłaty Zadłużenia. Polega on na uruchomieniu indywidualnego rachunku klienta, na którym gromadzone są środki na spłatę zadłużenia. Autorzy programu zastrzegają, że klient może w każdej chwili skontrolować kwotę zgromadzonych środków na rachunku.
 3. Teraz przychodzi pora na etap negocjacji z wierzycielami. Gdy na wspomnianym rachunku znajdzie się odpowiednia suma pieniędzy, wówczas kancelaria od programu Ulga od długu przechodzi do negocjacji z wszystkimi wierzycielami. Na stronie internetowej określone to zostaje jako „profesjonalne działania w celu zredukowania zadłużenia”.
 4. Ostatnim i zarazem ostatecznym etapem przy korzystaniu z programu Ulga od długu ma być całkowita spłata kwoty zadłużenia, prowadząca do wolności finansowej klienta. Tempo zależne będzie oczywiście od aktualnych możliwości finansowych, jednak według autorów programu – jest to ostatnia prosta w celu ostatecznego wyjścia ze spirali zadłużenia.
strona internetowa ulga dla długu
https://ulgaoddlugu.pl/

Kontrowersje wokół programu Ulga dla długu

Pochylając się nad inicjatywą „Ulga od długu”, nie sposób poprzestać tylko na samym opisie usług, jakie świadczy ta firma. Choć działa ona na rynku niespełna od 2 lat, to niemal od początku zmaga się z dużymi kłopotami wizerunkowymi. W listopadzie 2021 roku Komisja Nadzoru Finansowego wpisała opisywany program na listę ostrzeżeń finansowych 2. Co było wynikiem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizację zrzeszającą firmy pożyczkowe w Polsce. Skarżyły się one, że program kancelarii CERTO prowadzi do uchylania się klientów od spłaty zaciągniętych pożyczek i ma problemy z transparentnością finansową.

Choć wpis na czarną listę odbył się nie z inicjatywy KNF, ale jako skutek procedury wszczętej przez prokuraturę, tak nie jest to koniec kłopotów wizerunkowych programu. We wrześniu 2022 roku na jednym z dużych ogólnopolskich portali pojawił się artykuł gromadzący powtarzające się skargi ze strony klientów programu Ulga od długu, którzy poczuli się oszukani. Pisali oni o braku obiecywanych działań ze strony firmy, pomimo regularnie wpłacanych środków. Zwracali uwagę na olbrzymie obietnice, pojawiające się w momencie zawierania umowy, które nie przyniosły żadnych namacalnych korzyści. Pokrzywdzeni dodali co gorsza, że program oddłużeniowy, zamiast polepszyć, to pogorszył ich sytuację finansową.

Ulga od długu – opinie dotychczasowych klientów

Rozeznając się w internetowych komentarzach na temat usług świadczonych przez kancelarię Ulga od długu, wyróżnić można trzy grupy opinii:

 • klientów zadowolonych (niewielu),
 • klientów niezadowolonych (niepokojąco dużo)
 • osób, które nie korzystały z usług i skarżą się na niechciane SMS-y oraz telefony ze strony call center (równie dużo).

Teraz przyjrzymy się tej drugiej grupie, w której najczęściej powtarzającą się krytyką są głosy o niskiej skuteczności usług. Klienci skarżą się, że zachęcani są do zaniechania spłaty swoich dotychczasowych pożyczek, choć kancelaria przez długi czas nie doprowadza do obiecanej ugody. W efekcie, dług rośnie, zamiast maleć. Innym niepokojącym głosem są opinie o wysokich opłatach za usługę. Klienci często skarżą się, że nie przynosi to żadnego rezultatu w kwestii porozumienia z wierzycielem, choć kancelaria im to obiecywała.

Co oznacza zawezwanie do próby ugodowej? Zobacz

Czy warto współpracować z Ulga dla długu?

Nie da się ukryć, że opinie w internecie i skalę oceny w gwiazdkach powinno zazwyczaj traktować się z dystansem. Niezadowoleni klienci znacznie chętniej dzielą się swoimi odczuciami w sieci, co prowadzić może do nadreprezentacji negatywnych opinii i nieco zakrzywiać obraz. Jeżeli mówimy jednak o programie Ulga dla długu, tutaj wątpliwości budzi coś więcej niż tylko duży odsetek krytycznych recenzji dotychczasowych klientów.

Wątpliwości budzi nie tylko objęcie postępowaniem KNF, ale głosy podważające faktyczną skuteczność programu. Mnożące się głosy o pozyskaniu środków na mediację z wierzycielem, które nie przyniosły rezultatu, każą zalecić nam, potencjalnym zainteresowanym dużą ostrożność. Nie pomaga też bardzo krótki staż rynkowy firmy, który nie daje gwarancji na stabilną przyszłość inicjatywy. Jeżeli potrzebujemy pomocy z restrukturyzacją zadłużenia, być może lepiej poszukać alternatyw, których na rynku w Polsce nie brakuje?

Z usług jakich innych firm oddłużeniowych możemy skorzystać?

Rynek usług oddłużeniowych jest wyjątkowo obszerny, gdyż w Polsce nigdy nie brakowało i jeszcze długo nie będzie brakować osób popadających w nawarstwiające się kłopoty finansowe. Jednym z liderów tej branży jest choćby firma oddłużeniowa Kruk, która charakteryzuje się zdecydowanie bardziej ugruntowaną pozycja rynkową – działa ona bowiem nieprzerwanie od 1998 roku.

Alternatywnymi miejscami, do których można się zwrócić w razie chęci restrukturyzacji zadłużenia, może być też np. Conectum Finanse pomagające w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej lub też firma eMediator ułatwiająca restrukturyzację zadłużenia i negocjacje z wierzycielami. Nie da się ukryć, że na rynku znajdziemy znacznie bardziej doświadczone i budzone mniejsze wątpliwości alternatywy dla profesjonalnej pomocy w wychodzeniu z zadłużenia.

Warto także skorzystać z usług fundacji pomagających wyjść z długów.

Ulga od długu – najczęściej zadawane pytania

Nawiązując do kwestii opinii osób, które miały styczność z programem Ulga od długu, nie trudno nie odnieść wrażenia, że spora część osób nigdy nie korzystała z usług opisywanej kancelarii. W internecie powszechnie zamieszczane są krytyczne komentarze osób, które skarżą się na natarczywe próby kontaktu ze strony biura telefonicznego. Niektórzy otrzymują jedynie SMS-y od nieznanego numeru, inni odbierają niechciane połączenia. Przyjrzyjmy się najczęściej zadawanym pytaniom na tym gruncie.

Dlaczego dzwoni do mnie Ulga od długu?

Wynikać to może z faktu, że znaleźliśmy się w losowej, dziennej puli numerów telefonów do kontaktu, które wybierane są w call center. Konsultant dzwoni do określonej, przypadkowo przydzielonej listy numerów licząc na to, że któraś z osób odpowie przychylnie na zaproponowane usługi i będzie zainteresowana poznaniem szczegółowych informacji o ofercie. Na podobnych zasadach, niestety, działa wiele innych nachalnych biur telefonicznych promujących różne usługi.

Ulga od długu – skąd mają mój numer?

Kwestia ta nie jest zawsze tak oczywista. W większości przypadków, jak wspomniano wyżej, mogą to być wylosowane, przypadkowe numery wybrane przez konsultanta do obdzwonienia. Niekiedy może to wynikać jednak ze znalezienia się w bazie numerów z powodu np. skorzystania w przeszłości z usług pożyczkowych firmy LoanMe. Ta bowiem obecnie działa głównie jako biuro telefoniczne, które w oparciu o posiadaną bazę informacyjną pomaga pozyskiwać klientów do programu Ulga od długu. Jak nie trudno się domyślić, ta baza informacyjna może pochodzić z wewnętrznych zasobów w oparciu o dawnych klientów.

Jak reagować na telefony i smsy od Ulga od długu?

Jeżeli zadzwoniono lub napisano do nas raz, wówczas warto zignorować takie próby kontaktu i skasować informacje o połączeniu oraz niechcianego SMS-a z telefonu. Niestety, niekiedy takie sytuacje mogą się powtarzać. W sytuacji połączenia telefonicznego warto kategorycznie zaznaczyć, że proponowane usługi nas nie interesują i nie chcemy, aby nękano nas próbami niechcianego kontaktu. Warto też spróbować spytać się, jak pozyskano nasz numer telefonu. Niektórzy konsultanci zdobywają się niekiedy na szczerość.

Jak zablokować połączenia z programu Ulga od długu?

W dobie powszechnego korzystania z nowoczesnych smartfonów, blokowanie niechcianych prób kontaktu jest wyjątkowo proste. W przypadku połączenia telefonicznego wystarczy wejść w wybrany numer i zablokować jakiekolwiek przyszłe próby nawiązywania połączeń. Podobnie jest z SMS-ami – wybierając niechcianą konwersację, wskazujemy, że nie chcemy nigdy otrzymywać żadnych nowych wiadomości.

Ulga od długu – kontakt i dane firmy

 • Nazwa firmy: XL Serwis sp. z o.o.
 • Adres firmy: Al. Jerozolimskie 142B VI p. 02-305 Warszawa
 • KRS: 0000896090
 • NIP: 7011030669
 • REGON: 388771550
 • Kapitał zakładowy: 5000 zł
 • Infolinia kontaktowa: 123 453 845
 • Godziny pracy biura obsługi klienta: poniedziałek-piątek; 8:00-20:00

Źródła:

1. strona ulgaoddlugu.pl (dostęp: 20.10.2022 r.)

2. https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (9 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • S
  S

  Sylwia

  27.03.2023, 15:31

  Wyróżniający się komentarz

  Dzień dobry. Dobrze, że jest taka strona. Tylko za późno to przeczytałam.
  Jak mam wydostać się teraz z kancelarii Certo? Trzy raty im wplacilam.. dzwonię od 2tyg i nie ma połączenia (w sekretarce non stop problem techniczny)???
  Jeśli Ktoś mógłby mi doradzić co robic? Będę wdzieczna.
  Dziękuję
  Sylwia Kret

  • M
   M

   Maria

   11.04.2023, 17:50

   Wyróżniający się komentarz

   Witam ,teraz złożyłam rezygnację i nie mogę odzyskać pieniądzy. Na szczęście wpłaciłam 1 ratę i moje podejrzenia w ich uczciwość wygrały, telefon ciągle awaria.Nie wiem jak odzyskać pieniądze.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie