Założenie firmy w banku – kiedy się opłaca?

Masz już biznesplan, wstępny kapitał i pomysł na podbicie świata? Świetnie! W takim razie pozostało Ci jeszcze założyć firmę w kilku krokach, nie wychodząc z domu. Jeśli chcesz prowadzić własną działalność, to możesz otworzyć ją w banku. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy się to opłaca.

Zanim zaczniesz zarabiać na własnym biznesie, czeka Cię parę wycieczek po urzędach i nieco formalności do załatwienia. Można jednak załatwić to także przez internet. Wizyt w ZUSie także możesz sobie oszczędzić, korzystając z dedykowanych ku temu sieciowych narzędzi.

Możesz także założyć firmę w jednym z wybranych banków, a ten będzie Cię wspierał we wszystkich sprawach – od złożenia wniosku CEIDG-1, stworzenia Profilu Zaufanego, po nadanie numeru REGON.

Jak to wygląda w praktyce? Przekonajmy się!

Założenie firmy przez internet – szybciej, niż myślisz

Od 1 lipca 2011 roku wszyscy początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z założenia działalności gospodarczej online, poprzez stronę biznes.gov.pl lub stronę CEIDG. Cała procedura jest bardzo intuicyjna i przejrzysta – a w razie kłopotów zawsze można skontaktować się z urzędnikami.

Jeszcze prościej, bo z poziomu bankowości internetowej, możesz otworzyć równocześnie rachunek firmowy i działalność gospodarczą.

W zależności od wybranego banku i wymaganych procedur, założenie firmy online może się nieco różnić. W większości przypadków proces ten ograniczony jest do minimum formalności, i tak oto będąc nowym klientem, zakładasz firmę, konto firmowe i Profil Zaufany w jednym wniosku. Samą umowę podpisujesz za pośrednictwem kuriera, wideoweryfikacji albo udając się osobiście do placówki banku.

Z jakich etapów składa się proces otwierania firmy w banku?

Krok 1: Wniosek o założenie firmy

Jeśli chcesz założyć firmę i jesteś już klientem detalicznym banku, sprawa jest bardzo prosta. Wniosek złożysz w swojej bankowości elektronicznej dla klientów indywidualnych, klikając przycisk „Załóż firmę”.

Z kolei, gdy jeszcze nie jesteś klientem wybranego banku, rachunek otworzysz na kilka sposobów. Może to być wideoweryfikacja, przelew weryfikacyjny lub wizyta kuriera, który dostarczy Ci dokumenty pod wskazany adres i potwierdzi Twoją tożsamość. Jednak możesz również wybrać się osobiście do oddziału albo zadzwonić na infolinię banku.

Wniosek musisz uzupełnić o:

 • dane osobowe i teleadresowe,
 • deklarację, z jakich innych produktów banku zamierzasz korzystać (np. karty debetowej, kredytu, faktoringu, lokaty, itp.).

Poniższe kroki, które opiszemy, realizowane są w tle. Nie musisz wypełniać w tym celu dodatkowych wniosków, czy chodzić do urzędów.

Krok 2: Założenie Profilu Zaufanego

Profil Zaufany nazywany również eGO to po prostu cyfrowa tożsamość (tzw. elektroniczny podpis), która umożliwia załatwianie spraw urzędowych ze swojej kanapy, bez biegania po urzędach. Za pomocą Profilu Zaufanego będziesz mógł, np. wysyłać podania i wnioski, deklaracje czy inne ważne dokumenty.

Oczywiście możesz także otworzyć Profil Zaufany jeszcze przed rozpoczęciem działalności, wtedy pomijasz ten krok.

Krok 3: Otwieranie konta firmowego

Nie zawsze jest to konieczny warunek, aby otworzyć działalność za pośrednictwem banku, ale taki rachunek skutecznie pozwoli Ci zarządzać swoimi finansami i oddzielić je od prywatnych. Na tym etapie instytucja może zaproponować Ci też księgowość online, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić uproszczoną księgowość, fakturować bez limitu i korzystać z bezpłatnych porad specjalistów.

Poza tym konto firmowe warto posiadać, gdy masz zamiar prowadzić księgi rachunkowe bądź księgę przychodów i rozchodów (KPiR) – a także wtedy, gdy Twoja firma wykorzystuje specyficzny rodzaj płatności lub transakcji.

Pamiętaj, że rachunek dla firmy może być używany tylko do celów prowadzenia działalności gospodarczej. O jego otwarciu musisz poinformować ZUS oraz urząd skarbowy. Masz na to 7 dni. Konsekwencje niewywiązania się z tego obowiązku mogą być poważne, m.in. wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny.

Krok 4: Rejestracja w CEIDG

Złożenie wniosku o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to kolejny kluczowy krok. Jest on całkowicie bezpłatny. Oszuści jednak bardzo często wykorzystują niewiedzę początkujących przedsiębiorców, rozsyłając fałszywe wezwania do zapłaty za dokonanie takiego wpisu. Dlatego, gdy otrzymasz podobne pismo – nie płać, tylko zawiadom odpowiednie służby!

Gdy wniosek o wpis do CEIDG dotrze, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) z datą złożenia dokumentów.

Etapy założenia firmy w banku c.d.

Krok 5: NIP oraz konto bankowe

O tym, czy dostałeś się do kolejnego etapu otwierania działalności, zostaniesz poinformowany SMSem. Otrzymasz ponadto swój indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Następnie zostaną aktywowane rachunki bankowe, o które wcześniej wnioskowałeś.

Krok 6: ZUS

Gdybyś przebrnął przez ten punkt drogą „tradycyjną”, to na pewno nie udałoby Ci się wszystkiego załatwić w „jednym okienku”. Dlatego na tym etapie szczególnie doceniamy usługi bankowe, bo cała ta procedura zostanie przeprowadzona za Ciebie.

Później w terminie 7 dni od założenia firmy lub zatrudnienia pracownika, musisz zgłosić się do ZUSu. Tutaj wymagany jest Twój własnoręczny podpis, przed którym musisz okazać kluczowe dla działalności dokumenty, jak wpis do CEIDG oraz REGON.

Jako przedsiębiorca, w ZUSie posiadasz tzw. podwójną osobowość. Jesteś zarówno płatnikiem, czyli osobą wpłacającą składki (za siebie oraz swoich pracowników), jak i ubezpieczonym. W praktyce zatem jako płatnik wpłacasz składki, a jako ubezpieczony korzystasz z ubezpieczeń, m.in. służby zdrowia. Pełen wymiar składek na ZUS to dość spora kwota, dlatego jako początkujący przedsiębiorca będziesz posiadać szereg ulg, np. ulga na start i mały ZUS.

Krok 7: REGON

W podobnym czasie uzyskasz też numer REGON, nadany przez GUS. REGON to wyłącznie numer statystyczny. Nie wymaga on żadnych dodatkowych formalności, ani nie jest potrzebny do wyrobienia pieczątki firmowej, czy nawet otwarcia konta firmowego.

W trakcie wykonywania za pomocą bankowości powyższych kroków będą one kolejno przesyłane w SMSach. Nie martw się na zapas tym, że któryś z nich pominiesz. O ich kolejności i koniecznych dokumentach, poinformuje Cię bank. W razie problemów zawsze możesz zadzwonić na infolinię.

założenie firmy przez bank
Etapy zakładania firmy

Rejestracja VAT w urzędzie skarbowym – czy jest obowiązkowa?

Nie, o ile limit wartości sprzedaży w ramach prowadzonej działalności nie przekroczy 200 tys. zł netto rocznie. Nie musisz się również rejestrować, gdy wykonujesz czynności wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (np. usługi medyczne czy opieka nad niepełnosprawnymi)1.

Kiedy jeszcze możesz (ale nie musisz) zarejestrować się jako podatnik VAT?

 • gdy rozpoczynasz działalność gospodarczą i wiesz, że nie przekroczysz limitu wartości sprzedaży (200 tys. zł netto),
 • w ubiegłym roku wykazałeś przychody ze sprzedaży, nieprzekraczające 200 tys. zł netto rocznie,
 • nie masz w Polsce siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia biznesu, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu i wykonujesz na terenie Polski takie czynności, jak np. usługi transportowe lub usługi telekomunikacyjne (na rzecz osób, które nie są podatnikami).

W powyższych przypadkach będziesz widnieć w Wykazie podatników VAT jako podatnik zwolniony.

VAT, czyli podatek od towarów i usług dotyczy osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, realizujących samodzielnie działalność gospodarczą jako handlowcy, producenci, jubilerzy czy usługodawcy. Podatnikami VAT są też rolnicy, a także osoby wykonujące zawody prawnicze, w tym doradcy.


Dane kluczowe do złożenia wniosku o otwarcie firmy

Aby zarejestrować swoją działalność, musisz zaopatrzyć się w podstawowe informacje:

 • nazwa działalności (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy podać imię i nazwisko właściciela),
 • kody PKD (określające obszary działalności Twojej firmy),
 • planowana data rozpoczęcia działalności,
 • konto firmowe (w niektórych przypadkach jest ono konieczne),
 • forma opodatkowania (np. w przypadku spółek z o.o. płacisz podatek CIT w wysokości 19 proc. od dochodów, a decydując się na działalność gospodarczą, masz do wyboru, m.in. podatek w skali podatkowej 18 albo 32 proc., podatek liniowy, podatek zryczałtowany albo kartę podatkową),
 • informacja o tym, kto zajmie się Twoją księgowością (np. biuro rachunkowe, osobista księgowa, skorzystasz z usług księgowych banku, czy może zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości).

Natomiast do wniosku o wpis do CEIDG musisz przedstawić:

 • dane przyszłego przedsiębiorcy (czyli dane osobiste i teleadresowe),
 • adres zamieszkania i adres/-y związane z firmą,
 • nazwa firmy,
 • kody PKD,
 • liczba zatrudnionych pracowników,
 • forma opodatkowania,
 • informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym,
 • dane o rachunkach bankowych,
 • adres przechowywania dokumentacji rachunkowej,
 • informacja o ewentualnym pełnomocnictwie.

Które banki oferują założenie firmy za ich pośrednictwem?

Oferty rachunków bankowych dla firm są na tyle zróżnicowane, że przed ostatecznym wyborem, warto pomyśleć, w jakim zakresie będziesz korzystać z konta. Przemyśl, czy potrzebujesz do niego karty debetowej, czy w przyszłości będziesz się starał o kredyt i wreszcie na, ile szacujesz przyszłe obroty swojej firmy.

Promocje bankowe dla nowych firm obecnie oferują:

 • mBank – zakładając firmę z mBankiem, otrzymujesz (w zależności od edycji) do kilkuset złotych premii, np. 300 zł + 2-letnie zwolnienie z opłat za najważniejsze usługi, a także program do prowadzenia finansów.
 • Santander Bank Polska – np. Konto firmowe Godne Polecenia oferuje 2-letnie zwolnienie z opłat, dodatkowe premie pieniężne za terminal płatniczy i za transakcje kartą płatniczą.
 • Pekao SA. – jeśli działalność gospodarczą online założysz w Pekao, czeka na Ciebie bezwarunkowo darmowe konto i karta przez 1 rok, premie pieniężne oraz atrakcyjne oferty terminali płatniczych. Dodatkowo wybierając leasing na start, możesz zyskać tańszy leasing i bezpłatny rachunek firmowy.
 • ING Bank Śląski – gdy jesteś gotowy otworzyć firmę w ING, na „dzień dobry” otrzymujesz darmowy rachunek i kartę, bezpłatne konsultacje księgowego przez pierwszy miesiąc czy fakturowanie za 0 zł.
 • Nest Bank – za to BIZnest Konto proponuje bezwarunkowo darmowe usługi, a także wiele innych korzyści, np. Portal Obsługa Faktur, Kredyt w Ratach, itp.
 • Millennium Bank – np. Konto Mój Biznes w promocji oferuje 2-letnie zwolnienie z opłat, bonusy pieniężne czy atrakcyjne warunki faktoringu.

Więcej ofert znajdziesz w najnowszym rankingu:

Darmowe konto
Tak
? bezwarunkowe zwolnienie przez 24 miesiące z opłat
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
1500 zł

24 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,1/5
Darmowe konto
Tak
? Prowadzenie pierwszego konta firmowego
Promocja
Tak
? Nawet 400zł premii za terminal płatniczy
Nagrody w promocji
do 4400 zł

26 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
? Za aktywne korzystanie z konta i karty wypłacana premia do 2850 zł + 700 zł do wydania na Allegro
Nagrody w promocji
do 2850 zł
? Premia do 350 zł na start będzie wypłacona klientowi, który otworzy rachunek do 30.06.2024 r.

18 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta na zawsze
Promocja
Tak
? do 2000 zł
Nagrody w promocji
do 2000 zł
? 300 zł za zawarcie umowy nowego rachunku firmowego w trybie zdalnym, do 600 zł zwrotu za transakcje bezgotówkowe kartą debetową Mastercard lub telefonem za pośrednictwem portfeli cyfrowych Google Pay lub Apple Pay z wykorzystaniem karty debetowej Mastercard, do 500 zł za zawarcie umowy o terminal płatniczy Banku Pekao S.A. i przyjęcie określonych w Regulaminie promocji płatności na tym terminalu, 600 zł za zawarcie pierwszej umowy leasingu lub faktoringu lub umowy o kredyt/pożyczkę z gwarancją.

22 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,0/5
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2850 zł
? - 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350 - do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.) - do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj

13 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2700 zł
? - do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą lub BLIKIEM - do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander - 300 zł za podpisanie umowy o terminal POS - do 600 zł z Lokatą Biznes Impet

22 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,6/5
Darmowe konto
Tak
? przez 6 miesięcy bezwarunkowo jeśli prowadzisz firmę krócej niż 12 miesięcy
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2200 zł
? 500 zł – jeśli otworzysz konto firmowe z kartą Visa, 500 zł – gdy zapłacisz 5 razy tą kartą do 31 sierpnia, 1200 zł – jeżeli zamówisz terminal płatniczy i spełnisz pozostałe warunki promocji

16 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,0/5
Darmowe konto
Tak
Promocja
Nie
Nagrody w promocji
0 zł

14 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta w PLN 0 zł za prowadzenie konta walutowego w GBP, EUR, CHF, USD
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 1 500 zł
? Załóż Konto Mój Biznes i spełnij warunki promocji, by przez 5 miesięcy otrzymywać po 200 zł miesięcznie zwrotu za opłacenia składek ZUS. Zyskasz w sumie do 1000 zł. Dodatkowo otrzymasz do 500 zł za zamówienie terminala płatniczego i spełnienie warunków promocji Promocja "Zwracamy do 1000 zł za opłacanie składek ZUS" z limitem 15 000 kont trwa od 9.04.2024 r. do 3.07.2024 r.

24 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Przykładowo, rachunek dla firm muszą posiadać przedsiębiorcy korzystający z mechanizmu, tzw. split payment, fundacje, spółki cywilne, jawne, z o.o. W pozostałych przypadkach, np. gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie jest ono konieczne, aczkolwiek warto je mieć.

W przepisach nie istnieje rozróżnienie między kontem osobistym a kontem firmowym. Wypada jednak zwrócić uwagę na bankowe regulaminy, które jasno podkreślają, że zwykły ROR przeznaczony jest dla osób fizycznych i służy do realizowania rozliczeń, za wyjątkiem tych, które tyczą się działalności gospodarczej. W praktyce więc rachunek prywatny powinien być przeznaczony wyłącznie do celów prywatnych, a firmowy – do celów biznesowych. Dzięki temu unikniesz nieścisłości i wątpliwości w kontaktach z ZUSem i urzędem skarbowym.

Jeśli prowadzisz rachunek prywatny i firmowy jako jeden, to ZUS i US tym samym uzyskuje dostęp do Twoich wszystkich zrealizowanych transkacji – także tych prywatnych…

Korzyści posiadania konta firmowego

Będąc przedsiębiorcą, warto zastanowić się nad otwarciem rachunku dla firmy, nawet jeśli nie jest to prawny wymóg. Istnieje ku temu kilka najważniejszych powodów:

 • Wygoda – oddzielne konta (prywatne i firmowe) pozwolą Ci oddzielić dwa rodzaje transakcji, jakie wykonujesz. Przykładowo, przelew związany z prowadzeniem działalności gospodarczej może Ci się pomieszać ze sprzedażą swoich ciuchów na Vinted. W takim przypadku urząd skarbowy może zakwalifikować ten drugi przypadek jako przychód z działalności gospodarczej. Rachunek firmowy pozwoli Ci uniknąć podobnych sytuacji.

Nie wszystkie transakcje muszą być realizowane przez firmowy rachunek bankowy. Płatności, które muszą przez niego przechodzić, opisane są w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r2.

 • Konieczność – w regulaminach niektórych banków znajduje się zastrzeżenie, że konta osobiste nie mogą być wykorzystywane do rozliczeń związanych z prowadzeniem firmy.
 • Split payment – część firm zobowiązana jest do stosowania mechanizmów podzielonej płatności przy operacjach B2B. Tego typu podmioty muszą zatem posiadać konta firmowe, do których banki przypisują subkonta VAT.
 • Budowanie firmowej reputacji – posiadając rachunek firmowy tworzysz oddzielną relację z bankiem już nie jako osoba prywatna – a przedsiębiorca. Możesz więc liczyć na oferty kredytów dla firm, specjalne warunki linii kredytowych czy kart kredytowych. Specjalne promocje czekają tak samo na start-upy.
 • Wliczenie w koszta – opłaty związane z prowadzeniem biznesu możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto jednak pamiętać, że konta firmowego nie założysz bez wcześniejszej rejestracji firmy! W takiej sytuacji na początku rejestrujesz działalność i w formularzu podajesz numer konta osobistego – a dopiero po otwarciu rachunku biznesowego, aktualizujesz swoje informacje w CEIDG.

Co zrobić przed założeniem firmy? O tym musisz pamiętać!

Zanim zdecydujesz się na założenie firmy przez internet, musisz pamiętać o kilku informacjach, jakie będą konieczne do uzupełnienia wniosku albo do przyszłego działania firmy.

 • Nazwij swoją firmę – w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwa firmy tożsama jest z imieniem i nazwiskiem jej właściciela. Pamiętaj, by nazwa działalności nie wprowadzała w błąd przyszłych klientów.
 • Ustal siedzibę biznesu. Miejsce wyboru będzie miało wpływ na to, pod który urząd skarbowy będziesz podlegać. Jeśli jest to mieszkanie wynajęte, konieczna będzie też zgoda właściciela. Wskazany we wniosku adres będzie pojawiał się na każdej wystawionej fakturze, rachunku oraz korespondencji.
 • Określ datę rozpoczęcia działalności – dokładna data informuje ZUS, od kiedy zamierzasz płacić składki za ubezpieczenia zdrowotne.

UWAGA! Nie warto zakładać firmy z 1. dniem miesiąca kalendarzowego. Lepiej dokonać tego w 2 lub 3. dniu danego miesiąca. W związku z tym, że mały ZUS liczony jest dla pełnych 24 miesięcy, założenie biznesu w ciągu miesiąca wydłuża okres składki preferencyjnej ZUS o dodatkowy miesiąc.

 • Nadaj firmie kody PKD. Polska Klasyfikacja Działalności ma na celu wskazać, czym dokładnie będzie zajmowała się Twoja firma – poczynając od ogólnych dziedzin do tych bardzo szczegółowych. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej podaje się jeden kod główny oraz ok. 10 kodów działalności dodatkowej.
 • Wybierz formę opodatkowania. Do wyboru masz kilka form: podatek na zasadach ogólnych, podatek zryczałtowany, podatek liniowy. Dostępna jest też, tzw. karta podatkowa.
 • Określ miejsce przechowywania dokumentów księgowych. Musisz podjąć decyzję, czy samodzielnie poprowadzisz księgowość firmy, czy może skorzystasz z księgowości online albo podpiszesz umowę z biurem księgowym.

Założenie firmy w banku opłaca się zawsze!

Prawda jest taka, że założenie własnej działalności nie wymaga specjalnej wiedzy czy umiejętności. Jest to kilka urzędowych kroczków, które przez internet są jeszcze prostsze i szybsze do wykonania. Otwarcie biznesu online ma jeszcze jedną kluczową zaletę. Jeśli w formularzu popełniłeś błędy lub coś przeoczyłeś, zostaniesz o tym poinformowany.

Po prawidłowym wypełnieniu dokumentów i złożeniu wniosku, Twoja firma zostanie zarejestrowana, a same dane widoczne będą na stronie CEIDG w ciągu 3 dni. Pamiętaj tylko, że sprawnie funkcjonująca firma to również dobry plan biznesowy. Dlatego, zanim przystąpisz do prowadzenia działalności i narazisz się na koszty, oceń możliwości oraz opłacalność swojego biznesu. Na koniec wspomnimy jeszcze o tym, że niektóre działalności wymagają dodatkowych koncesji i licencji, które trzeba nabyć jeszcze przed zainaugurowaniem swojego biznesu.

Źródło:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, isap.sejm.gov.pl

2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, isap.sejm.gov.pl

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()