Działalność nierejestrowana – jak założyć?

Działalność nierejestrowana to dla wielu osób, zwłaszcza nieletnich, jedyna możliwość na postawienie pierwszych kroków w biznesie. Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz załatwiać wielu formalności, lecz osiągany przychód nie może być zbyt wysoki. Marzysz o prowadzeniu drobnego biznesu? Sprawdź, co warto wiedzieć o działalności nierejestrowanej.

Założenie własnej działalności gospodarczej to duże wyzwanie, dlatego wciąż niewiele osób decyduje się na taki krok. Zniechęcać mogą wciąż zmieniające się przepisy, konieczność prowadzenia księgowości czy też duża liczba obowiązków, jakie spoczywają na przedsiębiorcy. Niektórych przed założeniem własnego biznesu powstrzymują jednak inne czynniki, np. niski wiek czy konieczność opłacania wysokich składek ZUS.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to jedna z form działalności gospodarczej, która z domysłu będzie dostarczać przedsiębiorcy stosunkowo niskich przychodów. Właśnie dlatego nie wymaga rejestracji, a to oznacza, że podmiot nie będzie widnieć w rejestrze CEIDG. Na prowadzenie działalności gospodarczej nierejestrowanej decydują się przede wszystkim osoby realizujące drobne zlecenia. Wśród nich mogą znaleźć się nauczyciele, którzy udzielają korepetycji. Krawcowe, które w zaciszu swojego domu podejmują się drobnych przeróbek czy osoby, które pieczą ciasta na zamówienie.

Przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność nierejestrowaną, musi prowadzić jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży, przestrzegać praw konsumentów oraz wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupujących. Co ciekawe, nie musi mieć ukończonych 18 lat, ponieważ prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wymaga posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

Działalność nierejestrowaną można prowadzić, jeśli w ostatnich 60 miesiącach nie wykonywało się zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana – jak zacząć?

Zarejestrowanie działalności gospodarczej może wydawać się mocno skomplikowane. Właśnie dlatego wielu przyszłych przedsiębiorców korzysta z pomocy banków, które w zamian za założenie rachunku firmowego, obiecują pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. W przypadku działalności nierejestrowanej proces ten jest szybszy i łatwiejszy. Wystarczy, że zaczniesz działać. Twoim obowiązkiem będzie prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, która zobrazuje sumę uzyskanego przychodu z każdego dnia. Czasami wymagane będzie również posiadanie numeru NIP, który otrzymasz w urzędzie skarbowym, po złożeniu formularzu NIP-7.

-> Polecamy: jak założyć firmę przez internet?

Gdzie zgłosić działalność nierejestrowaną?

Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz zgłaszać jej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego czy do centralnej ewidencji przedsiębiorców. Do czasu, gdy Twoje przychody z działalności nie przekroczą określonego limitu (1505 zł miesięcznie). To oczywiście wcale nie oznacza, że jesteś zwolniony z konieczności opłacania podatku dochodowego. Jeżeli uzyskujesz przychody zarówno z działalności nierejestrowej, jak i z innego źródła (np. umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło), to musisz rozliczyć je w zeznaniu rocznym PIT-36.

A co w przypadku przekroczenia limitu obrotu? W takiej sytuacji Twoja aktywność zostanie potraktowana jak zwykła działalność gospodarcza, a to oznacza, że masz 7 dni na zarejestrowanie jej w CEIDG.

Nierejestrowana działalność gospodarcza – jaki jest limit?

Zgodnie z prawem, możesz prowadzić działalność nierejestrową pod warunkiem, że przychody z działalności nie przekroczą 1505 zł w żadnym miesiącu 2022 roku, czyli 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu limitu działalność nierejestrowana musi zostać zgłoszona jako klasyczna działalność gospodarcza.

Chcąc upewnić się, że kwota miesięcznego przychodu mieści się w określonym limicie, powinieneś wziąć pod uwagę otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży towarów bądź usług. Do przychodu nie zalicza się jednak towarów, które zostały zwrócone oraz udzielonych obniżek np. za uregulowanie płatności przed terminem.

Działalność nierejestrowana a ZUS

Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a to oznacza, że jesteś zwolniony z opłacania składek ZUS. To realna oszczędność dla drobnego przedsiębiorcy.

Działalność nierejestrowana – jaki PIT?

Chociaż wspominaliśmy o tym, że prowadząc działalność nierejestrowaną, jesteś zwolniony z wielu obowiązków, to jednak istnieje jeden, który musisz sumiennie wypełniać. Chodzi o rozliczenie przychodów z działalności nierejestrowanej w zeznaniu rocznym PIT 36 według skali podatkowej 17 lub 32%. Rubrykę, w której rozlicza się przychody, znajdziesz w wierszu 9 w rubryce „z innych źródeł”.

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Zgodnie z przepisami, praca na etacie, czyli ta wykonywana na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin, nie jest przeszkodą do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Co więcej, przedsiębiorcą może zostać również osoba, która pracuje na umowę o dzieło czy umowę zlecenie.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej może jednak pozbawić statusu bezrobotnego osobę, która do tej pory z niego korzystała. Chcąc nadal zachować ten status, nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pomoc przy zbiorach.

Działalność nierejestrowana a faktura

Każdy przedsiębiorca, nawet ten, który prowadzi działalność nierejestrowaną, jest zobowiązany do wystawienia klientowi rachunku, gdy ten o to poprosi. Taki dokument musi zawierać:

 • nazwę usługi,
 • kwotę do zapłaty,
 • dane sprzedawcy oraz nabywcy,
 • datę wystawienia rachunku,
 • numer kolejny.

Prowadząc działalność gospodarczą, która nie jest zarejestrowana, jesteś jednak zwolniony z obowiązku wystawiania faktur, chyba że klient wyraźnie tego zażąda. W takiej sytuacji Twoja faktura powinna zawierać:

 • datę wystawienia dokumentu,
 • numer kolejny,
 • nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług,
 • nazwę towaru lub usługi,
 • miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • kwotę należności ogółem.

Wystawiają fakturę lub rachunek przy działalności nierejestrowanej, nie musisz podawać swojego numeru PESEL czy miejsca zamieszkania. Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko.

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy zarówno osób prowadzących działalność rejestrowaną, jak i tradycyjną działalność gospodarczą, pod warunkiem że sprzedają towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Jeśli jednak profil Twojej działalności jest nieco inny, o obowiązku posiadania kasy decyduje wartość osiągniętego obrotu. Jeśli obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 tys. zł, nie musisz ewidencjonować sprzedaży na kasie fiskalnej.

Kiedy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą?

Zgodnie z prawem, jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodów (czyli próg 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia), Twój biznes zostanie uznany za działalność gospodarczą, którą musisz zgłosić. Jak już wspominaliśmy – rejestracji firmy w CEIDG powinieneś dokonać w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu. Jako początkujący przedsiębiorca możesz jednak liczyć na wiele przywilejów w tym na zwolnienie z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.

Będziesz musiał też pamiętać o nowych obowiązkach, w tym o założeniu konta firmowego. Taki rachunek jest niezbędny, jeśli chcesz znaleźć się na tzw. białej liście podatników VAT. Na szczęście samodzielne znalezienie odpowiedniej oferty na rachunek firmowy nie jest trudne. Możesz też skorzystać z naszych rankingów, które na bieżąco aktualizujemy. Jako przedsiębiorca, masz pełne prawo zaciągać kredyty na rozwój działalności. Niektóre z nich udzielane są już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Możesz skorzystać też z ofert leasingów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie