Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?

Czy każdy może dostać leasing? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać samochód w leasing finansowy, leasing operacyjny lub leasing konsumencki? Kiedy nie otrzymamy tego typu finansowania i w końcu – co jest tańsze: leasing czy kredyt na samochód? O tym wszystkim w niniejszym wpisie.

Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?

Kluczowe informacje

 • Dokładna procedura aplikacji o leasing może się różnić w zależności od instytucji leasingowej i jej oferty;
 • Jednak, aby mieć jakikolwiek wgląd w swoje szanse na auto, sprawdź zdolność kredytową. Przygotuj również dokumenty, m.in. zeznania podatkowe, wyciągi bankowe, potwierdzenia dochodów, itp. Banki i instytucje leasingowe często wymagają tych dokumentów w procesie oceny;
 • Pamiętaj, by wskazać dokładną kwotę, jaką chcesz pożyczyć. Będzie ona obejmować zarówno cenę pojazdu, jak i ewentualne opłaty związane z finansowaniem;
 • Polecamy Ci przejrzeć różne oferty na rynku. Przydatny ranking wraz z analizą propozycji odnajdziesz w poniższym artykule.

Czy każdy może dostać leasing?

Pomimo że leasing może kojarzyć się nam z formą finansowania skierowaną wyłącznie do firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, to w praktyce jest rozwiązaniem dla szerszej grupy odbiorców. Może z niego skorzystać niemal każdy. W tym także osoba prywatna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej. To ostatnie możliwe jest dzięki leasingowi konsumenckiemu.

Kiedy można nie dostać leasingu na auto?

Złożenie wniosku o leasing nie zawsze spotyka się z pozytywną decyzją firmy leasingowej. Mówiąc prościej: firmy te czasem mogą nam po prostu odmówić. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej sytuacji?

 • negatywna historia kredytowa i niespłacone zobowiązania;
 • zbyt niskie dochody;
 • brak zdolności kredytowej (* czyli zdolności leasingowej);
 • zbyt wysoka wartość przedmiotu leasingu;
 • zbyt krótki staż firmy;
 • brak spełnienia warunków, których oczekuje dana firma leasingowa (w tym także takich, dotyczących przedmiotu leasingu);
 • brak poręczyciela;
 • negatywny wizerunek firmy wnioskującej o leasing czy też jej negatywne powiązania.

Poniżej udostępniam oferty leasingowe, które być może wpadną Ci w oko. Możesz je porównać pod względem różnych parametrów, np. kosztów, kwoty finansowania lub okresu spłaty za pomocą przycisku: Dodaj do porównania.

Opinie:
5,0/5
Okres spłaty
24 - 60 miesięcy
Rodzaj
Leasing
Wkład własny
0 %
? Możliwa opcja bez wkładu własnego

223 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
2.
Leasing Vehis
Okres spłaty
36 - 60 miesięcy
Rodzaj
leasing
Wkład własny
od 10%

107 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
1 - 144 miesięcy
? do 144 miesięcy (w przypadku konsumentów) lub 120 miesięcy (w przypadku JDG)
Rodzaj
kredyt
Wkład własny
0%

146 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Rodzaj
kredyt
Wkład własny
0%

164 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
5.
Broker Leasingowy MyLease.pl
Okres spłaty
1 - 36 miesięcy
Rodzaj
leasing
Wkład własny
0%

96 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak sprawdzić, czy dostanie się leasing?

Przytoczę tutaj przykład.

Twoje miesięczne dochody netto wynoszą: 12 000 zł. Dla uproszczenia przyjmę identyczne dochody netto w obecnym oraz ubiegłym roku. Miesięczne wydatki są na poziomie: 4000 zł (znowu: dla uproszczenia zakładam jednakowe, comiesięczne wydatki). Posiadane środki, które wniesiesz tytułem opłaty początkowej to 20 000 zł. Wybieram 60-miesięczny okres leasingu.

W pierwszej kolejności weź pod uwagę to, aby Twój wskaźnik DtI nie przekroczył 50% (* a więc, aby stosunek wszystkich miesięcznych zobowiązań finansowych nie był wyższy niż połowa Twoich dochodów netto).

Wskaźnik DtI na poziomie 50% to często przyjmowany maksymalny poziom, określony również w Rekomendacji S. A więc dla dochodów netto wynoszących 12 000 zł da nam kwotę: 6 000 zł. Co do zasady jest to maksymalna miesięczna kwota, jaką możesz otrzymać, zaciągając finansowanie.

Aby obliczyć swoją zdolność leasingową:

 1. W pierwszej kolejności oblicz swoje dochody roczne netto (* weź pod uwagę zarówno rok bieżący, jak i rok poprzedni): 12 000 zł x 12 = 144 000 zł;
 2. W drugiej kolejności od powyższej kwoty odejmij roczne wydatki: 144 000 zł – (4 000 zł x 12) = 144 000 zł – 48 000 zł = 96 000 zł;
 3. Następnie uzyskaną kwotę podziel przez 12 miesięcy i przyrównaj do obliczonej wcześniej kwoty odpowiadającej wskaźnikowi DtI wynoszącemu 50%: 96 000 zł / 12 = 8 000 zł8 000 zł > 6 000 zł;
 4. Ponieważ wyliczona kwota jest większa niż ta, odpowiadająca wskaźnikowi DtI wynoszącemu 50%, Twoja kwota miesięcznej raty leasingowej może wynieść maksymalnie: 6 000 zł;
 5. Aby teraz wyliczyć maksymalną wartość leasingowanego przedmiotu, do wkładu własnego dodaj iloczyn wyliczonej, maksymalnej raty leasingu oraz przyjętej liczby rat: 20 000 zł + (6 000 zł x 60) = 20 000 zł + 360 000 zł = 380 000 zł.

Zaznaczę przy tym, że powyższa kalkulacja to jedynie pewien uproszczony model. Różne firmy leasingowe przyjmują różne założenia i wymogi, które nakładają na potencjalnych leasingobiorców. Zdecydowana większość firm oferuje jednak swoje produkty przede wszystkim klientom, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową.

Leasing a zdolność kredytowa. Jak jest liczona?

Zdolność kredytowa, która w przypadku leasingu nazywana jest często zdolnością leasingową, to nic innego jak zdolność danego podmiotu (firmy lub osoby fizycznej) do pokrycia kosztów zobowiązania z uzyskiwanych na bieżąco dochodów. To kluczowe kryterium brane pod uwagę przez zdecydowaną większość leasingodawców.

W jaki sposób jest liczona? Kryteria stosowane przez konkretne firmy leasingowe mogą być różne. Są jednak stosunkowo łatwe do przewidzenia i dość proste. Liczy się m.in.: wartość przedmiotu leasingu, warunki samego leasingu i wynikające z niego koszty.

Możliwość przeprowadzenia prostej symulacji, biorącej pod uwagę te czynniki i dostosowanie jej wyników do uzyskiwanych dochodów, daje nam specjalnie przygotowany do tego celu kalkulator leasingowy, który serdecznie polecam.

Wystarczy, że wprowadzisz do niego kilka, podstawowych informacji, takich jak:

 • wartość przedmiotu leasingu;
 • kwestie wykupu końcowego;
 • wysokość opłaty wstępnej;
 • oprocentowanie w skali miesiąca;
 • liczba rat.

Przyrównanie uzyskanych wyników do comiesięcznych dochodów pozwoli (w pewnym uproszczeniu) odpowiedzieć na pytanie o Twoją zdolność kredytową.

Jak jest liczona zdolność kredytowa firmy?

Mówiąc o zdolności leasingowej, zaznaczę przy tym, że nieco inne może być podejście firm leasingowych do osób prywatnych oraz przedsiębiorców.

Weryfikacja przedsiębiorców najczęściej jest nieco bardziej skomplikowana. Leasingodawca zwraca tutaj uwagę na:

 • dochody firmy i zyski uzyskiwane w ujęciu rocznym;
 • przychody i koszty prowadzonej działalności (*szczególnie koszty stałe);
 • posiadany przez firmę majątek (*środki pieniężne oraz aktywa trwałe, ale także wartości niematerialne i prawne);
 • ewentualny poziom zadłużenia;
 • staż przedsiębiorstwa (* niektóre firmy nie udzielają leasingów podmiotom dopiero co założonym, działającym na danym rynku krócej niż pół roku czy trzy miesiące);
 • perspektywy firmy na przyszłość;
 • analiza sektorowa;
 • możliwe poręczenie.

Jak jest liczona zdolność kredytowa przy leasingu konsumenckim? Zdolność kredytowa a leasing konsumencki

Tutaj w większości firm do uzyskania tego rodzaju leasingu wystarczy okazanie dowodu tożsamości oraz aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów.

Respektowane są przy tym zwykle różne źródła przychodów. Oprócz umowy o pracę, pieniądze możesz zarabiać na podstawie umowy zlecenia, umów o dzieło, kontraktu, emerytury, renty czy podpisanej umowy dzierżawy lub umowy najmu.

Oczywiście możesz zostać poproszony o większą liczbę dokumentów weryfikacyjnych, gdy przedmiot leasingu ma znaczną wartość (lub gdy Twoja faktyczna sytuacja budzi wątpliwości leasingodawcy). W takiej sytuacji bądź gotowy na okazanie:

 • wyciągu z konta;
 • zgody współmałżonka na leasing;
 • dokumentu potwierdzającego poręczenie;
 • innych, dodatkowych dokumentów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać samochód w leasing?

Tego typu rozwiązanie często jest uznawane za jedno z najprostszych sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu. Czy jednak pogląd ten jest prawdziwy? To zależy. Od czego? Przede wszystkim od przedmiotu leasingu oraz jego wartości.

Leasing samochodów osobowych o stosunkowo przeciętnej wartości wiąże się z uproszczoną procedurą. Trzeba zazwyczaj:

 1. Znaleźć i wybrać odpowiedniego leasingodawcę;
 2. Zebrać wszystkie potrzebne dokumenty;
 3. Wypełnić wniosek leasingowy i dostarczyć go firmie wraz z kompletem wymaganych dokumentów;
 4. Wybrać konkretny samochód;
 5. Podpisać umowę leasingową;
 6. Odebrać samochód.

W całym tym procesie pamiętaj koniecznie o posiadaniu opisanej już wyżej zdolności leasingowej. Firmy udzielające leasingu często zaglądają do baz dłużników oraz weryfikują historię kredytową swoich klientów. Dla przedsiębiorstw starających się o ten rodzaj finansowania dość powszechnym wymogiem jest z kolei odpowiednio długi okres prowadzenia działalności.

Jestem w BIK, czy dostanę leasing?

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje ze Związkiem Polskiego Leasingu. A to oznacza, że zrzeszone w nim podmioty mają dostęp do systemu BIK. I jeśli figurujesz w nim jako dłużnik, możesz mieć problem z otrzymaniem finansowania. I chodzi tu nie tylko o leasing, ale i o jakikolwiek kredyt w banku.

cytat-Marek Przybylski, ekspert Czerwonej Skarbonki

Pomimo że większość leasingodawców, w trosce o swoje własne bezpieczeństwo, najczęściej sprawdza BIK i odmawia potencjalnym leasingobiorcom z negatywną historią w BIK, to jednak zdarzają się wyjątki. Część firm w praktyce podpisuje umowy leasingowe również z klientami figurującymi w tej bazie, bo nie zawsze jest ona przez nie sprawdzana (przepisy nie nakładają przecież takiego wymogu). Zaznaczę tylko, że przy tego typu sytuacjach usługa jest zdecydowanie droższa. Ale z pewnością wciąż pozwala na zrealizowanie założonego celu i uzyskanie finansowania (którego w przypadku negatywnych wpisów w BIK, prawdopodobnie nie uzyskałbyś w banku).

Marek Przybylski, ekspert Czerwonej Skarbonki

Nieco mniej rygorystyczne warunki posiadają instytucje finansowe, oferujące np. pożyczki dla firm.

Co jest tańsze: leasing czy kredyt na samochód?

Na tak postawione pytanie odpowiem: to zależy. Nie ma tu jednej reguły. Natomiast częściej to właśnie leasing jest tańszym rozwiązaniem od typowego kredytu samochodowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak każdorazowo porównać ceny obydwu produktów. Można zastanowić się także nad jeszcze innymi rozwiązaniami.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rozwiązaniem takim może być np. pożyczka dla firmy jednoosobowej, a więc pożyczka pozabankowa, która nie wymaga spełnienia zbyt wielu warunków.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()